Myślenicki Festiwal Kolęd: Chór z Gorlic najlepszy
- 30 stycznia 2017
Przez dwa dni jury przesłuchało 16 chórów z całej Polski. Grand prix trafiło do Chóru Dziecięcego "AKOLADA" z Gorlic, który zachwycił członków komisji.
Przez dwa dni jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Jerzego Kurcza przesłuchało 16 chórów z całej Polski. Grand prix trafiło do Chóru Dziecięcego "AKOLADA" z Gorlic, który zachwycił członków komisji. Laureaci grand prix otrzymali nagrodę finansową w wysokości 5 000 zł ufundowaną przez Metropolitę Krakowskiego.
- Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” to jeden z najważniejszych Festiwali chóralnych w naszym regionie. Przez wiele lat na scenie Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu wystąpiło kilkaset chórów i ponad kilka tysięcy chórzystów. To wspaniały wynik i niezwykła tradycja – mówił prof. Jerzy Kurcz, przewodniczący jury.
Organizatorem Festiwalu od samego zarania jest Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Świąteczno-noworoczne spotkanie chórów przyjęło się w Polsce z ogromnym zainteresowaniem i bez wątpienia jest to jedno z najbardziej charakterystycznych wydarzeń kulturalnych, dzięki którym o Myślenicach mówi się w różnych częściach Polski.
- Festiwal jest bardzo dobrze znany przede wszystkim z wysokiego poziomu. Jurorzy stawiają porzeczkę bardzo wysoko. Jeśli chóry w danej kategorii nie zasługują na pierwszą, drugą czy trzecią nagrodę po prostu jej nie przyznają. To mobilizujące – mówiła Pani Anna z Opola.
Chóralistyka – zwłaszcza ta klasyczna nie jest popularna wśród młodych ludzi, dlatego dobrze że organizatorzy Festiwalu nie zbaczając na trendy czy modę od wielu już lat dbają o rozwój środowiska chóralnego. Od trzech lat Festiwalowi towarzyszy Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę i pastorałkę. Celem konkursu jest m.in. wzbogacenie repertuaru Festiwalowego.
- Cieszę się, że Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu ma tak znaczący wkład w środowisko chóralne w Polsce. Cieszę się także, że Miasto i Gmina Myślenice od samego początku konsekwentnie wspiera idee Festiwalu – mówi Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora MOKiS.
WYNIKI:
Grand Prix dla Chóru Dziecięcego "AKOLADA", Patronat: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, Dyrygent: Anna Cisoń.
II miejsce w kategori chóry mieszane dla Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej„CANTATA”, Patronat: Politechnika Krakowska, Dyrygent:Marta Stós.
II miejsce w kategori chóry mieszane dla CHÓRU ŁAŃCUCKIEJ FARY (Łańcut), Patronat: Łańcuckie Towarzystwo Muzyczne, Dyrygent: Michał Horodecki.
II miejsce w kategori chóry mieszane dla Chóru I L.O. im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, Patronat: I liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego, Dyrygent: Ryszard Źróbek.
III miejsce w kategorii chóry jednorodne dla Męskiego Zespołu Kameralnego Chłopięcego Chóru Katedralnego „PUERI CANTORES TARNOVIENSES” (Tarnów), Patronat: Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Dyrygent: ks. Grzegorz Piekarz.
III miejsce w kategorii chóry dziecięce dla Zespołu wokalnego CANTATA (Myślenice), Patronat: Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. L. Różyckiego w Myślenicach, Dyrygent: Monika Szymska.
II miejsce w kategorii chóry kameralne dla CHÓRU PSALLITE DEO (Bibice), Patronat: Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach, Dyrygent: Marta Krawczyk.
II miejsce w kategorii chóry kameralne dla Chóru kameralnego BREVIS (Bielsko – Biała), Patronat: Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej, Kamienica, Dyrygent: Dominika Jurczuk – Gondek.
II miejsce w kategorii chóry z towarzyszeniem instrumentu lub zespołu instrumentalnego dla Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej, Patronat: Politechnika Opolska, Dyrygent: Ludmiła Wocial - Zawadzka.
III miejsce w kategorii chóry z towarzyszeniem instrumentu lub zespołu instrumentalnego dla Chóru„CHOPINIADA” (Kraków), Patronat: Stowarzyszenie „Pro Musica Humana” przy Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st.im. Fr. Chopina w Krakowie, Dyrygent: Marek Hampel.
Nagroda za kompozycję „W ubogiej Stajence” do tekstu Gregora Gregcema Cempulika na III OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE KOMPOZYTORSKIM dla Teresy Frączkiewicz - Kirkov.
Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej Kolędy i Pastorałki odbył się pod honorowym patronatem Jego Eminencji Księdza Stanisława Kardynała Dziwisza.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Zespół wokalny Cantata z Myślenic nie zasługuje na zdjęcie na Waszym portalu?
Jest wśród zdjęć w galerii.
Ale uważam, że jako JEDYNY reprezentant Powiatu (!) zasługuje na kilka słów a tu cicho sza "i tam cicho sza". .
A żeby było śmieszniej - na głównym zdjęciu chór, który zajął III miejsce (tak jak myślenicka "Cantata").
Brawo autorzy z MOKIS !
Dlaczego wszystko co się dzieje w Myślenicach to FESTIWAL ?
Festiwal:
lata
szachowy
kolędowy
dęty
strzelecki
zapasów
pieśni
biegowy
festiwalowy
itd itd itd...........................
FESTIOL GUT CHANGE PEACE