Okolice

"Dobczyce powinny być odmłodzone". O rozwoju zdecydują mieszkańcy

O kierunkach rozwoju gminy i miasta na lata 2014-20, rozwoju centrum, zagospodarowania terenów wokół jeziora dobczyckiego i sposobów na ściągnięcie do gminy ludzi młodych i aktywnych dyskutowano podczas spotkania z wojewodą małopolski


Wojewoda małopolski Jerzy Miller jako największy atut Dobczyc wymienił bliskość Krakowa, fot. dobczyce.pl

Burmistrz Marcin Pawlak planuje zlecenie badania oczekiwań mieszkańców gminy jednej z krakowskich uczelni. Mieszkańcy gminy Dobczyce będą mieli okazję wypowiedzieć się, co do przyszłych kierunków rozwoju gminy. Zanim to jednak nastąpi w mieście odbyła się narada dotycząca strategii na lata 2014-20. Wziął w niej udział wojewoda małopolski Jerzy Miller.

Tematem rozmów były m.in. kierunki rozwoju gminy i miasta w latach 2014-2020, rozwój centrum, zagospodarowania terenów wokół jeziora dobczyckiego, sposoby na ściągnięcie do Dobczyc osób młodych i aktywnych.

- Trzeba zadać pytanie, czego oczekują mieszkańcy tej gminy? Świętego spokoju czy rewolucji? Jako nie-mieszkaniec nie potrafię znaleźć odpowiedzi – mówił Jerzy Miller. Wskazał atut, jakim jest bliskie położenie Krakowa - prawie milionowej aglomeracji, której liczba studentów sięga prawie 200 tys., z których to część mogłaby zamieszkać właśnie w Dobczycach. Podobnego zdania była Elżbieta Kautsch, która stwierdziła, że Dobczyce mogą być niewiele większe, ale powinny być odmłodzone. Zwróciła uwagę, że brakuje miejsc dla spółdzielni mieszkaniowych.

- Młodzi oczekują: domu, żłobka, dobrego przedszkola, dobrej szkoły i dobrej pracy – mówiła Elżbieta Kautsch. Jej zdaniem gmina Dobczyce powinna iść w kierunku rekreacji lub rekreacji i turystyki, ale nie samej turystyki.

Architekt Arkadiusz Koliński mówił o Dobczycach, jako miejscu rekreacji dla Krakowa, o stworzeniu szlaku rowerowego wzdłuż rzeki Raby, w porozumieniu z sąsiednimi gminami: Myślenicami i Gdowem.

Komentarze

 • 5 lut 2013

  Racja, gmina powinna iść w strone turystyki i rekreacji, niezbędne do tego będzie jednak otwarcie zalewu dobczyckiego. Marnuje się tutaj wielki potencjał.

  12 2 Odpowiedz
 • Arkadiusz Kantor 5 lut 2013

  Można się czuć podekscytowanym czytając ten artykuł w końcu coś ktoś proponuje, iskra w oku cię świeci ale po kilku sekundach zastanowienia zdajesz sobie sprawę że jak zwykle to mrzonki i bęc o podłogę

  6 1 Odpowiedz
 • 5 lut 2013

  Akurat w Dobczycach te mrzonki zmieniają sie w czyn.Co do zalewu to Myślenice są w lepszej sytuacji bo w pierwotnym projekcie na tzw,cofce miała być dopuszczona ograniczona rekreacja czyli jakieś żaglówki ,wędkarstwo ale przez paru b...y z Krakowa tak się nie stało.
  W Myślenicach się mówi a w Dobczycach robi.Zobaczymy jakie ceny za śmieci przywalą Myślenice a jakie Dobczyce i tu przekonamy się która władza ma mieszkańców w d...ie.?

  8 2 Odpowiedz
 • 5 lut 2013

  Panie Miller, gdzie jest wrak i oryginały czarnych skrzynek ?

  Podczas XV konferencji naukowej „Mechanika w Lotnictwie” w Kazimierzu Dolnym Maciej Lasek (członek komisji Millera) otwarcie przyznał, że komisja Millera nie robiła żadnych technicznych badań wraku ani okolic miejsca katastrofy.

  17 członków komisji nie było nawet w stanie przygotować odpowiedniego materiału fotograficznego i trzeba było podkradać zdjęcia Sierioży Amielinowi (fotoamatorowi który robił zdjęcia w Smoleńsku), któremu zresztą Minister Miller pisemnie dziękował za jego śledztwo, które stało się fundamentem pracy Komisji Badań Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

  Wstyd mi za taką komisję ...

  23 13 Odpowiedz
 • 5 lut 2013

  Pizzaro obsesje się leczy :)

  5 19 Odpowiedz
 • 5 lut 2013

  czytelnik- to nie obsesja tylko prawda- może kiedyś wyjdzie na jaw :-)

  O Katyniu też mówili, że masowego mordu polskiej elity dokonali Niemcy a nie Sowieci a jak było to każdy już dzisiaj wie :-)

  Czekaliśmy około 50 lat, ale opłacało się tyle czekać żeby cały świat dowiedział się jak było naprawdę, myślę, że w tym przypadku też poczekamy.

  17 8 Odpowiedz
 • 5 lut 2013

  Pizzaro ja mam tylko nadzieję, że chociaż od święta lub przy opłatku swoim najbliższym oszczędzasz tematyki posmoleńskiej :)

  8 18 Odpowiedz
 • 6 lut 2013

  "...Dobczyce powinny być odmłodzone..." Słowa wytrych, nic nie znaczące. Miller opowiada głupoty o zamieszkaniu przez studentów w Dobczycach. Pawlak będzie robił badania odnośnie oczekiwań mieszkańców. Co to on nie wie, że ludzie oczekują udostępnienia zbiornika? Będzie zlecał badania uczelni na temat oczekiwań. Pewnie ma nasze pieniądze do wydania jakiemuś kolesiowi z uczelni.

  4 1 Odpowiedz
 • 6 lut 2013

  A po badaniach stwierdzą ze pieniedzy nie ma i ekolodzy zablokują otwarcie zbiornika bo motylek albo krzaczki rosną...
  gadanie bez sensu, tyle lat juz to samo mówią i nie robi sie nic...
  Kanalizacji w Brzezowej i kornatce jak nie było tak nie ma a już z 10lat temu projekty były...
  ludzie sie aja w g... kąpac?

  1 3 Odpowiedz
 • 7 lut 2013

  do izikp ... Kanalizacja w Brzezowej i Kornatce od str. Dobczyc została wykonana natomiast teraz zostaną wykonane przyłącza . Kolejna część tzn. Kornatka " Burletka" i Brzezowa zostanie skanalizowana jeszcze w tym roku. Fundusze już są zabezpieczone mało tego przetarg na wykonanie inwestycji już jest ogłoszony , można to sprawdzić na str. Dobczyce.pl więc radzę sprawdzać wiadomości zanim kogoś sie oczerni -to tak na przyszłość . Duże szanse są na skanalizowanie w kolejnym etapie Kornatki " Dziuraki" więc należy trzymać kciuki ,żeby wszystko pomyślnie się udało. Prawdą jest ,że Kornatka i Brzezowa przynajmniej 15 lat czekają na kanalizację bo od tylu lat władze gminy o niej mówią. Pozdrawiam

  1 Odpowiedz
 • 10 mar 2013

  A co z kanalizacją w Stojowicach??? Prace miały ruszyć w listopadzie zeszłego roku a tu dalej nic nie zostało ruszone. Mam nadzieje, że ktoś w gminie wkońcu zajmie się tą sprawa na poważnie i przestaną obiecywać ludzią coś czego potem nie spełniaja...

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Niedawno wypowiedział wojnę drifterom. Dzisiaj Tomasz Suś proponuje inne rozwiązanie
Dobczyce 7

Niedawno wypowiedział wojnę drifterom. Dzisiaj Tomasz Suś proponuje inne rozwiązanie

"Kręciołki, czy to co tam się wyprawia na motorach i samochodami jest żenujące. (…) Zapiszcie się ludzie na jakieś wyścigi” – podczas ostatniej sesji rady gminy do fanów motoryzacji apelował Tomasz Suś. - „OK, ale gdzie?” – pisaliście w komentarzach. Burmistrz proponuje rozwiązanie – ma nim być piknik motoryzacyjny Podczas ostatniej sesji rady gm...

Ostrzeżenie: Wiatr w nocy może wiać z prędkością 100 km/h
Powiat myślenicki 0

Ostrzeżenie: Wiatr w nocy może wiać z prędkością 100 km/h

Na dzisiejszą noc przewidywany jest silny wiatr o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h z północnego zachodu. Najsilniejsze porywy wystąpią w górach. Według synoptyka z IMGW, prawdopodobieństwo wystąpienia tak silnego wiatru oceniono na 85 proc. miedzy godziną 20 (17 września) a 9 rano (18 września). Wprowadzono drugi st...

Kto zostanie przewodniczącym rady gminy w Raciechowicach?
Raciechowice 1

Kto zostanie przewodniczącym rady gminy w Raciechowicach?

Podczas najbliższych obrad rady gminy w Raciechowicach okaże się, kto będzie im przewodniczyć po tym, jak Danuta Grzesik (PiS) zrezygnowała z pełnienia tej funkcji Przypomnijmy, że w połowie sierpnia odbyła się sesja, na której swoją rezygnację złożyła zarówno przewodnicząca rady - Danuta Grzesik (PiS), jak i jej zastępca - Jolanta Łaciak (PiS)....

Wiesław Szymoniak: Dlaczego w Dobczycach nie ma apteki dyżurującej w nocy?
Dobczyce 4

Wiesław Szymoniak: Dlaczego w Dobczycach nie ma apteki dyżurującej w nocy?

Czy w innych miejscowościach powiatu myślenickiego potrzebne są nocne dyżury aptek? O możliwość ich wprowadzenia w Dobczycach pyta radny Wiesław Szymoniak Po tym, jak cztery lata temu w Myślenicach powstała apteka całodobowa, radni powiatowi zlikwidowali nocne dyżury aptek w mieście. W komentarzach pod tym artykułem pisaliście m.in., że "dzięki te...

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich 2019
Okolice 0

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich 2019

Uczestnicy zlotu uczcili 75. rocznicę krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach po raz 29. zorganizował Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie. Tegoroczny był szczególny, bowiem odbył się w 75. rocznicę utworzenia...