Miasto

Inspektorzy nadzoru budowlanego skontrolują legalność reklam w centrum

Inspektorzy nadzoru budowlanego skontrolują legalność reklam w centrum

Właściciele budynków zlokalizowanych w centrum muszą dostosować wiszące na nich reklamy do obowiązujących przepisów - informuje gmina. W innym przypadku będą ścigani za samowolę budowlaną

Obowiązek dostosowania reklam dotyczyć będzie właścicieli budynków zlokalizowanych w centrum miasta, w tzw. strefie ochrony konserwatorskiej „A”, która obejmuje obszar rynku wraz przyległymi ulicami. Mają na to czas do 30 czerwca, bowiem po upływie tego terminu Inspektorzy Nadzoru Budowlanego dokonają kontroli. 

O jakie przepisy chodzi?

Zgodnie z Ustawą o Prawie Budowlanym instalowanie tablic i urządzeń reklamowych wymaga zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej, czyli na terenie powiatu myślenickiego do Starosty Myślenickiego.

Tablice i urządzenia reklamowe znajdujące się na obiektach wpisanych do rejestru zabytków oraz reklamy świetlne i podświetlane, sytuowane poza obszarem zabudowanym wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Górna krawędź reklamy nie może przekroczyć górnej krawędzi linii otworów okiennych a w obszarze strefy zabytkowej - ścisłej ochrony konserwatorskiej "A" górnej krawędzi linii otworów okiennych I kondygnacji. Ścisła strefa ochrony konserwatorskiej "A" obejmuje obszar rynku wraz z ulicami przyległymi.

Właściciele budynków mają czas na przegląd i dostosowanie reklam do obowiązujących przepisów do 30 czerwca. Po upływie tego terminu Inspektorzy Nadzoru Budowlanego w Myślenicach rozpoczną kontrole.

Informacja Urzędu Miasta i Gminy wraz z literą prawa znajduje się tutaj

 

 

Temat reklam szpecących Myślenice nasi czytelnicy poruszali już w 2012 roku. W jednym z naszych sondaży zdecydowana większość z was (81%) stwierdziła, że reklamy zewnętrzne umieszczane na terenie miasta szpecą je, co dziesiąty ankietowany stwierdził, że są one naturalną częścią architektury miasta, a 9% że nadają miastu uroku.

 

Powiązane tematy

Komentarze (34)

 • Brak zdjęcia
  15 kwi 2014

  Brawo, nareszcie niektóre reklamy przestaną szpecić i zostaną uporządkowane a wtedy zrobi się o wiele ładniej w centrum Myślenic :-)

  45 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 kwi 2014

  może zniknie w końcu ta fatalna reklama w rynku abakusa świeci wściekle na czerwono i miga wciąż

  36 5 Odpowiedz
 • 15 kwi 2014

  Niech się zainteresują tą nową świecącą reklamą na Orlenie przy ulicy Słowackiego. Oślepia i rozprasza kierowców jadących przez światła, powodując tym samym zagrożenie dla ruchu w tym rejonie.

  33 2 Odpowiedz
 • 15 kwi 2014

  ja bym chciała, by nie tylko skontrolował ale i spowodował ich znaczne ograniczenie... naprawdę miasteczko bez reklam tylko by zyskało światło i urok

  26 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 kwi 2014

  Mi również się to nie podoba, ale prawda jest taka że chyba nic to nie zmieni tylko właściciele wystąpią o papierek i będą kryci. Poza tym to kamienice wyglądają jak wyglądają i różnicy nie będzie z reklamami czy bez...
  Lepiej jak zrobią nawierzchnie drogi niżej wejścia do urzędu miasta jak się opuszcza rynek, masakra.

  27 6 Odpowiedz

Zobacz więcej