Tak wygląda dym wydobywający się z twojego komina? Będziesz musiał zmienić piec
Prawie 210 mln zł na wymianę kotłów przeznaczył Zarząd Województwa Małopolskiego. W przyszłym roku taka dotacja może trafić do mieszkańców Myślenic
Prawie 210 mln zł Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego 2014-2020 przeznaczył na wymianę pieców w Małopolsce.
- Być może w przyszłym roku będziemy mogli dofinansować wymianę 400 pieców w domach prywatnych na terenie Miasta i Gminy Myślenice – czytamy w komunikacie na stronie UMiG Myślenice
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach odbyła się debata subregionalna poświęcona dotacjom na wymianę kotłów, która miała na celu głównie możliwości poprawy jakości powietrza w całym regionie.
Jak wynika z badań Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powietrze w Myślenicach uznawane jest za czyste.
Burmistrz zapowiadała aktywny udział w pozyskiwaniu środków na wymianę starych kotłów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
O dotację z RPO WM na lata 2014-2020 mogą ubiegać się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych, którzy chcą zlikwidować swój stary piec węglowy i zastąpić go piecem na biomasę lub paliwa gazowe.
Myślenice przeszły ocenę formalną projektu wymiany pieców w ramach wyżej wymienionego projektu i jeśli będzie on realizowany, wnioski o pozyskiwanie środków dostępne będą za pośrednictwem Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.
W debacie w sprawie jakości powietrza w Małopolsce brali udział Marszałek Województwa Małopolskiego pan Wojciech Kozak, prezes WFOSIGW pani Małgorzata Mrugała, szef WIOS w Krakowie pan Paweł Ciecko oraz burmistrz Miasta i Gminy Myślenice pan Maciej Ostrowski.
Co obejmuje dotacja?
Województwo małopolskie wspiera wymianę starych palenisk na paliwa stałe na nowoczesne niskoemisyjne kotły i ogrzewacze pomieszczeń na drewno, pelet lub na węgiel.
- Urządzenia takie można montować na terenie całej Małopolski, z wyjątkiem: – Krakowa – nie wspieramy kotłów na węgiel i biomasę, – pozostałych gmin Stowarzyszenia Metropolia Krakowska – nie wspieramy kotłów na węgiel, ale wspieramy wykorzystanie biomasy – na łamach ulotki informacyjnej wyjaśnia Jacek Krupa, Marszałek Województwa.
Piecie muszą spełniać wymagania przepisów unijnych dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią. Oznacza to, że nie jest wystarczające spełnienie przez kocioł wymagań klasy 5 według normy PN-EN303-5:2012, ale konieczne jest potwierdzenie spełnienia wymagań ekoprojektu.
Kotły tylko 5 klasy.
Sprawdź klasę swojego pieca
Na stronie publikowana jest lista niskoemisyjnych kotłów na węgiel i biomasę, które spełniają wymagania klasy 5 lub najnowszych przepisów unijnych. Od 1 kwietnia 2017 roku wszystkie sprzedawane kotły na węgiel i drewno będą musiały być oznaczone etykietą efektywności energetycznej.
Etykiety będą zawierały informację o klasie energetycznej, a więc sprawności użytkowej kotła lub całego zestawu z regulatorami i urządzeniami dodatkowymi – od klasy G do najbardziej efektywnych oznaczonych klasą A+++.
Jeśli wasz stary piec po 2020 roku zepsuje się, to nie będzie wolno w jego miejsce wstawić takiego samego.
- Trzeba będzie kupić nowoczesny kocioł za własne pieniądze. Jeśli ktoś nie skorzysta ze środków na wymianę pieców teraz, to później nie będzie już możliwości uzyskania dofinansowania na ten cel – wyjaśnia marszałek.
.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.