Okolice

Trzemeśnia: „Bo co, jak nie Polska” to spektakl przygotowany na 100 lecie odzyskania niepodległości

  • SPTr
  • 13 listopada 2018
Trzemeśnia: „Bo co, jak nie Polska” to spektakl przygotowany na 100 lecie odzyskania niepodległości

„Bo co, jak nie Polska” - pod takim hasłem uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzemeśni uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości, a wyśpiewane słowa: „W listopadowe święto, niech młodość włada Polską, radosna niepodległość i uśmiechnięta wolność” nadały charakter tej uroczystości

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego został przygotowany happening niepodległościowy, podczas którego na przerwach śpiewano pieśni patriotyczne. Korytarze szkoły udekorowane barwami narodowymi, pamiątkowymi zdjęciami oraz cytatami Józefa Piłsudskiego, przeniosły wszystkich myślami do 1918 roku.

Podsumowaniem tych obchodów był spektakl słowno – muzyczny zaprezentowany dla lokalnej społeczności w piątkowy wieczór w Strażnicy OSP Trzemeśnia.

Zgromadzonych gości przywitano piosenką „Radosna niepodległość”, by potem przypomnieć wszystkim naszą historię od przyjęcia chrztu, aż po czasy współczesne. Można był usłyszeć fragment „Pana Tadeusza” pięknie wyrecytowany, obejrzeć taniec z flagami, a także zanucić znaną wszystkim z lekcji muzyki piosenkę „Bartoszu, Bartoszu”.

Na scenie „w murowanej piwnicy spotkali się zbójnicy, ciupagi swe schowali i szabelki zabrali”, bo wszyscy walczyli o wolność. Mała Krakowianka swoją piosenką przypomniała o patriotyzmie naszego regionu. Zabrzmiał hejnał. Młodzi aktorzy wspomnieli również o cudzie nad Rabą, który udaremnił atak wojsk rosyjskich, a wierszem „Wyznanie” podkreślono ofiarność Polaków w walce z zaborcami. Następnie małe różyczki zatańczyły do piosenek:„Rozkwitały pąki białych róż” oraz „Gdy ostatnia róża zwiędła”.

W trakcie spektaklu pojawili się legioniści Józefa Piłsudskiego oraz sam Marszałek, który w teatrzyku cieni podczas rozmowy z uczennicą przypomniał, że „być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.” bo „naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” W legionistów wcieliły się zuchy z myślenickiej gromady „A może budyń?”, które wmaszerowały na scenę wyśpiewując głośno „My, Pierwsza Brygada, strzelecka gromada,
Na stos rzuciliśmy swój życia los, na stos, na stos.”

Chcąc podkreślić zaangażowanie wszystkich Polaków w tworzenie formacji wojskowych, małą scenę opanowały dziewczęta z piosenka „Hej, panienki posłuchajcie”.

Podczas przedstawienia goście obejrzeli prezentację multimedialną - „Animowana historia Polski”. Zostali zapoznani z obrazami Artura Grottgera, które przedstawiały tragizm powstańców polskich. Odśpiewano „Boże coś Polskę”, której refren: „Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną raczże dać nam Panie” uzmysłowił wszystkim, że już żyjemy w wolnym, niepodległym kraju.

Spektakl zakończył się życzeniami radosnej niepodległości i uśmiechniętej wolności, a potem przy muzyce i małym poczęstunku można było porozmawiać, podzielić się emocjami, po prostu cieszyć się wolnością. Wydarzenie zorganizowały Agata Wyskoczyńska i Agnieszka Jasek.

Komentarze (2)

Zobacz więcej