Historia

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich 2023. Uczcili walczących w szeregach AK i Batalionach Chłopskich

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich 2023. Uczcili walczących w szeregach AK i Batalionach Chłopskich
Fot. Piotr Jagniewski

Zlot od lat jest okazją do uroczystego uczczenia pamięci o żołnierzach walczących podczas II Wojny Światowej w szeregach AK i Batalionach Chłopskich, ale również przypomnienia jak wyglądały starcia armii niemieckiej z partyzantami. Zadbały o to grupy rekonstrukcyjne, wcielając się w żołnierzy tych formacji

 

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie odbywa się w miejscu, w którym przed 79 laty (w dniu 3 września 1944 roku) został poświęcony sztandar Obwodu Armii Krajowej „Murawa”. Stacjonowały tu oddziały Dąb, Odwet, Potok, Szczerbiec, Śmiały, Lisowczycy, Pościg, Prąd, Szkoleniowy i Żółw. 

Okoliczne tereny były od 1 sierpnia 1944 roku nazywane Rzeczypospolitą Raciechowicką, ze względu na opuszczenie ich przez okupanta i przejęcie ochrony ludności cywilnej przez Armię Krajową.

Niemcy nie mogąc znieść skrawka wolnej Polski, zaatakowali zgrupowanie w dniu 12 września 1944 roku. Ostatecznie bitwa pod Łysiną została wygrana przez partyzantów. W związku z tym nieprzyjaciel rzucił do walki kilkukrotnie większe oddziały, które spaliły i wymordowały mieszkańców okolicznych wsi Lipnika i Wiśniowej.

Zebrani na Suchej Polanie najpierw modlili się za partyzantów poległych za Ojczyznę, odczytano też Apel Poległych, a poszczególne delegacje składały pod pomnikiem wieńce i znicze.

Zlot jest okazją do uroczystego uczczenia pamięci o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego walczących podczas II Wojny Światowej w szeregach Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich, ale również przypomnienia jak wyglądały starcia armii niemieckiej z partyzantami.

Zadbały o to grupy rekonstrukcyjne PTH Nowy Sącz, SRH im. 16. Pułku Piechoty , Sekcja Młodzieżowa Światowego Związku Żołnierzy AK – Pluton Tarnów, GRH Powstaniec Śląski oraz niezrzeszeni.

Organizatorem 32. Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich był PTTK Oddział Lubomir w Myślenicach, a patronat medialnym nad wydarzeniem objął portal miasto-info.pl.

Powiązane tematy

Komentarze (13)

 • 17 wrz 2023

  Skoro bitwa niemiecko - partyzancka to kogo mieli zaprosić ruskich czy średniowiecznych rycerzy ???? Ludzie coś chcą zrobić i od razu krytyka bez sensu........

  23 1 Odpowiedz
 • Jacek Jaworek 18 wrz 2023

  Cześć i Chwała Bohaterom!! 🇵🇱🇵🇱

  19 Odpowiedz
 • 18 wrz 2023

  Dobra Lulus ino ze wtedy jeszcze nie bylo zolnierzy wykletych. Duza czesc z tych chlopakow po wojnie normalnie zyla I nawet byla czlonkami powojennych organizacji.Nawet PZPR. To tak widzisz Lulus brak elementarnej wiedzy I szuwladkowanie nakreco ludzkom niechec !

  12 2 Odpowiedz
 • 20 wrz 2023

  Jest wiele racji w tym co piszesz. Taki bilans mozna robic dla przyglupich powstan I innych tego typu akcji,zwlaszcza jak po latach wychodzi info kto I w jakim celu je organizowol.. Nie mozna natomiast zrobic bilansu do tej partyzantki, bo kto zliczy ile sama obecnosc zorganizowanych zbrojnych ludzi, reprezentujacych Polski Rzad zapobiegla roznego rodzaju gwaltom,mordom ,grabierzom samosondom ze strony Niemcow ,Ukraincow i........polskich zbojow.

  7 Odpowiedz
 • 18 wrz 2023

  Masz racje .Bo mundury te projektowol sam Hugo Boss.:))

  6 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku
Myślenice 1

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku

Teatr Ognia Tesserakt z Bielska-Białej po raz trzeci pojawił się w Myślenicach. Artyści zaprezentowali bogaty taniec iskier, pirotechnikę i masę efektów   T...