Okolice

Spędzasz czas nad wodą? Sprawdź gdzie nie nadaje się do kąpieli

Spędzasz czas nad wodą? Sprawdź gdzie nie nadaje się do kąpieli

Sanepid przebadał wodę w kąpieliskach. W jednym woda nie nadaje się do kąpieli

 

Sanepid w Myślenicach zbadał wodę w miejscach najczęściej wybieranych przez mieszkańców w celu ochłodzenia się przed upałem. Komunikat dotyczący jakości wody w kąpieliskach na terenie powiatu myślenickiego pochodzi z 7 lipca. Próbki do badań zostały pobranie 30 czerwca. 

Jak podaje myślenicki sanepid woda pod względem mikrobiologicznym spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia w miejscach zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli w Myślenicach na tzw. Górnym i Dolnym Jazie. 

Natomiast próbki z zalewu w Sułkowicach pod względem mikrobiologicznym nie spełnia wymagań w Zalewie Rekreacyjnym w Sułkowicach - czytamy na stronie sanepidu. 

Sułkowice reagują

W ten weekend do Sułkowic zjadą nie tylko mieszkańcy gminy ale całego regionu, bowiem na sobotę i niedzielę zaplanowano święto miasta. Na komunikat sanepidu reaguje burmistrz Piotr Pułka.

- To jest możliwe, że w ciągu tych 13 dni od 17 do 30 czerwca, kiedy mieliśmy pierwszą falę upałów i mnogość ludzi korzystających z zalewu, parametry naszej wody pogorszyły się. Dlatego nie będę czekał na orzeczenia i decyzje, bo zalew musi być gotów na przyjęcie kąpiących się już na następny weekend. Zwłaszcza ze to jest weekend, podczas którego będziemy mieli Dni Sułkowic - mówi Piotr Pułka. 

Woda z zalewu w Sułkowicach została spuszczona i zbiornik od czwartku 9 lipca napełniany jest nową wodą. Proces ten potrwa dwa dni. Taką decyzję podjął burmistrz Piotr Pułka w związku z doniesieniami o zanieczyszczeniu wody w zalewie po pierwszej fali upałów. Wymiana wody w zalewie jest wyłącznie decyzją burmistrza, nikt inny decyzji w tej sprawie nie wydawał - czytamy na oficjalnej stronie UMiG Sułkowice.

 

Do tej pory w jednym z naszych sondaży wskazywaliście zalew w Sułkowicach (25%) jako drugie po Dolnym Jazie (27%), najciekawsze miejsce do spędzania czasu nad wodą. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • OKOKI 10 lip 2015

  Nowy jak i stary jazz to zwyły chlew.Wszystko porozwalane przez powódz. Takiego dziadostwa jak teraz tam jest to nie było nawet za czasów PRL.Czy nie można tego wyremontować??? A z basenu na dolnym jazzie usunąć kamieni???Oczywiście nie ma gospodarza.

  41 7 Odpowiedz
 • 10 lip 2015

  Dodaj do tego jeszcze góry śmieci, rozrzuconych butelek, i rzygi w trawniku, koszmar niestety.

  23 9 Odpowiedz
 • 10 lip 2015

  A te góry śmieci, rozrzuconych butelek, i rzygi w trawniku to czyja wina? Do kogo pretensje? Trzeba po sobie zostawiać porządek to będzie elegancko. To nie prywatne podwórko , że przyjdzie mamusia i posprząta po synku czy córeczce. A niestety Polacy to brudasy i widać to na każdym kroku. Coraz gorzej z pokolenia na pokolenie.

  37 7 Odpowiedz
 • 11 lip 2015

  Nie mam pretensji tylko stwierdzam fakt, sam nie śmiecę i co z tego ? Ale wytłumacz to młodym.................

  10 3 Odpowiedz
 • 12 lip 2015

  A inspektorzy Sanepidu z Myślenic czy Krakowa? Pytam bo to może mieć kluczowy wpływ na orzecznictwo.

  4 4 Odpowiedz
 • 13 lip 2015

  Z tego co sie orietuje to za brzeg i koryto Raby odpowiedzialna jest Izba Gospodarcza Dorzecza Raby a nie UMiG Myslenice, a w/w izba nie chce co kolwiek dzialac jesli chodzi o sprzatanie.

  6 Odpowiedz
 • 13 lip 2015

  Mylisz się @feliks997 . Za stan brzegów i koryta Raby odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

  5 1 Odpowiedz
 • 13 lip 2015

  RZGW to jedna wielka porażka jak chodzi o zarządzanie Rabą - biorąc za przykład odcinek w okolicy Myślenic.
  Nic nie zostało naprawione, dokończone od ostatnich powodzi - Górny/Dolny jaz rozwalone - druty wystają na każdym kroku - murki powalone itp. Niby regulacja raby koło Orła, od czasu powodzi betonowe płyty leżą i czakają żeby rozwalić most na Osieczanach przy najbliższym wezbraniu wody - brzegi na całej długości zniszczone/ oberwane - drzewa i korzenie leżą w Rabie - - - jeden wielki chlew a nie miejsce do rekreacji

  6 Odpowiedz
 • 13 lip 2015

  zgadzam sie w 100% z powyższą wypowiedzią. Uważam też, że RZGW powinien być podzielony na mniejsze okręgi. Nie ma szans zadbać w zadawalającym stopniu o rzeki górskie, których koryta i brzegi praktycznie co roku są niszczone przez ulewne deszcze. RZGW w Krakowie swoim działaniem obejmuje małopolskę, podkarpacie i woj. swietokrzyskie do tego sprawuje piecze nad wszystkimi zbiornikami , zaporami , ujeciami wód, łowiskami itp. Nic dziwnego, że praktycnie nic tam nie działa jak należy. Pomieszanie z poplątaniem.

  3 Odpowiedz
 • 14 lip 2015

  Tak szczerze to RZGW może i odpowiada za koryto rzeki ale to UMiG w Myślenicach powinien zadbać o część rekreacyjną. Nie wystarczy zrewitalizować parku, postawić hali sportowej czy wybudować 2 km ścieżki rowerowej, aby ogłosić dumnie, że Myślenice to strefa czasu wolnego. Nad rzeką jest syf, w okolicach rzeki jest jeszcze większy syf. Dolny jazz nadaje się do remontu bo jego użytkowanie zagraża życiu. A teraz pytanie to zainteresowanych ... czy ktoś widział Burmistrza/ Starostę spędzającego czas nad Rabą? Miasto dostało od Skarbu Państwa teren od pola z aronią do dolnego jazu i absolutnie nic z tym nie robi. W weekend ciężko przejechać bo samochody stroją wszędzie łamiąc zakazy (a policja sama się tam przeciska) - ciężko jedno z pól przerobić na parking z zapleczem sanitarnym (zjazdy są gotowe) 5 złotych za cały dzień parkowania i zakaz parkowania wzdłuż Zdrojowej. Ale żeby to widzieć trzeba w tych okolicach przebywać a niestety UMiG jest stanowczo za daleko od Zarabia.

  5 4 Odpowiedz

Zobacz więcej