Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Sumo: 4 medale zawodników Dalinu

Sekcja zapaśnicza Dalinu wzięła udział w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Sumo w Namysłowie. Zawodnicy z Myślenic zdobyli złoty, srebrny i dwa brązowe medale
Do udziału w turnieju zgłosiło się sześciu ochotników, członków kadry wojewódzkiej w zapasach, którzy pod wodzą Roberta Proszkowca postanowili spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu. Byli to: Dominik Lach, Karol Stachura, Karol i Maciej Turała oraz Arkadiusz i Jakub Majda. Zawody odbyły się w Namysłowie w dniach 9 i 10 marca. Dalin nie jest zrzeszony w Polskim Związku Sumo, dlatego zawodnicy walczyli w barwach MUKZ „Gladiator” Kraków.
Zasady walk sumo
Ze względu na to, że większość technik stosowanych w Sumo jest podobna do podstawowych zasad walk zapaśniczych, wiele klubów startuje równocześnie w obu dyscyplinach (do 2004r sumo działało w strukturach Polskiego Związku Zapaśniczego). Pojedynek w sumo trwa bardzo krótko, od kilku do kilkudziesięciu sekund. Obowiązują w nim tylko dwie proste zasady decydujące o zwycięstwie: kto kogo wypchnie poza pole walki zwane „dohyo” lub spowoduje dotknięcie przez przeciwnika powierzchni pola walki inną częścią ciała niż stopa. Podobnie jak w zapasach jest podział na kategorie wagowe (w grupie młodzików co 5 kg), natomiast walki są rozgrywane po kolei w każdej kategorii systemem pucharowym do momentu wyłonienia zwycięzcy.
4 medale dla zapaśników Dalinu
W turnieju w Namysłowie uczestniczyli zawodnicy z czterech województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Pomimo niewielkiego doświadczenia zawodnicy Dalinu zdobyli 4 medale.
Złoty medal w kategorii wagowej do 55 kg wywalczył debiutant Dominik Lach. Srebrny medal podobnie jak w ubiegłym roku zdobył Jakub Majda w kategorii wagowej do 70 kg. Brązowe medale zdobyli Arkadiusz Majda w kat wagowej do 55 kg i Karol Turała w kategorii do 35 kg. Maciej Turała i Karol Stachura zajęli piąte miejsca.
Dla braci Majdów był to podwójny sukces, ponieważ powtórzyli ubiegłoroczny wynik zdobywając medale w tych samych kolorach.