Myślenice

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska
Dzisiaj między starą a nową „lipką” przy czerwonym szlaku na Plebańskiej Górze stoi Matka Boska. Fot. Piotr Jagniewski

W sobotę 23 maja na Plebańskiej Górze odbyła się msza, podczas której poświęcono kapliczkę ku czci Matki Bożej. Okazała się nią drewniana konstrukcja, o którą pytaliście w ubiegłym roku.

„Zawierzamy się Chrystusowi przez Ciebie Niepokalana Matko. Chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkimi niebezpieczeństwami i zarazą” – czytamy na inskrypcji znajdującej się przed instalacją

 

Na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna "lipka" przez wielu kojarzona z drzewem znajdującym się w herbie miasta, powstała niezidentyfikowana budowla. "Co to jest?" - pytaliście w listopadzie ubiegłego roku.

Instalacja powstała między starą a nową "lipką", która została zasadzona 15 lat temu. Przed jej dokończeniem udało nam się ustalić, że docelowo na Plebańskiej Górze ma stanąć kapliczka, która wpisze się w prowadzący tędy "szlak modlitewny".

„Gmina Myślenice przekazała wzmiankowaną nieruchomość w użyczenie w celu budowy przydrożnej kapliczki. Po zakończeniu procesu inwestycyjnego wybudowany obiekt w formie darowizny razem z użyczoną nieruchomością zostanie zwrócony gminie” – na nasze pytania o obiekt powstający na Plebańskiej Górze w 2019 r. odpowiadała gmina Myślenice.

Jak wynikało z wykazu nieruchomości, jaki można znaleźć na stronie UMiG; działka została użyczona na czas nieokreślony w celu "budowy przydrożnej kapliczki Matki Bożej". Ta powstała z inicjatywy prywatnego fundatora, który pozostaje anonimowy.

 

"Różaniec będzie potężną bronią przeciwko piekłu"

Biała figura Matki Boskiej, umieszczona w drewnianej strzelistej instalacji, w ręce trzyma różaniec, a nad jej głową znajduje się złota aureola z 12 gwiazdami.

Stanęła pomiędzy pozostałościami starej „lipki”, która stała się symbolem przez lata kojarzonym przez mieszkańców z drzewem znajdującym się w herbie miasta, wokół niej został wyłożony chodnik, ławki i trawnik.

Natomiast przed kapliczką w kamiennej tablicy znajduje się inskrypcja, w której czytamy:

"Pragnę, abyście codziennie odmawiali RÓŻANIEC."

* Tym, którzy Mi się zawierzą i będą pobożnie odmawiali różaniec, obiecuję szczególne łaski, opiekę i to, że nie zginą.

* Różaniec będzie potężną bronią przeciwko piekłu.

* Prawdziwe dzieci Mojego różańca będą się radować wielką chwałą w Niebie.

ZAWIERZAMY SIĘ CHRYSTUSOWI PRZEZ CIEBIE NIEPOKALANA MATKO. CHROŃ NAS I MIASTO MYŚLENICE PRZED WSZELKIMI NIEBEZPIECZEŃSTWAMI I ZARAZĄ'

AD 2020

Data poświęcenia kapliczki 23.05.2020 r.

Po zachodniej stronie kapliczki została wmurowana tablica z następującą treścią:

"Wotum wdzięczności Jezusowi Chrystusowi i Matce Najświętszej za otrzymane łaski. Fundator. Matko Niepokalana, obdarz szczególnym błogosławieństwem tych wszystkich, którzy bezinteresownie przyczynili się do powstania tej kapliczki".

 

 

„Matko Niepokalana, chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkim niebezpieczeństwem i zarazą”

W sobotę 23 maja na Plebańskiej Górze odbyła się msza, podczas której poświęcono kapliczkę ku czci Matki Bożej. Przewodniczył jej ks. proboszcz Adam Pawicki z Parafii świętego Brata Alberta na Osiedlu oraz ks. proboszcz Zdzisław Balon z Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Myślenic.

Jak pisze Dziennik Polski ; to echo świętowanego w ubiegłym roku jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. To podczas sierpniowej uroczystości zorganizowanych na Rynku, punktem kulminacyjnym było przyjęcie aktu zawierzenia losów Miasta i Gminy Myślenice Matce Boskiej Myślenickiej.

 Kilka dni wcześniej podczas nadzwyczajnej sesji radni miejscy przyjęli uchwałę, w której „zawierzają dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy Myślenice Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej".

Relacjonując niedzielną uroczystość poświęcenia kapliczki na Plebańskiej Górze, burmistrz w mediach społecznościowych ustawił status jako „pełen nadziei”, a samo wydarzenie skomentował następująco:

„Matko Niepokalana, chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkim niebezpieczeństwem i zarazą. Dziękuję Fundatorce za ten wspaniały dar dla naszego miasta i dla tych, którzy będą odwiedzali okolice Góry Plebańskiej. Nasza tożsamość nie może być inna jak tylko katolicka, religijna, jak tylko maryjna i stojąca przy krzyżu. Tutaj „Pod lipką” wszystko można odnaleźć”

– pisze Jarosław Szlachetka (PiS).

"Intencją postawienia kapliczki Matce Bożej było również to, to aby w sposób szczególny i nadprzyrodzony chroniła Myślenice przed wszelkim niebezpieczeństwem i zarazą, a że mamy czasy jakie mamy, ta intencja jeszcze bardziej wybrzmiała i została wykryta na tablicy" - na łamach Dziennika Polskiego mówi anonimowy fundator. 

 

Góra Plebańska nad Myślenicami to miejsca dla:

 • "lipki" nawiązującej do herbu miasta
 • kapliczki z figurą Matki Boskiej
 • jest tu przestrzeń dla drzewa i kapliczki
 • nie ma to dla mnie znaczenia
 • Zobacz wyniki
 • "lipki" nawiązującej do herbu miasta "lipki" nawiązującej do herbu miasta 48%
 • kapliczki z figurą Matki Boskiej kapliczki z figurą Matki Boskiej 9%
 • jest tu przestrzeń dla drzewa i kapliczki jest tu przestrzeń dla drzewa i kapliczki 33%
 • nie ma to dla mnie znaczenia nie ma to dla mnie znaczenia 10%
 • Głosów: 401

 

"Lipka” a herb Myślenic

Herb Myślenicom został nadany przez cesarza Franciszka II w 1797 roku, czyli dużo wcześniej niż wyrosła tam popularna „lipka”, którą wiele osób błędnie kojarzy z drzewem znajdującym się w herbie miasta. Ten zawiera nie lipę, a najprawdopodobniej dąb, co wielokrotnie w publikacjach prasowych i podczas różnych wystąpień wyjaśniał Andrzej Boryczko, historyk zajmujący się m.in. heraldystyką, który od lat bada dzieje myślenickiego herbu.

Warto przypomnieć, że istnieją dwa herby Myślenic; pierwszy, nadany przez Króla Kazimierza Wielkiego w 1342 roku, nazywany „królewskim” – zawiera jedno drzewo. Natomiast herb nadany przez cesarza Franciszka II w 1797 roku (tzw. „cesarski”), gdy Myślenice znalazły się w obszarze Galicji – zawiera trzy drzewa. Z opisów wynika, że są to dąb, buk i jodła, zatem nigdzie nie ma mowy o lipie.

Efektowne i doskonale widoczne drzewo, górujące nad miastem w latach siedemdziesiątych i wcześniej, było tak wyraziste, że mieszkańcom zaczęło kojarzyć się symbolem miasta. Jak się jednak okazuje, na naszym terenie, zwłaszcza w okresie tworzenia herbu, występował głównie buk i dąb. Nie ma zatem historycznych przesłanek o tym, aby mogła to być lipa. Co więcej, w wersji herbu, nazywanej potocznie „cesarską”, podany jest właśnie dąb.

W pracy Janiny Tomasik, wydanej w 1989 roku przez Muzeum Regionalne w Myślenicach, można znaleźć opis herbu: „…na niebieskim polu, na niskim zielonym pagórku stojący dąb w towarzystwie stojącej po jego prawej stronie jodły, zaś z lewej strony buku. Pień dębu otoczony jest wąskim małym pierścieniem drewnianym, w który wetknięto na krzyż szeroki topór i siekierka.”

Najstarszy herb datuje się jednak na czasy panowania Kazimierza Wielkiego. Ówczesna pieczęć przedstawia: „W polu na małym pagórku drzewo z sękatym pniem i koroną, jakby czapką grzybną, po jego bokach toporek górniczy i siekierka prawie równej wysokości z drzewem w tle krzewy.” Jak wspomina autorka, Janina Tomasik – pieczęć ta symbolizowała lesisty charakter okolicy oraz zajęcia ludności trudniącej się wyrębem lasu.

 

Starsza „lipka” była pomnikiem przyrody, jednak po 185 latach w lipcu 2015 roku powaliła ją wichura. Pozostał po niej tylko fragment pnia. Dziesięć lat wcześniej w jej sąsiedztwie gmina posadziła młode – dwunastoletnie wówczas drzewo, które miało ją zastąpić.

Po tym jak jej poprzedniczkę zniszczył wiatr, ówczesny burmistrz Maciej Ostrowski zapowiadał „przygotowanie w tym miejscu punktu widokowego z ławkami”. Nie udało się doprowadzić do jego budowy, a dzisiaj między starą a nową „lipką” przy czerwonym szlaku na Plebańskiej Górze stoi Matka Boska. Kolejne miejsce religijnego kultu znajduje się w pobliskim lesie i jest poświęcone św. Mikołajowi. Prowadzi do niego czerwony szlak na który można wejść ścieżką nad krytą pływalnią Aquarius. 

Powiązane tematy

Komentarze (49)

 • Jacek Karwatowski 29 maj 2020

  Co tam problemy mieszkańców jakieś dziury w drogach czy inne przyziemne sprawy jak "Różaniec będzie potężną bronią przeciwko piekłu" ?‍♂️

  61 31 Odpowiedz
 • 29 maj 2020

  ,,Nasza tożsamość nie może być inna inna jak tylko katolicka, religijna, jak tylko maryjna i stojąca ca przy krzyżu.''
  Szlachetka powaliło Cię do reszty? Podobno jesteś burmistrzem miasta Myślenice a nie przełożonym zakonu czy księdzem, w tym mieście mieszkają OBYWATELE POLSCY (i nie tylko) którzy mają prawo wyznawać i wierzyć w co chcą, nie można (jeszcze?) narzucać nikomu wiary,jak chcesz być taki religijny i katolicki zrzeknij się świeckiego urzędu i wstąp do zakonu a nie ośmieszaj się na każdym kroku.
  A co do kapliczki, dla mnie może być,oby tylko wandale jej nie zniszczyli i otoczenia

  45 12 Odpowiedz
 • 29 maj 2020

  Opcjonalnie zawsze mógł być Lech Kaczyński lub Jan Paweł II, nic nowego.. nic specjalnego a szlaków modlitewnych jest tyle ile pomników w Polsce, na zawołanie i wg. potrzeb. Szkoda, że nad innymi tyle troski niema.

  51 30 Odpowiedz
 • 29 maj 2020

  Matka Boska drogę naprawi jak będziemy odnawiać różaniec codziennie!!! Trochę dużo tych miejsc kultu...5 kościołów kapliczka co 600 m krzyż od kapliczki W drodze na Mikołaja oddziela Może 300 m
  Trzeba było kupić działki i cała drogę krzyżowa robić !
  Przypominam p burmistrzowi ze nie wszyscyśmy chrześcijanie
  Są tez inne wyznania i niewierzący
  Czyż nie wystarczającym wydatkiem byl remont nawierzchni wokół kościoła ?

  50 32 Odpowiedz
 • OKOKI 29 maj 2020

  Polska pod rządami PIS zamienia się w jakiś katolicki taliban.

  40 14 Odpowiedz

Zobacz więcej