Miasto

Jeszcze w listopadzie będzie można składać wnioski na wymianę pieca

Jeszcze w listopadzie będzie można składać wnioski na wymianę pieca

Od 21 listopada do końca 2016 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice będzie można składać wnioski na dotację do wymiany pieców

Prawie 210 mln zł na wymianę kotłów przeznaczył Zarząd Województwa Małopolskiego. W przyszłym roku taka dotacja może trafić do mieszkańców Myślenic. Wnioski będzie można składać od 21 listopada do końca roku w Wydziale Strategii Rozwoju Gospodarczego i Promocji - pokój 12 w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji polega na wymianie w domach mieszkańców starych pieców węglowych na ekologiczne kotły gazowe, na biomasę lub pompę ciepła.

- Gmina Myślenice mając na uwadze stan powietrza, jakość życia mieszkańców, ich potrzeby i plany w zakresie modernizacji ogrzewania uzyskała pozytywną ocenę złożonej karty Projektu – czytamy na stronie UMiG.

Aby pieniądze trafiły do Myślenic potrzebne jest odpowiednie zainteresowanie mieszkańców, dlatego gmina zachęca do wypełniania wniosku informacyjnego. Wypełnienie wniosku jest wyrażeniem chęci przystąpienia do programu.

Złożenie wniosku jest wyrażeniem zgody na przeprowadzenie bezpłatnego audytu energetycznego finansowanego w całości przez Województwo Małopolskie. Audyt wykaże jakiej mocy piec będzie najbardziej efektywny w Państwa gospodarstwie domowym.

Dofinansowanie inwestycji wyniesie: 350 zł na każdy kilowat obliczonej przez audytora mocy nowego źródła ciepła w przypadku budynków jednorodzinnych (ale nie więcej niż 8.000 zł); 350 zł na każdy kilowat obliczonej przez audytora mocy nowego źródła ciepła w przypadku budynków wielorodzinnych dla którego jest wprowadzane wspólne źródło ciepła dla więcej niż jednego lokalu (ale nie więcej niż 10.000 zł); 80 zł za każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni w przypadku wymiany instalacji w budynku jednorodzinnym (ale nie więcej niż 6.000 zł); do wielokrotności 6.000 zł zgodnej z liczbą odrębnych lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym i nie więcej niż 80 zł za każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni.

Dotacja przekazana będzie po zrealizowaniu inwestycji na rachunek bankowy wskazany w umowie dotacji zawartej między Gminą Myślenice, a mieszkańcem na podstawie faktury lub rachunku. Stare palenisko musi zostać całkowicie zlikwidowane, a piec zutylizowany.

Budynki dla których poprawa efektywności energetycznej jako warunek dostępowy do projektu nie będzie spełniony będą musiały mieć przeprowadzone prace termomodernizacyjne w okresie realizacji projektu. Zobowiązanie mieszkańca w zawieranej umowie dotacji do spełnienia w/w wymogu będzie warunkowało wymianę nieekologicznego źródła ogrzewania budynku.
Prawidłowo wypełniony wniosek, podpisany, zeskanowany można również przesłać w w/w terminie na adres info@myslenice.pl. O kolejności umieszczenia na liście decyduje data wpływu wniosku.

Powiązane tematy

Komentarze (6)

 • Tom 7 lis 2016

  Czy w przypadku zakupu pierwszego pieca do nowo wybudowanego budynku też przysługuje dopłata? W końcu również wtedy dbamy o środowisko.

  19 3 Odpowiedz
 • 7 lis 2016

  Dotacja jest na WYMIANĘ czyli najpierw musisz kupić starego złoma na wungiel a potem go wymienić i dostaniesz dotację .

  26 1 Odpowiedz
 • 9 lis 2016

  A osoby które nie stać na pompę ciepła a rury z gazem biegną daleko od ich domów to na co mają wymienić stare piece? Dlaczego wymiana na nowoczesne kotły klasy 5 nie jest dotowana?

  5 Odpowiedz
  • 9 lis 2016

   Informacja jaką uzyskałem jakiś czas temu dzwoniac do urzędu miasta w Myślenicach:
   Na wymianę kotłów na kotly weglowe 5 klasy był inny konkurs , do którego nasza gmina się nie zgłosiła.

   3 Odpowiedz
  • 14 lis 2016

   Dlaczego nie jest dotowana? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ pan Ostrowski burmistrz miasta i gminy Myślenice zadecydował za nas mieszkańców jakimi piecemi za dotacje mamy ogrzewać nasze domy. Albo inaczej proście ma na głęboko w 4 literach.

   3 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 14 lis 2016

  Diabeł tkwi w szczegółach. Obawiam się że dotacja na wymianę na piec węglowy 5 klasy jak wszystko dokładnie policzyć to zwykle okaże się że i tak się nie opłaca. Sprawdzał z was ktoś ile kosztuje najtańszy piec na ekogroszek, spełniający wymagania do dofinansowania? Sprawdzał ktoś z was, jaka jest temperatura spalin przy tym najtańszym piecu? Obliczał ktoś z was ile trzeba wydać na akumulator, albo agregat prądotwórczy który pociągnie ta elektrykę w mroźne dni, gdy sople obrywać masowo będą linie energetyczne tak, ze energetyka nie będzie się wyrabiała?

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej