Okolice

Sułkowice: Skarżycie się na stan kąpieliska. Gmina odpowiada

Sułkowice: Skarżycie się na stan kąpieliska. Gmina odpowiada

Po pierwszej fali upałów jaka przeszła nad powiatem myślenickim piszecie listy w których żalicie się na stan zalewu w Sułkowicach. Jedna z mieszkanek tej miejscowości zarzuca gminie szereg zaniedbań w prowadzeniu zalewu w tej miejscowości.

- Nad zalewem zamiera życie, jest brudno i strach wejść do wody – pisze nasza czytelniczka.

- Zalew jest na bieżąco porządkowany, woda wymieniana dwa do trzech razy w roku, a przed sezonem dno przechodzi gruntowe czyszczenie – odpowiada UMiG Sułkowice

Zalew w Sułkowicach został otwarty w 2012 roku. Składa się na niego zbiornik wodny o powierzchni ok. 10 tys. m.kw., który powstał na zrewitalizowanym obszarze 3,56 ha nadrzecznych szuwarów. Wokół zalewu zasadzono drzewa i krzewy, w sąsiedztwie powstały dwa parkingi, alejka spacerowa, plac zabaw dla dzieci, amfiteatr z zadaszoną sceną, grillem z paleniskiem i ławkami, a także budynkiem z małą gastronomią, wypożyczalnią sprzętu wodniackiego i toaletami.

Pomysł utworzenia zalewu rekreacyjnego w Sułkowicach pojawił się w roku 1998. Budowa ruszyła 1 marca 2011 r. w oparciu o dofinansowanie z funduszy unijnych i z budżetu państw, a całkowita wartość inwestycji wyniosła 4 306 528 zł.

Skarżycie się na śmieci i niszczejącą infrastrukturę

Po pierwszych dniach fali upałów jaka w sierpniu przeszła przez Polskę i powiat myślenicki na redakcja@miasto-info.pl otrzymujemy od was listy w których żalicie się na stan obiektu i prośbą o interwencję w sprawie zalewu w Sułkowicach. 


Nad zalewem życie zamiera. Jest brudno, przy brzegu pływa mnóstwo glonów, czasem śmieci i strach wejść do wody. Dzisiaj bardziej przypomina bajoro dla kaczek niż kąpielisko. To było piękne miejsce, do którego ściągały tłumy. Teraz przebywanie tam odbywa się na własną odpowiedzialność. Nie ma ratowników jak na początku, Pan który prowadził bufet się wycofał i lokal stoi pusty. Jestem mieszkanka Sułkowic i nie mogę przeżałować tego miejsca. To przecież perełka naszego miasta, która przyciągała turystów, cale rodziny, a teraz się marnuje

– czytamy w jednym z nich.

Gmina odpowiada

Do Gminy Sułkowice zwróciliśmy się z pytaniami o to kto obecnie odpowiada za utrzymanie zalewu, jak często wymieniana jest w nim woda, czy nad zalewem nadal funkcjonują ratownicy i kto odpowiada za utrzymanie porządku w tym miejscu.

Zalew utrzymuje Gmina

Zalew w Sułkowicach jest popularnym, otwartym i niekomercyjnym terenem rekreacyjnym utrzymywanym przez gminę. Na bieżąco jest porządkowany przez Grupę Gospodarczą Urzędu Miejskiego. Jest to kilka osób zatrudnianych przez Urząd Miejski i pracujących na terenie całej gminy.

Teren jest sprzątany raz dziennie

Stwierdzenie, że „nad zalewem jest brudno” nie jest obiektywne. W upalne dni przybywa tam bardzo dużo osób z gminy i przyjezdnych. Po ich odejściu pozostaje dużo śmieci, pomimo rozstawionych wszędzie licznych koszy na odpady. Zanieczyszczenia te są systematycznie usuwane. Ponieważ zalew nie przynosi gminie dodatkowych dochodów, nie możemy sobie pozwolić na to, by zatrudnić na lato osobnych pracowników, pracujących wyłącznie nad zalewem przez całą dobę.

Teren jest sprzątany raz dziennie, lecz wiele śmieci wyrzucanych jest przez użytkowników także późnym wieczorem. Przy takim podejściu, pomimo sukcesywnej pracy na tym terenie, nie dziwi, że można wykonać zdjęcia dołączone do Państwa pytań. Kilka godzin później zdjęcie z tego miejsca wyglądałoby już zupełnie inaczej.

Woda zmieniana 3 razy w roku

Woda w zalewie wymieniana jest dwa do trzech razy w roku. Przed sezonem dno zalewu jest gruntownie czyszczone. Zalew jest zbiornikiem przepływowym, więc wymiana wody następuje przez cały czas.

Nie ma dzierżawcy - nie ma ratowników

W bieżącym roku nie wydzielaliśmy kąpieliska, więc nad zalewem nie pracują obecnie ratownicy. O teren rekreacyjny nad zalewem (tereny zielone, amfiteatr, grill ogrodowy) gmina dba przez cały rok, prowadząc niezbędne reperacje, nasadzając i uzupełniając rośliny ozdobne, na bieżąco kosząc trawę.
Przykro, że jest tak wiele osób, które nie szanują ani tej pracy, ani mieszkańców, którzy w różnych porach roku chętnie przychodzą skorzystać z możliwości rekreacji i wypoczynku nad wodą

– czytamy w odpowiedzi.

Jak oceniasz stan infrastruktury na kąpielisku w Sułkowicach?

 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • przeciętnie
 • źle
 • bardzo źle
 • Zobacz wyniki
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 5%
 • dobrze dobrze 5%
 • przeciętnie przeciętnie 14%
 • źle źle 26%
 • bardzo źle bardzo źle 49%
 • Głosów: 922

A jakie są Wasze opinie o tym miejscu? Często korzystacie z kąpieliska w Sułkowicach?

Powiązane tematy

Komentarze (17)

 • Brak zdjęcia
  9 sie 2017

  Jeżeli gmina ma taki problem, że to projekt niekomercyjny i robi łaskę, że dba o coś co dostarcza jej dochody, to po co to wybudowano i wydano publiczne pieniądze? Proste pytanie.

  Nie wiem też kto pisał ten komunikat, ale polecam jakiś kurs z ekonomii. Jeżeli ktoś przyjedzie nad zalew, kupi tam jedzenie, sprzedawca zapłaci VAT oraz podatek i to pójdzie do gminy. Ludzie pójdą na lody, kupią coś w sklepie w okolicy, gmina ma reklamę.

  Sorry, ale jak nie macie kasy żeby to utrzymywać to zlikwidujcie to w cholerę, niech u was nie będzie nic. Po co tworzyć coś co podnosi jakość życia lokalnej społeczności?

  Ludzie śmiecą, to fakt niezaprzeczalny, ale wszędzie na świecie takie miejsca mają serwis sprzątający.

  Albo wprowadzcie opłaty. tylko nie narzekajcie, że ludzie są źli. Waszym obowiązkiem jest służyć ludziom!!! Nie podoba się, to widocznie trzeba zmienić pracę np. na chałupnictwo.

  61 5 Odpowiedz
 • 9 sie 2017

  Przestaną ludzie śmiecić i sikać do wody będzie lepiej

  55 1 Odpowiedz
 • Monika 9 sie 2017

  Ludzie sami są sobie winni, nie dbają i narzekają ;) To samo nad Raba ;)

  55 7 Odpowiedz
 • 9 sie 2017

  Ludzie ludźmi ale ogolny stan zalewu to zaniedbania gminy. Zgnila zkoszona trawa w zalewie, niski stan wody, brak koszy na śmieci . Brudne zagloniale sliskie i niebezpieczne dno to nie wina odwiedzajacych. Ta woda zyje swoim zyciem, doslownie smierdzaca i nie przyjemna .

  47 4 Odpowiedz
 • 9 sie 2017

  A kogo to interesuje jak wszystkich interesuje picie.... :D

  40 4 Odpowiedz

Zobacz więcej