Okolice

Spędzasz czas nad wodą? Sprawdź gdzie nie nadaje się do kąpieli

Sanepid przebadał wodę w kąpieliskach. W jednym woda nie nadaje się do kąpieli

 

Sanepid w Myślenicach zbadał wodę w miejscach najczęściej wybieranych przez mieszkańców w celu ochłodzenia się przed upałem. Komunikat dotyczący jakości wody w kąpieliskach na terenie powiatu myślenickiego pochodzi z 7 lipca. Próbki do badań zostały pobranie 30 czerwca. 

Jak podaje myślenicki sanepid woda pod względem mikrobiologicznym spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia w miejscach zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli w Myślenicach na tzw. Górnym i Dolnym Jazie. 

Natomiast próbki z zalewu w Sułkowicach pod względem mikrobiologicznym nie spełnia wymagań w Zalewie Rekreacyjnym w Sułkowicach - czytamy na stronie sanepidu. 

Sułkowice reagują

W ten weekend do Sułkowic zjadą nie tylko mieszkańcy gminy ale całego regionu, bowiem na sobotę i niedzielę zaplanowano święto miasta. Na komunikat sanepidu reaguje burmistrz Piotr Pułka.

- To jest możliwe, że w ciągu tych 13 dni od 17 do 30 czerwca, kiedy mieliśmy pierwszą falę upałów i mnogość ludzi korzystających z zalewu, parametry naszej wody pogorszyły się. Dlatego nie będę czekał na orzeczenia i decyzje, bo zalew musi być gotów na przyjęcie kąpiących się już na następny weekend. Zwłaszcza ze to jest weekend, podczas którego będziemy mieli Dni Sułkowic - mówi Piotr Pułka. 

Woda z zalewu w Sułkowicach została spuszczona i zbiornik od czwartku 9 lipca napełniany jest nową wodą. Proces ten potrwa dwa dni. Taką decyzję podjął burmistrz Piotr Pułka w związku z doniesieniami o zanieczyszczeniu wody w zalewie po pierwszej fali upałów. Wymiana wody w zalewie jest wyłącznie decyzją burmistrza, nikt inny decyzji w tej sprawie nie wydawał - czytamy na oficjalnej stronie UMiG Sułkowice.

 

Do tej pory w jednym z naszych sondaży wskazywaliście zalew w Sułkowicach (25%) jako drugie po Dolnym Jazie (27%), najciekawsze miejsce do spędzania czasu nad wodą. 

Powiązane tematy

Kolejne lato bez zalewu. Brakuje pieniędzy na reaktywację zbiornika, a remontowane ławki są niszczone na bieżąco
Sułkowice 14

Kolejne lato bez zalewu. Brakuje pieniędzy na reaktywację zbiornika, a remontowane ławki są niszczone na bieżąco

Dobiega końca trzeci sezon, w którym skarżycie się na stan zalewu w Sułkowicach. Razi was niszczejąca infrastruktura i brak możliwości korzystania ze zbiornika. Gmina nie ma pieniędzy na jego reaktywację, ale stara się remontować otaczające go ławki. Zanim prace dobiegają końca, wszystko niszczą… sami mieszkańcy. I tak na okrągło Jeszcze przed sez...

Gmina apeluje o oszczędzanie wody
Sułkowice 0

Gmina apeluje o oszczędzanie wody

UMiG Sułkowice oraz ZGK apelują o oszczędne używanie wody. Zwłaszcza do nawadniania ogródków, terenów zielonych, sadów, napełniania basenów, mycia samochodów i do innych celów niezwiązanych bezpośrednio ze spożyciem Na stronie Urzędu Miejskiego w Sułkowicach pojawił się komunikat w którym gmina oraz Zakład Gospodarki Komunalnej Sułkowice apelują d...

Komentarze

 • OKOKI 10 lip 2015

  Nowy jak i stary jazz to zwyły chlew.Wszystko porozwalane przez powódz. Takiego dziadostwa jak teraz tam jest to nie było nawet za czasów PRL.Czy nie można tego wyremontować??? A z basenu na dolnym jazzie usunąć kamieni???Oczywiście nie ma gospodarza.

  41 7 Odpowiedz
 • 10 lip 2015

  Dodaj do tego jeszcze góry śmieci, rozrzuconych butelek, i rzygi w trawniku, koszmar niestety.

  23 9 Odpowiedz
 • 10 lip 2015

  A te góry śmieci, rozrzuconych butelek, i rzygi w trawniku to czyja wina? Do kogo pretensje? Trzeba po sobie zostawiać porządek to będzie elegancko. To nie prywatne podwórko , że przyjdzie mamusia i posprząta po synku czy córeczce. A niestety Polacy to brudasy i widać to na każdym kroku. Coraz gorzej z pokolenia na pokolenie.

  37 7 Odpowiedz
 • 11 lip 2015

  Nie mam pretensji tylko stwierdzam fakt, sam nie śmiecę i co z tego ? Ale wytłumacz to młodym.................

  10 3 Odpowiedz
 • 12 lip 2015

  A inspektorzy Sanepidu z Myślenic czy Krakowa? Pytam bo to może mieć kluczowy wpływ na orzecznictwo.

  4 4 Odpowiedz
 • 13 lip 2015

  Z tego co sie orietuje to za brzeg i koryto Raby odpowiedzialna jest Izba Gospodarcza Dorzecza Raby a nie UMiG Myslenice, a w/w izba nie chce co kolwiek dzialac jesli chodzi o sprzatanie.

  6 Odpowiedz
 • 13 lip 2015

  Mylisz się @feliks997 . Za stan brzegów i koryta Raby odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

  5 1 Odpowiedz
 • 13 lip 2015

  RZGW to jedna wielka porażka jak chodzi o zarządzanie Rabą - biorąc za przykład odcinek w okolicy Myślenic.
  Nic nie zostało naprawione, dokończone od ostatnich powodzi - Górny/Dolny jaz rozwalone - druty wystają na każdym kroku - murki powalone itp. Niby regulacja raby koło Orła, od czasu powodzi betonowe płyty leżą i czakają żeby rozwalić most na Osieczanach przy najbliższym wezbraniu wody - brzegi na całej długości zniszczone/ oberwane - drzewa i korzenie leżą w Rabie - - - jeden wielki chlew a nie miejsce do rekreacji

  6 Odpowiedz
 • 13 lip 2015

  zgadzam sie w 100% z powyższą wypowiedzią. Uważam też, że RZGW powinien być podzielony na mniejsze okręgi. Nie ma szans zadbać w zadawalającym stopniu o rzeki górskie, których koryta i brzegi praktycznie co roku są niszczone przez ulewne deszcze. RZGW w Krakowie swoim działaniem obejmuje małopolskę, podkarpacie i woj. swietokrzyskie do tego sprawuje piecze nad wszystkimi zbiornikami , zaporami , ujeciami wód, łowiskami itp. Nic dziwnego, że praktycnie nic tam nie działa jak należy. Pomieszanie z poplątaniem.

  3 Odpowiedz
 • 14 lip 2015

  Tak szczerze to RZGW może i odpowiada za koryto rzeki ale to UMiG w Myślenicach powinien zadbać o część rekreacyjną. Nie wystarczy zrewitalizować parku, postawić hali sportowej czy wybudować 2 km ścieżki rowerowej, aby ogłosić dumnie, że Myślenice to strefa czasu wolnego. Nad rzeką jest syf, w okolicach rzeki jest jeszcze większy syf. Dolny jazz nadaje się do remontu bo jego użytkowanie zagraża życiu. A teraz pytanie to zainteresowanych ... czy ktoś widział Burmistrza/ Starostę spędzającego czas nad Rabą? Miasto dostało od Skarbu Państwa teren od pola z aronią do dolnego jazu i absolutnie nic z tym nie robi. W weekend ciężko przejechać bo samochody stroją wszędzie łamiąc zakazy (a policja sama się tam przeciska) - ciężko jedno z pól przerobić na parking z zapleczem sanitarnym (zjazdy są gotowe) 5 złotych za cały dzień parkowania i zakaz parkowania wzdłuż Zdrojowej. Ale żeby to widzieć trzeba w tych okolicach przebywać a niestety UMiG jest stanowczo za daleko od Zarabia.

  5 4 Odpowiedz

Zobacz więcej

Odblaski mogą uratować życie
Społeczeństwo 0

Odblaski mogą uratować życie

Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku czy torbie może uratować życie i zdrowie. O odblaskach powinni pamiętać zarówno piesi, jak i rowerzyści To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność. Jeśli pieszy jest słabo widoczny na drodze, łatwiej może zostać potrącony przez samochód. Konieczn...

Mieszkańcy Krzyszkowic szykują się do protestu na Zakopiance. „Chcemy bezpiecznie żyć!”
Krzyszkowice 11

Mieszkańcy Krzyszkowic szykują się do protestu na Zakopiance. „Chcemy bezpiecznie żyć!”

„Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia” – zapowiadają organizatorzy protestu Pod koniec listopada 2019 została podjęta uchwała o budowie bezkolizyjnego węzła zakopianki DK 7 z drogą wojewódzką DW 955 w miejscowości Jawornik. Wra...

Ukradł opla i schował go w garażu. Może trafić za kratki na 10 lat
Powiat myślenicki 2

Ukradł opla i schował go w garażu. Może trafić za kratki na 10 lat

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 35-latkowi z powiatu myślenickiego, który ukradł opla o wartości 40 tys. zł. Samochód odzyskali policjanci z powiatu krakowskiego Do kradzieży auta doszło z 17 na 18 listopada na parkingu w Skawinie. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Jak informuje myślenicka policja, kiedy pokrzywdzony zauważył brak poj...

Głogoczowskie Gospodynie działają Lokalnie!
Głogoczów 0

Głogoczowskie Gospodynie działają Lokalnie!

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie zaprosiło w okresie od lipca do grudnia 2019 roku mieszkańców miejscowości i dzieci z Przedszkola Samorządowego do udziału w projekcie „Polska to My. Przyszłość to Wy” W Głogoczowie już powoli widać efekty Programu Działaj Lokalnie. Mieszkańcy wsi w ramach projektu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w...

Spadł pierwszy śnieg: Zobacz kto odśnieża drogi w twojej miejscowości
Drogi 5

Spadł pierwszy śnieg: Zobacz kto odśnieża drogi w twojej miejscowości

Mimo, że pierwsze opady śniegu nie były obfite, to warto wiedzieć, kto tej zimy będzie odpowiedzialny za odśnieżanie dróg powiatowych, a kto zajmie się ich utrzymaniem w obrębie ulic i dróg gminnych Przetargi są już rozstrzygnięte i wyłoniły firmy, które będą dbały o przejezdność na drogach w nadchodzącej zimie. Spis firm wraz z kontaktem, które b...