Raciechowice

Krzesławice, Zegartowice: Samorządowcy apelują o pomoc do sadowników z gminy Raciechowice

Krzesławice, Zegartowice: Samorządowcy apelują o pomoc do sadowników z gminy Raciechowice
Fot. UG Raciechowice

Po burzy i gradobiciu, jakie przeszły nad powiatem myślenickim w miniony weekend, zniszczone zostały zbiory sadowników z Krzesławic i Zegartowic w gminie Raciechowice. Samorządowcy apelują o pomoc dla sadowników

 

"Ten dzień zapamiętamy do końca życia - mówią sadownicy Spółdzielni Ogrodniczej Grodzisko w Raciechowicach w powiecie myślenickim". Deszcz, grad i potężna wichura zniszczyły to, co dla nich najcenniejsze - sady jabłoniowe. Jabłka, które utrzymały się na drzewach są podziurawione przez grad.

Sadownicy podkreślają, że największą tragedią jest fakt, że kataklizm miał miejsce tuż przed rozpoczęciem zbiorów. Każdy z sadowników ma od kilku do kilkudziesięciu hektarów drzew z jabłkami. Dla przykładu 6- hektarowy sad, to strata, jak mówią, około 200 tysięcy złotych.

Ratowanie tego, co się da jeszcze uratować, to kolejne wydatki. Nie wszystkie sady były ubezpieczone. W efekcie wyrządzonych szkód w kłopotach znalazła się Spółdzielnia Ogrodnicza Grodzisko w Raciechowicach.

Wójt gminy Raciechowice powołał trzy komisje ds. szacowania strat i szkód spowodowanych nawałnicą. Sprawą zainteresowali się politycy. W Zegartowicach i w urzędzie gminy Raciechowice odbyło się spotkanie z z poszkodowanymi sadownikami, w którym uczestniczyli Robert Telus - minister rolnictwa, Władysław Kurowski (poseł PiS), Ryszard Pagacz - wicewojewoda Małopolski, Dominik Pasek - dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Jolanta Majka (PiS)- radna powiatowa, Wacław Żarski – wójt gminy Raciechowice, Danuta Grzesik – radna gminy Raciechowice, przedstawiciele sadowników oraz Spółdzielni Ogrodniczej „Grodzisko”.

Na spotkaniu poruszony został problem pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku gradobicia oraz kwestia problemów, z jakimi boryka się Spółdzielnia Ogrodnicza „Grodzisko”. Minister Robert Telus zadeklarował podjęcie działań mających na celu wsparcie dla poszkodowanych sadowników i członków Spółdzielni.

Pomagać sadownikom można na dwa sposoby: poprzez zrzutkę na stronie  oraz przez akcję zainicjowaną przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach. Ta polega na możliwości zakupu soku oraz jabłek bezpośrednio w spółdzielni. Zamówienia można składać pod nr tel.: 500-114-641 lub 886-012-719.

 

Komentarze

Zobacz więcej