Miasto

Policja przypomina: Jak się poruszać po rondzie?

Policja przypomina: Jak się poruszać po rondzie?

Od dzisiaj do ruchu zostało dopuszczone piąte i zarazem największe rondo w Myślenicach. Wydarzenie to wywołało   dyskusję wśród naszych Czytelników na temat prawidłowego poruszania się po tego typu skrzyżowaniach. Zasady panujące na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym wyjaśnia Szymon Sala

 

RONDO ŚRÓDMIEŚCIE - JAKIE NADAĆ MU IMIĘ?

 

SZYMON SALA, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Choć nowe rondo przybrało architektonicznie dość nietypowy kształt ósemki, czy gruszki, to będzie oznakowane jak pozostałe tego rodzaju skrzyżowania o ruchu okrężnym jakie można spotkać w naszym mieście, m.in. poziomymi i pionowymi znakami drogowymi,

Zjazd z ronda w kierunku ul. Kościuszki

Policja apeluje do kierowców pojazdów i pieszych, którzy będą korzystać z ronda o zachowanie ostrożności i rozwagi, respektowanie znaków drogowych, a także zwrócenie uwagi na pewne nowe regulacje ruchem, np. wjazd na ul. Kościuszki w kierunku rynku z łącznicy od strony ul. Słowackiego wymaga zmiany pasa ruchu z prawego na lewy i ustąpieniem pierwszeństwa przejazdu jadącym w tym samym kierunku spod strażnicy; wiąże się to z przeniesieniem parkujących na ul. Kościuszki samochodów z lewej na prawą stronę jezdni.

Pierwszeństwo mają pojazdy będące w ruchu okrężnym

Rondo w śródmieściu będzie kolejnym skrzyżowaniem, przed którymi staną znaki drogowe pionowe A7 (ustąp pierwszeństwa) i C12 (ruchu okrężny); w takiej sytuacji pierwszeństwo przejazdu mają pojazdy będące w ruchu okrężnym; z policyjnej praktyki wynika, że nieprzestrzeganie tej reguły jest częstą przyczyną wypadków lub kolizji.

Kierunkowskaz tylko podczas opuszczania ronda

Wjeżdżając na rondo nie powinniśmy włączać kierunkowskazów; a będąc już na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym sygnalizujemy zjazd z niego, włączając prawy kierunkowskaz bezpośrednio przed wykonaniem takiego manewru.

Przejścia dla pieszych tylko w wyznaczonych miejscach

Policja apeluje do pieszych o poruszanie się w wyznaczonych na nowym rondzie, a przeznaczonych dla nich ciągach i unikanie stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa przez np. skracanie trasy wejściem na jezdnie w niedozwolonym miejscu.

Kamera nad rondem

Miejsce to było i będzie nadal objęte podglądem miejskiego monitoringu.

 

Powiązane tematy

Komentarze (16)

 • 8 gru 2012

  A od kiedy to można na Kościuszki w ogóle parkować?

  25 1 Odpowiedz
 • 8 gru 2012

  Kolego, dokładnie to samo sobie pomyślałem..
  ....są równi i równiejsi........

  Takich miejsc gdzie niewolno parkować jest wiele w Myślenicach i wszyscy mają to gdzieś, a np. SM ma to gdzieś..... lepiej wykonać "rundkę honorową" na zarabie, niż zrobić w końcu porządek w tym mieście....

  17 2 Odpowiedz
 • 8 gru 2012

  o nawet dali instrukcje obsługi ronda.super

  18 5 Odpowiedz
 • 8 gru 2012

  Ale obciach, powstało w mce "większe" rondo i policja musi przypominać na stronie www jak należy się poruszać. Ludzie, jakim cudem macie prawo jazdy? przez najbliższy czas aż "kierowcy" nie nauczą się jeździć po rondzie będę omijał je szerokim łukiem. Oczywiście z całym szacunkiem dla prawdziwych kierowców.

  17 4 Odpowiedz
 • 9 gru 2012

  prożba o sygnalizajce zjazdu z ronda to bardzo upłynnia ruch.

  9 Odpowiedz

Zobacz więcej