Miasto

Myślenicki Oddział Obrony Terytorialnej szuka kandydatów

Jeszcze we wrześniu ruszy nabór do powstającego w Myślenicach Oddziału Obrony Terytorialnej

Myślenicka drużyna Obrony Terytorialnej nawiązywać ma do tradycji oddziałów Armi Krajowej, działających niegdyś na terenie ziemi myślenickiej. Nowa organizacja przyjmie nazwę „Halniak” - od nazwy oddziału dowodzonego przez Józefa Fijałkowskiego ps. „Odwet”. 

Projekt ma na celu stworzenie od podstaw ochotniczych oddziałów wojskowych i nawiązuje do obecnych, ogólnopolskich, tendencji w tym względzie. Obrona terytorialna funkcjonuje z powodzeniem w takich krajach jak: USA (The National Guard), Wielka Brytania (Territorial Army), Szwecja (Hamvarnet), a jej zadaniem jest przygotowanie do obrony obszaru, na którym oddział ćwiczy i funkcjonuje w czasie pokoju. Dodatkowo oddziały te współpracują z pozostałymi służbami mundurowymi, pomagając w czasie zaistnienia klęsk żywiołowych lub innych sytuacji kryzysowych.

Kto może wstąpić do oddziału?

Do myślenickiego oddziału wstąpić mogą pełnoletni mężczyźni posiadający polskie obywatelstwo. Kandydaci chętni do wstąpienia w szeregi drużyny powinni być przygotowani na wzmożony wysiłek fizyczny i psychiczny, wymagany w procesie stałego rozwoju i samodoskonalenia. 

Spotkanie informacyjne odbędzie się 26 września o godzinie 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W szkoleniu wstępnym - obejmującym m.in. podstawy taktyki piechoty, szkolenie ogniowe, terenoznawstwo i survival militarny  oprócz myśleniczan wezmą udział mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej. Szkolenie potrwa od początku października do końca grudnia 2014 r., a ci, którym uda się je ukończyć, zostaną przyjęci do oddziału i rozpoczną II etap szkolenia. 

Oddział funkcjonować będzie jako stowarzyszenie a jego docelowym obszarem działania jest teren powiatu myślenickiego. Dodatkowych informacji na temat działalności oddziału można pozyskać pisząc na lem.man@wp.pl . Oddział na Facebooku

Powiązane tematy

Komentarze

 • Bartek Bartkowski 12 wrz 2014

  i dostana bron z ostra amunicja?

  17 9 Odpowiedz
 • 12 wrz 2014

  Brakuje mi informacji nt. założycieli, statutu itp... paramilitarna organizacja widmo nie wróży nic dobrego, pomimo tak szlachetnych odwołań do historii.

  21 12 Odpowiedz
 • Moriss Moriss 12 wrz 2014

  Uroczyście oświadczam, że w przypadku napaści Rosji na Polskę stanę jako patriota w DRUGIM szeregu do walki z najeźdźcą! W drugim szeregu, zaraz za pierwszym w którym atak na wroga przeprowadzać będą: Kaczyński, Tusk, Kulczyk, Solorz, Macierewicz, Palikot, Miler, Korwin Mikke i reszta Sejmu. - ich synowie, komornicy i prokuratorzy. Gdyby ci "najwięksi patrioci" z jakichś przyczyn nie mogli się stawić na polu walki - każda informacja skierowana do mnie w sprawie mobilizacji będzie przeze mnie ignorowana! Oświadczam, że nie mam zamiaru nadstawiać łba za: celebrytów, polityków, premierów, prezydentów, Zbawcy Jarosława, Wszechwiedzącego Macierewicza, nieomylnego Palikota i Milera. Nie mam najmniejszej ochoty ginąć za komorników, prokuratorów, urzędników państwowych, straż miejską, UOP, SBŚ, i inne instytucje reżimowe, sędziów ich limuzyny, wille, konta w banku, kochanki. Nie zamierzam ginąć za płatne autostrady, zrujnowany system ochrony zdrowia, policjantów, fotoradary, podsłuchy. Na pewno nie zginę broniąc majątków Kulczyka, Solorza, właściciela SKOK-ów, prezesów banków !

  130 19 Odpowiedz
  • Inżynier Monk 12 wrz 2014

   Z takim podejściem to już chyba lepiej jak najszybciej zginąć, bo póki co musisz dla nich wszystkich żyć.

   27 32 Odpowiedz
  • 14 wrz 2014

   A czy za swoją rodzinę i dom będziesz walczył? O ojczyźnie czy honorze nie wspominam, bo obawiam się, że są to pojęcia zupełnie ci obce.

   13 10 Odpowiedz
   • 14 wrz 2014

    ZA SWOJA RODZINE I DOM JA BEDE WALCZYL !!!!!!A ZA TZW:OJCZYZNE W POLSKIEJ WERSJI -NIE!!! TA POLSKA OJCZYZNA TO BYLA I JEST OD WIEKOW OJCZYZNA DLA KASTY UPRZYWILIOWANEJ!!!! RASZTA BYLA I JEST BYDLEM LUB MIESEM ARMATNIM ZEBY W GODZINIE W ICH BRONIC .POCZAWSZY OD CZASOW SZLACHECKICH GDZIE KASTA SZLACHECKA STANOWILA OK 9% SPOLECZENSTWA [ O ICH HISTORI I HISTORI ICH PANSTWA DO ROZBIOROW NAUCZAJA NAS NA LEKCJACH "HISTORI "WMAWIAJAC ZE TO NASZA CZYLI WSZYSTKICH HISTORIA.} POPRZEZ KOMUNISTYCZNYCH BONZOW,PO DZISIEJSZYCH PANOW OD RZADOW,NIETYKALNYCH PROKURATOROW ,SEDZIOW ,URZEDASOW SKARBOWYCH ,KOMORNIKOW ITD. CZEMU TYLU NASZYCH BRACI I SIOSTR MUSI WYJEZDZAC Z TEJ "OJCZYZNY"? TO NIE WINA OBCYCH NA KTORYCH CIAGLE ZWALA SIE WINE ZE JEST TUTAJ JAK JEST!!!TO OD WIEKOW WINA POLSKICH ELIT I ICH FEUDALNEJ METALNOSCI!!!!! KIEDYS BISMARCK POWIEDZIAL"DAJCIE POLAKOM RZADZIC TO SIE SAMI WYKONCZA" I CHYBA MIAL RACJE. POZDRAWIAM !

    20 2 Odpowiedz
   • Moriss Moriss 15 wrz 2014

    Za swoją rodzinę to ja wskoczę w ogień przyjacielu ! Jak chcesz to giń za tych darmozjadów! Tutaj masz jeden przykład jak nas kochają http://niezalezna.pl/36638-skazani-na-szybka-smierc-przez-arlukowicza

    5 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  12 wrz 2014

  Fajny pomysł, chyba się zgłoszę, w końcu trzeba bronić ojczyzny przed banderowcami i kacapami :-)

  35 14 Odpowiedz
 • 12 wrz 2014

  Poroniony pomysł, Broń powinna być dostępna w każdym domu do obrony własnej posiadłości, Przestępczość spadła by od razu o 100%, bo mało który złodziej czy bandyta zaryzykował by kulkę w łeb, przy próbie kradzieży.

  37 38 Odpowiedz
  • Anna 12 wrz 2014

   zaraz by wyszedł na ulice facet z zieloną kartą i zaczał strzelać do ludzi.
   Lepiej zainwestować w legalny pistolet na gaz lub paralizator.

   17 11 Odpowiedz
   • 12 wrz 2014

    Wyszedł by i doszedł by do posesji drugiego sąsiada po kilku minutach by go już nie było. Napisałem Broń w każdym domu, nie ma tak że dostanie broń jak teraz psychopata przejdzie przez całą wieś i będzie nietykalny, Nie bo jak takiego zobaczy jakiś sąsiad albo dwóch to natychmiast go ktoś załatwi !!!

    6 19 Odpowiedz
 • 12 wrz 2014

  Ależ taki oddział dziala na naszym terenie już lata! ASPHunters dołożyć chłopakom kasy to Was podszkolą a i kulką oberwiecie, i to nie jeden raz.

  19 17 Odpowiedz
 • ania 12 wrz 2014

  tak mnie naszło, że pod przykrywką wzniosłych idei historycznych, próbuje przygotować się nas do czegoś, co jeszcze rok temu mogło by się wydawać nierealne. Martwi mnie, że nie wiemy o czymś o czym wiedzą tylko wybrani a nie mogą, lub nie chcą się tą wiedzą podzielić. Czuję niepokój, że to coś nas w końcu dosięgnie, bo pajacykom na górze zachciało się chojrakować i machać drewnianą szabelką. Teraz postanowili się ewakuować.
  Przeraża mnie jeszcze jedna rzecz. Moja babcia pochodzi ze Stryja, odkąd pamiętam, kiedy naszła ją nostalgia powtarzała, że kiedy umrze będzie wojna. Jako mała dziewczynka strasznie bałam się tych "przepowiedni"(było ich więcej) i codziennie modliłam się żeby babcia żyła w zdrowiu jak najdłużej. Czułam się obciążona tą "tajemnicą". Babcia umarła w kwietniu w wieku 90 lat. I dopiero teraz wiem, o czym mówiła.
  Życzę Wam zdrowia

  32 7 Odpowiedz
 • sebastian 12 wrz 2014

  Ani mi sie śni walczyć za ten kraj. Pakuje sie i wyjeżdżam byle jak najdalej.

  16 30 Odpowiedz
 • sebastian 12 wrz 2014

  A tak nawiasem mówiąc to znowu z naszej kieszeni kasę na ten badziewny pomysł wyciągną. Co za kraj

  8 26 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   12 wrz 2014

   Badziewny to Ty jesteś ze swoimi wypowiedziami ...

   21 12 Odpowiedz
 • 12 wrz 2014

  Weźcie Latasa, sprawdzi sie chop.

  5 11 Odpowiedz
 • 12 wrz 2014

  Złodzieje wzięliby nogi za pas nim ruskie wrzuciłyby pierwszą bombę. Kto perfidnymi sposobami okrada swój własny naród, ba mieszkańców własnej gminy, nigdy patriotą nie był i nie będzie. Jeśli nie w czasach pokoju, to tym bardziej w czasie wojny.

  13 9 Odpowiedz
 • Paweł Stanisław Latoń 12 wrz 2014

  Niektórzy tutaj udowadniają że nie mają totalnie zielonego pojęcia na ten temat a próbują swój straszny kit wciskać! Tyle.

  11 2 Odpowiedz
 • 12 wrz 2014

  A co to takiego znowu ? Sroga zima idzie a Wam w głowie partyzantka.

  6 6 Odpowiedz
 • 12 wrz 2014

  Jak wygra pis, i zacznie ruskich prowokować to powstanie prawdziwa taka inicjatywa, to jeszcze jest wydmuszka. Niestety ale Zagrożenie przez głupotę polityków rośnie. Gdyby byli mądrzy to by nie było obaw.

  11 8 Odpowiedz
 • 12 wrz 2014

  Kto mądry będzie za polityków wojował w ich wojnach, a oni i tak spieprzą z kraju. Tak jak pisał cze1siek, ta zwyrodniała banda powinna jako pierwsza dać przykład mobilizacji.

  Czyżby poszedł jakiś odgórny prikaz? Ćwiczenia, paramilitarne grupy.
  http://fakty.interia.pl/wiadomosci-lokalne/news-rmf24-rezerwisci-do-broni-w-slupsku,nId,1499179#iwa_item=3&iwa_img=0&iwa_hash=16219&iwa_block=facts_news_small

  9 3 Odpowiedz
 • 14 wrz 2014

  Taka grupa już istnieje od kilku lat Hunters sie nazywa

  10 3 Odpowiedz
  • mirek@ 14 wrz 2014

   No i udają amerykańskie wojsko bawią sie w ganianego po lesie i strzelają kulkami z plastiku

   7 10 Odpowiedz
   • 14 wrz 2014

    nic niewie na ten temat a pisze, nawet od kulki plastikowej by sie nieobronił, ale cwaniaka udaje tutaj. Ps.Szarak

    10 5 Odpowiedz
   • 15 wrz 2014

    Mirek m w każdym temacie wie najlepiej

    3 1 Odpowiedz
 • Paweł Stanisław Latoń 14 wrz 2014

  Mirekm napisz mi co wiesz na temat asg Hunters skoro tak piszesz?? Co wiesz!? Proszę wypowiedz się!

  14 3 Odpowiedz
 • ten triggers 14 wrz 2014

  Ehhh gdyby tylko zezwolenia na broń były bardziej przystępne obywatelowi i w podatkach tak nie łupiono, to nie trzeba byłoby nawoływać nowych rekrutów. Obywatele sami prędzej czy później garneli by się do takowych, lub organizowali w okoliczne grupy...
  Tylko nieliczni mają czas myśleć o obronie własnej (ewentualnie kraju), o zdobyciu nowych umiejętności (że tak się nie po Polskiemu wyrażę) surwiwalowych.
  Reszta społeczeństwa myśli jak związać koniec z końcem.

  4 4 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 15 wrz 2014

  I tak wiekszosc z was sie nie nadaje do tego. to nie bieganie po lasach z kulkami i udawanie amerykanow albo cwaniakowanie to ostra bron i obrona ojzczyzny! to dla prawdziwych mysleniczan formacja dla prawdziwych mezczyzn

  7 11 Odpowiedz
 • Paweł Stanisław Latoń 15 wrz 2014

  Myśleniczanin z dziada nie idzie nic zrozumieć z tego co napisałeś.

  10 3 Odpowiedz
 • 15 wrz 2014

  Koledzy nie znacie mnie, nie wiecie gdzie osłużyłem , jakie szkolenia odbyłem i kim jestem a z góry przekreślacie, broń ostra jest nam znana , nie raz w rąsi była i jest dalej

  PS. szarak

  3 7 Odpowiedz
 • 16 wrz 2014

  Mam szacunek do wszystkich ludzi z pasją, sam takowe posiadam i uważam że są one w życiu potrzebne, ba konieczne. Dlatego szacun dla Hunters, nie znam, nie wiem, bliżej się nie wypowiadam. Chłopaki realizują swoje zainteresowania w taki czy inny sposób. Sam również chętnie na miarę wolnego czasu udoskonaliłbym swoje umiejętności survivalowe. Inna sprawa to posługiwanie się przez wielkich tego świata "cywilami" jako mięsem armatnim w ewentualnej wojnie, która i tak, jeśli nam zagrozi, rozstrzygnie się błyskawicznie, a już na pewno okopów I wojny przypominać nie bedzie.

  5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 wrz 2014

  Przeraża mnie idea tworzenia takich jednostek. Osoba która ma być na czele tej "organizacji" jest po prostu dziwna. Typ człowieka po którym można spodziewać się wszystkiego. Panie burmistrzu daj sobie spokój i zajmij się ważnymi sprawami zamiast patronować takim przedsięwzięciom.Czyżby "lansik" przed wyborami????/

  9 12 Odpowiedz
 • 18 wrz 2014

  Ja również czytam o tej "inicjatywie" z lekkim przerażeniem i zastanawiam się czy tym razem granica absurdu nie została przekroczona za daleko.

  9 11 Odpowiedz

Zobacz więcej

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku
Myślenice 10

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku

Główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały miejsce na płycie myślenickiego Runku, gdzie burmistrz przekazał klucze do miasta Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Sto pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Myślenicach rozpoczęła się od Rajdu Patriotycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Moto Sport Myś...

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?
Myślenice 77

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?

Na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna "Lipka" przez wielu kojarzona z tą w herbie miasta, powstała niezidentyfikowana budowla. "Co to jest?" - pytacie  Na redakcja@miasto-info.pl otrzymujemy coraz więcej pytań dotyczących budowli na Plebańskiej Górze. "Podczas spaceru pod Lipke natknąłem się na takie coś...  Bylem załam...

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń
Społeczeństwo 17

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń

Władze lokalne z całego kraju naciskają na Ministerstwo Zdrowia, aby ograniczyć sprzedaż alkoholu w małych butelkach. "Małpki" stają się coraz bardziej popularne, a Polacy sięgają po nie coraz częściej Jak podaje „Dziennika Gazeta Prawna”, od co najmniej kilku miesięcy samorządowcy naciskają na stronę rządową, aby zająć się problmemem w sposób sys...

Ręce na kierownicę, albo mandat. Policjant sprawdzi też przebieg auta
Drogi 14

Ręce na kierownicę, albo mandat. Policjant sprawdzi też przebieg auta

Od czwartku 7 listopada policjanci będą mogli przeprowadzać kontrolę niemal w każdym miejscu – nawet na zakazie, czy chodniku. Co więcej, zmiany w przepisach dają im możliwość wystawiania 500 złotowego mandatu za… nietrzymanie rąk na kierownicy. To wszystko w czasie kontroli, podczas której sprawdzą też przebieg waszego auta Do tej pory policjanci...

Płaskie czy skośne? Jakie powinny być dachy nowych budynków powstających w mieście?
Myślenice 31

Płaskie czy skośne? Jakie powinny być dachy nowych budynków powstających w mieście?

Dać inwestorom i mieszkańcom nowe możliwości i dopuścić do stawiania budynków z płaskimi dachami, czy zachować regionalny charakter zabudowy? To dylemat nad którym zastanawiano się podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej W trakcie XVII sesji Rady Miejskiej radni podejmowali uchwałę dotyczącą zmian w Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla Myślen...

Jacek Dewódzki: Nie bierzcie. Zniszczycie tym sobie życie i zdrowie
Edukacja 4

Jacek Dewódzki: Nie bierzcie. Zniszczycie tym sobie życie i zdrowie

Zwykle spotkania profilaktyczne kojarzą nam się z jedną formą – uczniowie siedzą i słuchają, a nauczyciel czy policjant przekazuje ważne informacje. Jednak coraz częściej wokaliści i inne znane osoby starają się ostrzec młodych przed nałogami  Tak było w Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego, którą odwiedził były wokalista zespołu Dżem – Jacek...