Polityka

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto kandyduje na europosła z naszego okręgu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto kandyduje na europosła z naszego okręgu?

Wybory do Europarlamentu odbędą się 9 czerwca, a Polska ma do obsadzenia 53 mandaty. Powiat myślenicki znajduje się w okręgu nr 10 składającym się z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego, z którego kandyduje 87 osób

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą 9 czerwca 2024. W naszym kraju zostanie wybranych 53 posłów i posłanek, którzy będą reprezentować nas w Europarlamencie.

Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie.

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

Polska podzielona będzie na 13 okręgów wyborczych. Małopolska razem z województwem świętokrzyskim znajduje się w okręgu nr 10. Obejmuje powiaty: chrzanowski, krakowski, miechowski, myślenicki, olkuski, oświęcimski, proszowicki, wadowicki, wielicki, miasto na prawach powiatu: Kraków.

Na listach można znaleźć tylko jedno nazwisko związane z tzw. „ziemią myślenicką”. To przedsiębiorca z Myślenic Andrzej Kasela, który o mandat europosła ubiega się z KW Normalny Kraj i nie należy do żadnej partii politycznej.

Weźmiesz udział w Wyborach Parlamentarnych 2024?

  • zdecydowanie tak
  • raczej tak
  • trudno powiedzieć
  • raczej nie
  • zdecydowanie nie
  • Zobacz wyniki
  • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 61%
  • raczej tak raczej tak 13%
  • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 3%
  • raczej nie raczej nie 8%
  • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 16%
  • Głosów: 386

Kandydaci w okręgu nr 10

powiaty: chrzanowski, krakowski, miechowski, myślenicki, olkuski, oświęcimski, proszowicki, wadowicki, wielicki, miasto na prawach powiatu: Kraków.

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA:

1. SIENKIEWICZ Bartłomiej (historyk), Warszawa - członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
2. WILK‑GRZYWNA Małgorzata (menadżer turystyki), Kielce - nie należy do partii politycznej
3. MARCZUŁAJTIS‑WALCZAK Jagna (trener sportu), Poronin - członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
4. SALWIŃSKA Sylwia (menedżer artystyczny), Kraków - członek partii politycznej: Nowoczesna
5. MĘKAL Małgorzata (przedstawiciel władzy samorządowej), Tarnów - nie należy do partii politycznej
6. MAJKA Magdalena (przedstawiciel władzy samorządowej), Chełmiec - nie należy do partii politycznej
7. ZWIERZCHOWSKI Wojciech (nauczyciel), Jędrzejów - członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP
8. KOZIOŁ Artur (ekonomista), Wieliczka - nie należy do partii politycznej
9. WITKA Jacek (specjalista do spraw pozyskiwania funduszy), Kielce - członek partii politycznej: Zieloni
10. SOWA Marek (ekonomista), Bobrek - członek partii politycznej: Platforma Obywatelska RP

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA:

1. SZEJNA Andrzej (adwokat), Izabelów - członek partii politycznej: Nowa Lewica
2. KOLARSKA Dorota (specjalistka do spraw integracji europejskiej), Kraków - członek partii politycznej: Lewica Razem
3. LIPIŃSKA‑PIEKARSKA Joanna (urzędnik), Kraków - członek partii politycznej: Nowa Lewica
4. ŻAK Dominik (student), Skarżysko-Kamienna - członek partii politycznej: Lewica Razem
5. ANIOŁ Alina (salowa), Wilczyce - członek partii politycznej: Nowa Lewica
6. KOBIELUSZ Paweł (nauczyciel przedmiotów w szkole ponadpodstawowej), Oświęcim - członek partii politycznej: Nowa Lewica
7. HAŃDEREK Joanna (nauczyciel akademicki), Kraków - członek partii politycznej: Nowa Lewica
8. KUKLA Robert (nauczyciel), Gorlice - nie należy do partii politycznej
9. TUCHOWSKI Daniel (prawnik), Kraków - członek partii politycznej: Nowa Lewica
10. DROPEK Magdalena (redaktor serwisu internetowego), Kraków - członek partii politycznej: Nowa Lewica

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE:

1. JARUBAS Adam (nauczyciel akademicki - nauki humanistyczne), Błotnowola - członek partii politycznej: Polskie Stronnictwo Ludowe
2. GÓRNIKIEWICZ Piotr (przedsiębiorca), Tarnów - członek partii politycznej: Polska 2050 Szymona Hołowni
3. NOWOGÓRSKA Urszula (parlamentarzysta), Świdnik - członek partii politycznej: Polskie Stronnictwo Ludowe
4. MOTYCZYŃSKA Monika (nauczycielka), Prandocin-Wysiołek - członek partii politycznej: Polska 2050 Szymona Hołowni
5. RAŚ Ireneusz (historyk), Książniczki - członek partii politycznej: Centrum dla Polski
6. KASPRZYK Rafał (parlamentarzysta), Kielce - członek partii politycznej: Polska 2050 Szymona Hołowni
7. TYJAS Jolanta (nauczycielka), Nieznanowice - nie należy do partii politycznej
8. STOLECKI Piotr (politolog), Kraków - nie należy do partii politycznej
9. DĄBROŚ Stella (nauczyciel), Szczucin - nie należy do partii politycznej
10. KLĘCZAR Krzysztof (psycholog), Kęty - członek partii politycznej: Polskie Stronnictwo Ludowe

KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ:

1. BERKOWICZ Konrad (parlamentarzysta), Kraków - członek partii politycznej: Konfederacja Wolność i Niepodległość
2. BRAUN Grzegorz (parlamentarzysta), Rzeszów - członek partii politycznej: Konfederacja Korony Polskiej
3. JASKÓŁKA Nadzieja (neurologopeda), Kraków - członek partii politycznej: Ruch Narodowy
4. KONARSKI Artur (rolnik), Jadwigów - nie należy do partii politycznej
5. IWAN Jasna (artysta-rzeźbiarz), Kraków - członek partii politycznej: Nowa Nadzieja
6. DRWAL Aleksandra (specjalista do spraw rekrutacji pracowników), Górki Wielkie - członek partii politycznej: Nowa Nadzieja
7. NOWOWIEJSKA Ewa (kasjer handlowy), Cholerzyn - nie należy do partii politycznej
8. KRAJEWSKI Konrad (fotograf), Kraków - członek partii politycznej: Nowa Nadzieja
9. STRZELEC Marcin (rolnik), Tychów Stary - członek partii politycznej: Ruch Narodowy
10. DZIADOSZ Jagoda (diagnosta laboratoryjny), Kraków - nie należy do partii politycznej

KOMITET WYBORCZY NORMALNY KRAJ:

1. KASELA Andrzej (przedsiębiorca), Myślenice - nie należy do partii politycznej
2. KLICH Dariusz (bioinżynier), Zbylitowska Góra - nie należy do partii politycznej
3. BILECKA Fabiola (logopeda), Kraków - nie należy do partii politycznej
4. KURLETO Renata (pedagog), Kraków - nie należy do partii politycznej
5. STANKIEWICZ Aneta (politolog), Kraków - nie należy do partii politycznej
6. JANAS Mieszko (archeolog), Kraków - nie należy do partii politycznej
7. MIKOŁAJEK Maria (kasjer), Przebieczany - nie należy do partii politycznej
8. BURZYŃSKI Zbigniew (inżynier), Kraków - nie należy do partii politycznej

KOMITET WYBORCZY POLEXIT:

1. ŻÓŁTEK Stanisław (matematyk), Kraków - członek partii politycznej: Kongres Nowej Prawicy
2. HAREŃCZYK Adam (radca prawny), Kraków - nie należy do partii politycznej
3. SAJDAK Anna (socjolog), Katowice - nie należy do partii politycznej
4. ŚLUSARCZYK Klaudia (projektant baz danych), Kraków - nie należy do partii politycznej
5. BIGAJ Czesław (inżynier mechanik-środki transportu), Dąbrowa Gónicza - nie należy do partii politycznej
6. ZIĘBA Angelika (sprzedawca), Międzygórze - nie należy do partii politycznej
7. ŚMIŁEK Oskar (programista aplikacji), Kraków - nie należy do partii politycznej
8. MĘDREK Iwona (nauczyciel przedszkola), Osiek - nie należy do partii politycznej
9. SZATAN Jarosław (technik mechanik), Olkusz - członek partii politycznej: PolExit

KOMITET WYBORCZY POLSKA LIBERALNA STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW:

1. CIERPIAŁ Sebastian (inżynier budownictwa), Kielce - nie należy do partii politycznej
2. JAGODZIŃSKI Marcin (przedsiębiorca), Bizoręda - członek partii politycznej: Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
3. MALINOWSKI Jacek (przedsiębiorca), Zalesie - nie należy do partii politycznej
4. JAGODZIŃSKA Monika (przedsiębiorca), Bizoręda - nie należy do partii politycznej
5. JAMRÓZ Ewelina (technik żywienia), Kolonia Mrowina - nie należy do partii politycznej
6. BŁACHUCKA Roksana (przedsiębiorca), Jędrzejów - nie należy do partii politycznej
7. ISKIERKA Małgorzata (kaletnik), Królewiec Poprzeczny - nie należy do partii politycznej
8. ZAPOTOCZNY Paweł (rolnik), Brzegi - nie należy do partii politycznej
9. ŻURAWSKA Agnieszka (krawiec), Krzętów - nie należy do partii politycznej
10. JELONEK Arkadiusz (geodeta), Kielce - nie należy do partii politycznej

 

KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:

1. SZYDŁO Beata (parlamentarzysta), Przecieszyn - członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
2. MULARCZYK Arkadiusz (parlamentarzysta), Nowy Sącz - członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
3. TARCZYŃSKI Dominik (parlamentarzysta), Kielce - członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
4. KRUPKA Anna (socjolog), Kielce - członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
5. WÓJCIK Michał (parlamentarzysta), Czeladź - członek partii politycznej: Suwerenna Polska
6. SKRUCH Wojciech (prawnik), Tuchów - członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
7. RUSECKA Urszula (parlamentarzysta), Wieliczka - członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość
8. WŁOSOWICZ Jacek (ekonomista), Bilcza - nie należy do partii politycznej
9. TLAŁKA‑DŁUGOSZ (trener i działacz sportowy), Zakopane - nie należy do partii politycznej
10. PĘK Marek (parlamentarzysta), Kraków - członek partii politycznej: Prawo i Sprawiedliwość

 

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY-NORMALNA POLSKA W NORMALNEJ EUROPIE:

1. SKUZA Stanisław (przedsiębiorca), Brzegi - nie należy do partii politycznej
2. NOWAKOWSKA Elżbieta (kierownik projektu), Kraków - nie należy do partii politycznej
3. WICHE Mateusz (przedsiębiorca), Kraków - nie należy do partii politycznej
4. KALISZ Beata (pielęgniarka), Gorlice - nie należy do partii politycznej
5. TORKOWSKA Samuela (dziennikarka), Henryków-Urocze - nie należy do partii politycznej
6. GOCAŁ Dariusz (ekonomista), Jędrzejów - nie należy do partii politycznej
7. SIEŃKO Natalia (student), Kraków - nie należy do partii politycznej
8. WOCH Marcin (informatyk), Kielce - nie należy do partii politycznej
9. BUGAJSKI Marcin (politolog), Miedziana Góra - nie należy do partii politycznej
10. PETERSON Magdalena (przedsiębiorca), Suche - nie należy do partii politycznej

 

Powiązane tematy

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 7

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów

Spośród kandydatów, którzy walczyli o głosy w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy powiat myślenicki, mandat europosła otrzymało 7 z nich. PiS ma 3 europ...

Komentarze (15)

  • 8 maj

    Historyk, menadżer turystyki, trener sportu, menedżer artystyczny - same doświadczone i kompetentne osoby...

    46 2 Odpowiedz
  • 8 maj

    I na kogo mam głosować, kogo mam wysłać na ciepłą dobrze płatną posadę? Czy w tym gronie są patrioci, ludzie którzy zadbają o Polskę czy może dorobkiewicze, lenie, ekoświry .
    No nie wierzę już w nikogo.

    36 3 Odpowiedz
  • 8 maj

    To po co ich wybieraliście???? Trzeba było wybrać uczciwych... Ale nie, znowu wybierzecie jakieś Szydła i Tarczyńskie bo takie piękne pisowskie..... Tak ja było z burmisiem.

    48 37 Odpowiedz
  • 8 maj

    Piękna konstelacja 🙂 Szejna, Sienkiewicz, Braun, Żółtek 😁... Samo gęste.

    25 3 Odpowiedz
  • 8 maj

    ue to spęd najgorszych złodzieji i oszustów !!!!

    31 14 Odpowiedz

Zobacz więcej