Miasto

4 defiblyratory zewnętrzne na terenie powiatu w marcu

4 defiblyratory zewnętrzne na terenie powiatu w marcu

Jeszcze w tym miesiącu na terenie powiatu znajdą się 4 powszechnie dostępne automatyczne defiblyratory służące do ratowania życia

Taką informację podano podczas spotkania dotyczące stworzenia platformy współpracy na rzecz udzielania pierwszej pomocy na terenie powiatu. Wzięli w nim udział przedstawiciele służb mundurowych, szkół, samorządów, szpitala, organizacji zajmujących się nauką pierwszej pomocy oraz certyfikowani instruktorzy Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji. 

Inspiracją próby powołania powiatowej koalicji na rzecz edukacji z pierwszej pomocy jest także planowane w marcu tego roku i rozmieszczenie na terenie powiatu myślenickiego przynajmniej czterech, powszechnie dostępnych, automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Konieczną więc staje się powszechna wiedza, dotycząca umiejętności zastosowania tych urządzeń przez potencjalnych świadków nieszczęśliwych zdarzeń. 

W trakcie rozmowy pojawił się pomysł utworzenia strony internetowej, służącej przede wszystkim wymianie informacji, pomocnych w realizacji zajęć edukacyjnych dla wszystkich grup odbiorców, począwszy od przedszkolaków, uczniów na wszystkich poziomach kształcenia, a także osób dorosłych. 

- Realizujemy właśnie ideę rzeczywistej integracji służb i instytucji na rzecz pierwszej pomocy. Aby właściwie wykorzystać zarówno posiadany sprzęt jak i, a może przede wszystkim, przeszkolonych wolontariuszy powiatowej Szkoły Młodych Ratowników, istotne jest wskazanie w jak największej ilości szkół i instytucji lidera bądź liderów, którzy wraz z wolontariuszami przygotują możliwie największą ilość osób w różnym wieku do fachowego udzielenia pomocy przedmedycznej, łącznie z użyciem defibrylatora zewnętrznego - spotkanie podsumowała Małgorzata Bajer.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny w skrócie AED (ang. Automated External Defibrillator) to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji - zabiegu polegającego na zastosowaniu impulsu elektrycznego. Użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%.

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • Def Ibrylator 10 mar 2014

  I piąty na Miasto-Info. Ale tego nie polecam.

  11 3 Odpowiedz
 • 10 mar 2014

  Świetnie że AED zawita do nas w końcu... ale chyba większy problem mamy w ogóle z podstawami... w tym samą chęcią podjęcia pomocy...

  @def_ibrylator - nie bądź taki skromny ;)

  4 2 Odpowiedz
 • inkwizytor 11 mar 2014

  Może jeszcze kursy dla Ludzi, tak z Pierwszej Pomocy oraz jak pomagać Poszkodowanemu defibrylatorem??

  4 Odpowiedz
 • 13 mar 2014

  4-ry na Powiat....SZOK!

  Używanie takiego defibrylatora jest dziecinnie proste - trzeba tylko umieć czytać :-) no i oczywiście nerwy opanować.

  2 1 Odpowiedz
 • Metsis Medikal Metsis Medikal 1 cze 2014

  automatyczny defibrylator jest bardzo ważne urządzenie naprawdę. Szczególnie pierwsze 6 minut jest bardzo krytyczny w nagłym zatrzymaniu krążenia. Każdy może uratować życie z CPR i AED automatycznego defibrylatora.

  Odpowiedz

Zobacz więcej