Okolice

Dobczyce: Jak zagospodarować teren pod zaporą?

Dobczyce: Jak zagospodarować teren pod zaporą?

Praca magisterska Magdaleny Sułkowskiej z Brzączowic została nagrodzona w konkursie organizowanym przez MARR. Zawiera koncepcję zagospodarowania terenu pod zaporą w Dobczycach

Wizja zagospodarowania terenów przy zaporze w Dobczycach stała się tematem pracy magisterskiej Magdaleny Sułkowskiej z Brzączowic. Absolwentka Politechniki Krakowskiej zajęła drugie miejsce w kat. rozwój regionalny w ramach konkursu organizowanego przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Sapere Auso. To konkurs na najlepsze prace magisterskie z zakresu przedsiębiorczości, innowacji i rozwoju lokalnego.

Nagrodzony projekt przedstawia koncepcję zagospodarowania Charstku - 27 hektarowego obszaru przy ul. Budowlanych w Dobczycach dla celów turystyczno-rekreacyjnych, społecznych i gospodarczych.

Charstek jest obszarem  pełniącym w latach 70-tych funkcję zaplecza budowlanego zapory. Po zakończeniu eksploatacji stopniowo pustoszał. - Obecnie stanowi zaniedbany i niewykorzystany areał  we władaniu gminy Dobczyce z niszczejącymi pozostałościami budynków zaplecza zapory. Wykorzystanie obszaru powinno pełnić kluczową rolę w polityce przestrzennej miasta - mówi autorka projektu.

Jej projekt proponuje utworzenie parku oraz założenie farmy fotowoltaicznej o mocy 5,6 MW. Park publiczny przylegający do Raby miałby stanowić kontynuację zaplecza sportowo-rekreacyjnego znajdującego się po drugiej stronie rzeki.  Inwestycja obejmuje uzupełnienie zaplecza sportowego o brakujące obiekty sportowe, adaptację istniejących budowli na muzeum tamy w Dobczycach, salę prelekcyjną, restauracje, częściowe usunięcie drzewostanu oraz usprawnienie komunikacji.  Wytyczono ścieżki piesze, rowerowe,  parking  oraz zaprojektowano dwie kładki piesze.

Magdalena Sułkowska: - Mieszkam w Brzączowicach, dlatego dobrze znam okolicę, w tym obszar Dobczyc. Pomysł na projekt wypłynął przy szukaniu tematu na pracę magisterską. Wiedziałam, iż teren pod zaporą pozostaje niewykorzystany, znajduje się w dobrej lokalizacji oraz mógłby stanowić przykład dobrej rekultywacji z korzyścią dla miasta. Obszar Charstku jest obecnie zdewastowany, podczas gdy mógłby przynosić wymierne korzyści oraz służyć mieszkańcom.

 

Fragmenty pracy Magdaleny Sułkowskiej. Zestawiamy obecny stan terenów objętych rewitalizacją z wizją autorki.

Budynek dawnej kotłowni, zaadaptowany na oszkloną salę prelekcyjną z kasą biletową, toaletami oraz informacją. 

Zadaszenie opierające się na 8 filarach wysokości około 12m zaadaptowano na oszkloną salę z projektorem, przeznaczoną do prelekcji (13x20m). Pozostałości stołówki znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu przekształcone w projekcie na restaurację. Na betonowym wyniesieniu zlokalizowany ogródek piwny z oszkloną balustradą. Cały obiekt otoczony zakomponowaną zielenią.

Ścieżka główna parku publicznego. 

Zdjęcie z 2013 roku ukazuje składowane materiały (obecnie utworzono w tym miejscu parking żwirowy)

Zarastająca teren roślinność oraz spontanicznie utworzone ścieżki. 

W projekcie wytyczono komunikację terenu tworząc m.in. trakt łączący ul. Budowlanych z ul. Podgórską za pomocą podwieszonej kładki pieszej.

Porastająca teren roślinność rozrastająca się w niekontrolowany sposób. 

Roślinność częściowo przeznaczona do wycinki. Na terenie rozplanowane obiekty rekreacyjno sportowe oraz widoczna na wizualizacji restauracja wraz ze sztucznym stawem.

90 m tunel dawnej mieszalni adaptowany na Muzeum. 

Obiekt z wystawą stałą na temat budowy tamy w Dobczycach oraz wystaw czasowych. Obiekty przeniesione z obecnej wieży kontrolnej górującej nad koroną zapory (niedostępne dla turystów). Ściany pokryte betonem architektonicznym, posadzka betonowa. Do istniejących metalowych konstrukcji otaczających otwory okienne przytwierdzone po 4 szklane tuby (średnicy 10cm), z możliwością podświetlania. Element stanowi ramy możliwych ekspozycji rzeźb i obiektów 3D.

Wydobycie osi widokowej na Zamek Królewski poprzez jej zaakcentowanie obiektami małej architektury.

 

Komentarze (7)

 • 25 sty 2015

  owszem tak mógłby wyglądać teren pod zaporą !! gdyby nie to że bezkrytycznie akceptuje się stwierdzenia, iż Dobczyce są "perełką małopolski", a za sukces .... poczytuje się wykonanie kawałka chodnika czy nakładki z asfaltu

  takie rzeczy.. zupełnie realne w normalnych krajach u nas pozostaną tylko w sferze marzeń... bo przecież sukcesem jest....coś co powinno być normą ..tylko kiedy my to zrozumiemy ?

  kiedy zrozumiemy, że chwalić można coś co jest warte chwalenia... natomiast ganić należy to czego brak, a w XXI wieku winno być codziennością !

  17 11 Odpowiedz
 • 25 sty 2015

  Jak miasto ma coś wybudować to prawie na pewno będzie trzeba rok w rok na to wydawać pieniądze. A czemu nie zlicytują tego terenu jakimś prywaciarzom z opcją dzierżawy na np 10 lat? To co prywatne na pewno lepsze.

  5 6 Odpowiedz
 • 25 sty 2015

  przecież Dobczyce ponoć były zarządzane wzorowo ?

  tak mógłby wyglądać teren pod zaporą gdyby nie co ?.....? ( nieudolność ? brak pomysłu ? wiedzy ? kompetencji ?zdolności strategicznego myślenia i umiejętności podejmowania decyzji ? czy może czegoś innego ?)

  14 12 Odpowiedz
  • 25 sty 2015

   należy mieć na uwadze że teren ten podlega ochronie - jest to miejsce zagrożone zalaniem ... dlatego ciężko nim dysponować

   16 2 Odpowiedz
 • 26 sty 2015

  Zalaniem? Przecież jest pod tamą! :) Zalewane są tereny ale poniżej mostu

  1 6 Odpowiedz
 • 26 sty 2015

  ciężko dysponować ? wystarczy wystawić ofertę dzierżawy i zastrzec to o czym piszesz ... o ile tak jest :)

  zresztą przecież będzie to główny argument w nowych wyborach... bo cóż więcej można zrobić w Dobczycach, w końcu perełką już są :)

  2 4 Odpowiedz
 • OKOKI 26 sty 2015

  Wirtualna POlska.A rzeczywistość to jedno wielkie dziadostwo.

  3 1 Odpowiedz

Zobacz więcej