Myślenice

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska
Dzisiaj między starą a nową „lipką” przy czerwonym szlaku na Plebańskiej Górze stoi Matka Boska. Fot. Piotr Jagniewski

W sobotę 23 maja na Plebańskiej Górze odbyła się msza, podczas której poświęcono kapliczkę ku czci Matki Bożej. Okazała się nią drewniana konstrukcja, o którą pytaliście w ubiegłym roku.

„Zawierzamy się Chrystusowi przez Ciebie Niepokalana Matko. Chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkimi niebezpieczeństwami i zarazą” – czytamy na inskrypcji znajdującej się przed instalacją

 

Na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna "lipka" przez wielu kojarzona z drzewem znajdującym się w herbie miasta, powstała niezidentyfikowana budowla. "Co to jest?" - pytaliście w listopadzie ubiegłego roku.

Instalacja powstała między starą a nową "lipką", która została zasadzona 15 lat temu. Przed jej dokończeniem udało nam się ustalić, że docelowo na Plebańskiej Górze ma stanąć kapliczka, która wpisze się w prowadzący tędy "szlak modlitewny".

„Gmina Myślenice przekazała wzmiankowaną nieruchomość w użyczenie w celu budowy przydrożnej kapliczki. Po zakończeniu procesu inwestycyjnego wybudowany obiekt w formie darowizny razem z użyczoną nieruchomością zostanie zwrócony gminie” – na nasze pytania o obiekt powstający na Plebańskiej Górze w 2019 r. odpowiadała gmina Myślenice.

Jak wynikało z wykazu nieruchomości, jaki można znaleźć na stronie UMiG; działka została użyczona na czas nieokreślony w celu "budowy przydrożnej kapliczki Matki Bożej". Ta powstała z inicjatywy prywatnego fundatora, który pozostaje anonimowy.

 

"Różaniec będzie potężną bronią przeciwko piekłu"

Biała figura Matki Boskiej, umieszczona w drewnianej strzelistej instalacji, w ręce trzyma różaniec, a nad jej głową znajduje się złota aureola z 12 gwiazdami.

Stanęła pomiędzy pozostałościami starej „lipki”, która stała się symbolem przez lata kojarzonym przez mieszkańców z drzewem znajdującym się w herbie miasta, wokół niej został wyłożony chodnik, ławki i trawnik.

Natomiast przed kapliczką w kamiennej tablicy znajduje się inskrypcja, w której czytamy:

"Pragnę, abyście codziennie odmawiali RÓŻANIEC."

* Tym, którzy Mi się zawierzą i będą pobożnie odmawiali różaniec, obiecuję szczególne łaski, opiekę i to, że nie zginą.

* Różaniec będzie potężną bronią przeciwko piekłu.

* Prawdziwe dzieci Mojego różańca będą się radować wielką chwałą w Niebie.

ZAWIERZAMY SIĘ CHRYSTUSOWI PRZEZ CIEBIE NIEPOKALANA MATKO. CHROŃ NAS I MIASTO MYŚLENICE PRZED WSZELKIMI NIEBEZPIECZEŃSTWAMI I ZARAZĄ'

AD 2020

Data poświęcenia kapliczki 23.05.2020 r.

Po zachodniej stronie kapliczki została wmurowana tablica z następującą treścią:

"Wotum wdzięczności Jezusowi Chrystusowi i Matce Najświętszej za otrzymane łaski. Fundator. Matko Niepokalana, obdarz szczególnym błogosławieństwem tych wszystkich, którzy bezinteresownie przyczynili się do powstania tej kapliczki".

 

 

„Matko Niepokalana, chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkim niebezpieczeństwem i zarazą”

W sobotę 23 maja na Plebańskiej Górze odbyła się msza, podczas której poświęcono kapliczkę ku czci Matki Bożej. Przewodniczył jej ks. proboszcz Adam Pawicki z Parafii świętego Brata Alberta na Osiedlu oraz ks. proboszcz Zdzisław Balon z Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Myślenic.

Jak pisze Dziennik Polski ; to echo świętowanego w ubiegłym roku jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. To podczas sierpniowej uroczystości zorganizowanych na Rynku, punktem kulminacyjnym było przyjęcie aktu zawierzenia losów Miasta i Gminy Myślenice Matce Boskiej Myślenickiej.

 Kilka dni wcześniej podczas nadzwyczajnej sesji radni miejscy przyjęli uchwałę, w której „zawierzają dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy Myślenice Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej".

Relacjonując niedzielną uroczystość poświęcenia kapliczki na Plebańskiej Górze, burmistrz w mediach społecznościowych ustawił status jako „pełen nadziei”, a samo wydarzenie skomentował następująco:

„Matko Niepokalana, chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkim niebezpieczeństwem i zarazą. Dziękuję Fundatorce za ten wspaniały dar dla naszego miasta i dla tych, którzy będą odwiedzali okolice Góry Plebańskiej. Nasza tożsamość nie może być inna jak tylko katolicka, religijna, jak tylko maryjna i stojąca przy krzyżu. Tutaj „Pod lipką” wszystko można odnaleźć”

– pisze Jarosław Szlachetka (PiS).

"Intencją postawienia kapliczki Matce Bożej było również to, to aby w sposób szczególny i nadprzyrodzony chroniła Myślenice przed wszelkim niebezpieczeństwem i zarazą, a że mamy czasy jakie mamy, ta intencja jeszcze bardziej wybrzmiała i została wykryta na tablicy" - na łamach Dziennika Polskiego mówi anonimowy fundator. 

 

Góra Plebańska nad Myślenicami to miejsca dla:

 • "lipki" nawiązującej do herbu miasta
 • kapliczki z figurą Matki Boskiej
 • jest tu przestrzeń dla drzewa i kapliczki
 • nie ma to dla mnie znaczenia
 • Zobacz wyniki
 • "lipki" nawiązującej do herbu miasta "lipki" nawiązującej do herbu miasta 48%
 • kapliczki z figurą Matki Boskiej kapliczki z figurą Matki Boskiej 9%
 • jest tu przestrzeń dla drzewa i kapliczki jest tu przestrzeń dla drzewa i kapliczki 33%
 • nie ma to dla mnie znaczenia nie ma to dla mnie znaczenia 10%
 • Głosów: 401

 

"Lipka” a herb Myślenic

Herb Myślenicom został nadany przez cesarza Franciszka II w 1797 roku, czyli dużo wcześniej niż wyrosła tam popularna „lipka”, którą wiele osób błędnie kojarzy z drzewem znajdującym się w herbie miasta. Ten zawiera nie lipę, a najprawdopodobniej dąb, co wielokrotnie w publikacjach prasowych i podczas różnych wystąpień wyjaśniał Andrzej Boryczko, historyk zajmujący się m.in. heraldystyką, który od lat bada dzieje myślenickiego herbu.

Warto przypomnieć, że istnieją dwa herby Myślenic; pierwszy, nadany przez Króla Kazimierza Wielkiego w 1342 roku, nazywany „królewskim” – zawiera jedno drzewo. Natomiast herb nadany przez cesarza Franciszka II w 1797 roku (tzw. „cesarski”), gdy Myślenice znalazły się w obszarze Galicji – zawiera trzy drzewa. Z opisów wynika, że są to dąb, buk i jodła, zatem nigdzie nie ma mowy o lipie.

Efektowne i doskonale widoczne drzewo, górujące nad miastem w latach siedemdziesiątych i wcześniej, było tak wyraziste, że mieszkańcom zaczęło kojarzyć się symbolem miasta. Jak się jednak okazuje, na naszym terenie, zwłaszcza w okresie tworzenia herbu, występował głównie buk i dąb. Nie ma zatem historycznych przesłanek o tym, aby mogła to być lipa. Co więcej, w wersji herbu, nazywanej potocznie „cesarską”, podany jest właśnie dąb.

W pracy Janiny Tomasik, wydanej w 1989 roku przez Muzeum Regionalne w Myślenicach, można znaleźć opis herbu: „…na niebieskim polu, na niskim zielonym pagórku stojący dąb w towarzystwie stojącej po jego prawej stronie jodły, zaś z lewej strony buku. Pień dębu otoczony jest wąskim małym pierścieniem drewnianym, w który wetknięto na krzyż szeroki topór i siekierka.”

Najstarszy herb datuje się jednak na czasy panowania Kazimierza Wielkiego. Ówczesna pieczęć przedstawia: „W polu na małym pagórku drzewo z sękatym pniem i koroną, jakby czapką grzybną, po jego bokach toporek górniczy i siekierka prawie równej wysokości z drzewem w tle krzewy.” Jak wspomina autorka, Janina Tomasik – pieczęć ta symbolizowała lesisty charakter okolicy oraz zajęcia ludności trudniącej się wyrębem lasu.

 

Starsza „lipka” była pomnikiem przyrody, jednak po 185 latach w lipcu 2015 roku powaliła ją wichura. Pozostał po niej tylko fragment pnia. Dziesięć lat wcześniej w jej sąsiedztwie gmina posadziła młode – dwunastoletnie wówczas drzewo, które miało ją zastąpić.

Po tym jak jej poprzedniczkę zniszczył wiatr, ówczesny burmistrz Maciej Ostrowski zapowiadał „przygotowanie w tym miejscu punktu widokowego z ławkami”. Nie udało się doprowadzić do jego budowy, a dzisiaj między starą a nową „lipką” przy czerwonym szlaku na Plebańskiej Górze stoi Matka Boska. Kolejne miejsce religijnego kultu znajduje się w pobliskim lesie i jest poświęcone św. Mikołajowi. Prowadzi do niego czerwony szlak na który można wejść ścieżką nad krytą pływalnią Aquarius. 

Powiązane tematy

W miejscu „lipki”powstaje kapliczka
Myślenice 9

W miejscu „lipki”powstaje kapliczka

Na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna „lipka”, przez wielu kojarzona z symbolem miasta, powstaje… kapliczka Był dzień 8 lipca 201...

Komentarze

 • 29 maj 2020

  Opcjonalnie zawsze mógł być Lech Kaczyński lub Jan Paweł II, nic nowego.. nic specjalnego a szlaków modlitewnych jest tyle ile pomników w Polsce, na zawołanie i wg. potrzeb. Szkoda, że nad innymi tyle troski niema.

  50 29 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 29 maj 2020

  Co tam problemy mieszkańców jakieś dziury w drogach czy inne przyziemne sprawy jak "Różaniec będzie potężną bronią przeciwko piekłu" 🤦‍♂️

  60 29 Odpowiedz
 • 29 maj 2020

  Matka Boska drogę naprawi jak będziemy odnawiać różaniec codziennie!!! Trochę dużo tych miejsc kultu...5 kościołów kapliczka co 600 m krzyż od kapliczki W drodze na Mikołaja oddziela Może 300 m
  Trzeba było kupić działki i cała drogę krzyżowa robić !
  Przypominam p burmistrzowi ze nie wszyscyśmy chrześcijanie
  Są tez inne wyznania i niewierzący
  Czyż nie wystarczającym wydatkiem byl remont nawierzchni wokół kościoła ?

  49 30 Odpowiedz
  • 29 maj 2020

   Ta kapliczka jak większość kapliczek w Polsce została zafundowana przez prywatną osobe.Myśle co wplywową w Myślenicachi i raczy nie biedną ,skoro w takim miejscu.A po drugie momy demokracje,Co prawda przypominającą sanacje,ale zawsze demokracje,A w demokracji zawsze dzieje się wola WINKSZOŚCI.

   19 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 maj 2020

  I jak tu teraz na plebańskiej się przytulać jak taka figura patrzy z góry? 😄

  26 13 Odpowiedz
 • 29 maj 2020

  To teraz radni są nam nie potrzebni bo https://miasto-info.pl/myslenice/25318,radni-powierzyli-dalsze-dzieje-i-losy-miasta-i-gminy-opiece-matce-boskiej-myslenickiej.html

  A teraz mamy gdzie składać nasze wnioski np. O załatanie dziur w drodze 🤣🤣

  Jest 21wiek a ciemnogród większy niż w średniowieczu

  35 21 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   29 maj 2020

   O łatanie dziur należy teraz się modlić, wpierw do kaplicy MB Myślenickiej a na koniec najlepiej pielgrzymka do MB Niepokalanej pod Lipkę

   23 18 Odpowiedz
  • 30 maj 2020

   To od kiedy składamy? I razem czy każdy swoje

   4 2 Odpowiedz
 • DajMI MINUSY! 29 maj 2020

  No tak, wystarczy tysiąc razy odmówić dla jego bolesnej męki, zdrowaś Mario, czy ojcze nasz - ta POTĘŻNA broń pokona każdą przeciwność losu.

  23 15 Odpowiedz
 • 29 maj 2020

  ,,Nasza tożsamość nie może być inna inna jak tylko katolicka, religijna, jak tylko maryjna i stojąca ca przy krzyżu.''
  Szlachetka powaliło Cię do reszty? Podobno jesteś burmistrzem miasta Myślenice a nie przełożonym zakonu czy księdzem, w tym mieście mieszkają OBYWATELE POLSCY (i nie tylko) którzy mają prawo wyznawać i wierzyć w co chcą, nie można (jeszcze?) narzucać nikomu wiary,jak chcesz być taki religijny i katolicki zrzeknij się świeckiego urzędu i wstąp do zakonu a nie ośmieszaj się na każdym kroku.
  A co do kapliczki, dla mnie może być,oby tylko wandale jej nie zniszczyli i otoczenia

  44 10 Odpowiedz
 • 29 maj 2020

  Jarek zbawi Myślenice na 100000% :)

  34 7 Odpowiedz
 • OKOKI 29 maj 2020

  Polska pod rządami PIS zamienia się w jakiś katolicki taliban.

  39 12 Odpowiedz
 • 29 maj 2020

  [cytat]Jak wspomina autorka, Janina Tomasik – pieczęć ta symbolizowała lesisty charakter okolicy oraz zajęcia ludności trudniącej się wyrębem lasu.[/cytat]
  Z tąd właśnie bierze się sama nazwa miasta "Myślenice" - lokalna społeczność cały czas myślała jak by tu narąbać drzewa z cesarskiego lasu żeby ich nikt za rękę nie złapał. Niektórym zostało to do dziś po tych "myślicielach" przodkach. Oczywiście z przymrużeniem oka.

  7 5 Odpowiedz
 • 30 maj 2020

  Mężczyzna dzięki natchnieniu Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie figurkę Madonny . Po wykonaniu swą figurkę zawiesił na lipie przy scieżce na Mikołaja . Rzeźba Matki Bożej z zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę;

  Taki początek legendy.

  11 2 Odpowiedz
 • 30 maj 2020

  Byłem kiedyś na Mazurach, maleńki kościółek z jednym księdzem , który obsługiwał jeszcze dwie inne parafie.
  Był 3 maja, ksiądz zamiast kazania powiedział: jaki piękny mamy dzień , przejdźmy się w procesji w okół kościoła aby podziwiać przyrodę i w chwale Boga za widok kwitnących i pachnących drzew.
  Był sam , bez pomocy z garstką miejscowych i grupą turystów.

  Rusinowa Polana, maleńki kościółek z jednym księdzem , który przed mszą zapytał , kto mógłby przeczytać ewangelie- zgłosiliśmy naszą towarzyszkę, i do innych czytań jeszcze byli inni turyści.
  Bez pompatyczności , młody zakonnik odprawił mszę z mądrą nauką a po mszy, spotkał się z wiernymi którzy pozostali przed kościołkiem, pogadaliśmy i po spotkaniu poszliśmy dalej.

  Zdjęcia z pod naszej św. Lipki, to bizancjum. Liczba księży, obsługi.
  Ten ksiądz z Mazur przy naszych duchownych wydawał się być pustelnikiem.
  A dawał radę i świętości tam czuło się więcej.

  33 4 Odpowiedz
  • 30 maj 2020

   No i co z wiązku z tym?

   5 13 Odpowiedz
  • 30 maj 2020

   Ojtam,ojtam Bono.Jaki Ty nie kumaty..Taka procesja duchownych nadaje tylko ważności tej kapliczce. ,co zwiększy pielgrzymki do niej.Być może w przyszłości z kożyścią dla okolicznych mieszkańc[w powstanie jakieš centrum modlitewno -chandlowe wokół niej.Przecierz to sztyt Plebańskiej Góry ! I czas odbudować wreszcie znaczenie tej nazwy :-))) !!!

   8 8 Odpowiedz
 • 30 maj 2020

  dobre pytanie

  5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  30 maj 2020

  Cytowane wyżej slowa Szlachetki.. a za tym 'chlebem dla ludu' kryje się pieniądz i władza....

  "Rozdział państwa od Kościoła od czasu transformacji ustrojowej rozgrzewa Polaków do czerwoności. Niby jest, ale tak naprawdę go nie ma. Nie da się ukryć, że wszystkie rządy od 1989 roku nie wstawały z kolan przed biskupami. Robiąc wszystko, co Kościół każe.

  Od SLD przez AWS, pierwszy PiS i Platformę Obywatelską. A Kościół to skrzętnie wykorzystywał, rosnąc w siłę. Jako instytucja najbardziej skorzystał na szeroko pojętej „reprywatyzacji”, przejmując wręcz niewyobrażalny majątek w skutek działań komisji majątkowej. Rządzący na szczeblu krajowym, a jeszcze bardziej samorządowym, prześcigali się wręcz w wymyślaniu różnego rodzaju dotacji, konkursów, programów, stypendiów, żeby jak najbardziej podlizać się władzy duchowej"

  Cd na https://krknews.pl/kler-oto-tajemnica-wiary-jak-pis-ustawia-kosciol-do-pionu/

  14 3 Odpowiedz
  • 30 maj 2020

   A co SLD miało robić byłym swoim agentom TW "Filozof" TW "Lucjan"..........itd.?
   Przecież kościół współrządziła z komuną.
   A reszta się boi lawendowej mafii.

   8 5 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    30 maj 2020

    Gdyby polscy duchowni chcieli zacząć stosować w życiu słowa papieża Franciszka, ale dużej części na rękę jest taki Kościół - umoczony w politykę, walkę o wpływy i posiadanie. A Ewangelia do przeczytania w niedzielę i jako kazanie dla utrzymania owieczek w posłuszenstwie. Są też mądrzy duchowni, lecz kościół w toruńskim wydaniu z polityką i biznesami w tle jest w większości. Taki Kościół ma wiele ciemnych zakątków i przykry to na ten moment obraz. I proszę, nie stawiajcie więcej kapliczek....

    8 3 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     30 maj 2020

     Ps a może te powstające kapliczki w takiej ilości sa gestem na pokaz by przykryć.

     6 2 Odpowiedz
 • 30 maj 2020

  smutne, poprostu smutne

  13 3 Odpowiedz
 • 30 maj 2020

  No kurde, co tak późno, by zarażeń w Vistuli i PSP nie było. Burmistrz niech jeszcze drabinki p.poż. dla każdego domu kupił.

  11 3 Odpowiedz
 • 31 maj 2020

  Ja byłem indoktrynowany przez swoich dziadków i rodziców do katolicyzmu.
  Robili robotę za kościół. Zaś kler w moim dojrzewaniu, robił robotę odwrotną.
  To że jestem katolikiem, nie jest zasługą kościoła, tylko rodziców.

  Po prostu rodzice zrobili z nas ludzi z zasadami. dlatego mamy taką niechęć do kleru, bo ten robi robotę odwrotną.

  16 5 Odpowiedz
 • 31 maj 2020

  Czy w dobie pandemii, przekazanie środków finansowych na zakup respiratora lub karetki jest mniej prestiżowe niż ufundowanie kapliczki ?

  16 5 Odpowiedz
  • 31 maj 2020

   Po zużyciu respiratora, nikt ci tego nie zapamięta.
   Kapliczkach w raz z tobą przejdzie do historii.

   11 4 Odpowiedz
  • 31 maj 2020

   Tu nie chodzi o prestiż tylko o trybut -wkupienie się w łaski lub zadość uczynienie za przywileje (czytaj wyborcy). To tak jak z gminnej kasy funduje się nawierzchnie wokół kościoła. I błogosławieństwo, i rozgrzeszenie jest.
   Jak to mawiali nasi przodkowie: Łaska pańska, na pstrym koniu jeździ. A bardziej zbliżone do naszej rzeczywistości: Jak nie posmarujesz to daleko nie zajedziesz. Wiśta, wio!

   12 2 Odpowiedz
  • 1 cze 2020

   Przykro żyć w czasach, gdzie ważniejsze jest stawianie pomników niż pomóc bliźniemu w dobie pandemii koronlwirus.

   OMG kapliczka zamiast respiratora 🙉🙉🙉

   9 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  31 maj 2020

  Ewangeliczne spojrzenie jest bezkompromisowe, a w dzisiejszym wydaniu wygląda to tak jakbyśmy mieli 2 światy - ten który stoi ponad wszelkim prawem gdzie z lepszym ludziom wolno wszystko oraz ten drugi - gdzie za cukierka zjedzonego w sklepie można znaleźć się w areszcie.

  I tak - przypadki pedofilstwa wciąż są kryte
  Kaczyński ze swoimi ludźmi robi co chce z polskim prawem, w masce i bez maski
  W telewizji Trwam pokazują jak rozwodnik Kurski przyjmuje komunię świętą
  Sasin wyrzyca w błoto 70 mln złotych na wybory których nie było i nikt tego nie rozlicza
  Urzędnicy przekazują dane osobowe bez podstawy prawnej i według niektórych nie doszło do żadnych naruszeń
  Rydzyk dostaje w ciągu kilku lat z naszych kieszeni ponad 200 mln złotych i nadal żebrze budując ogromne kompleksy rekreacyjne
  Afer z kradzieżą publicznych pieniędzy nie idzie już zliczyć

  No i mamy normalny katolicki kraj i całe mnóstwo kapliczek

  19 4 Odpowiedz
 • 31 maj 2020

  Jarek, a dlaczego "nasza tożsamość nie może być inna, niż katolicka"? Ze średniowiecza się urwałeś chłopie?

  22 3 Odpowiedz
  • 31 maj 2020

   Nie urwał się ze średniowiecza tylko gra na koalicję a kościół stanowi jej znaczną, większościową cześć.
   Większość nie głosowała na Jarka jako takiego, tylko na Jarka wskazanego przez kościół.
   Mówienie o tożsamości katolickiej, ma taki sam cel jak mówienie o tożsamości pisowskiej.
   Jedno i drugie służy utrzymaniu władzy.

   14 3 Odpowiedz
 • 31 maj 2020

  Kościół jest głównym graczem na scenie politycznej. Zagospodarował umysły swoich owieczek i sugeruje im na kogo maja głosować, co czyni go nieformalną partią polityczną.
  Partie robią koalicje z tym graczem niezależnie od swej ideologii czy programu.
  Kościół wykorzystuje swą pozycję z każdym rządzącym od dyktatora, komunisty czy cesarza.
  Czyni go to beneficjentem wszystkich wojen i ustrojów politycznych.
  Wydaje się że nauka Chrystusa aż tak daleko nie sięgała i kończyła się na wierze, z pominięciem korzyści.
  Indoktrynacja religijna posunęła się tak głęboko, że wmówiła nam, że kościół ma role kierowniczą, ale bez jakiejkolwiek
  odpowiedzialności za ekonomię.
  Gospodarka i ekonomia w kościele oparta jest na „cudzie”, czyli wszystko się samo robi za wstawiennictwem kościoła.
  Ale gdy cud się nie zdarza, to wina owieczek, które się za mało modlą.

  12 3 Odpowiedz
 • 31 maj 2020

  Jarek, a dlaczego "nasza tożsamość nie może być inna, niż katolicka? Ze średniowiecza się urwałeś? /dlaczego jestem cenzurowany? /

  15 5 Odpowiedz
 • 31 maj 2020

  Mamy teraz w Polsce jak w "Dniu Świra" , Nasza racja jest najracniejsza:)

  17 2 Odpowiedz

Zobacz więcej