Miasto

APEL KIEROWCY: Piesi i rowerzyści zakładajcie odblaski!

APEL KIEROWCY: Piesi i rowerzyści zakładajcie odblaski!

Jeden z naszych czytelników postanowił zaapelować do pieszych: - Zakładajcie kamizelki lub inne elementy odblaskowe, wtedy jesteście widoczni z większej odległości - pisze. Według policyjnych statystyk ponad 35% ofiar wypadków drogowych to piesi

Piesi są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Według policyjnych statystyk piesi stanowią ponad 35% ofiar zabitych w wypadkach. Każdego roku około 16 tys. pieszych ulega wypadkom drogowym (32,1% ogółu), w których ginie blisko 2 tys. osób (35,2% ogółu zabitych), a ponad 15 tys. odnosi obrażenia ciała (24% ogółu). Niepokojące jest, że bardzo dużo potrąceń ma miejsce na przejściach dla pieszych.

Najczęściej łamane przepisy przez kierowców i pieszych na ulicach Myślenic

Pieszy dostrzega światła nadjeżdżającego samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, natomiast kierowca dostrzega pieszego bez odblasków najczęściej wtedy, gdy znajdzie się w zasięgu reflektorów samochodu. To kilka metrów nie zawsze wystarczy, aby wyhamować. Odblaski sprawiają, że jesteśmy widoczni nawet z odległości kilkuset metrów.

Waszym zdaniem: (pisownia oryginalna) 

nie ma nic gorszego niż pieszy wieczorem na nieoświetlonej drodze w ciemnym ubraniu. Słuszny apel! Dołączam się.

 

Do apelu dołączam bym aby po zmroku w deszczowe/mgliste dni nie wchodzić bezmyślnie na jezdnie (nawet na pasy) bo czasem ciężko zauważyć takie widmo zwłaszcza gdy światła odbite od mokrej nawierzchni oślepiają. Opaskę można swobodnie przypiąć na ręce, a później w miejscu publicznym, jeżeli odblask jest dla nas "obciążeniem", można spokojnie zdjąć - byle nie zapomnieć później go założyć..

ja osobiście noszę odblaski, nawet posiadam je na wyprawach rowerowych w ciągu dnia i wcale nie jest to dla mnie obciachem, jak twierdzą moi koledzy... Obciachem jest brak szacunku dla siebie oraz innych użytkowników drogi - obciachem i głupotą które mogą mieć przykre następstwa nie tylko dla nas, ale i dla Bliskich oraz pozostałych uczestników ruchu...

Na ten temat dyskutujecie również na forum

 

 Wypadki z udziałem pieszych: Najczęstszy powód to wtargnięcie na jezdnię

SZYMON SALA, KPP Myślenice: Myślenicka policja nadal notuje na terenie powiatu tragiczne zdarzenia drogowe z udziałem pieszych. Najczęstszą ich przyczyną jest wtargnięcie osoby na jezdnię, przebieganie przez drogę często w miejscu niedozwolonym oraz wejście na nią zza przeszkody. Pamiętajmy, że gwałtowne wejście przed nadjeżdżający samochód praktycznie nie daje szans na uniknięcie wypadku.

Bądźmy widoczni na drodze. W porze nocnej, o zmroku lub przed świtem pamiętajmy o noszeniu – w miarę możliwości – ubrań o jasnych, jaskrawych kolorach. Używajmy elementów odblaskowych. Oświetlajmy drogę zabraną latarką. W miejscach, gdzie nie ma chodników poruszajmy się lewą stroną drogi, w taki sposób, aby być widocznym dla kierowców nadjeżdżających samochodów. Rowerzyści mają obowiązek wyposażenia pojazdu w tylne i przednie oświetlenie.

Powiązane tematy

Komentarze (13)

 • Grzegorz 7 lis 2012

  Podpisuję się pod tym apelem!
  Sam jestem kierowcą i znam ten problem.
  Producenci odzieży zewnętrznej powinni otrzymywać jakieś dotacje do wszywania elementów odblaskowych, ale niestety realia są takie, że np. kurtki z odblaskami dla dzieci, są o kilkadziesiąt % droższe od zwykłych. Gdyby się to zmieniło to zapewne mentalność ludzka również uległa by zmianie.

  25 Odpowiedz
 • 7 lis 2012

  Apel też do rowerzystów!!!!!!!!!!! poruszających się po często nie oświetlonych ulicach, bez jakiegokolwiek odblasku, światełka itp. A tak poza tym to ktoś zapomniał przestawić zegar uruchamiający latarnie i część ulic tonie w ciemnościach.

  13 Odpowiedz
 • 7 lis 2012

  Podpisuję się dwoma rękami!

  KG Grzegorz, w sumie to nie wiem dlaczego są droższe o kilkadziesiąt procent. W hurtowni krawieckiej szeroka taśma odblaskowa kosztuje 2-3 zł/za metr, a na kurtkę dziecięcą 1 mb w zupełności wystarczy.

  10 Odpowiedz
 • mirek@ 7 lis 2012

  bardzo sluszny apel! najgorrzej w myslenicach jest przy skrecie ze slowackiego kolo sp2 w strone ronda chorobika chyba to ul. reja... jedyne co przyciaga uwage na tym zakrecie to odblaskowa reklama Jana ludzi nie widac tam wcale. nie zdziwie sie gdy dojdzie w tym miejscu w niedlugim czasie do wypadku wlasnie przez ta reklame

  11 1 Odpowiedz
 • 7 lis 2012

  odblaski odblaskami ale niech piesi nauczą się chodzić lewą stroną jak nie ma chodnika a zwłaszcza panie które idą rano na 6 do pana sawickiego w osieczanach bo ich bezmyślność i głupota nie zna granic idą we trzy całą szerokością drogi i prawą stroną a potem tragedia dodam że na tym odcinku droga jest nie oświetlona jak ktoś nie wierzy to zapraszam miedzy 5;30 a 5;40 patrol policji tez mile widziany zanim dojdzie do tragedii !!!

  9 1 Odpowiedz

Zobacz więcej