Drogi

Rok 2024 na drogach. Częściej przekraczamy prędkość w terenie zabudowanym. To główna przyczyna wypadków  

Rok 2024 na drogach. Częściej przekraczamy prędkość w terenie zabudowanym. To główna przyczyna wypadków  
Fot. PSP Myślenice

W 2024 roku najczęstszym wykroczeniem wśród kierowców na małopolskich drogach było przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Szybka jazda to główna przyczyna wypadków, a najwięcej odnotowano ich na drogach powiatowych

 

Od 1 stycznia do 9 grudnia 2024 r. policjanci w Małopolsce ujawnili 1730 wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego jest ich o 255 więcej.

- Ta liczba pokazuje, że kierujący nadal decydują się na popełnianie tak rażącego wykroczenia w ruchu drogowym, które często jest przyczyną tragedii na drogach – mówi rzecznik myślenickiej policji Dawid Wietrzyk.

W ciągu ostatnich 11 miesięcy w Małopolsce doszło do 2338 wypadków, w których zginęło 98 osób, a 2702 zostały ranne. W 91 % sprawcami tych zdarzeń byli kierujący. Z danych statystycznych wynika, że główną przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym było niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu. Z tego powodu zginęło 38 osób, co stanowi 49 % ogółu ofiar śmiertelnych, które zginęły z winy kierującego pojazdem.

Policja zapowiada „działania kontrole kierujących w zakresie przestrzegania obowiązujących limitów prędkości”.  

W 2024 roku do największej ilości zdarzeń drogowych doszło na drodze powiatowej. Ta kategoria drogi okazała się najbardziej niebezpieczna. Doszło tam bowiem do 44 % wszystkich zaistniałych w Małopolsce wypadków.

Co grozi za szybką jazdę?

Przekraczając dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym kierowca straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli w tym okresie osoba będzie kierowała pomimo wydanego zakazu — okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy.

Z kolei jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy, zostaną jej cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze (2)

Zobacz więcej