Społeczeństwo

Myślenice: "Światełko" na płycie Rynku. Mieszkańcy wyrazili sprzeciw wobec fali nienawiści

Myślenice: "Światełko" na płycie Rynku. Mieszkańcy wyrazili sprzeciw wobec fali nienawiści

Kolejne polskie miasta w tym Myślenice solidaryzują się z zamordowanym prezydentem Gdańska i organizują symboliczne „światełko”, podczas którego wyrażają sprzeciw wobec fali nienawiści i przemocy

Podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika, a następnie zmarł w szpitalu. Do ataku doszło podczas tzw. „światełka do nieba”, czyli happeningu kończącego każdy finał WOŚP.

Dlatego w kolejnych miastach ich mieszkańcy spotykają się w miejscach, gdzie odbywało się "Światełko do Nieba" – w Myślenicach od 20 lat organizowane jest na płycie Rynku.

Spotkanie miało na celu wyrażenie sprzeciwu wobec fali nienawiści i przemocy oraz solidaryzujące z rodziną Pawła Adamowicza. Zebrało się na nim ponad 200 osób, które trzymały w rękach znicze, a niektórzy serduszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na wstępie odczytano wiersz „Szukam świata...” autorstwa Jarosława Borszewicza, a w tle można było usłyszeć m.in. pieśń „Modlitwa o Wschodzie Słońca” Jacka Kaczmarskiego.

Na zakończenie mieszkańcy z przyniesionych zniczy ułożyli serce oraz napis Gdańsk.

Powiązane tematy

Komentarze (67)

 • mirek@ 15 sty 2019

  piękny gest myśleniczan! BRAWO! zatrzymajmy ta fale nienawisci

  71 18 Odpowiedz
 • 15 sty 2019

  Ludzie ... czy was nie ... jeszcze tydzień temu była wielka afera związana z tym, ze Panem odnośnie ilości mieszkań jakie ma w Gdańsku, skąd, za co itp. a teraz, że go ktoś zadźgał na oczach innych to wręcz świętego niedługo z niego zrobią ... paranoja ... każdego dnia na świecie w podobny sposób giną dziesiątki poza kamerami ... NIKT Z TYM NIC NIE ROBI !! ... setki ludzi również ginie w innych okolicznościach ... a wy chcecie naprawiać świat jak Francuzi ... namalujcie jeszcze kredkami na chodnikach kwiatki i tak brońcie się przed bandytami takimi jak ten w Gdańsku. Już dawno powiedziałem ... przywrócić karę śmierci ... odpalić kilku takich przygłupów dla zasady to następni się zastanowią zanim podniosą rękę na drugiego człowieka.

  61 25 Odpowiedz
 • 16 sty 2019

  Witam
  Wydaje mi się że cały ten spektakl na rynku zainicjował kod - komitet obrony demokracji. Związku z tym chciałem zaznaczyć że myślenicki kod na swoich wiecach nosi plakat , plakaty z przekreśloną kaczką , oraz organizował na rabie heppening symboliczny spływ miniaturek z papieru o wyglądzie kaczek. Każdy zorientowany wie o co chodzi ?! Dla mnie jest to jednoznaczne że jest to w pewnym stopniu nienawiść i niechęć do Jarosława Kaczyńskiego! Chciałem również przypomnieć zachowanie członków kodu w Pcimiu kiedy na rozpoczęcie roku szkolnego przyjechała premier Beata Szydło , to co tam można było zauważyć w zachowaniu tych członków to była po prostu dzicz (gwizdanie , zagłuszanie , buczenie) to lepiej kibice się zachowują. kod po prostu nie zważając na nic , zakłócił normalne rozpoczęcie roku szkolnego dzieciom (co ciekawe wśród kodowców jest były profesor) Następnie w Myślenicach ci sami członkowie w cechu rzemiosła wyzywali pana Piotrowicza od komunistów. Można by tu jeszcze wiele pisać o całym tym ogólnopolskim tworze jaki nazywa się kod ale przypomnę tylko te najważniejsze burdy i prowokacje ze strony kodu. W imię tzw demokracji w obronie tzw konstytucji zamieszki przed sejmem , wyzywanie posłów partii rządzącej , przepychanki z policją i dziennikarzami z tv publicznej. Prowokacja w Gdańsku na pogrzebie Inki i Zagończyka. Atak słowny w Częstochowie na kibiców podczas ich pielgrzymki! Przypomnę jeszcze że na ich wiecach brał udział niejaki mazguła który mówił że stan wojenny to było kulturalne wydarzenie (:co tam tylko jakieś ścieżki zdrowia były). Dla mnie osobiście taka organizacja jak kod oraz ich pobratyńcy obywatele rp szkodzą Polsce. Odkąd powstały te twory na ulicach wielu miast dochodziło do burd i zamieszek a to w imię demokracji i napisu konstytucja. Chciałem zaznaczyć że nie tylko kod sobie może manifestować tylko wszyscy bez przeszkadzania a kod każdemu chce odebrać to(nie macie monopolu na ulicę) , następnie niech każdy rząd wie i każda partia szczególnie się to tyczy PO , że władza nie jest dana na wieki i trzeba pogodzić się z porażką Apeluje do komitetu obrony demokracji o opamiętanie bo jak tak dalej będziecie robić to jeszcze nie jedno zło możemy oglądać!

  60 29 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 15 sty 2019

  raczej wielkie halo o smierc czlowieka ktorego ktos zadzgal na oczach milionow ludzi !

  49 12 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 sty 2019

  To nie bohaterstwo, to powinność powiedzieć NIE całemu złu które zagościło w przestrzeni publicznej. Nie wystarczy iść na rynek i liczyć że kiedyś tam któraś partia zrobi porządek. To my zrobimy porządek, jeśli będziemy mieć wspólny cel.

  47 10 Odpowiedz

Zobacz więcej