Okolice

Przygotowują się na przyjęcie 2,5 mln pielgrzymów

Powiat Myślenicki aktywnie włączył się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w dniach 26 - 31 lipca 2016 r. w Krakowie. Region odwiedzi 2,5 mln pielgrzymów

Na zaproszenie starosty Józefa Tomala w Myślenicach miało miejsce spotkanie robocze władz samorządowych, przedstawicieli duchowieństwa, dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu myślenickiego z członkami Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. 

Podczas spotkania omówione zostały możliwości współpracy powiatu i samorządów gminnych z Komitetem Organizacyjnym. 

Cieszę się, że podejmujemy już teraz wspólne przygotowania do organizacji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się za ponad rok. To wielkie wydarzenie dla wszystkich mieszkańców powiatu myślenickiego, a jednocześnie duże wyzwanie organizacyjne i logistyczne dla władz samorządowych powiatu i poszczególnych gmin. Udział w tych wydarzeniach to również doskonała promocja naszego powiatu i gmin. 

Liczę na wsparcie oraz pomoc burmistrzów i wójtów, zaangażowanie we wspólnych przedsięwzięciach realizowanych w powiecie w ramach współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM - powiedział gospodarz spotkania Starosta Józef Tomal.

Biskup Damian Muskus podkreślił, iż bardzo ważną kwestią jest współpraca Kościoła z samorządami w organizacji Światowych Dni Młodzieży. Intensywne przygotowania do tego wydarzenia religijnego trwają w całej Archidiecezji Krakowskiej i diecezjach z nią sąsiadujących. 

2,5 mln pielgrzymów 

Spotkanie młodzieży z całego świata jest wyzwaniem logistycznym przede wszystkim w Krakowie, ale także w całej Małopolsce. Według szacunków organizatorów na ŚDM planuje przyjechać nawet 2,5 mln pielgrzymów. Aby należycie przygotować się na przyjęcie pielgrzymów parafie i samorządy muszą działać wspólnie. 

Powiat Myślenicki znalazł się w tzw. drugiej strefie zakwaterowania dla uczestników ŚDM. Aktualnie powstaje baza noclegowa w poszczególnych gminach. Pielgrzymi zostaną rozlokowani w domach prywatnych i jednostkach edukacji. 

Wsparcie samorządów będzie się skupiać głównie na pomocy w logistycznej obsłudze tego wydarzenia m.in. przy organizacji pobytu pielgrzymów na terenie gmin powiatu myślenickiego, zakwaterowaniu w szkołach oraz ich transportu do Krakowa. Istotne są również kwestie zapewnienia bezpieczeństwa i zabezpieczenia medycznego pielgrzymów oraz realizacja wspólnych projektów promocyjnych i jednakowa identyfikacja wizualna miejsc stref zakwaterowania. 

W trakcie ŚDM młodzi ludzie będą poznawać naszą kulturę, tradycje, walory turystyczne oraz miejsca związane z kultem religijnym. Ważnym wydarzeniem integrującym młodzież z całego świata będzie Festiwal Młodych. Informacje nt. organizacji miejsc Festiwalu Młodych, warunków jakie powinny spełniać planowane w powiecie w ramach Festiwalu imprezy kulturalne, sportowe, warsztaty artystyczne przedstawiła Koordynator Grażyna Wojdyńska.

Komentarze

 • 21 maj 2015

  A kto za to zapłaci ???????

  18 16 Odpowiedz
 • 21 maj 2015

  darczyńcy czyli podatnicy

  8 16 Odpowiedz
 • 21 maj 2015

  Jeżeli darczyńcy to w porządku. Jeżeli podatnicy to dlaczego?
  Czy ktoś może wie jak na tym wyszedł ostatni organizator?
  Dla mnie wygląda to tak jakbym zaprosił wszystkich znajomych na imprezę i kazał ją sponsorować biednemu sąsiadowi.
  Czy to prawda, że chcą ich zakwaterować w szkołach? Kto za to zapłaci ? Nasze gminy i tak już robią bokami.

  9 13 Odpowiedz
 • 21 maj 2015

  Ilu pielgrzymów podejmą księża w domach parafialnych?
  ... tam maja dobre warunki...

  17 13 Odpowiedz
 • 21 maj 2015

  Brat burmistrza moze duzo przyjac ma juz doswiadczenie przed wyborcze;))
  Buhahaha

  24 9 Odpowiedz
 • 22 maj 2015

  a na plebaniach nie ma miejsca????

  9 11 Odpowiedz
 • 22 maj 2015

  Ide o zaklad ze na plebaniach nie przenocuje ani jeden pielgrzym zobaczycie!!!!!!!

  7 9 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 23 maj 2015

  Kuzyn kuzyna mojej żony spał na plebanii w czasie pieszej pielgrzymki na Janą Górę

  Według Wikipedii w Polsce jest 10114 parafii. Zakładając że nie ma sensu pielgrzymów kwaterować dalej niż 100km od Krakowa to wyjdzie nam że na jedną parafię trzeba średnio zaplanować do zakwaterowania grubo ponad 1000 osób. Myślę że 1000 osób nie było by wstanie się zmieścić na nocleg we wszystkich czterech kościołach w Myślenicach, a tym bardziej na plebaniach. Dobrze że na powrót jest matematyka na maturze...

  O któryś z poprzednich Światowych Dniach Młodzieży mówili, że więcej zapłacili pielgrzymi podatku VAT po sklepach, niż wynosiły koszty poniesione z podatków.

  5 1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 23 maj 2015

  Cała Polska! Co by człowiek nie chciał zrobić dobrego to i tak będą narzekać, a jak się chce coś samemu zorganizować to w trudzie trzeba chętnych szukać do pomocy.

  Sądzę, że gdyby czas poświęcony za darmo przez różne osoby w organizację tego wydarzenia pomnożyć przez minimalną pensję brutto (ok10zł) to wyszła by kwota większa niż wszelkie koszty bezpośrednie i pośrednie poniesione przez budżet państwa.

  5 1 Odpowiedz
 • 23 maj 2015

  Kurczę ludzie, zupełnie nie wiecie o czym piszecie... Smutne. Poczytajcie trochę więcej, przyjdźcie na spotkanie dotyczące ŚDM w Myślenicach, a potem komentujcie...

  8 Odpowiedz
 • OKOKI 24 maj 2015

  Aaaaaaaaameeennnnnnnnnnnn

  1 6 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala
Jawornik 3

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala

Po dachowaniu samochód osobowy zatrzymał się w przydrożnym rowie. Jego pasażerowie wyszli o własnych siłach, ale jedna osoba została przewieziona do szpitala Do wypadku doszło przed godz. 11 na drodze krajowej nr 7 w Jaworniku. Kiedy strażacy zjawili się na miejscu, samochód leżał w rowie, a jedna osoba była ranna. Trzy osoby podróżujące pojazdem...

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice
Okolice 0

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice

W nocy nad powiatem myślenickim przeszła burza z gradem, a miejscami wiatr osiągał 100 km/h. W Niezdowie piorun spowodował pożar domu, a w Myślenicach woda zalała piwnice Wczoraj ostrzegaliśmy o burzy z gradem jaka miała przejść przez powiat myślenicki. Na terenie powiatu myślenickiego straż pożarna interweniowała w związku ze złymi warunkami atmo...

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...
Dobczyce 1

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...

Trwające około godziny regularne rejsy edukacyjne po zbiorniku dobczyckim będą odbywały się co weekend. To wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Wód Polskich i Dobczyc. Czy to realny krok do wpuszczenia białej floty na zalew? Odpowiedzi na to pytanie, mieszkańcy regionu oczekują od lat. I choć temat otwarcia zalewu wraca regularnie p...