Sumo

Zawodnicy Dalinu w reprezentacji Małopolski. Zdobyli złoto i dwa srebra „za drużynówkę”

Jakub Korbas i Kacper Żelazny „wstępnie spełniają kryteria do awansu do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy”. O tym czy zostaną powołani przez Polski Związek Sumo dowiemy się wkrótce

W Mistrzostwach Polski Młodzików w Sumo walczyło 142 zawodników z29 klubów. Dalin reprezentowali Jakub Korbas w kat. wagowej do 75 kg i Kacper Żelazny w kat. +85 kg. W składzie reprezentacji Małopolski walczyła również Amelia Malik – zawodniczka KS Bieżanowiaka Kraków zajmując piąte miejsce.

Zawodnicy Dalinu wrócili z trzema medalami:1 złotym indywidualnie i 2 srebrnymi za drużynówkę.

Zawody w Kwidzyniu były równocześnie ostatnim etapem kwalifikacji do tegorocznych Mistrzostw Europy, które odbędą się w Szwajcarii. Przed zawodami w Kwidzyniu sytuacja zawodników KS Dalin była trudna. Prawie pewny awansu był Jakub Korbas w kat. do 75 kg, Kacper Żelazny był na czwartym miejscu w rankingu i do otrzymania powołania do reprezentacji musiał wygrać zawody.

Kacper spełnił ten warunek w stu procentach pokonując wszystkich swoich przeciwników: Kacpra Furmaniaka ze Strzelec Opolskich, Arkadiusza Ptaka z Olsztyna, a w finale wygrał z Piotrem Grelą z Łodzi. Jakub natomiast pierwszą walkę przegrał z utytułowanym Tomaszem Olejniczakiem ze Skarbimierza (późniejszy tryumfator w kat. Open), a do drugiej walki wyszedł zupełnie nieprzygotowany i przegrał ją zajmując dziewiąte miejsce.

Andrzej Jedynak, szef sztabu wyszkolenia PZS wręczał dyplomy Instruktora Sumo. Otrzymali je m.in. byli zawodnicy KS Dalin Wojciech Grywalski i Krzysztof Szpakiewicz.

Po zakończeniu walk w konkursie indywidualnym rozpoczęły się walki w turnieju Drużynowych Mistrzostw Polski, do którego zgłosiło się 12 zespołów czteroosobowych. Drużyna Dalinu pod kierownictwem Wojciecha Grywalskiego składała się z Jakuba Korbasa, Kacpra Żelaznego i zawodnika ze Strzelec Opolskich Kacpra Furmaniaka.

Podobnie jak w ubiegłym roku wywalczyli srebrny medal, wygrywając w półfinale z ubiegłorocznym tryumfatorem - Samsonem Kobylin, lecz w finale przegrali z Masterem Łódź. W turnieju drużynowym zrehabilitował się Jakub Korbas wygrywając wszystkie cztery walki, Kacper Żelazny wygrał trzy i przegrał jedną, a zawodnik wypożyczony dwie wygrał i dwie przegrał.

Wstępnie, oboje zawodnicy spełniają kryteria do awansu do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy, natomiast oficjalną decyzję w najbliższym czasie podejmie Polski Związek Sumo. Dodatkowym atutem jest ich wspaniała postawa podczas Drużynowych Mistrzostw Polski.