Kultura

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2016: Które prace warto obejrzeć?

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2016: Które prace warto obejrzeć?

Podczas tegorocznych warsztatów w sposób szczególny zostali wyróżnieni goście z Francji. Wystawę prac francuskich artystów odwiedzających MWA w ciągu 19 lat można oglądać już w przestrzeni artystycznej restauracji Cydron na myślenickim Rynku

XIX Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2016 W drodze do... jako impreza wielokulturowa, budująca „Mosty zamiast Murów” jak co roku przemierza po historii i tradycji państw, z których pochodzą przybywający na warsztaty artyści.

W tym roku, który jest jubileuszowym dla Towarzystwa Przyjaciół Francji „Ziemia Myślenicka” organizatora MWA w sposób szczególny zostali wyróżnieni goście z Francji. Wystawę prac artystów francuskich odwiedzających MWA w ciągu tych 19 lat można oglądać już od 1 lipca w przestrzeni artystycznej restauracji Cydron na myślenickim Rynku i jako że jubileuszowa potrwa do końca roku. Tam też 14 lipca wraz z obchodami rocznicy zdobycia Bastylii - narodowego święta Francji miała miejsce kulminacja obchodów 20-lecia TPF „ZM”.

Na zaaranżowanym na wzór Placu du Tertre plenerze artystycznym mieszkańcy Myślenic mieli możliwość wczuć się w klimat paryskiego Montmartre'u i spojrzeć na siebie okiem znakomitego malarza, portrecisty, karykaturzysty Ludovica Waché. Towarzyszący mu Valentine Cetre, Bernard Quenu, oraz Samir Sfaxi artyści z Francji zaśpiewali znaną pieśń z repertuaru Yves’a Montanda do akompaniamentu...piły.

Zwieńczeniem imprezy był wernisaż wspomnianej wystawy i jak przystało na jubileusz TPF „ZM” nie zabrakło wspomnień i słów uznania dla współtwórców, ludzi zaangażowanych w działalność Towarzystwa, sympatyków, którzy wypełnili tę 20-letnią przestrzeń twórczej aktywności. Nie zabrakło też dawnych oraz obecnych członków TPF „ZM”. W ich imieniu honory gospodarza czynił prezes TPF „ZM” Jan Funek wraz z koordynatorką tegorocznych MWA Agnieszką Wiśniowską - Funek i gośćmi specjalnymi: m.in. - prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Francuskiej w Libiążu - Janem Pietruszką oraz Didierem Kołodziejczykiem - wieloletnim prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Francuskiej we Francji.
Oficjalną część spotkania zwieńczył hymn Francji – Marsylianka ze słowami – O Wolności w sercach zaklęta i słynna triada – Liberté – Égalité – Fraternité, które w kilka godzin po ich wybrzmieniu, kiedy dotarły tragiczne wiadomości z Nicei, nabrały szczególnego znaczenia. W tym zamachu zginęły również dwie mieszkanki gminy Myślenice – siostry z Krzyszkowic.

- Właśnie teraz i właśnie tutaj jesteśmy aby afirmować te wartości w działaniu. Kolejny dzień XIX MWA w woalu smutku, wypełniony był harmonijną pracą wszystkich artystów. Na placu warsztatów odczuwało się niesamowitą synergię twórczej energii, która w rytmie pił, uderzeń młotów, dźwięku dłuta, zapachu drewna, oleju i terpentyny z akompaniamentem powiewających flag państwowych uczestników MWA dedykowana była wolnemu od nienawiści Światu – mówi Agnieszka Wiśniowska-Funek, koordynator MWA.

Przed artystami dzień słowacki, ukraiński, polski oraz armeński, ten ostatni w przygotowaniu Surena Vardaniana kolejnego artysty, którego wystawę możemy oglądać na tegorocznych MWA. Zgodnie z przewodnim hasłem W drodze do... artyści zagościli także w Galerii Dzwonnica w Domu Kultury w Głogoczowie. Dla mieszkańców i przyjezdnych gości jest i tam przygotowana wystawa prac z wieloletniego dorobku MWA. Pieczę nad wszystkimi wystawami sprawuje Joanna Jaromin również główny grafik w zespole organizacyjnym MWA i debiutująca mówczyni.

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu będzie również miejscem uroczystego zakończenia – 22 lipca, godz. 1800 - XIX MWA i wystawy podsumowującej ich tegoroczny twórczy dorobek.

Po drodze do Myślenic i na MWA było kolejnemu artyście drogi - Suren Vardanian artysta w drodze w geograficznym i metaforycznym znaczeniu, z pochodzenia i serca Armeńczyk, z wyboru obywatel Świata, obecnie nie tak odległego, bo przybywa do nas z Rzeszowa podzielić się swoją twórczością. Jego prace w foyer Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu oglądać możemy od 12 lipca a wernisaż wystawy był jednocześnie uroczystym otwarciem Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych Myślenice-Zarabie 2016 W drodze do...

Zawitał nie po raz pierwszy w wystawowe przestrzenie Myślenic, jest też wieloletnim już uczestnikiem MWA, artystą z bogatym dorobkiem i równie obfitą historią wystaw ale tym razem wpisuje się w niepowtarzalny motyw drogi, która oplata wszystkie wydarzenia tegorocznych MWA.

Warto pobyć sam na sam z twórczością tego artysty nieuchwytną, nieco oniryczną, zaskakującą niezwykłym połączeniem subtelnego tonu z niepokojącym wydźwiękiem. To prawdziwa uczta dla miłośników nienazwanego, wymykającego się słowom przeżycia gdzieś na granicach światów, sam artysta nie nadaje tytułów swoim pracom, zdając się na nieprzewidywalną podróż wyobraźni odbiorcy.

Suren Vardanian jest znakomitym ilustratorem książek dla najwrażliwszych czytelników, niczym wędrowiec z daleka zabiera nas ponownie w podróże przez świat baśni i bajek czyniąc go na powrót nieznanym, wciąż nowym i fascynującym, wciąż do odkrycia.
Na co dzień zdaje się mieć podobną wobec świata postawę czy to jako malarz, grafik, fotograf czy też wyśmienity kucharz patrzy na niego i przeobraża na swój ciepły otoczony tajemnicą sposób. Jest też nieformalnym ale serdecznym ambasadorem swego dalekiego kraju - Armenii w twórczości, rozmowie, kuchni i w temperamencie.

Zarówno prace artysty jak i jego pracę, jako uczestnika MWA można zobaczyć od 12 lipca w MOKiS i w miejscach wytyczonych tegoroczną drogą MWA. Wystawa prac do 31 sierpnia 2016r.

Aleksandra  Stanek

Komentarze (2)

Zobacz więcej