Kultura

Noc galerii w MOKiS. Krowy na selfie. Czyli malarstwo Kingi Piwowarczyk

Noc galerii w MOKiS. Krowy na selfie. Czyli malarstwo Kingi Piwowarczyk

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów i Galerii 2023, w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS, odbył się wernisaż malarstwa Kingi Piwowarczyk pt. „Selfie”, którego bohaterkami są… krowy

 

W nieco ponad 10 lat od momentu, kiedy magazyn TIME uznał „selfie” za najmodniejsze słowo roku, w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS królują jego bohaterki.

Wystudiowane, w swojej „naturalnej” nonszalancji pozują do kolejnych kadrów. Album rozrasta się i zdaje nie kończyć, stylizacje zmieniają się, a my przewijamy rolkę. Patrzą na nas. Rzucają wyzywająco spojrzenia, sprawdzając, jak szybko jesteśmy w stanie rozpoznać konteksty. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby bohaterkami obrazów Kingi Piwowarczyk nie były… krowy.

Artystka przechadzając się między widzami, dała sygnał do rozpoczęcia wernisażu krowimi dzwonkami. Następnie głosami o bohaterce jej prac przemówił Teatr przy drodze w składzie Karol Kaźnica, Jurek Fedirko, Zbigniew Kaleta i Beata Uchacz.

Jak mówi o sobie autorka prac: "Fascynują mnie ludzkie fascynacje. Inspiracje stanowi dla mnie sam proces tworzenia kultury przez człowieka, co niejednokrotnie pokazuje, tworząc między innymi cykl Selfie oraz obrazy interpretujące wielkie dzieła malarskie, filozoficzne i literackie".

W swojej twórczości odnosi się do szeroko rozumianej pop-kultury, a już w pracach dyplomowych oraz późniejszych cyklach nawiązywała do znanych i lubianych dzieł kinematografii. Poza malarstwem zajmuje się również fotografią, uwieczniając inspiracje napotkane w drodze podczas swoich licznych podróży po Europie. Tworzy również plakaty, zajmuje się projektowaniem graficznym i architektonicznym.

Kinga Piwowarczyk - to artystka urodzona w roku 1970 w Myślenicach. Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych obroniła w 1995 r., będąc jedną z pierwszych dyplomantek prof. Adama Wsiołkowskiego. Od lat mieszka i wiąże swoje życie prywatne oraz zawodowe z Myślenicami. Od 1996 r. prowadzi z mężem firmę architektoniczną.

Po wernisażu na przedpremierowe wykonanie programu muzycznego, uczestników nocy muzeów zaprosił QL DIXIE BAND. Muzycy zaprezentowali utwory, które przedstawią na V Myślenickim Festiwalu Jazzu Tradycyjnego – Jazz nad Rabą w czerwcu 2023. W programie znalazły się m.in. szlagiery jazzowe: Basin Street Blues, Sweet Sue – Just You, Baba na Psy, Some of These Days. Koncert odbył się pod dyrekcją założyciela zespołu Zbigniewa Morawskiego.

Osoby, które zdecydowały się spędzić noc w MOKiS, mogły wziąć udział w seansie filmu „Wystawa w Kinie”, który zabrał widzów na wycieczkę po legendarnym amsterdamskim Rijksmuseum, gdzie w 2023 roku ma miejsce największa w historii wystawa arcydzieł Vermeera.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej