Dobczyce

Dobczyce. Gmina otrzyma 4,8 mln zł na usunięcie osuwiska i naprawę ul. Jałowcowej

Dobczyce. Gmina otrzyma 4,8 mln zł na usunięcie osuwiska i naprawę ul. Jałowcowej

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podpisał umowy potwierdzające przyznanie rządowych środków na stabilizację osuwisk. Prawie 4,8 mln zł otrzyma gmina Dobczyce na walkę ze skutkami osuwiska w mieście Dobczyce

 

Na wykonanie właściwych prac w ramach zadania „Przeniesienie infrastruktury drogowej w zamian za stabilizację osuwisk nr 154167 i nr 154187 wraz z odbudową drogi gminnej – ul. Jałowcowa w Dobczycach”, polegających na rozbudowie drogi gminnej nr 540007K – ul. Jałowcowej wraz z budową ul. Budowlanych, samorząd otrzymał środki w wysokości niemal 4,8 mln zł.

Umowę potwierdzającą dofinansowanie wojewoda Klęczar podpisał w Dobczycach z burmistrzem gminy i miasta Dobczyce Tomaszem Susiem.

- Zadania samorządu województwa małopolskiego oraz gminy Dobczyce znalazły się na liście 14 małopolskich projektów, dla których wnioskowałem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o dofinansowanie. Stabilizacja osuwisk to wspólny cel rządu i samorządu. Dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców konieczna jest odbudowa zniszczonej infrastruktury drogowej, w czym samorządy potrzebują wsparcia – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar (PSL).

Osuwiska przy ul. Jałowcowej w Dobczycach uaktywniły się w 2010 r. Projekt budowlany został opracowany dla przeniesienia infrastruktury komunalnej w zamian za stabilizację osuwisk z uwagi na wysoki koszt ich stabilizacji.

W 2017 r. na przygotowanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej samorząd otrzymał dotację z budżetu państwa w wysokości 60 tys. zł. Rok później opracowany został projekt budowlany, na którego przygotowanie gmina uzyskała rządowe dofinansowanie prawie 86,6 tys. zł.

W ramach zadania zostanie rozbudowana droga gminna nr 540007K – ul. Jałowcowa oraz wybudowana droga gminna – ul. Budowlanych (obie klasy L). Ponadto wzdłuż rozbudowywanej części ul. Jałowcowej powstanie szeroki na 2 m chodnik. Prace obejmują także przebudowę skrzyżowań. Dodatkowo zaplanowano również m.in. przebudowę zjazdów publicznych i indywidualnych, budowę sieci kanalizacji deszczowej czy montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu.

- Po kilkunastu latach wreszcie goście, turyści, którzy przyjeżdżają bezpośrednio do Dobczyc, do królewszczyzny, aby przespacerować się koło zapory, ale także, żeby w miejscu, gdzie właścicielem są Wodociągi Miasta Krakowa, odpocząć – będą mogli dojeżdżać drogą taką, jak to powinno być już od wielu lat zrealizowan – mówi burmistrz gminy i miasta Dobczyce Tomasz Suś.

 

Powiązane tematy

Komentarze (1)

  • 15 cze

    a kto wygra przetarg to już chyba wiadomo i wiedzą o ile się wzbogacą ludzie postronni zacznijcie k tym mówić bo to staje się gorzej jak kabaret wszyscy wiedzą że biorą ale każdy udaje że tak nie jest

    1 Odpowiedz

Zobacz więcej