Edukacja. Przedszkole na Zarabiu

Myślenice. Rodzicie dzieci z przedszkola nr 3 przeciwko ograniczeniu rekrutacji. "To powolne wygaszanie placówki taktyką salami"

Myślenice. Rodzicie dzieci z przedszkola nr 3 przeciwko ograniczeniu rekrutacji. "To powolne wygaszanie placówki taktyką salami"
Fot. Piotr Jagniewski

Rodzice dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 3 na Zarabiu wydali oświadczenie w sprawie ograniczenia rekrutacji. Jak twierdzą, to „taktyka salami”, która ma prowadzić do „wygaszenia” placówki.

"Wzywamy burmistrza do wznowienia rekrutacji w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Myślenicach, do respektowania woli radnych gminy Myślenice oraz mieszkańców gminy Myślenice w tym zakresie" - apelują 

 

W styczniu podczas 59. sesji rady miejskiej, radni mieli głosować nad projektem uchwały dotyczącej zamiaru likwidacji Przedszkola Samorządowego nr 3 w Myślenicach. Ostatecznie na wniosek Tomasza Wójtowicza (WDG) ten punkt wycofano z obrad.

Temat jednak wzbudza sporo emocji, nie tylko wśród mieszkańców i rodziców uczęszczających do placówki dzieci, ale również polityków. Dyskusję na temat przyszłości przedszkola i ograniczenia naboru podczas 60. sesji wywołał radny Józef Błachut (WDG). 

Na jej zakończenie przewodniczący rady Wacław Szczotkowski (PiS) podkreślał, że „dyskutujemy za sprawą, która nie ma racji bytu. Nie ma czegoś takiego jak likwidacja przedszkola, a państwo (radni – przyp. red.) na poprzedniej sesji odwołali punkt i nie doszło do likwidacji”.

 

Rodzice wydają oświadczenie

Z takim podejściem nie zgadzają się rodzice, którzy twierdzą, że ograniczenie rekrutacji to „wygaszanie” tej placówki „taktyką salami”. W środę 1 marca przed budynkiem przedszkola zorganizowali spotkanie z mediami, podczas którego przedstawili swoje oświadczenie.

- Wczoraj mieliśmy sesję rady gminy i była rozmowa na temat zamknięcia naboru do naszej placówki na pierwszy rok. Pojawiło się wiele nieścisłości, niejasne argumenty szczególnie pana burmistrz Jarosława Szlachetki. W związku z tym postanowiliśmy wydać oświadczenie, żeby było jasne, jakie stanowisko reprezentują rodzice i żeby nikt nie wmawiał, co rodzice sądzą na dany temat – mówił Roman Lis.

Następnie odczytał oświadczenie w imieniu rodziców.

Roman Lis: Oświadczenie rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola Samorządowego nr 3 w Myślenicach w sprawie likwidacji naboru w systemie NABO w roku szkolnym 2023/2024.

W dniu 23.02.2023 roku została formalnie zamknięta rekrutacja do przedszkola samorządowego nr 3 w Myślenicach, decyzją zastępcy burmistrza Mateusza Sudra. Stało się tak pomimo, iż Radni Rady Miasta i Gminy Myślenice nie podjęli decyzji o likwidacji przedszkola. Od września do placówki będzie uczęszczało 20 przedszkolaków. Maksymalna możliwa ilość miejsc w przedszkolu to 36, aktualnie taka ilość dzieci pozostaje pod opieką placówki. Do przedszkola rodzice chcą zapisać rodzeństwo 3 letnie, dzieci które już do niej uczęszczają. Burmistrz odebrał im taką możliwość.

W naszym przekonaniu w ten sposób dąży do likwidacji przedszkola, z pominięciem decyzji radnych czym prawdopodobnie przekracza swoje uprawniania. Jako rodzice dzieci chcemy wyrazić sprzeciw wobec działania władz miasta.

W ostatnim czasie nasze przedszkole było kontrolowane przez Sanepid, Kuratorium Oświaty oraz Straż Pożarną. Wszystkie dotychczasowe kontrole przeszliśmy pozytywnie. Decyzja burmistrza dotycząca zawieszania rekrutacji w naszym przekonaniu jest całkowicie nieuzasadniona i stoi w sprzeczności z dobrem naszych dzieci. Jest również niewytłumaczalna z punku widzenia ekonomicznego. Nie rozumiemy, dlaczego burmistrz uważa, że prowadzenie przedszkola jest nieopłacalne dla 36 dzieci, a opłacalne dla 20.

W wyniku działań burmistrza do placówki dwukrotnie próbowała wejść telewizja, co nie było ustalane z rodzicami, ani dyrekcją. Nasze dzieci, nauczyciele przedszkola oraz pracownicy są ciągle poddawani presji, żyją w permanentnym stresie, obawiając się o swoją zawodową przyszłość. My jako rodzice jesteśmy obrażani i atakowani przez burmistrza za pomocą należących do gminy mediów oraz jego mediów społecznościowych. Jako rodzice zebraliśmy ponad 800 podpisów pod petycją, w której mieszkańcy gminy opowiedzieli się przeciwko likwidacji placówki.

Na zebraniu z rodzicami w dniu 01.02.2023 r. burmistrz zadeklarował, iż zamierza sprzedać działkę, na której obecnie stoi przedszkole. Rodzi to wiele pytań dotyczących faktycznych powodów zamknięcia placówki oraz motywów jakimi kieruje się burmistrz, uparcie dążąc do wygaszenia przedszkola.

Wzywamy burmistrza do wznowienia rekrutacji w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Myślenicach, do respektowania woli radnych gminy Myślenice oraz mieszkańców gminy Myślenice w tym zakresie. Jeśli nie nastąpi wycofanie się burmistrza z podjętych działań, dążących do bezprawnej likwidacji przedszkola to;

1. Kierujemy sprawę do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień przez Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.

2. Kierujemy wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz właściwych organów kontroli o objęcie nadzorem nieruchomości przy ul. Lipowej 2a w Myślenicach ze względu na podejrzenie korupcji.

Wzywamy burmistrza do wznowienia rekrutacji w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Myślenicach, do respektowania woli radnych gminy Myślenice oraz mieszkańców gminy Myślenice w tym zakresie.

Rodzice zebrani przed budynkiem przedszkola podkreślali, że nie zgadzają się z argumentami dotyczącymi spadku liczby dzieci, kontroli, które jak twierdzą „opierają się na notatce strażackiej”.

Jak przekonują; Sanepid, Kuratorium Oświaty, ani Państwowa Straż Pożarna nie wydała decyzji o tym, aby przedszkole nie mogło funkcjonować.

Nie przekonuje ich też argument o braku środków, ponieważ jak twierdzą; takie podejście „obraża samego burmistrza, który twierdzi, że po kilku latach nie dysponuje środkami, którymi powinien realizować podstawowe zadania gminy, jakimi jest m.in. prowadzenie przedszkoli, czy szkół”.

- Nie mamy decyzji żadnej z instytucji, która by uniemożliwiała działalność przedszkola w tym budynku. Gdyby tak było, nie dałoby się kontynuować nauczania pozostałych dzieci, bo przedszkole byłoby niebezpieczne, czy nie spełniałoby warunków, ale tak nie jest. W naszym odczuciu stosuje się sposób ograniczania rekrutacji, co w przypadku dwóch oddziałów oznacza systematyczną likwidację. Jeśli ktoś ma dziecko na trzecim roku i ma posłać kolejne na pierwszy, to będzie miał problem, żeby dowozić dzieci do dwóch miejsc. To może doprowadzić do tego, że w przyszłym roku będzie 15-20 dzieci i wtedy podniesiony zostanie argument o braku chętnych – mówił Roman Lis.

W sieci mieszkańcy zbierają głosy pod petycją „W obronie Przedszkola Samorządowego nr 3 w Myślenicach” . W chwili publikacji tego artykułu poparły ją 173 osoby.

Powiązane tematy

Komentarze (41)

 • 2 mar 2023

  Panie Burmistrzu, to jest koniec PIS -U w Myślenicach. Czy Pan zdaje sobie z tego sprawę? Dziękuję za to Panu.

  101 9 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 2 mar 2023

  mieszkancy tak samo moga zabrac glos jak burmistrz czy inni radni... placa podatki jak wszyscy maja prawo reagowac na to co robia zarzadzajacy miastem ot co. jak widac nie wszyscy sie boja wyjsc z domu i bronic swojego zdania

  88 8 Odpowiedz
 • 2 mar 2023

  Rodzice ,drogi panie Darsal ,chcą tylko zapisać swoje trzyletnie dzieci do przeszkola Samorządowego, które istnieje i nie jest w stanie likwidacji (przynajmniej formalnie). Nie chcą przejąć władzy w państwie. Nie istnieje przedszkole przy szkole nr 4. Są tam oddziały przy szkole nie dostosowane do potrzeb dzieci trzyletnich, o czym wie każdy kto odwiedził to miejsce podczas (choćby) dni otwartych. Przedszkole nr 3 posiada 36 miejsc a Burmistrz nie chce tych miejsc wykorzystać. Nie ma tu żadnej logiki.

  75 4 Odpowiedz
 • 2 mar 2023

  Wszyscy tj.: burmistrz, naczenik wydziału edukacji i Darsal:)
  Narracja TVPis w lokalnym wydaniu:)

  69 5 Odpowiedz
 • 2 mar 2023

  Cytat z programu wyborczego kandydata na Burmistrza Myślenic-Jarosława Szlachetki. 2018 rok:
  "Więcej dla rodzin

  Problemem w naszej gminie jest brak wystarczającej ilości miejsc w żłobku oraz gminnych przedszkolach. Dlatego deklaruję budowę nowego przedszkola z funkcją żłobka. Remont obecnego żłobka lub w ogóle jego budowę od podstaw. Modernizację istniejących przedszkoli taka aby powiększyć bazę opiekuńczo-wychowawczą dla najmłodszych."

  65 4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Dni przedszkola są policzone?
Edukacja. Przedszkole na Zarabiu 61

Myślenice. Dni przedszkola są policzone?

Przekonani są o tym rodzice, którzy twierdzą, że burmistrz zmierza do zamknięcia placówki za pomocą „taktyki salami”. Mimo, że radni nie przegłosowali uchwał...