Alarmujecie

Lipka powalona przez wichurę

Drzewo uchodzące za symbol Myślenic zostało połamane podczas porannej wichury

 

Lipka znajduje się w herbie miasta i jest jego symbolem od lat. Według legendy drzewo zostało posadzone około 1830 roku przez Austriaków dla celów wojskowych. Ze względu na swoje rozmiary i położenie, królująca nad Myślenicami lipa od zawsze uważana była za herb miasta Myślenic.

Lipa stoi przy czerwonym szlaku turystycznym wiodącym z Myślenic, po zboczu Plebańskiej Góry do polany, na której znajduje się kapliczka św. Mikołaja.

 Zdjęcie powalonego drzewa dostaliśmy na redakcja@miasto-info.pl

Komentarze

 • katarzyna salawa 8 lip 2015

  Taka szkoda :-(

  40 7 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 8 lip 2015

  "Bardzo dawno temu na terenach dzisiejszych Myślenic rosły gęste lasy. Aby zwiększyć swe pola uprawne Krakowiacy wycinali lasy i Górale wycinali lasy. Pewnego dnia przy wycinaniu zeszli się w polu Krakowiak i Góral. Została do wycięcia tylko jedna lipa. Aby nie doszło do kłótni, to ostatnie drzewo Góral i Krakowiak pozostawili nie ruszone. Na dowód przyjaźni koło tego drzewa pozostawili swe siekierki. I tak powstał herb Myślenic upamiętniający zgodę Krakowiaków z Góralami."

  100 5 Odpowiedz
 • 8 lip 2015

  Mam pytanie; dlaczego piszecie [...]Lipka znajdowała się w herbie miasta[...]? Pomimo tego że wichura ją połamała, nikt jej z herbu miasta nie usunął. No chyba że nie mam najświeższych wiesci z UMiG.

  50 11 Odpowiedz
 • 8 lip 2015

  W stróży ogromny dąb sie złamał jak by kogoś to interesowalo

  24 23 Odpowiedz
  • 8 lip 2015

   Ta i rozpieprzył pół baru a o 06:00 w Stróży drzewa na lokalnych drogach łamały się jak zapałki...

   21 3 Odpowiedz
 • Moni 8 lip 2015

  Nadciąga koniec świata...

  10 17 Odpowiedz
 • 8 lip 2015

  Nie pól baru a na szczęście tylko dach z tego co dalo sie zauwazyc

  11 4 Odpowiedz
 • Merdox 8 lip 2015

  Szanowna Redakcjo - lipka nie znajduje się w herbie Myślenic. Sami napisaliście, że zasadzili ją Austriacy w XIX wieku, a przecież herb Myślenic jest dużo starszy. Drzewo w herbie naszego miasta to dąb. Kiedy tworzony był herb, nie było powodów, żeby umieszczać w nim lipkę. Dowodów na to, że drzewo to jest dębem jest kilka - herb był opisany za czasów cesarskich, a na niektórych starych pieczęciach widnieją na drzewie żołędzie. Zostało to opisane swojego czasu w Gazecie Myślenickiej i Dzienniku Polskim przez Andrzeja Boryczkę. A że lipka z Plebańskiej stała się potem pewnym symbolem miasta to już inna sprawa. Wielu Myśleniczan z tego tytułu powiela ten błąd, "umieszczając" lipkę w herbie. Tak czy siak symbolem na pewno była i wielka to szkoda, że nie przeżyła porannej wichury :-(

  47 4 Odpowiedz
  • 8 lip 2015

   Bardzo szkoda lipki ale niestety nadwątlona podpaleniem przez lokalnych bez mózgów była mocno osłabiona i w końcu biedaczka się poddała. Ale celowo pozwoliłem sobie zacytować Merdoxa bo może nieszczęsny upadek lipki wyprowadzi Myśleniczan z błędu i przestanie być powielana informacja że lipka jest w herbie. Istotnie bardzo dobrze i w sposób naukowy opisał to Andrzej Boryczko na łamach GM i DP. Lipka nie mogła być symbolem z uwagi na zawiłości praw rządzących heraldyką ale o dokładne informacje trzeba zwrócić się do Pana Andrzeja. Co by jednak nie pisać wraz z upadkiem lipki skończyła się pewna epoka.

   27 5 Odpowiedz
  • 9 lip 2015

   zdjecie
   zdjecie
   Zaiste, podobieństwo liści porażające...

   18 5 Odpowiedz
 • 8 lip 2015

  Trzeba zasadzić nową!!!

  14 12 Odpowiedz
 • 8 lip 2015

  Nowa już rośnie kilkanaście metrów obok starej, ale to już nie to samo :(

  21 2 Odpowiedz
 • OKOKI 8 lip 2015

  Widzę na zdjęciu ze jeszcze kawałek lipki stoi i żyje ,więc końca świata jeszcze nie będzie.

  21 3 Odpowiedz
 • 8 lip 2015

  dziwne, że niewygodne komentarze cenzorzy z redakcji od razu usuwają a swoje dyletanctwo nie umieją zatuszować

  7 5 Odpowiedz
 • 8 lip 2015

  OKOKI - został pień z jednym konarem, ale burmistrz już zapowiada, że ten pień zostanie usunięty. Lipka to jednak wyjątkowe drzewo dla Myśleniczan i będzie jej po prostu szkoda ;(

  8 1 Odpowiedz
 • 9 lip 2015
  Marek Stoszek napisał/a:

  ... może nieszczęsny upadek lipki wyprowadzi Myśleniczan z błędu i przestanie być powielana informacja że lipka jest w herbie. Istotnie bardzo dobrze i w sposób naukowy opisał to Andrzej Boryczko na łamach GM i DP. Lipka nie mogła być symbolem z uwagi na zawiłości praw rządzących heraldyką ale o dokładne informacje trzeba zwrócić się do Pana Andrzeja. Co by jednak nie pisać wraz z upadkiem lipki skończyła się pewna epoka.

  Chyba odpowiedni moment do zmiany myślenia o herbie naszego miasta.

  Podaję linki do artykułów:
  http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3199816,herb-myslenic-skrywa-wiele-niespodzianek,id,t.html

  http://www.gazeta.myslenice.pl/serwis/archiwum/2012/46/Jakie-tajemnice-skrywa-herb-Myslenic.html

  10 1 Odpowiedz
 • 9 lip 2015

  Matko i córo wychodzi na to, że encyklopedia i podstawa naukowa dzisiejszego szkolnictwa się myli ;)

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Myślenic

  "Herb Myślenic przedstawia w polu błękitnym na zielonym pagórku "Lipkę Myślenicką" pomiędzy siekierką i toporem, z ostrzami skierowanymi na zewnątrz, oraz dwoma zielonymi krzewami.

  :D

  3 6 Odpowiedz
 • 9 lip 2015

  zdjecie zdjecie

  Na dąb mi to nie wygląda...

  3 9 Odpowiedz
 • 9 lip 2015

  kogo obchodzi jakaś lipka ! Szkoda że cała nie spadła !

  14 57 Odpowiedz
 • 9 lip 2015

  Widać że jesteś jeszcze bardzo młody i głupi.

  35 6 Odpowiedz
 • 9 lip 2015

  Ponieważ parę komentarzy powołuje się na moje zdanie w sprawie myślenickiego herbu, wypada zabrać głos.
  Uzupełnieniem każdego herbu od czasów wczesnego średniowiecza jest tzw. blazonowanie czyli opis na tyle szczegółowy, że umożliwiający jego narysowanie lub wyobrażenie sobie bez oryginalnego wizerunku. W przypadku Myślenic na nieszczęście opis najdawniejszego herbu naszego miasta nadanego przez króla Kazimierza Wielkiego w 1342 r nie zachował się, podobnie jak tynktury heraldyczne, czyli jego kolorystyka.
  Żeby się nie rozwodzić- poza wątpliwej wartości wpisem w Wikipedii nie ma żadnego dowodu na istnienie lipy w myślenickim herbie, natomiast na pieczęci cechowej z XVI w jest wizerunek drzewa zwieńczonego żołędziem zamiast korony liści. Drugi wariant miejskiego herbu z 1797 roku nadanego miastu przez cesarza Franciszka II posiada już zachowany w tekście przywileju, szczegółowy opis " Herb ten przedstawia w niebieskim polu na pagórku stojący dąb, z lewej strony tegoż buk a z prawej jodła..." - Herby te do dzisiaj funkcjonują w naszej przestrzeni miejskiej: nad wejściem do budynku ratusza, na cokole pomnika św. Jana Nepomucena przed strażnicą i na ścianie szczytowej kościółka św. Jakuba, również w formie pieczęci na wielu zachowanych dokumentach. Argumentów za dębem jest wiele więcej.
  Na koniec przytoczę opis herbu miejskiego Myślenic ze strony Urzędu Miasta i Gminy: "Herb Myślenic przedstawia w polu błękitnym na zielonym pagórku takież drzewo pomiędzy dwoma srebrnymi toporami, z ostrzami skierowanymi na zewnątrz, oraz dwoma zielonymi krzewami. Herb nawiązuje do pierwotnego położenia miasta Myślenice na leśnym karczowisku i uzyskanych przez miasto uprawnień do karczunku terenów leśnych nadanych w 1342 r, przez króla Kazimierza Wielkiego. Herb potwierdzony przez MSW RP 18 czerwca 1937 r (Monitor Polski, nr 144, poz. 241), potwierdza w zasadzie herb nadany przez władze austriackie 2 marca 1797 r. Herbem miasta Myślenice jest wizerunek z pieczęci herbowej datowanej na XIV wiek. Wizerunek Herbu można wykorzystać według zasad określonych przez Burmistrza."

  54 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Trwa remont mostu w Jasienicy. Efekt? Zapycha się Zakopianka
Alarmujecie 22

Trwa remont mostu w Jasienicy. Efekt? Zapycha się Zakopianka

Trwa remont mostu w Jasienicy, w związku z czym jedyne połączenie na linii Myślenice–Sułkowice prowadzi przez Jawornik i Rudnik oraz Zakopiankę. Problem w tym, że zjazd z Zakopianki w drogę prowadzącą do Rudnika blokuje się i staje się coraz bardziej niebezpieczny „Najgorzej jest rano i w godzinach popołudniowych, a korek bywa dłuższy niż pas do s...

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 13

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...