Miasto

APEL KIEROWCY: Piesi i rowerzyści zakładajcie odblaski!

APEL KIEROWCY: Piesi i rowerzyści zakładajcie odblaski!

Jeden z naszych czytelników postanowił zaapelować do pieszych: - Zakładajcie kamizelki lub inne elementy odblaskowe, wtedy jesteście widoczni z większej odległości - pisze. Według policyjnych statystyk ponad 35% ofiar wypadków drogowych to piesi

Piesi są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Według policyjnych statystyk piesi stanowią ponad 35% ofiar zabitych w wypadkach. Każdego roku około 16 tys. pieszych ulega wypadkom drogowym (32,1% ogółu), w których ginie blisko 2 tys. osób (35,2% ogółu zabitych), a ponad 15 tys. odnosi obrażenia ciała (24% ogółu). Niepokojące jest, że bardzo dużo potrąceń ma miejsce na przejściach dla pieszych.

Najczęściej łamane przepisy przez kierowców i pieszych na ulicach Myślenic

Pieszy dostrzega światła nadjeżdżającego samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, natomiast kierowca dostrzega pieszego bez odblasków najczęściej wtedy, gdy znajdzie się w zasięgu reflektorów samochodu. To kilka metrów nie zawsze wystarczy, aby wyhamować. Odblaski sprawiają, że jesteśmy widoczni nawet z odległości kilkuset metrów.

Waszym zdaniem: (pisownia oryginalna) 

nie ma nic gorszego niż pieszy wieczorem na nieoświetlonej drodze w ciemnym ubraniu. Słuszny apel! Dołączam się.

 

Do apelu dołączam bym aby po zmroku w deszczowe/mgliste dni nie wchodzić bezmyślnie na jezdnie (nawet na pasy) bo czasem ciężko zauważyć takie widmo zwłaszcza gdy światła odbite od mokrej nawierzchni oślepiają. Opaskę można swobodnie przypiąć na ręce, a później w miejscu publicznym, jeżeli odblask jest dla nas "obciążeniem", można spokojnie zdjąć - byle nie zapomnieć później go założyć..

ja osobiście noszę odblaski, nawet posiadam je na wyprawach rowerowych w ciągu dnia i wcale nie jest to dla mnie obciachem, jak twierdzą moi koledzy... Obciachem jest brak szacunku dla siebie oraz innych użytkowników drogi - obciachem i głupotą które mogą mieć przykre następstwa nie tylko dla nas, ale i dla Bliskich oraz pozostałych uczestników ruchu...

Na ten temat dyskutujecie również na forum

 

 Wypadki z udziałem pieszych: Najczęstszy powód to wtargnięcie na jezdnię

SZYMON SALA, KPP Myślenice: Myślenicka policja nadal notuje na terenie powiatu tragiczne zdarzenia drogowe z udziałem pieszych. Najczęstszą ich przyczyną jest wtargnięcie osoby na jezdnię, przebieganie przez drogę często w miejscu niedozwolonym oraz wejście na nią zza przeszkody. Pamiętajmy, że gwałtowne wejście przed nadjeżdżający samochód praktycznie nie daje szans na uniknięcie wypadku.

Bądźmy widoczni na drodze. W porze nocnej, o zmroku lub przed świtem pamiętajmy o noszeniu – w miarę możliwości – ubrań o jasnych, jaskrawych kolorach. Używajmy elementów odblaskowych. Oświetlajmy drogę zabraną latarką. W miejscach, gdzie nie ma chodników poruszajmy się lewą stroną drogi, w taki sposób, aby być widocznym dla kierowców nadjeżdżających samochodów. Rowerzyści mają obowiązek wyposażenia pojazdu w tylne i przednie oświetlenie.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Grzegorz 7 lis 2012

  Podpisuję się pod tym apelem!
  Sam jestem kierowcą i znam ten problem.
  Producenci odzieży zewnętrznej powinni otrzymywać jakieś dotacje do wszywania elementów odblaskowych, ale niestety realia są takie, że np. kurtki z odblaskami dla dzieci, są o kilkadziesiąt % droższe od zwykłych. Gdyby się to zmieniło to zapewne mentalność ludzka również uległa by zmianie.

  25 Odpowiedz
 • mirek@ 7 lis 2012

  bardzo sluszny apel! najgorrzej w myslenicach jest przy skrecie ze slowackiego kolo sp2 w strone ronda chorobika chyba to ul. reja... jedyne co przyciaga uwage na tym zakrecie to odblaskowa reklama Jana ludzi nie widac tam wcale. nie zdziwie sie gdy dojdzie w tym miejscu w niedlugim czasie do wypadku wlasnie przez ta reklame

  11 1 Odpowiedz
 • 7 lis 2012

  Podpisuję się dwoma rękami!

  KG Grzegorz, w sumie to nie wiem dlaczego są droższe o kilkadziesiąt procent. W hurtowni krawieckiej szeroka taśma odblaskowa kosztuje 2-3 zł/za metr, a na kurtkę dziecięcą 1 mb w zupełności wystarczy.

  10 Odpowiedz
 • 7 lis 2012

  Apel też do rowerzystów!!!!!!!!!!! poruszających się po często nie oświetlonych ulicach, bez jakiegokolwiek odblasku, światełka itp. A tak poza tym to ktoś zapomniał przestawić zegar uruchamiający latarnie i część ulic tonie w ciemnościach.

  13 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 7 lis 2012

  zgadzam sie z tym apelem! piesi są zupełnie niewidoczni po zmroku a na domiar zlego wlaza na ulice w kazdym mozliwym miejscu myslac ze maja pierwszenstwo, a potem jeszcze pretensje do kierowcow ze sie na nich trabi. do przechodzenia sie na druga astrone sa pasy i korzystajcie z nich!!!

  7 3 Odpowiedz
 • 7 lis 2012

  odblaski odblaskami ale niech piesi nauczą się chodzić lewą stroną jak nie ma chodnika a zwłaszcza panie które idą rano na 6 do pana sawickiego w osieczanach bo ich bezmyślność i głupota nie zna granic idą we trzy całą szerokością drogi i prawą stroną a potem tragedia dodam że na tym odcinku droga jest nie oświetlona jak ktoś nie wierzy to zapraszam miedzy 5;30 a 5;40 patrol policji tez mile widziany zanim dojdzie do tragedii !!!

  9 1 Odpowiedz
 • 7 lis 2012

  A jeżeli nie zakładacie nic odblaskowego to czujcie się jak mrówka wśród stada słoni.

  2 2 Odpowiedz
 • 8 lis 2012

  Jadąc dziś do Wieliczki w miejscowości Gorzków widziałem grupkę dzieciaków może 1 lub 2 klasa w kamizelkach odblaskowych z logiem Wieliczki. Myślę że jest to świetny pomysł dzieciaki było widać z dużej odległości

  3 Odpowiedz
 • 8 lis 2012

  Ostatnio co dzień widzę w Myślenicach po zmroku rowerzystów bez świateł i bez jakichkolwiek odblasków. Już dwa razy ostro hamowałem, żeby takiemu nie wjechać w cztery litery (a nie jeżdżę szybko). Zupełnie nie rozumiem jak można być tak bezmyślnym. Piesi w ciemnych ubraniach też powinni zachować trochę zdrowego rozsądku, bo nieraz potrafią wtargnąć na jezdnie i w ogóle ich nie widać. Takie odblaski to dobry pomysł, tylko znając życie nie przyjmie się. W Krakowie kiedyś widziałem w dzień maszerującą grupę przedszkolaków z opiekunami i wszystkie te dzieci miały kamizelki odblaskowe - tak powinno być.

  2 Odpowiedz
 • Doroles 8 lis 2012

  Bardzo dobrze że portal nagłaśnia chodzenie z odblaskami, sama wracając puźno nie puźno bo po 17 (a teraz jest już o tej porze ciemno) bez odblasków i latarki ani rusz, wcale nie uważam że to jest obciachowe, po prostu dbam o swoje życie i wiem że jestem widoczna idąc na chodniku! Nośmy odblaski, to nie waży ani troche a da uwierzcie dużo! A co do dopowiedzi DUKE to kiedyyyyyyś w podstawówce po roku szkolnym dyrektorka rozdawała odblaski do przypięcia, np. zamku w kurtke czy na plecaku. RZĄD powinien zatroszczyć żeby zaopatrzyć dzieci/młodych/dorosłych w odblaski! Niech zrobią podobną akcję jak z "pijesz nie jedz!" Tylko w kontekście nagłośnienia niebiespieczeństwa gdy pieszy w ciemności jest niewidoczny przez samochody.

  2 Odpowiedz
  • 9 lis 2012

   Ostatnio w podstawówce rozdawali odblaski od firmy ubezpieczeniowej - chwali się, tylko bez reakcji rodziców, aby dzieciaki to nosiły, odblaski będą zdobić zabawki.

   2 Odpowiedz
 • 8 lis 2012

  Dziś ok 19:00 na skrzyżowaniu koło sklepu "Kurdesz" znów rowerzysta bez świateł wjechał mi wprost pod samochód (dobrze, że nie doszło do tragedii) - normalnie nie mogę zrozumieć takich ludzi. Życie im niemiłe czy jak ?

  2 Odpowiedz
 • 9 lis 2012

  kamizelki odblaskowe są w szkołach, tylko w nie których są rozdawane dla dzieciaków od 1-3 klasy i jak dziecko nie ma dostaje uwagę do dziennika. szkoda ze nie jest to respektowane dla starszych dzieci w formie nawet jakiś śmiesznych modnych odblasków, bo dla starszych to jest obciach chodzić w kamizelce.Wydaje mi się jednak ,ze to wszystko zależy od naszej kultury osobistej. Ludzie się czegoś wstydzą??? tych odblasków???? chyba TAK. Pamiętam parę lat temu jak dojeżdżałam do pracy na terenie Gminy Dobczyckiej do pracy na rowerze jeździłam oświetlona i oczywiście w kamizelce...usłyszałam komentarz " koleżanek" z pracy...- Co dorabiasz w budowlance po pracy????hehehe...- i wiecie co zrobiłam ? nic ....dalej mam kamizelkę odblaski itp i jeżdżę oświetlona ,a jak nie jeżdżę to noszę odblask przy torebce na pasku w widocznym miejscu. W Krakowie ludzie jeżdżą nawet w dzień w kamizelkach no i w kaskach rowerowych,wszystko zależy od kultury,.Powinny być za brak odblasków po zmroku mandaty . pozdrawiam wszystkich WIDOCZNYCH :)

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej