Społeczeństwo

Członkowie Oddziału Terytorialnego „Halniak” wstępują do Wojsk Obrony Terytorialnej

Członkowie Oddziału Terytorialnego „Halniak” wstępują do Wojsk Obrony Terytorialnej
Fot. Piotr Jagniewski

Do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło 20 członków powstałej w 2014 roku w Myślenicach Obrony Terytorialnej „Halniak”

Od stycznia w województwie małopolskim formowana jest 11. Małopolska Brygady Obrony Terytorialnej, która ma stanowić wsparcie dla społeczności lokalnej w obliczu zagrożeń niemilitarnych, takich jak katastrofy i klęski żywiołowe. Podczas ostatniej przysięgi, jaka miała miejsce 16 grudnia w Rząsce dołączyło do niej 82 żołnierzy ochotników w tym 20 z OT „Halniak” Myślenice.

Pomysł stworzenia drużyny Obrony Terytorialnej powstał w 2014 roku. Było to na 3 lata przed tym zanim Wojska Obrony Terytorialnej stały się częścią sił zbrojnych Rzeczpospolitej. Jednostka miała nawiązywać do tradycji oddziałów Armi Krajowej, działających niegdyś na terenie ziemi myślenickiej. Projekt "Halniak" miał na celu stworzenie od podstaw ochotniczych oddziałów wojskowych.

Przez kilka lat w ramach grupy szkolili się mieszkańcy naszego regionu, których łączyło wspólne zainteresowanie obronnością i bezpieczeństwem kraju. Szkolenia obejmowało m.in. podstawy taktyki piechoty, terenoznawstwo i survival militarny. Teraz najlepsi z „Halniaków” stają się żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.

Powiązane tematy

Komentarze (7)

 • 20 gru 2018

  Zawsze lepsze to niż picie piwa przed tv po pracy, ale mimo wszystko mam nadzieję, że na to nie idą pieniądze z mojego podatku dochodowego :)

  22 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 gru 2018

  Jak nie idą, przecież były szef MON Maciar utopił w WOT krocie, a wszystko w rozsypce...

  18 10 Odpowiedz
 • 21 gru 2018

  A może Dyrektor Muzeum zapewnia sobie przyszłość przy pomocy Macierewicza?

  11 15 Odpowiedz
 • 23 gru 2018

  Czyżbym kogoś uraził,że tak zawzięcie minusuje?

  Wszak prawdą jest że obecny dyrektor Muzeum Niepodległości był w Warszawie u p. Macierewicza w sprawie OT „Halniak” Myślenice i wejścia jego członków do 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
  I co mu teraz burmistrz zrobi jak dyrektor ma poparcie Macierewicza.

  7 12 Odpowiedz
 • 23 gru 2018

  "96. Żołnierz – mężczyzna, ma mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną
  twarz. Może mieć krótko przystrzyżone wąsy. Krótko przystrzyżoną brodę może
  nosić ze względu na wskazania lekarza odnotowane pisemnie lub za zgodą
  dowódcy jednostki wojskowej."

  4 4 Odpowiedz
 • 25 gru 2018

  Kiedyś widziałem jak chyba właśnie członkowie "Halniaka" w niedzielę, w godzinach popołudniowych latali z długą bronią po krzakach przy Rabie w okolicach boiska Orła a niedaleko nich, koło samochodów bawiły się dzieci...

  5 8 Odpowiedz

Zobacz więcej