Polityka

Tyle dostanie każda gmina na plan ogólny. Na największe pieniądze z KPO mogą liczyć Myślenice

Tyle dostanie każda gmina na plan ogólny. Na największe pieniądze z KPO mogą liczyć Myślenice

Resort rozwoju zaproponował algorytm podziału środków z Krajowego Planu Odbudowy dla poszczególnych gmin na sporządzenie planów ogólnych.

Udostępnił też wykaz z maksymalnymi kwotami wsparcia, na jakie mogą liczyć poszczególne samorządy.  Na największe pieniądze w powiecie myślenickim może liczyć gmina Myślenice

 

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają konsultacje w sprawie zasad dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy tzw. planów ogólnych, które stanowią jeden z najważniejszych elementów reformy planowania przestrzennego. Sam nabór w ramach KPO ma ruszyć 29 lutego. 

Ministerstwo udostępniło na swojej stronie m.in. regulamin konkursu wraz z kryteriami i wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków. 

Zaproponowano też algorytm podziału środków niezbędnych dla zrealizowania planów ogólnych w gminach. Uwzględnia m.in. powierzchnię gminy, liczbę ludności oraz powierzchnię lasów. Ministerstwo publikuje wykaz maksymalnych kwot, na jakie mogą liczyć poszczególne samorządy.

Myślenice: 328 928,60 zł

Dobczyce: 206 248,47 zł

Sułkowice: 199 147,23 zł

Pcim: 187 067,01 zł

Lubień: 178 703,69 zł

Tokarnia: 169 107,52 zł

Siepraw: 165 296,75 zł

Wiśniowa: 163 856,89 zł

Raciechowice: 157 401,18 zł

Zgodnie z regulaminem do wydatków kwalifikowalnych będą zaliczane wydatki związane z opracowaniem planu ogólnego, gminnego programu rewitalizacji, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także wydatki na opracowania, ekspertyzy, analizy i dokumentację techniczną.

Podatek VAT będzie z kolei wydatkiem niekwalifikowalnym, w związku z tym będzie on wyłączony z dofinansowania. Podatek VAT będzie natomiast finansowany ze środków własnych beneficjanta.

Komentarze (3)

Zobacz więcej