Kultura

BUSY: 11 sposobów, aby jazda nimi stała się przyjemniejsza

BUSY: 11 sposobów, aby jazda nimi stała się przyjemniejsza

Co zrobić, aby jazda busami stała się przyjemniejsza? Poradnik na ten temat opracowała jedna z naszych czytelniczek. Rozwijacie go na bieżąco 

Nie chodzi mi o ceny biletów, długość trasy, kwestię podejścia do klienta... Miło by było zastanowić się wspólnie nad tym, jak wzajemnie siebie traktujemy. Po co zatruwać sobie życie i denerwować się od samego rana jeszcze przed przekroczeniem progu uczelni / pracy / galerii etc. - na forum pisze jedna z naszych czytelniczek.

Początek stycznia sprzyja postanowieniom noworocznym. Może wśród nich znajdzie się miejsce na te związane z zachowaniem podczas jazdy busami? Co zrobić, aby jeździło się nimi przyjemnie? Alina Przedział na forum opublikowała poradnik, który ciągle rozbudowujecie: 

1. Nie rozmawiajmy przez telefon komórkowy dłużej niż to koniecznie.

2. Nie opowiadajmy przez telefon komórkowy o swoich problemach, dzieciach, pracy, posiłkach, związkach, fotkach na Facebooku, nie plotkujmy. Jeśli już musimy rozmawiać (z innym podróżnym, przez telefon), tonujmy głos.

3. Rozumiem, że w busach bywa ciasno, a gdy się stoi, trudno przyjąć odpowiednią pozycję, ale da się, sama sprawdziłam i nikogo moimi śliskimi łapkami nie dotykam.

4. Nie skazujmy osób, które siedzą ,na niebezpieczeństwo spotkania, np. w wyniku hamowania, z naszym przedramieniem, ramieniem lub tyłkiem.

5. Zadbajmy, aby nasze torby, torebki, teczki, plecaki podróżowały w bezpiecznej odległości od twarzy siedzącego.

6. Pamiętajmy, że torby, torebki, teczki, plecaki nie muszą się wspierać na ramieniu osoby siedzącej. Świetnie sobie bez nich poradzą.

7. Świetnie, że siedzący pasażerowie dbają o wzrost wskaźnika czytelnictwa w Polsce. Ja też lubię poczytać w busie, ale nie musi to oznaczać walki na łokcie.

8. Nie każdy młody jest okazem zdrowia, ale o czasu do czasu postawmy się w sytuacji pani wracającej z dziesięcioma siatkami zakupów.

9. Wsiadanie w Głogoczowie czy z przystanku przy rondzie Matecznego nie gwarantuje miejsca siedzącego, więc nie wywracajmy oczami i nie wpędzajmy w poczucie winy osób, które już siedzą.

10. Zbyt głośne słuchanie muzyki może prowadzić do uszkodzenia słuchu.

11. Otwieranie paczuszek z KFC lub McDonalda oraz jedzenie kebabów i frytek w porach największych powrotów jest dość okrutne.

 

O jakie punkty do tej pory rozbudowaliście listę? Oto one:

xxx: 12. Nawet jeśli nasze torby, siatki, zakupy są zmęczone niech nie zajmują miejsca. Weźmy je sobie na kolana i niech ktoś usiądzie na ich miejscu.

def_ibrylator: 13. Myjemy się i zmieniamy ubranie codziennie, w szczególności w okresie letnim oraz dbamy o higienę jamy ustnej. Poznajemy działanie mydła i dezodorantu. Pamiętamy, że mycie włosów, w szczególności długich, polepsza komfort współżycia ze społeczeństwem w miejscach ciasnych.

Co jeszcze można zmienić w zachowaniu pasażerów, aby busami podróżowało się przyjemniej?

 

Powiązane tematy

Komentarze (29)

 • Brak zdjęcia
  3 sty 2014

  do Kierowców:

  Panie Kierowco...Jeśli jesteś "Palczem" to nie pal w czasie jazdy....

  105 7 Odpowiedz
 • 3 sty 2014

  a j mam jeszcze jedną radę dla panów kierowców: nie wieziecie bydła tylko ludzi, dzięki którym macie prace i powinniście okazać pasażerom odrobinę szacunku, a nie tylko krzyczeć, przeklinać i wywracać oczami, kiedy ktoś próbuje wsiąść do zatłoczonego busa. Jeżeli nie macie miejsca to się nie zatrzymujcie.

  76 4 Odpowiedz
 • 3 sty 2014

  Uważam dokładnie jak kolega wyżej, codziennie dojeżdżam (niestety) busami, i z autopsji mogę powiedzieć, ze przy scisku, jaki czasem panuje, nie ważne jakbyś się nie obrócił, i tak będziesz kogoś trącać, dotykać itd.. a pozatym, co chwile i tak zmieniasz tą pozycje, bo tu ktoś się przeciska, wsiada wysiada..

  53 8 Odpowiedz
 • 3 sty 2014

  Te 11 sposobów chyba pisał jakiś laluś co raz na pół roku jedzie busem . Debilizm jakich mało.

  52 26 Odpowiedz
 • 3 sty 2014

  a ja tam lubię czasem w lecie przejechać się busem zająć miejsce stojące obok siedzącej ładnej dziewczyny z dużym dekoltem i podziwiać widoki z góry :)

  35 18 Odpowiedz

Zobacz więcej