Edukacja

5 najciekawszych stron do nauki języka polskiego

5 najciekawszych stron do nauki języka polskiego

Język polski do najłatwiejszych nie należy, o czym przekonują się wszyscy mieszkający w Polsce obcokrajowcy. Okazuje się jednak, że również dla native speakerów mowa Mickiewicza i Słowackiego nie jest tak oczywista, jak mogłaby się wydawać.

Gramatyka, leksyka, fonetyka – jak opanować je do perfekcji? Przedstawiamy 5 najciekawszych stron do nauki języka polskiego, które mogą Ci pomóc.

Strony do nauki języka polskiego

Nauka języka polskiego może sprawiać sporo kłopotów obcokrajowcom, którzy mieszkają w Polsce lub dopiero planują przeprowadzkę. Warto skorzystać z różnych metod nauczania, żeby zapewnić sobie szersze spojrzenie na edukację językową naszej mowy. Wybierz jedną z prezentowanych poniżej stron, gdzie znajdziesz najlepsze narzędzia do nauki polskiego.

1. BUKI.org.pl

Nie od dziś wiadomo, że najbardziej skuteczna metoda nauki języka to lekcje indywidualne z korepetytorem. Na platformie BUKI znaleźć można setki ogłoszeń czołowych korepetytorów w Polsce, którzy oferują jakościowe zajęcia z języka polskiego. Swoje usługi oferują tutaj również nauczyciele wykwalifikowani we współpracy z obcokrajowcami. Możesz skorzystać z lekcji w trybie stacjonarnym, albo też online.

2. Duolingo.com

Aplikacja mobilna Duolingo oraz strona internetowa tego projektu edukacyjnego to dobry sposób na zapoznanie się z językiem polskim. Mogą się go uczyć osoby, które na co dzień posługują się językiem angielskim. Zadania praktyczne obejmują tłumaczenia zdań, pisanie ze słuchu, ćwiczenia wymowy i nie tylko. Jest to najpopularniejsza apka językowa, z której chętnie korzystają obcokrajowcy uczący się języka polskiego.

3. Babbel.com

Portal Babbel oraz aplikacja mobilna z ćwiczeniami to ciekawa alternatywa dla osób znużonych ciągłym powtarzaniem słówek w Duolingo. W tej apce można rozpocząć naukę od zera, więc warto polecić ją znajomym z zagranicy. Świetnym dodatkiem do ćwiczeń językowych jest również poznawanie kontekstu kulturowego, co może mieć sporą wartość dla osób już mieszkających nad Wisłą lub planujących przeprowadzkę do naszego kraju.

4. italki.com

Portal italki to platforma do nauki języków obcych, w tym również polskiego dla obcokrajowców. Serwis pozwala na nawiązane połączenia wideo z nauczycielem języka, a następnie prowadzenie czatu online. Jest to alternatywna forma korepetycji przez Internet, która może być interesującym wyborem dla osób uczących się polskiego.

5. ZPE.gov.pl

Zintegrowana Platforma Edukacyjna (ZPE) to projekt rządowy, jaki rozwinął się w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie materiałów do nauki języka polskiego. Chętnie korzystają z niego mieszkający w naszym kraju Ukraińcy. Użytkownicy mogą znaleźć tutaj darmowe materiały do pracy nad znajomością języka na wielu poziomach. ZPE oferuje liczne poradniki, ćwiczenia i podręczniki dla imigrantów i nie tylko. Z materiałów tych korzystać mogą również korepetytorzy i nauczyciele prywatni.

A co dla uczniów szkół?

Zupełnie inaczej wygląda nauka polskiego wśród native speakerów, czyli Polaków, którzy posługują się językiem ojczystym od urodzenia. W przypadku nadrabiania szkolnych zaległości lub przygotowania do egzaminów, warto sięgnąć po jakościowe materiały powtórkowe.

Przykładem takiej strony może być portal prostypolski.pl, gdzie odpowiednie materiały znajdą uczniowie szkół podstawowych i średnich. Znajdują się tam również bardzo atrakcyjne poradniki i ćwiczenia egzaminacyjne – zarówno w zakresie egzaminu ósmoklasisty, jak też matury z polskiego.

Zobacz więcej