Miasto

Ruszyły kontrole pieców. Strażnik miejski sprawdzi czym palisz

Ruszyły kontrole pieców. Strażnik miejski sprawdzi czym palisz

Kontrole palenisk będą prowadzone conajmniej do 31 marca 2018. - Za palenie śmieci możemy zapłacić mandat do 500 zł, a przypadku skierowania sprawy do sądu grzywna może wynieść nawet 5000 zł

Kontrolowane będą głównie obszary najczęściej zgłaszane przez mieszkańców w ubiegłym roku oraz miejsca, które wytypują strażnicy miejscy. Funkcjonariusze będą również sprawdzać stan aktualny powietrza obserwując wskaźniki pomiarowe z sensorów rozmieszczonych na terenie gminy.

Paleniska w poszczególnych sołectwach będą sprawdzane również przy okazji kontroli sanitarno ściekowej.
Właściciele nieruchomości, na których znajdują się zbiorniki fekalne (szamba) oprócz rachunków za ich opróżnianie, numer porządkowy na posesji, zaświadczenie obowiązkowego szczepienia psów będą również musieli wpuścić strażników na teren kotłowni.

Tak wyglądał stan powietrza w okolicy 7 listopada. Na bieżąco można go monitorować na stronie 


Mieszkańcy dzwonią po strażników

- W 2016 i 2017 raku przeprowadzono 125 kontroli ujawniono 13 nieprawidłowości spalania odpadów. Działania są prowadzone w oparciu o specjalne upoważnienia, które wydaje burmistrz na mocy ustawy Prawo ochrony środowiska. Uprawniają one do wejścia na posesje i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane odpady takie jak płyty meblowe, stolarka okienna czy plastikowe butelki. Zgłoszenia od mieszkańców dotyczyły najczęściej „czarnego, uciążliwego dymu”. Kontrole w większości przypadków potwierdzały jednak, że jego źródłem jest niska jakość węgla oraz stan palenisk i nieumiejętność palenia, a nie samo spalanie odpadów - mówi Tomasz Burkat, komendant straży miejskiej.

Często okazywało się, że to nieumiejętne używanie kotłów górnego spalania, powoduje wydzielanie się dużych ilości dymu, w którym zawarte są substancje zanieczyszczające powietrze. Kłębowiska tego ciemnego dymu można zaobserwować w godzinach rannych i wieczornych, kiedy mieszkańcy rozpalają piece i włączają nadmuchy.

- W kontrolowanych budynkach kominy znajdują się zwykle na wysokości nie większej niż 10 metrów powodując, iż wprowadzane na tej wysokości zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca powstania wyrządzając szkody lokalnie mające wpływ na zdrowie mieszkańców, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia ze spadkiem ciśnienia i bezwietrzną pogodą - zwraca uwagę komendant straży miejskiej.

Co nam grozi?

Jeśli strażnicy stwierdzą, że doszło do wykroczenia, możliwe są trzy scenariusze - wystawienie mandatu karnego do 500 zł, skierowanie sprawy do sądu lub pouczenie. Wysokość grzywny jest zależna od rozmiarów popełnionego przewinienia. W przypadku skierowania sprawy do sądu właściciel posesji jest zagrożony karą do 5000 zł.

Ponadto utrudnianie przeprowadzenia kontroli również wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Właściciel kontrolowanej nieruchomości ma obowiązek wpuszczenia funkcjonariuszy Straży Miejskiej w celu przeprowadzenia przedmiotowej kontroli. Jeżeli odmówi, to zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej zawartej w art. 225 § 1. Kodeksu karnego za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

W sytuacjach spornych, strażnicy będą pobierali z palenisk próbki popiołu, które następnie przekazywane będą do analizy laboratoryjnej, celem stwierdzenia czy w popiele były obecne substancje zabronione. Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.

- Choć regularne kontrole palenisk są prowadzone przede wszystkim w sezonie grzewczym to nasi mieszkańcy mogą przez cały rok zgłaszać sygnały dotyczące spalania odpadów. Prośby o interwencje można kierować pod nr tel. 12 639 23 23 lub 609 600 003 lub sm@myslenice.pl - przypomina Tomasz Burkat ze straży miejskiej.

Kontrole palenisk będą prowadzone w sezonie do 31 marca 2018 roku z możliwością przedłużenia do 30 kwietnia 2018 roku. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • Krzysztof 10 lis 2017

  Jesten ZA !!!

  30 22 Odpowiedz
 • Krzysztof 10 lis 2017

  Jestem ZA !!! Powinni też sprawdzać skąd jest węgiel marnej jakości!

  27 23 Odpowiedz
 • 10 lis 2017

  Niedługo pleban będzie mi mógł wejść do domu i sprawdzić czy kropidło się nie zeschło bo takie uprawnienia dał mu burmistrz na mocy ustawy. Cytując klasyka:"Gdzie moja wolność? Gdzie moja swoboda?"!!!!!

  46 32 Odpowiedz
 • 10 lis 2017

  no to zbliżają się złote czasy dla donosicieli i kapusiów ( przepraszam .... dla sygnalistów).....

  59 24 Odpowiedz
 • 11 lis 2017

  Straż Miejska zaglądnie do pieca, ZUS do kieszeni a ksiądz pod kołdrę. Odkąd pamiętam, nic się nie zmieniło. Nie, przepraszam założyli orzełkowi koronę...

  52 20 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 lis 2017

  podnoszą opłaty za śmieci a później kontrola pieca :)

  32 11 Odpowiedz
 • OKOKI 11 lis 2017

  W nocy łazić nie będą ,więc hulaj dusza piekła nie ma, rano wyczyścić tylko palenisko.

  19 15 Odpowiedz
  • 12 lis 2017

   Jaki sens ma palenie śmieci skoro i tak musimy płacić za ich wywożenie. Zrozumiałbym ten debilny proceder jeżeli cena wywozu uzależniona byłaby od ilości śmieci ale mamy jednolitą stawkę za śmieci segregowane i nie segregowane niezależnie od ilości. Zostawisz 20 worków to wezmą 20, zostawisz 1 to wezmą 1. Kontrole powinny być jak najczęstsze i surowo karane.

   15 11 Odpowiedz
 • kar war 11 lis 2017
  Konto usunięte napisał/a:

  podnoszą opłaty za śmieci a później kontrola pieca :)

  A co ma cena śmieci do tego czym palisz, jak byś płacił od ilości wyprodukowanyc śmieci to bym rozumiał a tak to płacisz jedną stawkę na osobę

  25 7 Odpowiedz
 • 12 lis 2017

  Dobrze,bo czasem jak się idzie do rynku to trzeba nos zatykać

  15 6 Odpowiedz
 • 12 lis 2017

  Czyli ci wszyscy, którzy wojują, bo ktoś ma czelność do domu włazić, wolą truć siebie i wszystkich dokoła i potem wydawać pieniążki na leczenie? Ok.

  17 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  13 lis 2017

  A wystarczy powiedzieć że właściciela niema i nie mają prawa wejść bez nakazu rewizji i dowidzenia

  18 13 Odpowiedz
 • 13 lis 2017

  Jeśli ktoś ma CZYSTE SUMIENIE, to nie ma problemu kogokolwiek z wyżej wymienianych osób wpuszczać do domu!

  18 10 Odpowiedz
  • 13 lis 2017

   Ludzie sumienia nie mają. Nie dość że płacą za odpady to jeszcze paląc śmieci tróją siebie i innych.

   21 4 Odpowiedz
   • 14 lis 2017

    Nie rozumiem, przecież każdy ma sumienie... i rozum...
    Najbardziej właśnie dziwie się tym co mają pieniądze, rodziny i dzieci, u nas głównie tacy "dbają" o czyste powietrze.

    3 1 Odpowiedz
    • 14 lis 2017

     Elisa skoro ktoś pali śmieciami to znaczy że nie ma sumienia i świadomie z premedytacją truje siebie rodzinę i okolicznych mieszkańców. Rozumiem że nie każdego stać na ogrzewanie gazowe lub odnawialne źródła energii czy najwyższej jakości węgiel ale to nie upoważnia nikogo do palenia śmieci i trucia innych. Spalarnie ekologiczne mają systemy oczyszczające spaliny, śmieci palone są w wysokiej temperaturze - nie osiągalnej dla domowych pieców i to im zostawmy brudną robotę.

     8 1 Odpowiedz
 • 13 lis 2017

  [...]"Właściciele nieruchomości, na których znajdują się zbiorniki fekalne (szamba) oprócz rachunków za ich opróżnianie, numer porządkowy na posesji, zaświadczenie obowiązkowego szczepienia psów będą również musieli wpuścić strażników na teren kotłowni."[...]
  Czyli nękać będą przede wszystkim tych nie podłączonych do kanalizacji. Mówi Wam to coś?

  14 8 Odpowiedz
 • 13 lis 2017

  Nie dość że powinni zaostrzyć kontrole w sezonie grzewczym to powinno się także kontrolować co ludzie palą w lecie na tzw ciepłą wodę szczególnie na obszarach wiejskich. Paranoją jest żeby w gorące letnie popołudnie chować się w domu bo sąsiedzi palą w piecu w wielu przypadkach śmieciami aby mieć ciepłą wodę. Gmina powinna dążyć do likwidacji tego typu ogrzewania wody promując odnawialne źródła energii ale w cenie przystępnej dla zwykłego zjadacza chleba. Dodatkowo powinny być szkolenia z metod palenia w starych piecach aby nie buchały z komina kłęby czarnego lub siwego dymu. Jak się chce to można palić nawet w starym piecu ekologicznie.

  26 4 Odpowiedz
 • 13 lis 2017

  W Strózy powinni posprawdzać, Jest masakra, palą czym popadnie. Można zapomnieć o przewietrzeniu domu po 15-tej. Powinni wlepiać grubo mandaty.

  13 5 Odpowiedz
 • 13 lis 2017

  Myślę że mało kto o tym wie ale huty w piecach palą właśnie bardzo często odpadami z plastików przy wysokiej temperaturze spala się on całkowicie najgorsze jest tak zwane zimne spalanie plastików w zwykłym piecu w za niskiej temperaturze, również do domów są piece węglowe z systemami dopalania gdzie temperatura po rozgrzaniu pieca pozwoliłaby na całkowite spalenie jakiś plastików ale nie polecam próbować :)

  6 3 Odpowiedz
 • 14 lis 2017

  Palenie śmieciami zabronione i niech każą tych, którzy to czynią. Ale sama władza niech o to zadba. Kto widział w sezonie jesień-zima żeby po śmieci przyjeżdżać tylko raz w miesiącu, zostawią kilka worków i w połowie miesiąca nie ma do czego pakować i takim sposobem sami dają na przyzwolenie palenia śmieciami.

  22 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ogień im nie straszny. Boją się raka
Społeczeństwo 1

Ogień im nie straszny. Boją się raka

Jak się okazuje 60% strażaków umiera na raka. Nieprane przez lata mundury bojowe mogą być dla nich sporym zagrożeniem, ponieważ na nich osadzają się rakotwórcze substancje. Rozwiązaniem może być pralnica, ale czy uda się ją zorganizować na terenie powiatu myślenickiego? Jak pokazują najnowsze badania, prawie dwie trzecie strażaków, którzy w wieku...

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji
Koronawirus 28

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji

U 45-letniego pacjenta, który przebywał na oddziale zakaźnym myślenickiego szpitala nie wykryto koronawirusa. Lekarze czekają na wynik badania obywatelki Francji, która trafiła na oddział zakaźny z ośrodka wypoczynkowego w Mszanie Górnej koło Limanowej artykuł aktualizowany Badania na obecność koronawirusa u 45-latka ze Skawiny wykluczyły jego o...

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki
Myślenice 58

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że na dwóch końcach ul. Szpitalnej gmina postawiła parkomaty. Kierowcy ignorowali urządzenia, pozostawiając samochody na chodniku - po drugiej stronie ulicy. Od teraz to niemożliwe, bo wjazd na niego blokują słupki W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o parkomatach jakie stanęły po obu stronach ul. Szpitalnej. To dalszy ci...

Dwa zderzenia pod estakadą. Ucierpiały trzy osoby
Myślenice 3

Dwa zderzenia pod estakadą. Ucierpiały trzy osoby

Dwa dni z rzędu na skrzyżowaniu ul. Słowackiego z Zakopianką pod estakadą doszło do dwóch zderzeń w których ucierpiały trzy osoby W dniach 7 i 8 marca doszło do dwóch zderzeń w obrębie skrzyżowania ul. Słowackiego z Zakopianką. W pierwszej kolizji uszkodzone samochody częściowo blokowały przejazd wyłączając jeden pas ruchu. Strażacy zabezpieczyli...