Kultura

Myślenicki Festiwal Kolęd: Chór z Gorlic najlepszy

Przez dwa dni jury przesłuchało 16 chórów z całej Polski. Grand prix trafiło do Chóru Dziecięcego "AKOLADA" z Gorlic, który zachwycił członków komisji.

Przez dwa dni jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Jerzego Kurcza przesłuchało 16 chórów z całej Polski. Grand prix trafiło do Chóru Dziecięcego "AKOLADA" z Gorlic, który zachwycił członków komisji. Laureaci grand prix otrzymali nagrodę finansową w wysokości 5 000 zł ufundowaną przez Metropolitę Krakowskiego.

- Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki” to jeden z najważniejszych Festiwali chóralnych w naszym regionie. Przez wiele lat na scenie Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu wystąpiło kilkaset chórów i ponad kilka tysięcy chórzystów. To wspaniały wynik i niezwykła tradycja – mówił prof. Jerzy Kurcz, przewodniczący jury.

Organizatorem Festiwalu od samego zarania jest Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.  Świąteczno-noworoczne spotkanie chórów przyjęło się w Polsce z ogromnym zainteresowaniem i bez wątpienia jest to jedno z najbardziej charakterystycznych wydarzeń kulturalnych, dzięki którym o Myślenicach mówi się w różnych częściach Polski.

- Festiwal jest bardzo dobrze znany przede wszystkim z wysokiego poziomu. Jurorzy stawiają porzeczkę bardzo wysoko. Jeśli chóry w danej kategorii nie zasługują na pierwszą, drugą czy trzecią nagrodę po prostu jej nie przyznają. To mobilizujące – mówiła Pani Anna z Opola.

Chóralistyka – zwłaszcza ta klasyczna nie jest popularna wśród młodych ludzi, dlatego dobrze że organizatorzy Festiwalu nie zbaczając na trendy czy modę od wielu już lat dbają o rozwój środowiska chóralnego. Od trzech lat Festiwalowi towarzyszy Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę i pastorałkę. Celem konkursu jest m.in. wzbogacenie repertuaru Festiwalowego.

- Cieszę się, że Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu ma tak znaczący wkład w środowisko chóralne w Polsce. Cieszę się także, że Miasto i Gmina Myślenice od samego początku konsekwentnie wspiera idee Festiwalu – mówi Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora MOKiS.

WYNIKI:

Grand Prix dla Chóru Dziecięcego "AKOLADA", Patronat: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, Dyrygent: Anna Cisoń.

II miejsce w kategori chóry mieszane dla Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej„CANTATA”, Patronat: Politechnika Krakowska, Dyrygent:Marta Stós.
II miejsce w kategori chóry mieszane dla CHÓRU ŁAŃCUCKIEJ FARY (Łańcut), Patronat: Łańcuckie Towarzystwo Muzyczne, Dyrygent: Michał Horodecki.
II miejsce w kategori chóry mieszane dla Chóru I L.O. im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, Patronat: I liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego, Dyrygent: Ryszard Źróbek.
III miejsce w kategorii chóry jednorodne dla Męskiego Zespołu Kameralnego Chłopięcego Chóru Katedralnego „PUERI CANTORES TARNOVIENSES” (Tarnów), Patronat: Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Dyrygent: ks. Grzegorz Piekarz.
III miejsce w kategorii chóry dziecięce dla Zespołu wokalnego CANTATA (Myślenice), Patronat: Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. L. Różyckiego w Myślenicach, Dyrygent: Monika Szymska.
II miejsce w kategorii chóry kameralne dla CHÓRU PSALLITE DEO (Bibice), Patronat: Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach, Dyrygent: Marta Krawczyk.
II miejsce w kategorii chóry kameralne dla Chóru kameralnego BREVIS (Bielsko – Biała), Patronat: Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej, Kamienica, Dyrygent: Dominika Jurczuk – Gondek.
II miejsce w kategorii chóry z towarzyszeniem instrumentu lub zespołu instrumentalnego dla Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej, Patronat: Politechnika Opolska, Dyrygent: Ludmiła Wocial - Zawadzka.
III miejsce w kategorii chóry z towarzyszeniem instrumentu lub zespołu instrumentalnego dla Chóru„CHOPINIADA” (Kraków), Patronat: Stowarzyszenie „Pro Musica Humana” przy Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st.im. Fr. Chopina w Krakowie, Dyrygent: Marek Hampel.
Nagroda za kompozycję „W ubogiej Stajence” do tekstu Gregora Gregcema Cempulika na III OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE KOMPOZYTORSKIM dla Teresy Frączkiewicz - Kirkov.

Myślenicki Festiwal Pieśni Chóralnej Kolędy i Pastorałki odbył się pod honorowym patronatem Jego Eminencji Księdza Stanisława Kardynała Dziwisza.

Komentarze

 • 3 lut 2017

  Zespół wokalny Cantata z Myślenic nie zasługuje na zdjęcie na Waszym portalu?

  8 8 Odpowiedz
 • 3 lut 2017

  Jest wśród zdjęć w galerii.
  Ale uważam, że jako JEDYNY reprezentant Powiatu (!) zasługuje na kilka słów a tu cicho sza "i tam cicho sza". .
  A żeby było śmieszniej - na głównym zdjęciu chór, który zajął III miejsce (tak jak myślenicka "Cantata").
  Brawo autorzy z MOKIS !

  11 9 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 3 lut 2017

  Dlaczego wszystko co się dzieje w Myślenicach to FESTIWAL ?
  Festiwal:
  lata
  szachowy
  kolędowy
  dęty
  strzelecki
  zapasów
  pieśni
  biegowy
  festiwalowy
  itd itd itd...........................

  4 4 Odpowiedz
 • 4 lut 2017

  FESTIOL GUT CHANGE PEACE

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Na Dolnym Przedmieściu Mikołaj przychodzi do strażnicy
Myślenice 0

Na Dolnym Przedmieściu Mikołaj przychodzi do strażnicy

Mikołaj w OSP Dolne Przedmieście odwiedził najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy Do jednostki OSP Myślenice Dolne Przedmieście przybył święty Mikołaj. Na gościa czekały niecierpliwie dzieci. Rozmawiał z nimi, zachęcał, aby były grzeczne i słuchały rodziców.  Jak co roku, wręczył prezenty każdemu dzieciakowi. Kiedy nadeszła chwila rozstania, bo go...

Andrzej Słonina zasłużony dla powiatu. "Życzę Państwu radnym jak najwięcej zgody"
Kultura 3

Andrzej Słonina zasłużony dla powiatu. "Życzę Państwu radnym jak najwięcej zgody"

Andrzej Słonina został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego”. - Jeżeli jest zgoda w radzie powiatu, gminy czy sołeckiej to łatwiej jest cokolwiek wspólnie zrobić i łatwiej cieszyć się z owoców tej pracy - mówił odbierając wyróżnienie Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Myślenickiego w dniu 26 listopada Andrzej Słonina odebrał z...

Rynek sercem miasta
Archiwalne Myślenice 7

Rynek sercem miasta

Rynek z lat 60. ubiegłego wieku starsi mieszkańcy wspominają jako miejsce wyjątkowo osobliwe, przez które prowadziła nie tylko komunikacja samochodowa, ale również jako punkt spotkań i wymiany poglądów Centrum miasta. Rynek z lat 60. ubiegłego wieku – fragment północny. Starsi mieszkańcy wspominają główny plac miasta jako miejsce wyjątkowo osobliw...

Strażniczka pamięci
Historia Lekkostrawna 0

Strażniczka pamięci

Przemijanie nie musi oznaczać zapomnienia. Zabytkowe nagrobki są niszczone i usuwane. Wraz z nagrobkami znikają imiona i nazwiska dawnych mieszkańców Myślenic. Nieco inaczej było z Basią Przestępując próg cmentarnej bramy przy kościółku pod wezwaniem św. Jakuba, wkraczamy na ziemię, która już od dawna przestała należeć do żywych. Jest to przestr...

Wróble smażone
Historia Lekkostrawna 4

Wróble smażone

Skoro znalazły miejsce w książce kucharskiej, musiały często gościć na polskich stołach. I faktycznie tak było. Pozostaje zadać pytanie - dlaczego? Dlaczego poświęcano tak wiele wysiłku, aby pozyskać symboliczną ilość mięsa? Odpowiedź jest prosta i dość typowa dla XIX i początku XX wieku… przez głód! Historia lekkostrawna to najzwięźlej rzecz ujmu...