Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Znamy wyniki sondażowe exit poll

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Znamy wyniki sondażowe exit poll
Dane sondażowe exit poll IPSOS dla Polsatu, TVN i TVP. Źródło: tvn24.pl

- Lokale wyborcze zostały zamknięte punktualnie o godz. 21. Wybory przebiegały w spokojnej atmosferze bez większych incydentów - powiedział sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Według sondażu exit poll, przeprowadzonego przez pracownię IPSOS dla Polsatu, TVN i TVP, frekwencja w kraju wyniosła 39,7 proc., a wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska, na którą miało zagłosować 38,2 proc. ankietowanych.

Drugi wynik ma należeć do Prawa i Sprawiedliwości z 33,9 proc. poparciem.

Trzecie miejsce na podium przypadło Konfederacji, która wedle sondażu osiągnęła poparcie na poziomie 11,6 proc.

Trzecia Droga, która liczyła na kilkunastoprocentowe poparcie, zyskała około 8,2 proc. głosów, a wynik Lewicy to 6,6 proc. poparcia ankietowanych.

Polska ma do obsadzenia 53 mandaty w PE. Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie.

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

Prognozowany podział mandatów - dane sondażowe exit poll pracowni IPSOS - źródło tvn24.pl

Na wyniki podawane przez Państwową Komisję Wyborczą trzeba będzie jeszcze poczekać. Wówczas poznamy dokładny podział mandatów i nazwiska tych, którzy będę reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim.

Powiązane tematy

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 7

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów

Spośród kandydatów, którzy walczyli o głosy w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy powiat myślenicki, mandat europosła otrzymało 7 z nich. PiS ma 3 europ...

Komentarze (23)

 • 10 cze

  Obajtek, Kamiński, Wąsik, Braun, (Stra)Szydło - naprawdę? To są reprezentanci naszego państwa? Ludzie, kiedy przejrzycie na oczy?

  31 14 Odpowiedz
 • 10 cze

  Zbyszku co Ty chcesz od Brauna? Jedyny miał odwagę zgasić płonący wieszak w sejmie. Reszta to są sługi, takich chcesz przedstawicieli?

  20 12 Odpowiedz
 • 10 cze

  No to się teraz zacznie prawdziwe dojeżdżanie zielonym ładem. Sporo ludzi nie chciało do tego przykładać ręki i zostali w domach. Ale lemingi zaklepały. Jakby mieli frekwencję 10% to by im dało do myślenia, że ludzie się na to nie godzą.

  13 3 Odpowiedz
 • 10 cze

  Prawdopodobnie najwięcej głosów dostał od śledczych, bo teraz mają 5 lat spokoju i nikt im nie będzie mówił, że nic nie robią. Uff, ma wreszcie immunitet, to mamy spokój, idziemy karać podjadających w marketach.

  8 2 Odpowiedz
 • 10 cze

  Najbardziej się cieszę, że Bieszczady i
  południowy wschód, pokochał i docenił wychowanka naszej ziemi Daniela Obajtka, który będzie promował i bronił Ziemię Myślenicką w Europie.
  Spadnie prawdopodobnie na nas grad pieniędzy za sprawą naszego krajana.

  A szkoła- uczelnia rolnicza z Górnego Przedmieścia, zyska rozgłos jako kuźnia geniuszy i pewnie będzie jedną z bardzie prestiżowych szkół na południowym wschodzie kraju.

  8 3 Odpowiedz

Zobacz więcej