Kultura

Założyli oddział Górali Myślenickich Związku Podhalan. Należy do niego 35 osób

Założyli oddział Górali Myślenickich Związku Podhalan. Należy do niego 35 osób

Dla zachowania góralskiego dziedzictwa Myślenic i kultywowania tej tradycji, pasjonaci założyli Oddział Górali Myślenickich w strukturach Związku Podhalan im. św. Jana Pawła II. Należy do niego 35 osób

 

Tak czytamy w miesięczniku „Ziemia Podhalańska” z lipca 1936; Tu żyły stare góralskie rody, trudniono się wypasem owiec, wyrobem serdaków, kożuchów i serów góralskich, tu domy po góralskustawiano.

 „Najstarszy dokument opisujący kulturę góralską w Myślenicach pochodzi z 1342 roku. Mam bogaty zbiór dokumentów poświadczających, że w Myślenicach przez wieki królowała góralszczyzna, a włączanie kultury Myślenic do kultury krakowskiej to smutne pokłosie polityki regionalnej czasów PRL-u” – opowiada Bartłomiej Czepiel.

Dla zachowania góralskiego dziedzictwa Myślenic i kultywowania tej tradycji, pasjonaci założyli Oddział Górali Myślenickich w strukturach Związku Podhalan im. św. Jana Pawła II. W sobotę 7 października w myślenickim Sokole odbyło się zebranie założycielskie, na które przybył prezes Zarządu Głównego ZP Julian Kowalczyk, który poinformował, że obecnie Związek zrzesza 95 oddziałów.

Myślenicki będzie 96. Podczas zebrania Oddział Górali Myślenickich został oficjalnie zawiązany. Należy do niego ok. 35 osób. Wybrane zostały władze Oddziału i ukonstytuował się zarząd w składzie: prezes – Antoni Sukta, wiceprezes – Bartłomiej Czepiel, sekretarz –Sebastian Turczyniak, skarbnik – Grażyna Domanus, zastępca sekretarza – Marcin Góralik i rzecznik prasowy Oddziału Mariusz Domanus. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Wojciech Mleczek, a sądu koleżeńskiego –Andrzej Basista.

Oddział ma ambitne plany, które obejmują m.in. wydanie książki na temat górali myślenickich na podstawie dokumentów, publikacji, relacji, grafik, obrazów i zdjęć począwszy od wspomnianego opisu z XIV wieku.

Komentarze (30)

 • 10 paź 2023

  🤣🤣Wiekszy cherezyji nie sluszalem..A najbizej do Myslenic
  to wypasali na Suchej Polanie ,ale goscie od Mszany. .I jeszcze ta magiczna data z 14 wieku🤣🤣🤣🤣 Zdjecia z przed wojny w strojach krakowskich to polityka PRL -u ???? Ale robiom Nas w wala

  28 5 Odpowiedz
 • 10 paź 2023

  Górale Myśleniccy? pierwsze słyszę. Na nas zawsz mówiło się Górale Bagienni

  27 4 Odpowiedz
 • 10 paź 2023

  No to teraz czas na okreslenie czy Myslenice należą do Beskiu Myślenickiego, Makowskiego czy też Wyspowego.

  23 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 paź 2023

  Bardziej Górale Niskopienni..... następny budżet obywatelski będzie na nich......ehhh

  24 4 Odpowiedz
 • 10 paź 2023

  Moja babcia data ur koniec 18 tego, mama ur. 1923 i ja 46r. nie pamiętamy żadnych górali myślenickich,
  zawsze bliżej nam było do kultury i strojów krakowskich,
  gorole to gdześ tam za Pcimiem......heej 🤩😉😀

  20 2 Odpowiedz

Zobacz więcej