Chełm

Chełm. Szkoła od zamknięcia czwarty rok stoi pusta. Burmistrz ponownie zapowiada jej przebudowę w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, a otwarcie na 2027 rok

Chełm. Szkoła od zamknięcia czwarty rok stoi pusta. Burmistrz ponownie zapowiada jej przebudowę w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, a otwarcie na 2027 rok
Fot. UMiG Myślenice

Budynek po szkole podstawowej na Chełmie czwarty rok stoi pusty. Na trzy tygodnie przed wyborami burmistrz miał podpisać umowę na dofinansowanie na jego adaptację. Według kolejnych zapowiedzi w 2027 ma tu zostać otwarte Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

 

Szkoła na Chełmie została zamknięta w 2020 r..  Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego 2020/21, uczniowie z dawnej Szkoły Podstawowej nr 6 trafili do podstawówki nr 4 na Zarabiu, natomiast budynek nieużywany stoi do dzisiaj.

Miał zostać przekształcony w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla niepełnosprawnych. W listopadzie 2021 r.  minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg (PiS), przekazała na ręce zastępcy burmistrza Mateusza Sudra (PiS) promesę na utworzenie wspomnianego centrum.

Jak wówczas informowano; inwestycja miała kosztować 3,6 mln zł, z których 1,1 mln zł to część pochodząca z budżetu gminy. Według zapowiedzi myślenickich samorządowców; placówka miała rozpocząć funkcjonowanie w 2023 roku. Tak się jednak nie stało, a budynek czwarty rok stoi pusty.

Pierwszy przetarg nie doszedł do skutku w sierpniu 2022 roku, a jako powód podano cenę, która „znacznie przewyższała możliwości finansowe zamawiającego”.

Drugi unieważniono w listopadzie 2022. Tym razem wykonawca miał odmówić zawarcia umowy, a „kolejna oferta z najniższą ceną przekraczała możliwości finansowe” gminy - sprawę w noworocznym wywiadzie dla Myślenice ITV komentował burmistrz.

Do tematu wrócił w listopadzie 2023 r. podczas spotkania z mieszkańcami. Jak zapewniał Jarosław Szlachetka (PiS); gmina ponownie otrzymała dotację, tym razem w wysokości 3,5 mln zł, a budynek kosztować będzie ponad 5 mln zł.

„Myślę, że jeszcze w tym roku będziemy chcieli rozstrzygnąć postępowanie przetargowe na adaptacje tego budynku na potrzeby Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego” – mówił.

 

Na trzy tygodnie przed wyborami zapowiedź centrum w 2027 roku

Na trzy tygodnie przed wyborami samorządowymi Jarosław Szlachetka (PiS) w obecności kierownictwa Centrum Usług Społecznych w Myślenicach oraz przedstawicieli jednostek pomagającym seniorom i osobom niepełnosprawnym miał podpisać umowę na dofinansowanie powstania Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w dawnej Szkole Podstawowej nr 6 na górze Chełm.

"Po raz kolejny pozyskaliśmy środki na powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego na Chełmie. Budynek zostanie zagospodarowany, a w wyremontowanych murach miejsce dla siebie znajdzie trzydziestu pensjonariuszy, korzystających z usług centrum opiekuńczo-mieszkalnego.

Będzie to zapewnienie dorosłym osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności dostępu do usług zamieszkiwania i opieki w ramach pobytu dziennego i całodobowego. Pomoc oferowana będzie również osobom z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności" – mówił przed kamerami gospodarz gminy.

Jak czytamy w urzędowym komunikacie; Gmina Myślenice planuje utworzenie centrum o powierzchni całkowitej 686,20 m2 w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie.

Pozyskane środki z Funduszu Solidarnościowego wyniosą 3 429 100,00 zł, natomiast wkład własny z miejskiego budżetu to 1 872 163,18 zł. Łącznie wartość inwestycji ma opiewać na kwotę 5 301 263,18 zł.

Utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego planowane jest do dwóch lat od rozpoczęcia realizacji projektu. Według przedstawionego kalendarza czas od 1 stycznia 2025 do 31 grudnia 2026 zajmie przygotowanie dokumentacji, prace projektowe i adaptacyjne, a następnie prace wykończeniowe i wyposażenie. Otwarcie ośrodka zaplanowano na 2027 r.

Wybory Samorządowe 2024: Burmistrzem miasta i gminy Myślenice zostanie:

 • BYLICA Barbara
 • KULCZYŃSKI Ryszard
 • OSTROWSKI Maciej
 • SZLACHETKA Jarosław
 • WINCENCIAK-WALAS Ewa
 • Zobacz wyniki
 • BYLICA Barbara BYLICA Barbara 9%
 • KULCZYŃSKI Ryszard KULCZYŃSKI Ryszard 11%
 • OSTROWSKI Maciej OSTROWSKI Maciej 46%
 • SZLACHETKA Jarosław SZLACHETKA Jarosław 27%
 • WINCENCIAK-WALAS Ewa WINCENCIAK-WALAS Ewa 7%
 • Głosów: 2435

Powiązane tematy

Komentarze (7)

 • Marta 14 mar

  te koncepcje nigdy sie nie koncza a potem przeniosa otwarcie na 2049?

  35 1 Odpowiedz
 • 14 mar

  Przed wyborami to on wszystko obieca …
  W tygodniu przed wyborami będzie konferencja z pociągiem na rynku i planowane oddanie 2125 jesień
  Hipokryzja pełną gębą !

  38 2 Odpowiedz
 • 15 mar

  Jarek, a gdzie byłeś wcześniej. Myślisz że głupi naród kupi tą wzmożoną aktywność przed wyborami i te obiecanki? Masz rację, pójdą do urny i bez refleksyjnie znów na ciebie zagłosują. I to jest smutne 😒

  14 2 Odpowiedz
  • 16 mar

   Tak było do tej pory więc pewnie tak myśli
   Czekam aż powie że covid zabrał mu wyborców !
   Jaruś jest robotą w szkole w Lubniu poćwiczysz przez lato i od września dasz radę !

   10 Odpowiedz
 • 16 mar

  Jeszcze by się musiał że Starostą dogadać w sprawie zakazu wjazdu na Chełm. A jak wiadomo p. Szlachetka jest wyjątkowo konsyliacyjną osobą:)

  12 Odpowiedz
 • 19 mar

  Tym panom od niezrealizowanych planów i koncepcji oraz zamykania szkół i przedszkoli już dziękujemy.

  5 Odpowiedz
 • 19 mar

  brakuje wypchanej kieszeni ale. już niedługo przyjdą rozliczenia jak karakana i całej tej bandy

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej