Miasto

Policja przypomina: Jak się poruszać po rondzie?

Policja przypomina: Jak się poruszać po rondzie?

Od dzisiaj do ruchu zostało dopuszczone piąte i zarazem największe rondo w Myślenicach. Wydarzenie to wywołało   dyskusję wśród naszych Czytelników na temat prawidłowego poruszania się po tego typu skrzyżowaniach. Zasady panujące na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym wyjaśnia Szymon Sala

 

RONDO ŚRÓDMIEŚCIE - JAKIE NADAĆ MU IMIĘ?

 

SZYMON SALA, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Choć nowe rondo przybrało architektonicznie dość nietypowy kształt ósemki, czy gruszki, to będzie oznakowane jak pozostałe tego rodzaju skrzyżowania o ruchu okrężnym jakie można spotkać w naszym mieście, m.in. poziomymi i pionowymi znakami drogowymi,

Zjazd z ronda w kierunku ul. Kościuszki

Policja apeluje do kierowców pojazdów i pieszych, którzy będą korzystać z ronda o zachowanie ostrożności i rozwagi, respektowanie znaków drogowych, a także zwrócenie uwagi na pewne nowe regulacje ruchem, np. wjazd na ul. Kościuszki w kierunku rynku z łącznicy od strony ul. Słowackiego wymaga zmiany pasa ruchu z prawego na lewy i ustąpieniem pierwszeństwa przejazdu jadącym w tym samym kierunku spod strażnicy; wiąże się to z przeniesieniem parkujących na ul. Kościuszki samochodów z lewej na prawą stronę jezdni.

Pierwszeństwo mają pojazdy będące w ruchu okrężnym

Rondo w śródmieściu będzie kolejnym skrzyżowaniem, przed którymi staną znaki drogowe pionowe A7 (ustąp pierwszeństwa) i C12 (ruchu okrężny); w takiej sytuacji pierwszeństwo przejazdu mają pojazdy będące w ruchu okrężnym; z policyjnej praktyki wynika, że nieprzestrzeganie tej reguły jest częstą przyczyną wypadków lub kolizji.

Kierunkowskaz tylko podczas opuszczania ronda

Wjeżdżając na rondo nie powinniśmy włączać kierunkowskazów; a będąc już na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym sygnalizujemy zjazd z niego, włączając prawy kierunkowskaz bezpośrednio przed wykonaniem takiego manewru.

Przejścia dla pieszych tylko w wyznaczonych miejscach

Policja apeluje do pieszych o poruszanie się w wyznaczonych na nowym rondzie, a przeznaczonych dla nich ciągach i unikanie stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa przez np. skracanie trasy wejściem na jezdnie w niedozwolonym miejscu.

Kamera nad rondem

Miejsce to było i będzie nadal objęte podglądem miejskiego monitoringu.

 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 8 gru 2012

  o nawet dali instrukcje obsługi ronda.super

  18 5 Odpowiedz
 • 8 gru 2012

  A od kiedy to można na Kościuszki w ogóle parkować?

  25 1 Odpowiedz
  • 8 gru 2012

   Kolego, dokładnie to samo sobie pomyślałem..
   ....są równi i równiejsi........

   Takich miejsc gdzie niewolno parkować jest wiele w Myślenicach i wszyscy mają to gdzieś, a np. SM ma to gdzieś..... lepiej wykonać "rundkę honorową" na zarabie, niż zrobić w końcu porządek w tym mieście....

   17 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 gru 2012
  piotrek napisał/a:

  renaw napisał/a:A od kiedy to można na Kościuszki w ogóle parkować?Kolego, dokładnie to samo sobie pomyślałem......są równi i równiejsi........ Takich miejsc gdzie niewolno parkować jest wiele w Myślenicach i wszyscy mają to gdzieś, a np. SM ma to gdzieś..... lepiej wykonać "rundkę honorową" na zarabie, niż zrobić w końcu porządek w tym mieście....

  sam ostatnio chwilę stalem ok.5min. na ul. Kościuszki ale byłem przy samochodzie i jechała policja jak i straż miejska i nie reagowali obejżeli się i tyle. Jestem za tym aby pilnować prawa. Na Kościuszki odkąd pamietam stały auta i to przeważnie ci sami kierowcy i nikt nie reagował przez tyle czasu to się dziwię, zawsze staram się znaleść miejsce za urzędem lub po drugiej stronie ulicy ale ostatnio mi zablokowali samochód ja stałem pod ścianą prawidłowo i miałem 3 godziny wolnego czasu :)

  3 1 Odpowiedz
 • 8 gru 2012

  Ale obciach, powstało w mce "większe" rondo i policja musi przypominać na stronie www jak należy się poruszać. Ludzie, jakim cudem macie prawo jazdy? przez najbliższy czas aż "kierowcy" nie nauczą się jeździć po rondzie będę omijał je szerokim łukiem. Oczywiście z całym szacunkiem dla prawdziwych kierowców.

  17 4 Odpowiedz
  • 9 gru 2012

   No niestety, muszą przypominać, bo umiejętność jazdy na rondach przez kierowców jest fatalna. Najlepszym przypomnieniem byłaby jakaś akcja policji, która wyławiałyby kretyńskie zachowania niektórych kierowców. Wzrosłyby dochody policji i bezpieczeństwo na rondach.

   3 Odpowiedz
 • 9 gru 2012

  Nie oszukujmy się - ludzie w Myślenicach zupełnie nie potrafią jeździć.
  O parkowaniu nie wspominając. Brak kultury i wyobraźni.
  Pamiętajmy o "zasadzie ograniczonego zaufania" Przez kilka dni przyda się bardziej niż umiejętnośc jazdy :)

  2 Odpowiedz
 • 9 gru 2012

  Dobrze że przypominają po to są a i odnowić wiedzę o poruszaniu sie na rondach nie zaszkodzi zwłaszca jak sie widzi "niedzielnych" kierowców na innych rondach naszego miasta a i wielu z "wielkich" szoferów co po Kraku sie wożą moznaby wytknąc jak składają sie choćby na prostym rondzie Matecznego dlatego bądźmy dla siebie troche lepsi i życzliwsi

  3 Odpowiedz
 • 9 gru 2012

  prożba o sygnalizajce zjazdu z ronda to bardzo upłynnia ruch.

  9 Odpowiedz
  • 9 gru 2012

   To prawda, pod warunkiem, że pan Juziu nie chce sobie wyklepać maski za pieniądze z Twojego ubezpieczenia a Ty mu zaufasz ;)

   4 Odpowiedz
 • 10 gru 2012

  Zakaz parkowania na Kościuszki znikł już dawno - na pewno podczas remontu go nie było. Słusznie skoro nie ma parkingu bo je rondo zabrało. Za to za Szpitalnej znowu się pojawił zakaz parkowania.

  2 Odpowiedz
 • 10 gru 2012

  Sprawdziłem w wekend i to rondo będzie "prostsze w obsłudze" bo ma słuszną wielkość, najgorsze jest to mikro rondko które zrobili przed janem. Tam faktycznie dwa samochody ruszające z sąsiednich wjazdów mają sporą szansę na siebie wpaść, więc zawsze wjeżdża cwaniak który robi to szybko i na bezczela. Ale przyczyną tego jest za mała powierzchnia ronda a akurat śródmiejska gruszka jest dosyć spora.

  1 Odpowiedz
 • 12 gru 2012

  a gdzie zasada prawej reki przy zjezdzie z ronda w kosciuszki to na co prawoskret???

  1 Odpowiedz
  • 16 gru 2012

   prawo skręt nie ma tu zastosowania ponieważ są dwa niezależne pasy ,to że jeden nagle się kończy to inna sprawa !
   A kierowców mamy takich że się gubią w tym kto ma pierwszeństwo

   1 Odpowiedz
 • adzygmunt 14 lut 2013

  http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news/kwestia-kierunkowskazu-na-rondzie-wiesz-jak-uzywac,1893005
  Odgrzewam trochę temat z prozaicznego powodu.
  Obserwowałem przez dłuższa chwile auta zjeżdżające z ronda śródmieście to najnowsze.
  Jest tam mały problem, który z tego co wiem jeszcze nie skończył się dzwonem.
  Kierowcy zjeżdżający z ronda nazwijmy wewnętrznym pasem w kierunku rynku i jadący Słowackiego w kierunku rynku mają problem kto ma pierwszeństwo. Czy należy tutaj bezwarunkowo stosować regułę "prawej ręki'?
  Co sądzicie panowie kierowcy?
  Moja uwaga rondo bardzo upłynniło ruch a link ma tylko przypomnieć jak się zachować na rondzie i przed nim. Praktyka bywa różna. Wystrczy parę minut poobserwować.
  Ps Wczoraj na na rondzie przy Cegielskiego obserwowali ruch policjanci i mieli sporo roboty z spisywaniem kierowców!
  Ps mlody te "dwa niezależne psy" kończą się jednym pasem wyjazdu w kierunku rynku. Który wg Ciebie "kończy się nagle"?

  Odpowiedz
 • 24 kwi 2014

  rondo ma na dwóch zjazdach (w kierunku jasienicy i zarabia) znaki - nakaz jazdy z prawej strony znaku. Nikt tego jakoś nie zauważa - nie rozumiem dlaczego. Wysłałem filmik do tvn i tvpinfo, oraz dzwoniliśmy na komisariat w Myślenicach...i dupablada :):):)...ale ze WY - internauci tego nie widzicie>??? no szok:):)
  Po wjezdzie od strony Dobczyc - mamy znak ruch okrężny, następnie dojeżdżając do pierwszego zjazdu - mamy znak C-9, oraz na następnym zjeździe (w stronę zarabia) taki sam C-9 - nakaz jazdy z prawej strony znaku.
  Film do obejrzenie tu:
  http://kontakt24.tvn24.pl/artykul,rondo-w-myslenicach-malopolskie,345579.html

  pozdrawiam; Robert(robur)/Radziszow...
  ps. szczególne pozdrowienia dla:
  SZYMON SALA, rzecznik prasowy myślenickiej policji - za słowa:
  (...) zachowanie ostrożności i rozwagi, respektowanie znaków drogowych, a także (...) hehehehehehe

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej