Wybory samorządowe 2024

Magdalena Pietrzak z PKW: Na wyniki wyborów samorządowych będziemy czekać dłużej, niż przy innych wyborach

Magdalena Pietrzak z PKW: Na wyniki wyborów samorządowych będziemy czekać dłużej, niż przy innych wyborach
Fot. Fot. Fb.com/PKW

„Na wyniki wyborów samorządowych będziemy czekać dłużej, niż przy innych wyborach; to będą cztery akcje wyborcze, a wszystkie głosy trzeba policzyć prawidłowo” – zapowiada szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak

 

Swoich przedstawicieli w radach gmin, powiatu i sejmiku wojewódzkiego oraz na stanowiskach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będziemy wybierać 7 kwietnia.

Ewentualna druga tura zaplanowana jest na 21 kwietnia. Ta będzie potrzebna w tych gminach i miastach, w których żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta nie uzyska ponad 50 proc. głosów poparcia.

W takiej sytuacji do drugiej tury przejdzie dwóch kandydatów, którzy w pierwszej uzbierali najwięcej głosów. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji istnieje w gminie Myślenice, gdzie o fotel burmistrza ubiega się pięciu kandydatów.

Szefowa KBP powiedziała na poniedziałkowym briefingu prasowym, że w przypadku wyborów samorządowych wyniki wyborów ogłaszają terytorialne komisje wyborcze po tym, jak komisarz wyborczy zatwierdzi ich protokół. Zastrzegła, że na wyniki wyborów będziemy czekać dłużej, niż przy innych wyborach.

"To są wybory, w których są cztery akcje wyborcze. Tutaj obwodowe komisje wyborcze mają najwięcej pracy. Wszystko zależy od sprawności i współdziałania członków obwodowych komisji wyborczych. Zawsze liczymy, że to będzie szybciej, wiadomo, że im szybciej to tym lepiej dla demokracji i dla wszystkich, ale trzeba te głosy policzyć prawidłowo" - powiedziała Magdalena Pietrzak.

W wyborach samorządowych wyborcy będą mogli głosować jedynie na terenie swojego okręgu wyborczego - nie ma możliwości, tak jak np. w wyborach parlamentarnych, otrzymania zaświadczenia o prawie głosowania, które umożliwia głosowanie w dowolnym miejscu; nie ma też możliwości głosowania w miejscu pobytu czasowego, czy jednorazowo zmienić miejsce głosowania.

Wybory Samorządowe 2024: Burmistrzem miasta i gminy Myślenice zostanie:

 • BYLICA Barbara
 • KULCZYŃSKI Ryszard
 • OSTROWSKI Maciej
 • SZLACHETKA Jarosław
 • WINCENCIAK-WALAS Ewa
 • Zobacz wyniki
 • BYLICA Barbara BYLICA Barbara 9%
 • KULCZYŃSKI Ryszard KULCZYŃSKI Ryszard 11%
 • OSTROWSKI Maciej OSTROWSKI Maciej 46%
 • SZLACHETKA Jarosław SZLACHETKA Jarosław 27%
 • WINCENCIAK-WALAS Ewa WINCENCIAK-WALAS Ewa 7%
 • Głosów: 2435

"Wynika to z charakteru tych wyborów: to są wybory naszych przedstawicieli w społecznościach lokalnych. Wyłącznie osoby, które zamieszkują na stałe na danym obszarze mają prawo podejmować decyzje, kto będzie ich przedstawicielem w przyszłości" - podkreśliła szefowa KBW na poniedziałkowym briefingu prasowym.

Szefowa PKW poinformowała, że podczas wyborów samorządowych będzie pracować 31 456 obwodowych komisji wyborczych; na ten moment w ich skład powołano 260 759 osób. Zdecydowana większość komisji została powołana w maksymalnych składach. Do obsadzenie maksymalnych składów komisji w całej Polsce brakuje 341 osób.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej