Reportaż

Sławomir Kowalik z Pcimia bohaterem pierwszego odcinka Ludzi lasu. "Doświadczając przyrody, stajesz się lepszym człowiekiem"

Sławomir Kowalik z Pcimia bohaterem pierwszego odcinka Ludzi lasu. "Doświadczając przyrody, stajesz się lepszym człowiekiem"

Leśnicy z Nadleśnictwa Krzeszowice połączyli przeżycia zawodowe z ich osobistymi relacjami z przyrodą i nakręcili serial pt. „Ludzie lasu”. Bohaterem pierwszego odcinka jest Sławomir Kowalik z Pcimia, pracujący w Nadleśnictwie Myślenice

Każdy z nas ma indywidualne podejście do przyrody, inaczej wykorzystuje jej bliskość i interpretuje las na własny sposób. Inaczej postrzega go ktoś, kto spaceruje nim w wolne popołudnie, a jeszcze inaczej osoba, dla której jest on miejscem pracy, życia, realizacji i spełniania marzeń.

Leśnicy z Nadleśnictwa Krzeszowice połączyli przeżycia zawodowe bohaterów z ich osobistymi, wręcz intymnymi relacjami z przyrodą prezentując je w cyklu „Ludzie lasu”, którzy prezentują swoje spojrzenie na przyrodę.

W pięciu odcinkach serialu będziemy mogli zobaczyć, jak ich bohaterowie poradzili sobie z „oswojeniem” lasu. Cykl otwiera Sławomir Kowalik z Pcimia pracujący w nadleśnictwie Myślenice.

Sławek jest leśnikiem młodego pokolenia. Opowiada o specyfice swojej pracy i spojrzeniu na przyrodę, o hodowli lasów, dbałości o drzewostan oraz roli wycinki w tym procesie. Wyjaśnia też; czym dla niego jest "romantyzm leśny", który określa jako świat "jako ostoję dla człowieka, który szuka siebie, głębi, który potrafi sercem dotknąć natury i siebie".

 

"Las dla mnie jest pasją i tym, że tutaj mogę cały czas wchodzić w głąb siebie. W lesie wyrabiasz sobie wrażliwość na przyrodę i drugiego człowieka. Nie znam leśnika, który pracuje w lesie i obcuje z przyrodą, na co dzień nie byłby dobrym człowiekiem. Moim zdaniem; doświadczając przyrody - stajesz się lepszym człowiekiem" – mówi.

Ciągły kontakt z przyrodą podsuwa mu życiowe wyzwania i daje poczucie szczęścia. Swoją historią pokazuje trudy pracy leśnika, jej znaczenie dla środowiska i dla ludzi. Sławek czuje, że robi coś bardzo ważnego, potrzebnego. Las - to jego plan na życie.

W kolejnych częściach serialu zobaczymy przedstawicieli różnych pokoleń, a każdy film przedstawia las widziany przez 20-letniego ucznia, 40-latka pracującego w lesie, 60-letnią emerytowaną nauczycielkę, prawie 80- letniego nadleśniczego i 100-letniego leśnika.

 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Wydobyć pamięć z dna jeziora
Reportaż 0

Wydobyć pamięć z dna jeziora

„Droginia to wyjątkowy kawałek miejsca na ziemi, to historia ważna dla lokalnego dziedzictwa kulturowego. Czas by zrozumieć, że wszyscy mieszkańcy zatopionej...