Okolice

Krzyszkowice: Jak bezpiecznie pokonać Zakopiankę? Problem ciągnie się od lat

Krzyszkowice: Jak bezpiecznie pokonać Zakopiankę? Problem ciągnie się od lat

Kładki czy tunele? Debata o tym jakiego rodzaju przeprawy przez Zakopiankę zapewnią bezpieczeństwo mieszkańców ciągnie się od kilku lat.

O budowę tuneli od trzech lat apeluje burmistrz Ostrowski, zarządca drogi buduje kładki dla pieszych, natomiast  poseł przedstawił koncepcję budowy przejazdu podziemnego opracowaną przez GDDKiA

Od 2015 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na odcinku Zakopianki od Krakowa do Myślenic buduje kładki dla pieszych. Koszt budowy każdej z nich wahał się między 6 a 7,5 mln zł. Takie przejścia powstały w Jaworniku (I - 7,5 mln zł, II - 3,6 mln zł), w Gaju i Głogoczowie (I - 4,2 mln zł, II - 6,4 mln zł) w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

 

Budują kładki, wy wolicie tunele

Jeszcze w 2015 roku pytaliśmy Was, który sposób na przekroczenie Zakopianki jest wygodniejszy - kładki czy tunele. Zdecydowana większość (87%) wskazywała na tunele, jednak GDDKiA nadal budowała kładki.

Który sposób na przekroczenie Zakopianki uważasz za wygodniejszy?

 • tunelem pod jezdnią tunelem pod jezdnią 87%
 • kładką nad jezdnią kładką nad jezdnią 13%
 • Głosów: 2639

W tym samym roku burmistrz Myślenic apelował do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby budować tunele. "Kładka umożliwia wyłącznie przejście, natomiast tunel przejazd samochodem i przejście. Utrzymanie tunelu nie musi generować takich kosztów utrzymania jak kładka z windami" - argumentował trzy lata temu.

Dzisiaj jednym z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań z Zakopianką jest to w Krzyszkowicach, gdzie z drogą krajową przecina się droga powiatowa. W ubiegłym roku GDDKiA przeprowadziła jego korektę, ale to nadal nie rozwiązuje problemów bezpiecznego przejazdu ani przejścia z jednej strony miejscowości na drugą. W swoim spocie wyborczym uwagę na ten problem zwraca kandydat na burmistrza Myślenic Krzysztof Halek.

 

Burmistrz i starosta nie chcą czekać

O potrzebie przebudowy skrzyżowania na tzw. bezkolizyjne było głośno w ubiegłym roku podczas m.in. spotkania mieszkańców z inżynierami z GDDKiA oraz lokalnymi władzami. Ze strony właściciela drogi krajowej padło zapewnienie, że zostanie opracowane rozwiązanie, które będzie spełniało wszelkie normy techniczne oraz budowlane. Opracowanie powstało na podstawie wcześniej przygotowanych wariantów, umożliwiających rozwiązanie niebezpiecznego przejazdu przez Zakopiankę w tym miejscu.

W ubiegłym tygodniu Maciej Ostrowski podpisał porozumienie ze starostą Józefem Tomalem w sprawie prac związanych z budową w tym miejscu bezkolizyjnego przejazdu. Jak przekonywali podczas konferencji prasowej; GDDKiA obiecała przedstawić koncepcję budowy przejazdu podziemnego w czerwcu tego roku.

- Czekaliśmy do końca wakacji i w dalszym ciągu koncepcji nie ma. Dlatego zdecydowaliśmy się na podpisanie porozumienia o współpracy i przystępujemy do projektowania przejazdu według koncepcji przedstawionej rok temu mieszkańcom Krzyszkowic - mówił Maciej Ostrowski.

 

Poseł przedstawia koncepcję tunelu

Kolejnego dnia przed kamerami poseł Jarosław Szlachetka zaprezentował opinie techniczną w zakresie możliwości i wskazania rozwiązań poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na tym skrzyżowaniu, która zakłada budowę tunelu.

- Rozwiązanie przygotowane przez zarządcę drogi krajowej jest opracowane przez wykwalifikowanych inżynierów oraz spełnia warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać  drogi publiczne - mówił Jarosław Szlachetka.

Jak zapewniał koncepcja trafi m.in. do mieszkańców w celu wypowiedzenia się nad zaproponowanymi przez inżynierów rozwiązaniem służącym poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego na skrzyżowaniu w Krzyszkowicach.

Poseł szacuje, że potrzebne będzie ok. 10 mln zł i 2-3 lata na realizację.

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 19 wrz 2018

  od lat walkuja ten temat samorzadowcy bezradni nie moga wplynac na generalna dyrekcje, a posel przywozi (sic!) kolejne rozwiazanie z wielkiego swiata... efekt? ciagle nic sie nie zmienia

  50 18 Odpowiedz
 • Beata 19 wrz 2018

  Problem ciągnie się od lat i dopiero Jarosław Szlachetka załatwił sprawę :)

  93 70 Odpowiedz
  • mirek@ 19 wrz 2018

   No załatwił po zbóju ... przywiózł jakieś opracowanie pokazał projekt nie wiadomo kiedy za ile i kto wybuduje a problem dalej nierozwiązany

   53 80 Odpowiedz
  • Piotr 19 wrz 2018

   Tak zapewne weźmie w dłoń łopate i podkop pod zakopianką zrobi, potem go poszerzy wymuruje, położy asfalt i oczywiście nie zapomni przeciąć wstęgi. Wszystko to uczyni swoimi wyrobionymi pracą od 10 lat przy łopacie dłońmi. Na sam koniec wręczy Bagietce bukiet róż za pracę w swoim sztabie wyborczym i wspaniałe sianie propagandy w większości pojawiających się tematów na forum miasto info

   50 48 Odpowiedz
  • 20 wrz 2018

   Hahaha....hahahahah....to by bylo na tyle jesli chodzi o komentarz sytuacji. Sam posel mowi ze nikt przez tyle czasu nic nie zrobil a on tez sobie teraz przed wyborami o tym przypomniał?. Prosze Cie. Przestan juz tak slodzic kazdy wie co za polityke uprawiasz. On do wszystkiego sie teraz dopina. Co nie omieszka na fb wstawic.

   12 14 Odpowiedz
 • 19 wrz 2018

  Z tym tunelem to trzeba się bardzo pośpieszyć. Należy się liczyć z tym ,że o ile USA zgodzą się na stałą bazę wojskową w Polsce a jej koszt utrzymania będzie wynosił co najmniej 2 mld dolarów rocznie to na żadne tunele pieniędzy państwo dać nie może , gdyż mieć nie będzie. Pewną szansą jest konieczność wprowadzenia podatku katastralnego ,co będzie bardziej dotkliwe niż abonament za wodę i ścieki. PiS udaje, że ma dużo pieniędzy i je rozdaje nawet tym co nie potrzebują np. na program 300 plus ale to jakaś ściema po to aby tylko wygrać kolejne wybory . W rzeczywistości udało się zlikwidować skalę obóstwa w rodzinach wielodzietnych ale na skutek inflacji i progu dochodowego 500 plus w ubóstwo wpadają rodziny małodzietne i cała budżetówka , nie wspominając o emerytach . Państwo zmuszone będzie podwyższyć płace choćby Policji by skutecznie walczyła z opozycją profanującą pomniki zawieszaniem koszulek z napisem " Konstytucja". Twierdzę ,że gdy PiS wygra wybory samorządowe to w kraju nie będzie spokoju a pieniądze podatników będą wykorzystywane na rozbudowę służb zamiast na przykładową budowę tuneli poprawiających bezpieczeństwo na drogach.

  36 56 Odpowiedz
 • 19 wrz 2018

  Nie będzie dwupoziomowego skrzyżowania w Krzyszkowicach.Od co najmniej 10 lat kilka osób o to walczy.Bez skutku.

  32 6 Odpowiedz
 • 19 wrz 2018

  Wszystko spoko ale gdzie są pasy do bezpiecznego włączenia się do ruchu oraz do zjazdu z zakopianki?

  25 26 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 wrz 2018

  Proponuje zrobic obwodnice zakopianki bo po tej zrytej drodze ciezko jezdzic ciezarowką wszedzie ograniczenia do 50 i wloty na kamikazee z boków .

  30 7 Odpowiedz
 • OKOKI 19 wrz 2018

  Trzeba wyprostować zakręty których jest tam mnóstwo ,kto drogi nie zna to wylatuje jak z katapulty. Wiadukty by bezkolizyjne właczyć się do ruchu, przejscia dla pieszych /tunele/ oraz tunel pod Mogilanami żeby się nie styrmać pod tą górę, to miliardy złotych i lata remontów. Zostanie tak jak było .Przyjedzie jakiś pryncypał danej partii i snuje tu jakieś fantasmagorie a potem bierze dupę w troki i tyle go widzieli.

  26 14 Odpowiedz
  • Piotr 19 wrz 2018

   Dokładnie tak będzie zgadzam się w 100%. I czy to będzie poseł z prawej z lewej strony to i tak do tej czy innej konsumpcji "kiełbasy" przedwyborczej po wyborach swoich wyborców nie zaprosi a sam też jej nie zje bo zakopie głęboko pod ziemią.

   14 17 Odpowiedz
 • 19 wrz 2018

  Taa... myślę że to nastąpi dzień po momencie jak "Pociąg pospieszny z Zakopanego do Krakowa przez Myślenice podjedzie na tor drugi przy peronie pierwszym. Proszę zachować ostrożność i odsunąć się od toru". Przepraszam, ale się rozmarzyłem ;-)

  19 17 Odpowiedz
 • 19 wrz 2018

  Oj przydały by się ekrany na Zarabiu.
  Fajne miejsce na spacery , ale szum okropny. Może ktoś wrzuci do swojego programu wyborczego ten temat.

  * nie jestem mieszkańcem tej dzielnicy.

  15 15 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  Kiedyś już o szumie zakopianki nad jazem pisałem, ale wtedy odpowiadano mi jak mieszkańcowi Zarabia.
  Raczej marze o ciszy w dzielnicy rekreacyjnej, niż o interesie mieszkańców.
  Ale jak temat jest głupi to odpuszczam.

  9 7 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 20 wrz 2018

  najpierw szpital, teraz przejscia podziemne... co nastepne? dziekuje ale ja chce gospodarza a nie listonosza

  12 30 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  Dwupasmową zakopiankę budowało się w latach siedemdziesiątych. Wtedy w Krzyszkowicach był jeden prywatny samochód. Chłoporobotnicy byli dowożeni samochodami firm, w których byli zatrudnieni. Obecnie jest to marzenie ściętej głowy. Dojeżdżasz do pracy, to sobie płać sam. Nawet jak to jest 30 % twoje pensji. Sądzę, że nikt nie przewidział tego, że w naszym pięknym kraju będzie tyle aut.A że są to w większości wraki nadające się jedynie do złomowania, to już inna historia.

  9 7 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  Pokazówka + kiełbasa. To wszystko już znamy.

  https://m.youtube.com/watch?v=HU6G5_dPyWo

  5 6 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  Temat Zakopianki, to raczej lobbowanie u aktualnego ministra ds. infrastruktury. To nie jest sprawa na budżet gminny.
  To temat zamiany zwykłej drogi dwupasmowej o terenie zabudowanym ( tam gdzie ograniczenia do 50/h), na drogę ekspresową, a to wymaga budowy dróg lokalnych jak z Luteranki do Lubnia, albo wytyczenie nowej lokalizacji.
  Już taka w latach dwutysięcznych koncepcja była i chodziła ekipa mi. po Polance i wytyczali koncepcyjnie teren dla nowej S7 z obecnego węzła Bieżanów na wiadukt w Myślenicach.

  To raczej jak będzie konferencja wyborcza Wassermannki w Krakowie i na pewno przyjedzie Morawiecki wzorem innych regionów, i podejrzewam że wzorem Dolnośląskiego, gdzie zadeklarował budowę ekspresówki do Lubina i do Kudowy Zdroju prze Kłodzko, a następnie poszerzenie autostrady A4 lub budowę nowej w granicach Dolnośląskiego,
  należy zadbać aby podobne deklaracje złożył dla Małopolski. Czyli budowa S7 Bieżanów Myślenice,
  Ekspresówki do Bielska Białej (Wadowice, Kęty) i ekspresówki do Nowego Sącza i Krynicy.

  Dolny Śląsk to bastion PO, a Małopolska to bastion PiS, dlaczego na Dolnym Śląsku mało by się tyle budować, a w Małopolsce nie?

  13 3 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  Budowa tunelu dla pieszych jest tania i nieskomplikowana. Przyjeżdża koparka i w dwa dni rozkopuje jedną jezdnię. Podbudowa z tlucznia 1 dzień, dźwig wkłada gotowy prefabrykat z żelbetonu i koparka zasypuje ubytek w jezdni. Podbudowa i asfalt to kolejne dwa dni. Tydzień, i przechodzimy na drugą nitkę. Po dwóch tygodniach ekipy przygotowują wejścia i wyjścia z tunelu, oświetlenie itd. Myślę, że PO dwóch miesiącach przejście mogłoby działać, koszt pewnie około kilkuset tysięcy, i co najważniejsze, Zakopianka nie jest zwężona przez rok.

  13 4 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  Witam, problem tuneli i przejść jest od zawsze i nigdy nic nie zrobiono... bodajże 5 lat temu pisałem do gddkia ,by może chciaż zrobili dojścia pod przepusty pod zakopianką, jest oddalony od przystanku może 50-100m w stronę myślenic i odpowiedz była taka "Szanowny Panie,że lepiej przebiegać między samochodami niż nie spełniając wymogów technicznych przejść bezpiecznie pod zakopianką". Nad mienie ,że z tunelu korzystałem za dzieciaka i teraz widzę ,że dzieci bardzo często tam przechodzą ale muszą przejść po trawie,a wystarczył by chodnik i jakaś kratownica do przejścia. Można było to zrobić dawno ale mają gdzieś ludzi. Tutaj link jak to wygląda
  https://dziennikpolski24.pl/gdzie-kladki-i-chodniki/ar/3188358
  Dodam,że to przejście z artykułu jest znacznie dalej od przystanku , bliżej jest od strony myślenic na zakręcie.
  Teraz jest wizja tunelu, lecz dalej brak jakich dróg dojazdowych do niego. Dlaczego brakuje dróg zbiorczych od strony jawornika,by można było bezpiecznie przejechać na drugą stronę. Jest to rozwiązanie punktowe i bezsensowne jak budowa kładek. 7,5 mil. za kładkę w jaworniku, a most na polankę 6 mil. gdzie korzystają samochody i ludzie.

  8 4 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  Świetny tekst na fb zamieścił publicznie popisując się pan Waldemar Kleszcz przewodniczący Rady Sołeckiej z Krzyszkowic- doskonały przykład tego jak w trąbę robi ludzi poseł Szlachetka

  Kopiuję tekst

  "WIARYGODNOŚĆ...
  Wczoraj odbyło się posiedzenie Rady Sołeckiej z udziałem Pana posła Jarosława Szlachetki. Po prezentacji przywiezionej koncepcji przebudowy skrzyżowania na tzw. „Zakopiance” zabrałem głos mówiąc m.in, że owa koncepcja jest nieudolną kopią koncepcji /nr 3/ przygotowanej przez gminę Myślenice, a zaprezentowanej podczas zebrania wiejskiego w dniu 27.04.2017 roku przez P. Jerzego Grabowskiego. Mieszkańcy mieli okazje się z nią zapoznać ponad półtorej roku temu! Zwróciłem uwagę, iż „samo serce” - czyli tunel - został zaproponowany dokładnie w tym samym miejscu! Czym zatem różnią się owe koncepcje? Niczym, ale jest kampania wyborcza i trzeba ludziom „coś pokazać” koncepcja, która półtorej roku temu była zła, teraz jest bardzo dobra ????.
  Na moje słowa Pan poseł odpowiedział, że nie widział koncepcji „nr. 3 Pana Grabowskiego” i co najważniejsze nie została ona formalnie przekazana przez Burmistrza Maciej Ostrowski przekazana do GDDKiA.
  Na dowód tego, ze Pan poseł widział tą koncepcję na własne oczy zamieszczam zdjęcia z w/w zebrania wiejskiego. A na dowód, że Gmina złożyła (tą właśnie) koncepcję w GDDKiA - zamieszczam potwierdzenie jej złożenia - kilka dni po zebraniu wiejskim.

  Ocenę pozostawiam Państwu "

  17 35 Odpowiedz
  • 22 wrz 2018

   Bardzo dobitny przykład jak pan Szlachetka robi z ludzi baranów i zrobi wszystko by posiedzieć jak najdłużej na wygodnym krześle. Ale co obchodzi to pisiorów? Jak tylko zle coś przeczytają o w.w jegomosciu to nawet nie zapoznaja sie z faktami do końca a jesli nawet to i tak Cię szanowny kolego zminusuja bo jakze to plusowac kogoś kto krytykuje kogos z pisu? Nawet jakby jego działania byly niedobre dla gminy to ręka, gębą i czym sie da będą murem za nim bo przecież z pisowskiego nasienia.

   7 6 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  No i zamieścił zdjęcia na których widać jak koncepcja jest wyświetlana podczas zebrania wiejskiego na rzutniku a obok niej siedzi Szlachetka i inni.
  A na kolejnym zdjęciu potwierdzenie zlożenia pisma do GDDKiA.

  Ja się pytam - czy Szlachetka ma nas za idiotów skoro w żywe oczy kłamie ? Czy parcie na władze juz mu wszystkie szare komórki wypaliło?

  20 31 Odpowiedz
  • 20 wrz 2018

   Nic nowego, trzeba raczej pytać kiedy ludzie z PiSu nie kłamią: ano wtedy, gdy się pomylą. Morawiecki ponoć jeździ po kraju i otwiera drogi, które były oddane do użytku przed rządami PiS. Dom wariatów?

   Najważniejsze pytanie: co ci ludzie robią z pieniędzmi z naszych podatków i z tymi z Unii Europejskiej? Aż nie chcę myśleć... Budowa dróg krajowych, szybkiego ruchu i autostrad za rządów PiS stanęła kompletnie; na szczęście gminy i powiaty robią jeszcze coś z drogami gminnymi czy powiatowymi. PiS zamiast roboty uprawia gadanie, planowanie, piep..enie.

   11 16 Odpowiedz
  • Beata 20 wrz 2018

   Parcie na władzę? Przecież jest posłem.
   Wiesz ile dałby Halek i Ostrowski za bycie posłem?

   21 16 Odpowiedz
 • Beata 20 wrz 2018

  Masz nagranie czy tylko słowa, które mogły ale nie musiały tam paść w taki czy inny sposób?
  Tunel w tym samym miejscu? A gdzie niby miałby być?
  Koncepcja mogła paść kiedykolwiek wcześniej, nawet 5 lat temu ale fakty są takie, że jakimś dziwnym trafem ani Pan Kleszcz ani Pan burmistrz nic z ta sprawą nie robili i tak pewnie byłoby nadal gdyby ktoś inny jej nie popchnął. A popchnął ją Pan Szlachetka.
  Teraz rozlega się kwik, bo Kleszcz i reszta chciałaby się podpisać pod sukcesem a finalnie temat zamknął ktoś inny.
  Jak to mówią "Nie ważne jak facet zaczyna ale jak kończy"
  Panowie jak widać zaczęli ale nie potrafili skończyć ;)

  26 21 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  J. Sz. Jeszcze nic nie skonczyl wiec nie mow hop.

  14 17 Odpowiedz
 • Beata 20 wrz 2018
  prywatnie napisał/a:

  Budowa dróg za rządów PiS stanęła kompletnie, zamiast roboty jest gadanie, planowanie, piep..enie.

  Przypomnieć Ci budowanie dróg za PO?

  https://youtu.be/-ganhAHlAkk

  Może przypomnieć Ci ilu podwykonawców poszło z torbami, zlicytowano im firmy i domy gdy Platforma budowała drogi na Euro?

  https://youtu.be/wPz7zAawOE8

  To Ci się podobało? Czego chcesz bronić? Patologii?

  17 16 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  A co mnie obchodzi PO, co za piep..enie. Teraz rzadzi PiS a nie PO i oceniam to co dzieje się teraz :-P

  15 14 Odpowiedz
  • Beata 20 wrz 2018

   To przeczytaj co napisałeś wyżej. PiS, PiS, PiS, PiS. Tyle razy PiSujesz w jednym wPiSie i jeszcze mnie pytasz, "co cię obchodzi PO"?
   Porównujemy rządy to porównujmy. Czego się boisz? Dlaczego się wycofujesz? Co to za uniki?

   13 12 Odpowiedz
  • 20 wrz 2018

   Kiedyś w Pcimiu też rządził jeden Wójt...... i przyszedł PiS i powiem "bez ogródek" .. po Wójcie
   Jakoś tak mi się nasunęło ..

   3 3 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  No zlituj się.. od 3 lat rządzi PiS a Ty ciągle i ciągle o PO. To jak, ustalimy w końcu kto jest od 2015 r. odpowiedzialny za drogi krajowe i autostrady, czy dalej ciuciubabka? :-D

  11 12 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  Najbardziej nie trawie w obecnej polityce ciągłego jęczenia na poprzedników. Oni kradli, to my też możemy? Ogarnijcie się pisowcy macie absolutna władzę to róbcie ta wasza dobra zmianę tak żeby nie można było się do wszystkiego doczepić. Nie interesuję mnie tłumaczenie PO to i tamto. Ale chyba dopiero następne pokolenie doczeka się polityków którzy są nimi żeby coś zmieniać a nie dla samej władzy.

  15 7 Odpowiedz
 • Beata 20 wrz 2018

  Na czym polega ocenianie obecnych jak nie na porównywaniu z poprzednimi?
  Tak już jest

  14 13 Odpowiedz
  • Piotr 20 wrz 2018

   Przeraża mnie co ty piszesz. Mam nadzieję, że te wypowiedzi są nie do końca przemyślane.
   Idąc twoim tropem złodziejami nie są ci co teraz kradną miliony tylko ci co ukradli setki milionów? Jak dla mnie oboje złodzieje.
   Dalej osadzanie stołków swoimi dla ciebie nie jest nepotyzmem bo poprzednicy tak robili? Jak dla mnie to nepotyzm pelna parą.
   Domniemywac mogę, że jak zaczną ludzi zamykać za poglądy to napiszesz, że przecież tamci (np za komuny) to ludzi pałowali.

   9 7 Odpowiedz
   • Beata 21 wrz 2018

    Tylko mnie nie pisz znowu o skokach (bo to ulubiona wrzutka POprzedników). Najpierw zgłęb temat i zobacz kto wyłudzał tam kasę.
    Postępowań z czasów PO-PSL jest już sporo a zapewniam Cię, że będzie ich znacznie więcej.
    Masz dowody na kradzieże PiS to zgłaszaj je do prokuratury. To twój obowiązek.

    Nie musisz nic domniemywać. Za Tuska i Schetyny już zatrzymywano za poglądy polityczne a i nie tylko pały ale też broń poszła w ruch.

    Żyjesz w alternatywnej rzeczywistości czy bronisz poprzedników bo możesz coś materialnie utracić?

    12 12 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  Przecież mamy miliardy po namierzeniu bandytów vatowskich. Stać nas na wszystko. Podobno.Na zebraniu wiejskim w Krzyszkowicach Pan Grabowski przedstawiał koncepcję rozwiązania tematu wjazdu na zakopiankę. Niech Pan Poseł nie robi z nas teraz idiotów, są pewne granice.

  16 15 Odpowiedz
 • 20 wrz 2018

  Temat dotyczy zakopianki i robienia nas w konia przez Pana Posła. Panie Waldemarze Kleszczu, gratuluję odwagi.

  11 12 Odpowiedz
 • 22 wrz 2018

  No cóż, PiS powinien zatrudniać pełnoetatowych psychiatrów już jak się okazuje od dawien dawna. Może w ten sposób uniknęlibyśmy wstydu jaki nam robią? Żenua
  zdjecie

  5 6 Odpowiedz
 • 22 wrz 2018

  Bagietko, ile Ty za toto bierzesz ?

  7 4 Odpowiedz
 • 22 wrz 2018

  Panie Marku 2131,ten lud tak już ma. Wygra Pan Poseł Szlachetka. Nic z tym Pan nie poradzi. To są zwyczajne braki w edukacji.

  4 4 Odpowiedz
 • 23 wrz 2018

  Hmm, ano bardzo wiele :-)

  3 Odpowiedz
 • 24 wrz 2018

  Wiadomo, że długo bezpiecznego wyjazdu w Krzyszkowicach na zakopiankę nie będzie.Ale co ze starą szkołą, o którą walczył Pan Poseł z Panem Radnym a także kandydatem Panem Andrzejem Grzybkiem ?

  4 3 Odpowiedz

Zobacz więcej