Wybory samorządowe 2024

Barbara Bylica: Zamiast mówić o tym co chcemy robić, musimy odpierać ataki, które są kierowane w naszą stronę

Barbara Bylica: Zamiast mówić o tym co chcemy robić, musimy odpierać ataki, które są kierowane w naszą stronę
Fot. Piotr Jagniewski

Na 3 dni przed wyborami KWW Owocnie dla Gminy zwołało konferencję prasową, podczas której przedstawiło swoją kandydatkę na burmistrza miasta i gminy Myślenice oraz kandydatów do rady gminy.

Nie zabrakło założeń programowych, podsumowania kampanii oraz kilku pytań do kandydatki.

"Zamiast mówić o tym co chcemy robić, musimy odpierać ataki, które są kierowane w naszą stronę" - mówiła Barbara Bylica

 

Na czele komitetu stoi Barbara Bylica, wieloletnia pracownica myślenickiego magistratu i obecna naczelnik wydziału promocji, współpracy i sportu, która kandyduje na burmistrza miasta i gminy Myślenice. W swoim wystąpieniu mówiła o komitecie i wartościach, na których został zbudowany. Wśród nich wymieniła: rodzinę, ludzi, wiarę, empatię, szacunek i autentyczność.

Określiła się jako "lider na wysokim poziomie" - człowiek, któremu przyświecają pewne wartości takie jak; docenianie ludzi, umiejętność ich łączenia, umiejętność słuchania i odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności. Powoływała się na swoje doświadczenie zdobyte m.in. w wieloletniej pracy w UMiG oraz działalność prowadzoną w ramach Fundacji Owocna.

"Z tym liderem wysokiego poziomu zachęcam was do współpracy" – mówiła. Podkreślała, "że nie idziemy z żadnym innym komitetem wyborczym” oraz zapewniała, że jako KWW Owocnie Dla Gminy "nie chce budować murów, chcemy budować mosty między mieszkańcami, między instytucjami i przedsiębiorcami, chcemy nawiązywać owocną współpracę i kontynuować dobre praktyki".

Wymieniła 7 głównych punktów swojego programu, który zawiera inwestycje w infrastrukturę, rozwój edukacji, ochronę środowiska, wsparcie dla przedsiębiorczości, poprawę dostępu do opieki zdrowotnej, kulturę – sport – rekreację oraz wsparcie dla organizacji pozarządowych. Szczegóły dotyczące programu KWW Owocnie i Barbary Bylicy.

Przed kamerami zaprezentowali się również kandydaci i kandydatki do rady miejskiej: Małgorzata Miszczak, Barbara Bylica, Elżbieta Malczewska, Michał Ćwiękała, Małgorzata Manterys-Skawińska i Dominika Ulmańska.

Następnie Barbara Bylica podsumowała mijającą kampanię:

Barbara Bylica: Podsumowując nie ukrywam, że jest to trudna kampania. Startujemy po raz pierwszy, ale wyszliśmy z szacunkiem i empatią do moich kontrkandydatów, jak również do kontrkandydatów naszych komitetów wyborczych, a spotykam się z atakiem i hejtem kierowanym w naszą stronę.

To trudna kampania, bowiem my kobiety pełne odwagi nabrałyśmy wiatru w żagle i chcemy zarządzać nową jakością w mieście i gminie Myślenice i w XXI w. jesteśmy dyskryminowane. Zamiast mówić o tym, co chcemy robić, musimy odpierać ataki, które są kierowane w naszą stronę.

Smutne jest to, że te ataki nie są powiedziane nam prosto w twarz, ale są poczynione w naszym kierunku z nierzeczywistych kont. Wiele kont udało nam się już rozgryźć i wiemy, kto za nimi stoi, ale spotykając tych ludzi na ulicy, chciałoby się powiedzieć „bądź człowiekiem, bo zaraz po wyborach spotkamy się i będziemy musieli w tym mieście i gminie współpracować".

Na jednej szali postawiłam moją dwudziestoletnią pracę w tym oto magistracie. To jest historyczna chwila, bowiem kobieta z doświadczeniem z kompetencjami, z pasją do działania z ogromnym potencjałem startuje w wyborach samorządowych na burmistrza miasta i gminy Myślenice. Szanowni państwo nie przegapcie tej okazji, ona się już więcej nie powtórzy - 7 kwietnia serdecznie zapraszam do urn, wybierzcie dobrze, zagłosujcie na mnie - Barbara Bylica - zaufajcie mi.

 

"Nie oddamy naszych głosów na żadną koalicję, będziemy szli ze swoimi torami i swoim torem"

Barbara Bylica – burmistrz miasta i gminy Myślenice w pierwszej, czy w drugiej turze?

Chciałoby się powiedzieć w pierwszej, ale konkurencja jest duża.

Jako „lider wysokiego poziomu” chce pani wprowadzać nową jakość w mieście. Czy z poziomu obecnego stanowiska nie było to możliwe?

Nie było to możliwe, dlatego że nie byłam osobą decyzyjną. W urzędzie nie podejmowałam żadnych decyzji, nie byłam osobą upoważnioną przez burmistrza do dokonywania jakichkolwiek podpisów pod umowami, pod wydawaniem jakichkolwiek decyzji urzędowych.

Rozumiem, że można to robić lepiej?

Tak, oczywiście.

W pani wypowiedzi dotyczącej podsumowania kampanii padły sformułowania o atakach i hejcie w kierunku waszego komitetu, ale kto was atakuje i jakie ma wobec was zarzuty?

Atakują nas różne hejterskie konta, pod wieloma względami wytykając nam różne sytuacje. "Baby zajmijcie się garami", „baby nie startujcie w wyborach” - to mocne słowa, które w nas uderzają.

Są też takie rzeczy na dziwnych stronach, które się pojawiają, gdzie się nas szykanuje, pokazuje nieprawdę w stosunku do naszego komitetu, chcąc nas zniechęcić do aktywności.

- Śledząc wasz kanał w mediach społecznościowych najczęściej pojawiający się zarzut dotyczy pani powiązań z gminą, urzędem i obecną władzą. Czy wyborca, oddając głos na KWW Owocna może mieć pewność, że ten nie zostanie przekazany na kogoś innego, np. w przypadku tworzenia się ewentualnych koalicji w radzie?

Nie jesteśmy żadną partią polityczną. Każdy z nas ma wolność słowa i wnosi w nasz komitet, to z czym przyszedł. Nie oddamy naszych głosów na żadną koalicję, będziemy szli ze swoimi torami i swoim torem.

Jeżeli uznamy, że dana uchwała wymaga podniesienia ręki do góry, bo jest ona słuszna dla nas, to tak też zrobimy.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • wokulski 4 kwi

  To jest ta siła kobiet, która wymięka przy najprostszym internetowym trollu?

  17 6 Odpowiedz
 • mirek@ 4 kwi

  nie wierze w ta samodzielnosc niestety ale lata pracy i ostatnia kadencja u boku pewnego pana nie pozwalaja mi uwierzyc...

  24 4 Odpowiedz
 • 5 kwi

  Trochę to wygląda jakby owieczki z baranami weszły pomiędzy wilki i próbują funkcjonować. Dobre intencję nie wystarczą, wyborcy oczekują siły przebicia a to bez odrobiny agresji nie jest możliwe.

  8 4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 7

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów

Spośród kandydatów, którzy walczyli o głosy w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy powiat myślenicki, mandat europosła otrzymało 7 z nich. PiS ma 3 europ...