Przetarg na budowę Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego na Chełmie unieważniony. „Musieliśmy się wycofać z budowy”
- 4 stycznia 2023
Gmina unieważniła przetarg na budowę zapowiadanego od 2021 roku Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego w zamkniętej szkole na Chełmie.
„Jestem przekonany, że ta inwestycja zostanie tylko odłożona w czasie i jeżeli się uda, będziemy chcieli do niej wrócić nawet w 2023 roku” – wyjaśnia burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS)
Według zapowiedzi samorządowców; do czerwca 2023 r. w budynku zamkniętej Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie, miało powstać Centrum Opiekuńczo Mieszkalne dla niepełnosprawnych. Już w październiku zwracaliście uwagę, że „w tym miejscu nic się nie dzieje”.
Gmina Myślenice unieważniła przetarg na budowę Centrum. Pierwszy nie doszedł do skutku w sierpniu 2022 roku, a jako powód podano cenę, która „znacznie przewyższała możliwości finansowe zamawiającego”. Drugi unieważniono w listopadzie. Tym razem wykonawca miał odmówić zawarcia umowy, a „kolejna oferta z najniższą ceną przekraczała możliwości finansowe” gminy.
Sprawę w noworocznym wywiadzie dla Myślenice ITV komentuje burmistrz. Pytany o kryzysy jakie przeszła gmina, mówi m.in. o załamaniu na rynku budowlanym, wzroście cen i kosztów pracy.
Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz MiG Myślenice: Zachwiał się rynek wykonawców, m.in. z tego względu musieliśmy wycofać się na chwilę obecną z budowy Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego w starej szkole na Chełmie.
Nie doszło do podpisania umowy z wykonawcą, który ostatecznie odmówił. Jestem przekonany, że ta inwestycja zostanie tylko odłożona w czasie i jeżeli się uda, będziemy chcieli do niej wrócić nawet w 2023 roku.
Jarosław Szlachetka (PiS) na stanowisku burmistrza MiG Myślenice w kadencji 2018-24 radzi sobie:
- wybitnie wybitnie 8%
- pierwszorzędnie pierwszorzędnie 5%
- poprawnie poprawnie 10%
- przeciętnie przeciętnie 13%
- nieudolnie nieudolnie 16%
- fatalnie fatalnie 48%
- Głosów: 4792
Szkoła zlikwidowana, budynek stoi pusty
O zamknięciu szkoły na Chełmie radni miejscy zdecydowali w lutym 2020 roku. Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego 2020/21, uczniowie z dawnej Szkoły Podstawowej nr 6 trafili do podstawówki nr 4 na Zarabiu, natomiast budynek od 29 miesięcy stoi pusty.
Po decyzji radnych, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zapowiadał przekształcenie budynku - w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla niepełnosprawnych. W listopadzie 2021 r. minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podczas konferencji prasowej w UMiG Myślenice, przekazała na ręce zastępcy burmistrza Mateusza Sudra (PiS) promesę na utworzenie centrum.
Jak informowano; na przekształcenie szkoły w COM, gmina otrzyma 2 507 746,35 zł, natomiast z własnego budżetu zainwestuje dodatkowe 1 108 967,02 zł. Według zapowiedzi samorządowców; placówka opiekuńczo-mieszkalna powinna rozpocząć funkcjonowanie w 2023 roku, a jej jednostką organizacyjną będzie Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.
„Na Chełmie powstanie placówka, która będzie miała ok. 680 m.kw., możliwość całodobowej opieki dla osób z umiarkowanym oraz znacznym stopniu niepełnosprawności. To odpowiedź na oczekiwania środowiska związanego z opieką nad osobami niepełnosprawnymi, które zgłaszały od dawna, że osoby po 24 roku życia zazwyczaj pozostawione są same sobie. Teraz będą miały w Myślenicach możliwość usamodzielnienia, możliwość korzystania z opieki dziennej, albo całodobowej. Inwestycja powstanie do czerwca 2023 roku” – zapowiadał Mateusz Suder.
Mateusz Suder (PiS) na stanowisku zastępcy burmistrza MiG Myślenice w kadencji 2018-24 radzi sobie:
- wybitnie wybitnie 7%
- pierwszorzędnie pierwszorzędnie 6%
- poprawnie poprawnie 8%
- przeciętnie przeciętnie 8%
- nieudolnie nieudolnie 14%
- fatalnie fatalnie 56%
- Głosów: 1202
3 lutego 2023
"Mamy zamiar nadal utworzyć Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne z którego mogliby korzystać najbardziej potrzebujący starsi i niepełnosprawni mieszkańcy z gminy Myślenice. W zeszłym roku odbył się przetarg, jednak firma która go wygrała nie podpisała umowy. Rozmawiamy z pracownikami CUS i służbami wojewody małopolskiego, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie tej sytuacji. Trzeba sobie powiedzieć wprost, że na dokładanie kolejnych pieniędzy, niż te które mieliśmy zabezpieczone na realizację tego zadania, zupełnie nie mamy środków" - Takie pytanie zadaliście podczas formatu Q&A, w którym burmistrz komentuje ważne dla mieszkańców kwestie. "Nie jest to nasz teren" - sprawę komentował Jarosław Szlachetka 30 stycznia, podczas formatu Q&A, w którym odnosi się do pytań zadawanych przez mieszkańców.
Ostrowski przez lata szkoły na Chełmie nie tykał i jakoś budżet gminy się nie zawalał. Szlachetka od początku kadencji kasuje na Chełmie co tylko może tj.: 1. Szkołę, 2. Projekt rozbudowy oświetlenia, 3. Płac zabaw, 4. Siłownię zewnętrzną, 5. Zbiornik hydrantowy, 6. Inicjatywy obywatelskie, 7. Nawet głupi przystanek. Dla niego Chełm to tylko downhil i stok narciarski. Dla mieszkańców nic. On tego centrum nigdy nie zrobi.
Szkoła na Chełmie funkcjonowała od wojny. Kilku pokoleniom nie przyszło do głowy, żeby ją likwidować, wręcz przeciwnie, zmieniono lokalizację, rozbudowano, ludzie się dołożyli, stanowiła też pewnego rodzaju centrum kulturalno - integracyjne dla mieszkańców. Po czym przyczłapał najmądrzejszy we wsi, ex ratownik basenowy, expert od szybów górniczych i ogłosił swoją mądrość. A teraz pluje tym piwem, które sam nawarzył.
A budowa kolei idzie zgodnie z planem i te parkingi piętrowe ?😂😂
A co zgarnęli przy tym to się tego nie dowiemy
To wszystko przez teGo Tuska i ta unie i tych lgbtq tak to by się udało … ale jak nie ma to nic bo może będzie albo nie będzie … może w tym roku a może nie…
E tam nie ma sobie co tyłka zawracać jakimiś ośrodkami na Chełmie.
ważna jest obwodnica północna, to spektakularna Elegancka inwestycja.
przed jej wykonaniem się też zawsze można wycofać z przetargu;
Trzeba gonić króliczka, tralala zabawa trwa.
I o to chodzi, aby nie było pustki.
A o CPK też jakby ucichło i o Izerze też, ci wykonawcy cały czas dają w dupę i nie chcą budować.