Kultura

25 lat Ziemi Myślenickiej: Koncert jubileuszowy zobaczyło ponad 1500 osób [WIDEO]

25 lat Ziemi Myślenickiej: Koncert jubileuszowy zobaczyło ponad 1500 osób [WIDEO]

Ziemia Myślenicka skończyła 25 lat. W tym roku przypada srebrna rocznica obecności zespołu na scenach w kraju i za granicą. Jubileuszowy, trwający trzy dni koncert był prezentacją dorobku zespołu. Spektakl obejrzało ponad 1500 osób 

184 artystów przez trzy dni świętowało ku uciesze widzów 25 rocznicę działalności artystycznej. Ziemia Myślenicka  – perła w koronie kultury Myślenic. Fot. Magdalena Zych 

W programie koncertu oprócz premierowych choreografii i muzyki widzowie mogli przypomnieć sobie także starsze układy. Należą do nich tańce narodowe takie jak: Krakowiak, Polonez czy Mazur. Ten ostatni otrzymał tytuł najlepszego Mazura na Ogólnopolskim Konkursie Tańców Narodowych. W wykonaniu grupy wokalno-tanecznej pieśni i tańce z okolic Wiśniowej przywołały na myśl początki „Ziemi Myślenickiej”, kiedy jej twórcy przemierzali powiat myślenicki w poszukiwaniu najciekawszych elementów tradycji muzycznej i tanecznej naszego regionu.

Niesłabnącą popularnością i szczerym entuzjazmem cieszą się kolejne występy członków Małej „Ziemi Myślenickiej”, czyli dziecięcego odpowiednika dużego zespołu. Tutaj 65 młodych artystów w absolutny sposób zawładnęło sceną i sercami publiczności. Zabawy z turoniem, lajkonikiem czy śpiew krakowskich przekupek, w których rolę wcieliły się małe tancerki w widoczny sposób porwały widzów.

- Jesteśmy potężną grupą. Na koncertach mówiłem, że działamy jak jeden wielki organizm, w którym każda z części musi współdziałać razem. Bez tego nie ma żadnego efektu. Przy okazji tegorocznego widowiska dołączyła do nas blisko 40 osobowa grupa wychowanków. To niezwykłe doświadczenie, że po latach przerwy mogliśmy się ponownie spotkać na scenie – mówi Piotr Szewczyk, dyrektor zespołu „Ziemia Myślenicka”.

W 25 letniej działalności artystycznej zespołu można odnotować wiele sukcesów. Najważniejsze z nich przypomniał na scenie Piotr Szewczyk, który podkreślał jak zespół się rozwija. Cztery lata temu utworzono małą „Ziemię Myślenicką”, a w ubiegłym roku dołączyła do niej kapela młodzieżowa złożona z najzdolniejszych uczniów i absolwentów szkoły muzycznej w Myślenicach. Zespół cały czas stara się rozwijać i nadrabiać zaległości sprzed lat.

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice wraz z Radą Miejską przekazali zespołowi nagrodę jubileuszową. Kwota 85 000 zł zostanie przekazana na zakup nowych kostiumów (beskid żywiecki i mieszczanie żywieccy), a także na remont magazynu strojów, których zespół posiada kilkaset.

- Pamiętam, jak pod koniec lat dziewięćdziesiątych z zespole było zaledwie 30 osób i mieliśmy problem, co dalej, jak zespół w takie kondycji może funkcjonować. Na szczęście pojawiła się grupa pasjonatów, którzy wprowadzili go na nowy poziom – poziom światowy. „Ziemia Myślenicka”, to autentyczna reprezentacja miasta. Duma i chluba – mówił Maciej Ostrowski przekazując czek z jubileuszową nagrodą.

Swoją nagrodę ufundował także starosta Józef Tomal wraz z zarządem powiatu. Pieniądze zostaną wydane na zakup wyposażenia do magazynowania strojów: regały, szaf, drążki, itp. 

Powiązane tematy

Komentarze (4)

 • paulinka 5 gru 2012

  koncert robil wrazenie

  23 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 gru 2012

  Piękny jubileusz, jeszcze piękniejsze koncerty, zapał , radość młodych ludzi którzy pozwolili nam przeżyć wspaniałe barwne widowisko, GRATULACJE dla tancerzy i opiekunów!!!!

  20 2 Odpowiedz
 • 5 gru 2012

  Ziemia Myślenicka pokazała przepiękny występ! Nie wiedziałam, że tyle grup tworzy Zespół i każda z nich wspaniale się prezentuje a całościowo - rewelacja :)

  21 2 Odpowiedz
 • 9 gru 2012

  Piotrze wielki szacunek dla Ciebie. Jak potrafiłeś ogarnąć taki ogrom przygotowań organizacji tego przedsięwzięcia.
  I jeszcze do tego prowadzić konferansjerkę i tańczyć.
  Szacunek dla zespołu tanecznego, muzyków, chóru i wszystkich którzy przyczynili się do takiego przedsięwzięcia. 184 wykonawców na scenie
  rzadko się zdarza.
  A ilość widzów na widowni ? więcej nawet jedno krzesło chyba nie weszłoby. pierwszy raz coś takiego widziałem.

  3 2 Odpowiedz

Zobacz więcej