Miasto

Zmiany na drogach: Czyli co chciałby wybudować starosta Józef Tomal

Ronda przy obu końcach ul. Słonecznej, kolejne na skrzyżowaniu przy Muzeum Regionalnym "Dom Grecki", przebudowa mostów nad Bysinką i poszerzenie ul. Kasprowicza - to tylko nieliczne z planów starosty na ten i przyszły rok

- Staram się budować perspektywicznie. (…) Poszerzyć Słonecznej nie damy rady, można jedynie zmodernizować nakładkę i chodnik. Nadal istnieje prawdopodobieństwo rozpoczęcia prac budowlanych przez myślenickich kupców, którzy planują postawienie tam galerii handlowej. (…) W przypadku gdy wjedzie tam ciężki sprzęt, to obawiam się, że po budowie może okazać się że droga zostanie zniszczona i będzie się nadawać do ponownego remontu - w wywiadzie z Gazetą Myślenicką mówi starosta Józef Tomal

W dalszej jego części opowiada o swoich planach remontowych na drogach w Myśleniach w roku 2013 i 2014.

Na liście miejsc przeznaczonych do przebudowy znalazły się m.in.:

W 2013: Rondo na skrzyżowaniu ul. Słonecznej i Kazimierza Wielkiego

Jeszcze w tym roku na skrzyżowaniu ul. Słonecznej i Kazimierza Wielkiego powstanie rondo. Szacowany koszt inwestycji wyniesie nie więcej niż 200 tys. zł. Zapłaci za nie starostwo powiatowe. Rozmiarami przypominać będzie rondo im. Stanisława Chorobika.

W 2014: Rondo na skrzyżowaniu przy "Domu Greckim"

Skrzyżowanie ulic Sobieskiego, Dąbrowskiego i Jordana przy budynku Muzeum Regionalnego "Dom Grecki" od lat znajduje się w czołówce niebezpiecznych miejsc, zgłaszanych m.in. przez naszych czytelników. O budowie w tym miejscu ronda mają zdecydować radni powiatowi.

W 2014: Remonty mostów nad Bysinką

Wśród planów starosty znalazła się renowacja mostów nad potokiem Bysinka. W przyszłym roku zmodernizowany zostanie ostatni - łączący ul. Średniawskiego z ul. 3go-Maja oraz most łączący Słowackiego z Mickiewicza.

W 2014: Poszerzenie ul. Kasprowicza


W przyszłym roku powinny rozpocząć się prace nad poszerzeniem ul. Kasprowicza prowadzącej w kierunku centrum handlowego „Jan” i wiaduktu nad Zakopianką.

W przyszłości: Rondo na skrzyżowaniu ul. Słonecznej i Słowackiego

Wśród wymienionych inwestycji, starosta wymienia również przebudowę tego skrzyżowania na rondo. Jednak inwestycja wymagać będzie przebudowy mostu, co logistycznie może przypominać budowę ronda w Śródmieściu.

 

 

W jednym z naszych sondaży pytamy was, czy przebudowa myślenickich skrzyżowań na ronda poprawiła płynność ruchu w mieście. Zdecydowana większość (87%) z was twierdzi, że tak, niespełna co 10 ankietowany uważa wręcz odwrotnie (8%), natomiast 5% nie ma zdania na ten temat.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  14 paź 2013

  "W 2014: Poszerzenie ul. Kasprowicza"
  O ile dobrze pamiętam to jednym z warunków uruchomienia tego centrum handlowego było rozwiązanie spraw komunikacyjnych przez inwestora(jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić)
  Ten kawałek drogi to droga przez mękę.
  Czy zwykły obywatel mógłby dokończyć budowę domu bez wypełnienia któregoś z warunków pozwolenia?

  33 4 Odpowiedz
 • mgielka2006 14 paź 2013

  Troche przegięcie z tymi rondami,chyba po to zeby ludzie nie musieli wcale juz patrzec na znaki,zwłaszcza Rondo na skrzyżowaniu ul. Słonecznej i Słowackiego-nie wiem,czy jest tak bardzo potrzebne...

  14 31 Odpowiedz
 • 14 paź 2013

  heheh chyba w snach...;P

  5 10 Odpowiedz
 • 14 paź 2013

  Ja sugeruję i proponuję lepsze oznakowanie wyjazdy z ronda przy strażnicy w stronę rynku-pierwszeństwo maja podobno opuszczający rondo w stronę rynku a w drugiej kolejności wjeżdżający z ul.Słowackiego koło pubu, których to pas ruchy się kończy-niestety rzeczywistość jest inna- znak o końcu pasa nakazujący ustąpienie pierwszeństwa zjeżdżającym z ronda jest niewidoczny dla jadących koło pubu a w tej chwili odwrócony jest w stronę ul . Kościuszki .I tak oto opuszacając rondo kilkakrotnie zostałam zwyzywana przez kierowców jadących od Słowackiego i wymuszających pierwszeństwo.Myślę,że jest to nie tylko mój problem gdyż często jestem świadkiem takich scen.

  27 2 Odpowiedz
 • Magdalena 14 paź 2013

  przede wszystkim przy tym zjeździe jest krótki pas do włączania po prawej stronie... wiecznie zawalony parkującymi samochodami! Gdzie jest straż miejska!?

  19 3 Odpowiedz
 • 14 paź 2013

  rozkręcił się nam pan starosta he he

  18 2 Odpowiedz
 • 14 paź 2013

  A co oznacza słowo wybodować??? Może ubrać coś w body? Ułożyć body na drogach? Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?

  3 18 Odpowiedz
 • 14 paź 2013

  Ja tam lubię te ronda, przynajmniej jedzie się płynnie nie czeka, nie wpycha itp. Niech budują

  30 5 Odpowiedz
 • 14 paź 2013
  gość: Konto usunięte napisał/a:

  Troche przegięcie z tymi rondami,chyba po to zeby ludzie nie musieli wcale juz patrzec na znaki,zwłaszcza Rondo na skrzyżowaniu ul. Słonecznej i Słowackiego-nie wiem,czy jest tak bardzo potrzebne...

  Na wspomnianym skrzyżowaniu wystarczyłaby sygnalizacja świetlna zsynchronizowana z już istniejącą obok sygnalizacją.

  Droga redakcjo: "Ronda przy obu końcach ul. Słonecznej" - co za bzdura! Gdzie tam jeszcze do końca Słonecznej.

  9 4 Odpowiedz
  • 14 paź 2013

   Dokładnie tak! Ul. Słoneczne ciągnie się kilkaset metrów dalej poza skrzyżowanie z ul. Słowackiego.

   Co do tematu:

   - skrzyżowanie obok Domu Greckiego: koniecznie do zmiany. Rondo w tamtym miejscy będzie dobrym rozwiązaniem

   - skrzyżowanie przy starej mleczarni: jak wyżej

   - skrzyżowanie Słoneczna - Słowackiego: Rondo to zły pomysł. Sygnalizacja świetlna wystarczy w zupełności. Tym bardziej, że już jedna w pobliżu jest i synchronizacja obu nie jest problemem.

   - skrzyżowanie Słoneczna - K. Wielkiego - Kraszewskiego: Rondo to najgorszy pomysł. Najpierw trzeba zrobić porządek na wylocie ul. Słonecznej a później wystarczy sygnalizacja świetlna.

   - skrzyżowanie Kasprowicza - Kraszewskiego - Zmiany potrzebne od zaraz! Konieczne jest rozwiązanie problemu tego "wąskiego gardła" Jedno mnie tylko ciekawi; jak starosta chce tam zrobić to poszerzenie jak zwyczajnie miejsca na to brak. Trzeba by chyba ogrodzenia ludziom przestawić. Patrząc na załączone do artykułu zdjęcie to nie widzę specjalnie miejsca do poszerzenia tam drogi.

   - Mostki na Bysince: Owszem przydałby się ich remont ale moim zdaniem można z nim trochę poczekać. W pierwszej kolejności potrzeba rozwiązać problem ze skrzyżowaniami a później remontować mostki.

   8 7 Odpowiedz
 • mirek@ 14 paź 2013

  wybory, wybory, wybooory za rok już będą wyboooory :)

  16 8 Odpowiedz
 • 14 paź 2013

  No to się nam miasto rozkręca. To chyba jakaś nowa moda. Ostatnio miałam przyjemność jechać nowo wyremontowaną droga Kraków - Kazimierza Wielka przez Proszowice. Tam pomiędzy rondami nie ma nawet 100 metrów odstępu - nawigacja jednego polecenia nie skończy wypowiadać a kolejne rondo na horyzoncie. Ciekawe jest to, że miejsc parkingowych w mieście brak, chodników w mieście brak (tu jak mantrę będę przypominać o zapomnianym chodniku przy Zdrojowej od dolnego jazu w kierunku Osieczan), miasta nie stać na utrzymanie tych dróg co ma w należytym porządku (oświetlenie, pobocza, łatanie dziur), ale płynność będzie poprawiać. Życzę powodzenia.

  6 6 Odpowiedz
 • 14 paź 2013

  Niech ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i usunie światła z pod estakady. Po co one tam są skoro cały ruch tranzytowy idzie górą!!

  3 23 Odpowiedz
  • 14 paź 2013

   Puknij się w głowę. Jak sobie wyobrażasz to skrzyżowanie bez sygnalizacji? Przecież z "Zakopianki" też ludzie zjeżdżają i jakoś muszą się włączyć do ruchu. Nie pisz bzdur.

   14 4 Odpowiedz
 • OKOKI 14 paź 2013

  A co ze skrzyżowaniem koło liceum ,tam bez przerwy są stłuczki,facet już nawet nie naprawia ogrodzenia,co naprawi to ktoś mu na nim ląduje.Tam by się przydało jakieś rozwiązanie.

  16 6 Odpowiedz
 • 14 paź 2013

  Kiedy rondo pod mleczarnią? Tam jest tyle miejsca na rondo.
  Kiedy ruch jednokierunkowy 3 Maja - Sredniawskiego ?
  Kiedy Obwodnica Zachodnia ?

  To są priorytety dla miasta !

  17 5 Odpowiedz
 • Adolf Popartyopopulos 14 paź 2013

  KIedy tramwaj na Zarabie?

  21 6 Odpowiedz
 • 14 paź 2013

  Bardzo dobrze. Odkąd powstają ronda w mce, jazda samochodem jest o wiele wiele płynniejsza. "po co kolejne rondo" - słowa tych którzy nie jeżdżą samochodem.

  9 6 Odpowiedz
  • 15 paź 2013

   Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz! Ja samochodem jeżdżę a mimo to uważam, że nie każde miejsce jest odpowiednie na budowę ronda. Znam Myślenice jak własną kieszeń bo w nich się urodziłem i żyję już prawie 30 lat. Wiem gdzie i jak się jeździ i mam rozeznanie czy i co rondo w danym miejscu zmieni. Dlatego pewne rozwiązania popieram a innych nie. Tak trudno pojąć?

   Co do świateł po estakadą na słowackiego: gdyby je usunąć, to moim zdaniem znacznie wzrośnie liczba wypadków w tamtym miejscu. Niestety ludzie nie potrafią jeździć i lepiej, żeby te światła tam były.

   PS. Pytania do zwolenników rond: Jak długo mamy już ronda w Myślenicach? Ile czasu trzeba ludziom aby nauczyć się po nich prawidłowo jeździć? Do tej pory często spotykam kierowców, którzy po rondzie zwyczajnie nie potrafią jeździć.

   10 4 Odpowiedz
 • Adolf Popartyopopulos 14 paź 2013

  acha i jeszcze lotnisko żebym do pracy miał blisko

  11 7 Odpowiedz
 • 15 paź 2013

  Nie sądzę , by przeładowanie miasta rondami, upłynniło ruch. Co więcej, może go jeszcze spowolnić.
  vhailor to nie o to chodzi " po co kolejne rondo" , tylko po co w miejscu gdzie ono jest zbędne?
  W niektórych miejscach wystarczy dobudować dodatkowe pasy do skrętu w prawo czy w lewo, a w niektórych tylko zwykłe linie i strzałki, bo co po niektórzy kierowcy nie mają zbytniej wyobraźni, niestety.

  8 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 paź 2013

  Może już zapomnieliście jakie korki tworzyły się w miejscach gdzie teraz są ronda co nie znaczy że każde skrzyżowanie ma być rondem.
  Widzę dużo zwolenników sygnalizacji świetlnej która akurat nie upłynnia ruchu a wręcz go tamuje bo nawet najbardziej" inteligentna" sygnalizacja potrzebuje trochę czasu na zmianę świateł i wtedy mimo że jest wolna droga trzeba się zatrzymać czego nie ma gdy jest rondo.
  Co do świateł pod estakadą to praktycznie można by je wyłączyć ponieważ jest tam "naturalne rondo" ale znając przyzwyczajenia niektórych kierowców znowu zaczęłyby się w tym miejscu stłuczki chociaż mimo świateł też się zdarzają.

  8 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 paź 2013

  Pora postawić na jakość a nie ilość inwestycji.

  3 4 Odpowiedz
 • 15 paź 2013
  Viking napisał/a:

  idefix napisał/a:Niech ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i usunie światła z pod estakady. Po co one tam są skoro cały ruch tranzytowy idzie górą!!Puknij się w głowę. Jak sobie wyobrażasz to skrzyżowanie bez sygnalizacji? Przecież z "Zakopianki" też ludzie zjeżdżają i jakoś muszą się włączyć do ruchu. Nie pisz bzdur.

  Puknij się w głowę. Normalnie sobie to skrzyżowanie wyobrażam. Po co mam czekać na zielone 3 min jak słowackiego nic nie jedzie. Droga pusta a ja stoję i czekam i czekam bo sobie ktoś światła wymyślił. Owszem jak nie było estakady to Ok światła były pomocne. Ale TERAZ jak przy estakadzie wystarczyły by znaki ruch byłby płynniejszy i nie dochodziło by do takich absurdów jak jazda BUSIARZY z jednych zielonych na drugie w stronę Krakowa żeby nie stanąć, to że ruch blokują bo się wleką jak MUŁY to już nie ważne. Te światła są bez sensu i zdania nie zmienię. Może być rondo ALE NIE ŚWIATŁA

  7 7 Odpowiedz
 • 15 paź 2013

  Oj widać po woli że wybory za niedługo... Każdy orze jak może

  7 5 Odpowiedz
  • 16 paź 2013

   Oj to prawda. Tylko trzeba jeszcze zrobić rachunek obietnic z poprzednich wyborów i niestety bilans jest ujemny. Wyborcy z tego rozliczą.

   2 2 Odpowiedz
 • 15 paź 2013

  Rondo na słonecznej i na słowackiego nie ma najmniejszego sensu jeżeli nie będzie połączone z światłami czyli jedno duże rondo pod wiaduktem bo to światła blokują ruch a nie skrzyżowanie Słoneczna - słowacki

  5 3 Odpowiedz
  • 16 paź 2013

   To nie światła blokują ruch tylko ludzie, którzy nie potrafią się z tych świateł "pozbierać".

   6 Odpowiedz
   • 16 paź 2013

    Prawda jest taka, że niegdyś światło żółte, które zapala się po czerwonym paliło się nieco dłużej tak, aby każdy "widzący" światła zdążył się do jazdy przygotować. Ostatnio to żółte (ale - dla jasności - to, które pali się po czerwonym a przed zielonym) zapala się na "ułamek sekundy" i zaraz jest zielone. Niestety, refleks czy spostrzegawczość kierowców ma wiele do życzenia i zanim się pozbierają do jazdy to już mamy czerwone.

    Jaki cel miała ta operacja skrócenia czasu palenia się żółtego ?

    5 1 Odpowiedz
 • 16 paź 2013
  Viking napisał/a:

  Tom_ napisał/a:Rondo na słonecznej i na słowackiego nie ma najmniejszego sensu jeżeli nie będzie połączone z światłami czyli jedno duże rondo pod wiaduktem bo to światła blokują ruch a nie skrzyżowanie Słoneczna - słowackiTo nie światła blokują ruch tylko ludzie, którzy nie potrafią się z tych świateł "pozbierać".

  Trudno się z Tobą nie zgodzić. Jak napisałem wyżej niektórzy ludzie nie potrafią jeździć. Niejednokrotnie swoim samochodem (przeciętny niewielki samochód) szybciej zbierałem się na tych światłach niż kierowcy lepszych od mojego samochodów. Potem się niektórzy dziwią, że na światłach korek, Nie tylko u nas tak jest. Zdarzyło mi się ostatnio być w Łodzi. Tam co rusz są światła i ... korki bo zanim jeden z drugim zdąży ruszyć swoje cztery kółka to na powrót czerwone światło się zapala. O jeździe po Krakowie to samo mógłbym powiedzieć. Z jazdą po tak chwalonych przez niektórych rondach nie wspomnę. Nic tak nie wnerwia jak czekanie na jadącego po rondzie aby na nie wjechać gdy ten bez kierunkowskazu nie raczy włączyć. Notorycznie się to zdarza. Już nie wspomnę o jeździe z włączonym lewym kierunkowskazem i wyjeżdżaniu bez sygnalizacji.

  Tak z innej beczki: ile jeszcze samochodów musi utknąć pod wiaduktem na ul. K. Wielkiego aby coś z nim zrobiono? Czy na pewno od jezdni do stropu wiaduktu jest 2.7 m jak informują znaki? Według mnie jest tam mniej niż te 2.7 m. Ktoś to kiedyś sprawdzał?

  4 2 Odpowiedz
  • Magdalena 17 paź 2013

   Dokładnie! Dlaczego cały czas przemilczana jest sprawa wiaduktu pod Zakopianką na ul K. Wielkiego?! Ten wiadukt jest nieprzeciętnie niski i również moim zdaniem źle oznakowany (też uważam, że jego wysokość jest dużo niższa, ponieważ jezdnia pod nim jest nierówna i faktyczna wysokość na wjeździe jest inna niż na środku wiaduktu)! Wiele ludzi straciło tysiące złotych rozwalając sobie samochody dostawcze - ale to jeszcze nic (przynajmniej dla mieszkańców)... najważniejsze, że przez takie wypadki uszkadzany jest sam wiadukt, który już w tej chwili jest poobijany i porysowany od dołu :/ ciekawe za czyje pieniądze to później naprawią?

   3 Odpowiedz
 • 17 paź 2013

  Mało to razy pisałem o tym wiadukcie? Ale podobno to za duży koszt żeby zrobić.

  3 Odpowiedz
 • Adolf Popartyopopulos 20 paź 2013

  rezerwat ptaków bocianów czarnych w parku na zarabiu a nie tylko ronda ...bliżej natury i gleby

  Odpowiedz
 • 20 paź 2013

  Rondo, które naprawdę jest potrzebne w Myślenicach powinno powstać na skrzyżowaniu ulic 3go maja i Kniaziewicza. Wyjechać od strony osiedla to jest koszmar, szczególnie w godzinach szczytu. Na 3go maja jest droga główna a włączyć się do ruchu bez czasem kilkunastominutowego stania graniczy z cudem. Zróbcie coś z tym, no proszę!

  3 Odpowiedz
 • 21 paź 2013

  Rondo jest najlepszą formą przejazdu pojazdów przez skrzyżowanie mało tego bardzo bezpieczną. Ruch odbywa się płynnie. Jedyna wada budowy ronda to koszt jego budowy. Czy nawet te rondo, które ma zostać wybudowane na skrzyżowaniu ulicy Słonecznej i K. Wielkiego musi kosztować aż tyle pieniędzy?????
  Nie wierzę w te koszty 200 tys. zł. Nie wierzę...................

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon
Myślenice 16

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon

Dwaj mieszkańcy gminy Myślenice w wieku 21 i 18 lat usłyszeli zarzuty i trafili za kratki, po tym jak pobili kolegę pięściami i kastetem, aby zabrać mu portfel i telefon Był wieczór 17 stycznia, kiedy do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach zgłosił się 17-letni mieszkaniec Sułkowic. Okazało się, że dzień wcześniej jego dwaj koledzy, z którymi...

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?
Myślenice 53

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?

Trwają rozmowy burmistrza z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie i nr 5 na Dolnym Przedmieściu. Ich tematem ma być zamknięcie tych placówek z dniem 1 września 2020 roku O planach związanych z zamknięciem szkół podstawowych na Chełmie i na Dolnym Przedmieściu informujecie od kilku dni. Do tej pory odbyły się zebrania z rodzicami ucz...

Gmina uruchamia linię miejską. Bus pojedzie z Jasienicy na Dolne Przedmieście
Myślenice 59

Gmina uruchamia linię miejską. Bus pojedzie z Jasienicy na Dolne Przedmieście

Pięć kursów dziennie po pętli od Jasienicy przez Bysinę, centrum Myślenic, po Dolne Przedmieście i ponownie przez Górne Przedmieście, Bysinę i Jasienicę - to trasa linii miejskiej, jaką dzisiaj zainaugurowała gmina Wystartowała pilotażowa linia miejska, w ramach której kursować będzie bus. Wystartuje w Jasienicy, następnie pojedzie przez Bysinę, G...

Co roku idą na rekord. WOŚP w Myślenicach zebrał ponad 205 tys. zł
Społeczeństwo 14

Co roku idą na rekord. WOŚP w Myślenicach zebrał ponad 205 tys. zł

„To jest niewyobrażalne! Myślenice są naprawdę wielkie. Znów mamy REKORD i to jaki!” – piszą organizatorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Myśleniczanie wrzucili do puszek z czerwonymi serduszkami ponad 205 tys. zł WOŚP 2020 pod hasłem "Wiatr w żagle" idzie na rekord. Zarówno w skali kraju jak i lokalnie, ponieważ w tym roku myśleniczanie z...

Nie czekaj - ratuj. Mówią uczennice II LO w Myślenicach
Edukacja 0

Nie czekaj - ratuj. Mówią uczennice II LO w Myślenicach

Projekt społeczny realizowany w ramach olimpiady polega na przeprowadzeniu szeregu akcji związanych z tematyką pierwszej pomocy, które mają na celu uświadomienie mieszkańcom regionu jak ważna jest szybka reakcja w przypadku zagrożenia życia. - Staramy się zachęcić ludzi poprzez szkolenia, media społecznościowe do podjęcia w odpowiednim przypadku d...