Myślenice

Myślenice. Kto przebuduje stadion Dalinu i gdzie w trakcie remontu będą grali piłkarze IV ligowego klubu? „Jest dużo znaków zapytania”

Myślenice. Kto przebuduje stadion Dalinu i gdzie w trakcie remontu będą grali piłkarze IV ligowego klubu? „Jest dużo znaków zapytania”
Stadion piłkarski im. Gustawa Grochala zlokalizowany przy ulicy Zdrojowej 7. Fot. Piotr Jagniewski

„Aktualnie jest ogłoszony przetarg na budowę i modernizację głównego stadionu i do momentu jego rozstrzygnięcia, stawia nam to kilka znaków zapytania” – w rozmowie z Myślenice iTV mówi prezes klubu Tomasz Bargiel.

Modernizacja stadionu Dalinu Myślenice zapowiadana jest od 2021 r., trwa przetarg na jego przebudowę, a to zadanie znalazło się na liście priorytetów obecnej władzy na rok 2024. Według zapowiedzi prace mają ruszyć wiosną

 

W jednym z wywiadów w ramach cyklu "Wrzuć na sport" realizowanych przez Myślenice iTV, gościem prowadzącego był Tomasz Bargiel, prezes Dalinu Myślenice. Na pytanie Macieja Hołuja dotyczące koncepcji prowadzenia klubu w nadchodzącym roku, wspomniał o planach związanych z przebudową obiektu i wyzwaniach, jakie ona generuje.

Te związane są m.in. z organizacją wydarzeń sportowych choćby dla pierwszej drużyny sekcji piłkarskiej. Dalin na co dzień występuje w IV-ligowych rozgrywkach, a w przypadku remontu stadionu, będzie musiał rozgrywać swoje mecze na innym obiekcie.

„Jest planowana modernizacja tego obiektu. Aktualnie jest ogłoszony przetarg na budowę i modernizację głównego stadionu i do momentu rozstrzygnięcia przetargu, stawia nam to troszkę znaków zapytania. To zabezpieczenie infrastruktury i zabezpieczenie możliwości rozgrywek nie tylko dla pierwszej, ale i drugiej drużyny piłki nożnej, grup młodzieżowych i szkółki piłkarskiej.

To kwestie omawiane z panem burmistrzem i stawianie pytania "gdzie my będziemy grać"? Jest boisko boczne, jest boisko ze sztuczną nawierzchnią. Zgłaszaliśmy się do Małopolskiego Związku Piłki Nożnej i wiemy, że niestety licencja na te obiekty nie zostanie nam przyznana. Musimy szukać innego miejsca lub miejsca, które będziemy musieli przystosować pod rozgrywki IV ligi”

– mówi prezes Dalinu Tomasz Bargiel.

Gdzie zatem kibice Dalinu będą mogli oglądać występy piłkarzy? W dalszej części rozmowy prezes przyznaje, że prowadzone są rozmowy z przedstawicielami klubu Wrzosy Osieczany.

„Jest to teren i klub stosunkowo blisko od siedziby Dalinu Myślenice. Nie ma tam żadnej drużyny seniorskiej, grają tam grupy młodzieżowe i dziewczęta. Na tę chwilę obiekt nie spełnia wymogów IV ligi. Aby to się zmieniło, musiałyby zostać przeprowadzone pewne prace modernizacyjne, które pozwoliłyby nam na uzyskanie licencji. Czekamy na te decyzje i rozmowy, bo czasu mamy bardzo mało” – dodaje Tomasz Bargiel. Cały wywiad można obejrzeć w tym miejscu.

 

 

Modernizacja na 100-lecie klubu 

Pierwsze zapowiedzi rozbudowy stadionu Dalinu burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) składał w 2021 roku podczas obchodów 100-lecia klubu. „Kiedy projekt będzie gotowy i będzie pozwolenie na budowę, gmina planuje ubiegać się o środki z Polskiego Ładu na realizację prac. Potrzeba będzie na to, jak się wstępnie szacuje, ok. 15 mln zł.” – jego wypowiedź z gali przytaczał wówczas Dziennik Polski.

Jak pisaliśmy w październiku 2023 r., gmina Myślenice na tę inwestycję pozyskała 25 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w trakcie parlamentarnej kampanii wyborczej 11 października 2023 r. na stadionie im. Gustawa Grochala, burmistrz wraz z prezesem klubu, posłem Władysławem Kurowskim (PiS), swoim zastępcą i sekretarzem gminy; prezentowali tablice z wizualizacjami obiektu. To te same grafiki, które zaprezentowano w 2021 r.

"Realizacja tego zadania wypełnia zapowiedź, którą złożyliśmy władzom klubu sportowego podczas jubileuszu 100-lecia, kiedy przedstawiłem plany modernizacji stadionu miejskiego. W tym czasie wykonaliśmy projekt budowlany modernizacji tego stadionu, uzyskaliśmy pełnoprawne pozwolenie na budowę i w najbliższych tygodniach przygotujemy dokumentację do ogłoszenia postępowania przetargowego, tak aby ogłosić je jeszcze w tym roku i aby prace budowlane rozpoczęły się na wiosnę 2024 r. czyli po okresie zimowym. Z fazy obietnic, deklaracji, zapowiedzi przechodzimy już do czynów" – mówił Jarosław Szlachetka (PiS).

Tak burmistrz odpowiadał na krytykę i przekonywał do inwestycji radnych opozycyjnych podczas październikowej sesji rady gminy„To inwestycja nie tylko dla członków i zawodników klubu Dalin, ale także zawodników sekcji siatkówki, zapasów, sumo czy nowopowstałej sekcji biegowej, która też potrzebuje godnych warunków do trenowania. Jak państwo zobaczycie na mapę miast powiatowych - jeżeli chodzi o standardy i stadion, to Myślenice zdecydowanie odstają w sposób wyraźny od takich miast jak Wieliczka, Wadowice, Chrzanów, czy Trzebinia. Musimy nadgonić pewien czas, żeby kompleks hali widowiskowo-sportowej domknąć nowoczesnym stadionem”.

Przetarg na przebudowę stadionu miejskiego został ogłoszony z końcem 2023 roku. Jak dowiedzieliśmy się w UMiG, obecnie trwa weryfikacja złożonych ofert, a ogłoszenia wyników możemy się spodziewać najprawdopodobniej w lutym. 

Klub Sportowy Dalin Myślenice został założony w 1921 roku. Jego nazwa pochodzi od pobliskiego wzniesienia Dalin. Klub tworzą cztery sekcje: piłka nożna mężczyzn, piłka siatkowa kobiet i mężczyzn, zapasy/sumo i od niedawna sekcja biegowa. W przeszłości istniały również sekcje piłki ręcznej, narciarstwa, gimnastyczna i lekkoatletyczna.

Powiązane tematy

Komentarze (48)

 • 6 lut

  Wspaniały pomysł, żeby przebudowywać stadion klubu, który istnieje tylko dlatego, że pompuje się w niego kasę gminną, bez żadnych przesłanek sportowych ani organizacyjnych.
  Trybuna na 2000 osób jest tam faktycznie niezbędna, żeby pomieścić tą garstkę emerytów. Do tej pory nie miał kto nawet umyć obecnych krzesełek i trzeba przychodzić z gazetami, żeby sobie nie pobrudzić kurtek i spodni, a ciekawe kto się będzie zajmował i utrzymywał tym niby nowym stadionem.
  Mecze wiejskich klubów, gromadzą większą publikę.
  Pan Prezes z Panem Burmistrzem chyba zbyt daleko się zagalopowali w udowadnianiu wszystkim jaki to Dalin jest wspaniały i nie zauważyli, że reprezentuje go w głównej mierze banda przypadkowych przyjezdnych, najczęściej z krakowa, którzy odcinaja tylko kupony - ale po to tak wielka dotacja gminna + sponsoring orlenu, bo przecież nie idzie na młodzież, której prawie wogóle nie ma, a jak już jest to nie ustanawia zbyt wysokich wynikow sportowych.
  Ostatnio z graniem pożegnało się kilku wychowanków, którzy chyba jako ostatni mieli to wszystko w sercu - przykre to, może ktoś tam w końcu przejrzy na oczy.

  Jedyne co faktycznie jest potrzebne i miasto na tym zyska, jeżeli będzie ogólnodostępne to bieżnia i na tym możnaby tą modernizację zakończyć, a resztę spożytkować na faktyczny rozwój sportu w gminie, żeby zyskali na tym wszyscy mieszkańcy gminy, a nie garstka ludzi spoza...

  66 11 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 6 lut

  25 milionow na remont stadionu czwartoligowej druzyny ktora nawet nie rokuje na wiecej bo to nie jest poziom na nasze miasteczko nawet z bieznia dookola to moim zdaniem przeinwestowany pomysl. skatepark wydawal sie drogi ale przy tym to pryszcz... zawsze kibicowalem dalinowi ale mozna w inny sposob inwestowac w miasto

  51 9 Odpowiedz
 • 6 lut

  Z tego co widać w ogłoszonym przetargu to nie 25 a 30 mln. Przecież to jest nienormalne. Za tyle kasy to można w każdej miejscowości boisko wybudować!?! Zrobić tylko te lekkoatletyczne obiekty za 5-7 mln na Dalinie i to już będzie super dla Myślenic. Resztę przeznaczyć na zadaszenie kortów i inne boiska w miejscowościach w ktorych nie ma! Kto na to pozwala !?!? To naprawdę jest marnotrawstwo. Dlaczego nikt o tym nie mówi? Przecież to jest chore.

  39 6 Odpowiedz
 • 6 lut

  Więcej wydatków !!! Podatnicy wytrzymają a prawnuki pospłacają …
  Klub bez perspektyw 3 czy 4 liga to max
  Remont stadionu tego nie zmieni …jest masę innych inwestycji potrzebnych większej grupie mieszkańców … za to doprowadzenie boiska w osieczanach to też kto niby zapłaci ?

  39 5 Odpowiedz
 • 6 lut

  Inwestycja zasadna jeśli chodzi o porządny obiekt dal Myślenic, ale jak juz 25 MLN na to brakuje (miało być 15 i wydawało sie dużo ) to chyba coś nie tak ...

  31 3 Odpowiedz

Zobacz więcej