Kolarstwo

61. Małopolski Wyścig Górski: Pierwszy na górze Chełm zameldował się Tomas Jakoubek

61. Małopolski Wyścig Górski: Pierwszy na górze Chełm zameldował się Tomas Jakoubek

Tomas Jakoubek (ATT Investments) sięgnął po zwycięstwo na myślenickiej górze Chełm, gdzie kończył się 1. etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego

 

W piątkowe przedpołudnie 30 drużyn uczestniczących w 61. Małopolskim Wyścigu Górskim zjechało się na Rynek w Koszycach, skąd wyruszyli na trasę 1. etapu. Liczący 147 kilometrów odcinek prowadził ich na szczyt myślenickiej góry Chełm, gdzie wyznaczona została meta. Nim jednak zawodnicy do niego dotarli, rozegrać musieli trzy lotne premie i pokonać dwa inne premiowane podjazdy.

Od startu peleton był aktywny i nie brakowało prób odjazdów, jednak dopiero po minięciu lotnej premii w Drwinie (18 km) na czele pojawiła się dwójka zawodników, do których po pewnym czasie dołączyło kolejnych sześciu. Tym sposobem ucieczkę dnia stworzyli: Maciej Paterski (Voster ATS Team), Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski), Tomas Jakoubek (ATT Investments), Jakob Egholm (Restaurant Suri Carl Ras), Szymon Tracz (Santic-Wibatech), Martin Szokody (Team Give Elementer), Piotr Maślak (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) oraz Lukas Lund Sorensen (Team Sparekassen Danmark).

Ośmioosobowa grupa spokojnie pokonywała kolejne kilometry, uzyskując do 4 minut przewagi nad grupą zasadniczą. Sytuacja nie ulegała specjalnym zmianom aż do podjazdu pod Stare Rybie, kiedy to z czołówki odpadli Szokody, Maślak i Sorensen. Stopniowo tracili oni dystans do pozostałej piątki i na 40 kilometrów przed metą ostatecznie zakończyli swoje harce, zostając złapanymi przez peleton. W tym czasie prowadząca piątka utrzymywała przewagę na poziomie 3 minut.

Przedostatnim z podjazdów na trasie piątkowego etapu był Kobielnik, który okazał się być już ponad siły Tracza i Egholma. Na czele pozostali więc już tylko Paterski, Kaczmarek i Jakoubek, którzy finałową wspinaczkę pod górę Chełm rozpoczęli z zapasem nieznacznie przekraczającym półtorej minuty. Czy mogło im to wystarczyć, by z sukcesem dotrzeć na metę?

Jako pierwszy z prowadzącej trójki odpadł Kaczmarek, a na kilometr przed metą na atak zdecydował się Jakoubek, dystansując Paterskiego, który nie był już w stanie odpowiedzieć rywalowi.

Małopolski Wyścig Górski 2023 | 1.etap - 2 czerwca: Koszyce - Myślenice, Góra Chełm (147km)

Zwycięzca etapu: Tomas Jakoubek (ATT Investments)
Lider klasyfikacji generalnej „Małopolska”:Tomas Jakoubek (ATT Investments)
Lider klasyfikacji punktowej „Chochołowskie Termy”: Tomas Jakoubek (ATT Investments)
Lider klasyfikacji górskiej „Lasów Państwowych”: Tomas Jakoubek (ATT Investments)
Lider klasyfikacji sprinterskiej „Raso”: Martin Szokody (Team Give Elementer)
Lider klasyfikacji młodzieżowej U23 „Karpacki Wyścig Kurierów”: Alexander Arnt Hansen (Restaurant Suri Carl Ras)
Lider klasyfikacji zawodników polskich „Przyjaciele MWG”: Maciej Paterski (Voster-ATS)
Lider klasyfikacji drużynowej „Gazety Krakowskiej”: ATT Investments

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Dobczyce. Kolarze przejechali przez miasto
Kolarstwo 0

Dobczyce. Kolarze przejechali przez miasto

W ramach 7 edycji Małopolska Majka Days kolarze rywalizowali na trasach prowadzących po okolicznych wzniesieniach Pogórza Wielickiego na trzech dystansach  ...