Edukacja

Nauczyciele mówią "Dosyć!". Trwa strajk w szkołach w całym kraju

Nauczyciele mówią "Dosyć!". Trwa strajk w szkołach w całym kraju

 

W całej Polsce rozpoczął się organizowany przez ZNP i FZZ strajk nauczycieli. Na szkołach wiszą flagi państwowe, związkowe i czarne, a także plakaty informujące o strajku

artykuł aktualizowany

Na budynkach szkół i przedszkoli umieszczone są flagi państwowe, związkowe i czarne, a także plakaty informujące o strajku.

Według ZNP zamiar udziału w strajku zadeklarowało blisko 92,04 proc. placówek w kraju. Decyzja o strajku zapadła po wczorajszych, ostatecznych rozmowach przedstawicieli nauczycieli z rządem o czym poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Sławomir Broniarz, prezes ZNP: Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum ZZ . Zgodnie z uchwalą ZG ZNP od 8.04 zaczynamy strajk!

 

 

Rozpoczynający się w poniedziałek strajk będzie bezterminowy.

Powiat myślenicki: Większość szkół za strajkiem

W powiecie myślenickim odbyły się referenda strajkowe. Ich wyniki pokazały, że w większości szkół pracownicy opowiadają się za protestem.

Myślenice

Tylko w gminie Myślenice do strajku gotowych jest 30 placówek. We wszystkich szkołach w Gminie Myślenice, które przystąpią do strajku zapewniona będzie opieka świetlicowa oraz funkcjonować będą stołówki.

W dwóch szkołach mimo strajku zajęcia będą prowadzone, są to: Zespól Placówek Oświatowych Nr 1 (Dolne Przedmieście) oraz Szkoła Podstawowa Nr 6 (Chełm).

Czy popierasz strajk nauczycieli, którzy walczą o podwyżki?

 • TAK TAK 43%
 • NIE NIE 54%
 • NIE WIEM NIE WIEM 3%
 • Głosów: 1689

Siepraw

W gminie Siepraw do strajku przystąpiła jedna szkoła - ZPO w Sieprawiu. Dla uczniów, którzy przyszli o szkoły (w poniedziałek 8 kwietnia było ich 7) zostały zorganizowane zajęcia wychowawczo –opiekuńcze prowadzone przez nauczycieli.
 
Sułkowice

W czasie ogólnopolskiego strajku nauczycieli w szkołach i przedszkolach na terenie Gminy Sułkowice, które przystąpiły do akcji protestacyjnej dyrektorzy zapewniają uczniom zajęcia opiekuńczo – wychowawcze.

Wiśniowa

W Gminie Wiśniowa strajk odbywa się w ZPO w Lipniku oraz w SP w Węglówce, natomiast do strajku nie przystąpiono w ZPO w Wiśniowej. We wszystkich szkołach nauczyciele zapewniają uczniom opiekę, realizowane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
 
Lubień 
 
Na terenie Gminy Lubień nauczyciele w szkołach podstawowych nie strajkują. Zajęcia odbywają się bez zakłóceń.
 
Pcim 
 
 
We wszystkich szkołach objętych strajkiem w gminie Pcim zapewniono zajęcia opiekuńczo-wychowawcze (gry i zabawy sportowe,zajęcia plastyczne) dla dzieci. Opiekę nad uczniami, którzy przybyli do szkoły w tym dniu sprawują nauczyciele placówki, którzy nie przystąpili do strajku.

 

 

Egzaminy to priorytet 

Termin protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury.

Jak czytamy na stronie Miasta i Gminy Myślenice: "Priorytetem dla władz jest terminowe przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych egzaminów".

- Od 8 kwietnia we wszystkich szkołach i przedszkolach zaplanowany jest strajk, podobnie jak w większości szkół w Polsce. Urząd jest w stałym kontakcie z dyrektorami wszystkich placówek. Wszystkie organizują opiekę wychowawczą , funkcjonować będą również stołówki szkolne - mówi Renata Marzec, naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu UMiG Myślenice.

Mimo to, dyrektorzy apelują do rodziców, aby "w razie możliwości zapewnić opiekę dzieciom w domu" . Takie komunikaty wydały m.in. Szkoła Podstawowa nr 2 i 3 w Myślenicach. 

Zajęcia będą prowadzone w Zespole Placówek Oświatowych na Dolnym Przedmieściu i w Szkole Podstawowej nr 6 na Chełmie.

[gallery ids="1580|1581|1582|1583|1584|1585|1586" captions="Nauczyciele mówią "Dosyć!". Trwa bezterminowy strajk w szkołach w całym kraju|Nauczyciele mówią "Dosyć!". Trwa bezterminowy strajk w szkołach w całym kraju|Nauczyciele mówią "Dosyć!". Trwa bezterminowy strajk w szkołach w całym kraju|Nauczyciele mówią "Dosyć!". Trwa bezterminowy strajk w szkołach w całym kraju|Nauczyciele mówią "Dosyć!". Trwa bezterminowy strajk w szkołach w całym kraju|Nauczyciele mówią "Dosyć!". Trwa bezterminowy strajk w szkołach w całym kraju|Nauczyciele mówią "Dosyć!". Trwa bezterminowy strajk w szkołach w całym kraju" authors="||||||" ]

Powiązane tematy

Komentarze

 • 8 kwi 2019

  W TV słyszałem wiadomość, że nauczyciele w Polsce pracują najkrócej na tle swoich kolegów w UE.
  Czy to jest prawda?

  90 28 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 kwi 2019

  Reforma jak i strajk jest potrzebny w oświacie, ale nie w takiej formie. Tracą na nim przede wszystkim dzieci i młodzież, która niebawem rozpoczyna egzaminy. Zamiast powtarzać materiał przydatny do egzaminu to zastanawiają się czy ich szkoła jest otwarta, a jeśli tak czy będzie dla nich miejsce na szkolnej świetlicy. Jeśli nauczyciele wybierają taką formę protestu - OK, ale zróbcie to po zakończeniu egzaminów. Inaczej doszczętnie stracicie zaufanie w oczach dzieci, młodzieży jak i rodziców.

  89 17 Odpowiedz
 • myszka1987asia@vp.pl 8 kwi 2019

  Skoro "Solidarność" dała radę podpisać porozumienie to czemu reszta nie. Co liepsi są bo do innego związku należą? W d... ach się im poprzewracało i tyle. Teraz powinno się ich wszystkich ukarać naganą lub zwolnieniem z pracy za niewykonywanie obowiązków.

  97 56 Odpowiedz
  • 8 kwi 2019

   Nie członkowie solimarności podpisali, oni strajkują, to działacz pis, niejaki Proksa z działaczką pis niejaką Szydło z nakazu niejakiego Jarkacza

   WodnikSzuwarek napisał/a:

   Do tego 3 lata pełnopłatnego urlopu na poratowanie zdrowia, dodatki szkodliwe, dopłaty do mieszkań, wolne w wakacje, ferie, soboty, święta. Na to wszystko 13 i 14 pensja i 18 godzin lekcyjnych czyli 13,5h pracy w klasach tygodniowo.

   Normalnie jak jakaś Szlachta Jerozolimska a poziom nauczania brnie nieustannie do dna.

   Zapomniałeś dopisać o darmowej daczy, jachcie, wycieczek na Hawaje za pieniądze uczniów no i że te pensje to w dolarach, euro, jenach razem wziętych

   Viking napisał/a:

   Wiecie co dziś moi koledzy i koleżanki stwierdzili w firmie? Że należałoby wywalić starych nauczycieli, którym się w głowach przewraca i zrobić w ten sposób miejsca dla młodych, którzy dziś szukają pracy.

   A młodzi, szczególnie matematycy, fizycy itp. to walą drzwiami i oknami, no normalnie zabijają się o ten luksus

   23 8 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  http://miasto-info.pl/myslenice/13002,nauczyciele-mowia-dosyc-trwa-bezterminowy-strajk-w-szkolach-w-calym-kraju.html

  https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/597573,badania-nie-klamia-nasi-nauczyciele-przy-tablicy-pracuja-najkrocej-w-europie.html

  Nie ma takich danych o innych pracownikach z Polski aby pracowali krócej niż ich odpowiednicy w UE- raczej dłużej.
  Porównuj zatem nie wybiórczo nauczycieli ile bu dostali na start dwa razy dłużej pracując w UE,
  z innymi pracownikami jadącymi do UE którzy na starcie bez podnoszenia godzin pracy dostali by jeszcze więcej.
  Więc jakieś szukanie uprzywilejowania przez jedną grupę zawodową jest nieporozumieniem.

  Zacznijmy od dołożenia godzin pracy nauczycielom porównywalnych do ich kolegów w UE i mówmy dopiero wtedy o podwyżkach. Ale też nie średniej UU tylko średniej polskiej.

  52 17 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  No swietnie pokazali klase nie robie jak nie dostane WINCY szmalcu ino to w głowach, jak sie nie podoba to jak mawiał klasyk brac kredo i zmieniac pracę albo wyjezdzac i nie blokowac miejsc pracy.

  53 20 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  Dobro dziecka na pierwszym miejscu, nauczycielu jak Ty spojrzysz w oczy rodzicowi, który musi prosić o wolne bo w przedszkolu/szkole DZIŚ nie pracujesz a bierzesz za to pieniądze.
  Ja nie jestem w stanie dziś być w pracy bo walczysz o większe pieniądze, nie spełniam swojego obowiązku, bo Ty strajkujesz. Ja w ciągu Wakacji będę miała mniej wolnego dla mojego dziecka a Ty dostaniesz większe pieniądze i wolne w wakacje.
  Czemu drogi nauczycielu nie strajkujesz w wakacje, jeżeli tak ważne jest dla Ciebie dobro dziecka?

  102 42 Odpowiedz
  • 8 kwi 2019

   Strajkuje i nie bierze pieniędzy, a Ty możesz dostać 80% poborów za każdy dzień strajku przez 60 dni.

   26 45 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 kwi 2019
  taki_gość napisał/a:

  Strajkuje i nie bierze pieniędzy, a Ty możesz dostać 80% poborów za każdy dzień strajku przez 60 dni.

  W ktorym miejscu pracownik prywatnej firmy jak np. bank, korporacja, firma deweloperska, sklep ma takie prawo. Poprosze o cytat podstawy prawnej, dzieki z gory.

  49 10 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 kwi 2019
  taki_gość napisał/a:

  Strajkuje i nie bierze pieniędzy, a Ty możesz dostać 80% poborów za każdy dzień strajku przez 60 dni.

  Kuzik prawda. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie urzędu miasta - taka rekompensata nie przysługuje w szkołach na terenie Myślenic, ponieważ szkoły rzekomo zapewniają opiekę świetlicową. W rzeczywistości żadne dziecko nie chce być same w szkole, więc rodzice nie mają wyboru i muszą z nim pozostać w domu.

  41 10 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  Proszę uprzejmie:

  [i]
  Kraków, 1 kwietnia 2019 r.
  INFORMACJA PRASOWA
  Zasiłek opiekuńczy, gdy szkoła zamknięta
  Jeśli nagle zamknięto żłobek, przedszkole, czy szkołę rodzic może zostać w domu z dzieckiem i skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Wystarczy złożyć do pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu takiej placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego.
  Aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego należy spełnić trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a zamknięcie placówki jest sytuacją nieprzewidzianą. Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem. Planowany remont placówki, o której rodzice zostali wcześniej poinformowani, już sytuacją nieprzewidzianą nie jest.
  Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub w prowadzą własną działalność gospodarczą.
  Zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem posiadania prawa do zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki chorobowej i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki. Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.
  Rodzic chcący uzyskać taki zasiłek musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek Z-15 A i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.
  Więcej informacji o zasiłku opiekuńczym można znaleźć tutaj:

  https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-opiekunczy/komu-przysluguje

  Anna Szaniawska
  Regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce

  [/i]

  6 17 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 kwi 2019
  taki_gość napisał/a:

  Proszę uprzejmie:

  Kraków, 1 kwietnia 2019 r.
  INFORMACJA PRASOWA
  Zasiłek opiekuńczy, gdy szkoła zamknięta
  Jeśli nagle zamknięto żłobek, przedszkole, czy szkołę rodzic może zostać w domu z dzieckiem i skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Wystarczy złożyć do pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu takiej placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego.
  Aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego należy spełnić trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a zamknięcie placówki jest sytuacją nieprzewidzianą. Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły jest traktowane jako nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem. Planowany remont placówki, o której rodzice zostali wcześniej poinformowani, już sytuacją nieprzewidzianą nie jest.
  Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub w prowadzą własną działalność gospodarczą.
  Zasiłek opiekuńczy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje bez okresu wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą warunkiem posiadania prawa do zasiłku opiekuńczego jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki chorobowej i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki. Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.
  Rodzic chcący uzyskać taki zasiłek musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek Z-15 A i dołączyć do niego oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.
  Więcej informacji o zasiłku opiekuńczym można znaleźć tutaj:

  https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-opiekunczy/komu-przysluguje

  Anna Szaniawska
  Regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce

  Kwesta mocno dyskusyjna, po pierwsze jest dla dzieci do lat 8. Po drugie Twoja wypowiedz mozna bylo zrozumiec tak, ze osoba strajkujaca z sektora prywatnego np. pracowniczka Lidla, dostanie 80%.

  Ale niech ci bedzie.

  18 3 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  gdyby PO w latach 2013-2015 podnosiło pensje nauczycielom to dziś by mieli więcej, teraz ten protest jest mocno polityczny, wystarczy spojrzeć na dane gdzie te szkoły są pozamykane w większości

  49 37 Odpowiedz
  • mirek@ 8 kwi 2019

   gdyby pis podniosl im pensje albo nie robil reformy edukacji to tez nie byloby protestu, za to jest krowa+

   42 33 Odpowiedz
  • 8 kwi 2019

   Drogi szakalu, PO w latach 2007- 2012 podniosło ponad 40% pobory nauczycieli. Szczególnie mądrze. bo nauczyciel stażysta w 2007 roku zyskał prawie 500 zł, by przyciągnąć do zawodu. Inni mniej. Podwyżki zróżnicowano. PO chciało zwiększyć pensum, ale opór związków i PiSu to uniemożliwił. Godzina karciana to wypadkową tej próby. PiS na tym jechał m.in. aby kupić Solidarność. Niech się teraz męczy. Np. w latach 2007 - 2012 podstawa wynagrodzenia nauczyciela mianowanego wzrosła z 1829 zł do 2770 zł. To są fakty. Dyskusja o czasie pracy n-la trwała parę lat. PiS wspierał roszczeniową Solidarność. Dziś kółka się wracają. Dyletanctwo w tej dyskusji o edukacji się szerzy. Za nagonką medialną na nauczycieli *****izji.

   24 30 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    8 kwi 2019

    Zwiększajac pensum, trzeba by dokonać zwolnień nauczycieli, to kłopot. Pieniądze tez by się pewnie znalazły, gdyby konsolidować szkoły w większe jednostki. Np. W stróży utrzymuje się dwie podstawówki mające jakieś c.a. Po 100 dzieci. To dwa kompleksy budynków, dwóch dyrektorów, dwie sekretarki, i masa nauczycieli, którzy mogliby mieć inaczej poukładane godziny.

    Zmniejszenie zatrudnienia, konsolidacja i restrukturyzacja de facto dałaby nowe środki dla nauczycieli i innego personelu technicznego. Ale tu tez byłby opór i ból czterech liter.

    17 5 Odpowiedz
    • 8 kwi 2019

     Pamiętaj, że Ustawa o Systemie Oświaty mówi, że jeżeli do szkoły podstawowej jest ponad 3 km. to Gmina jest zobowiązana zapewnić darmowy dowóz dla dzieci. Nie neguję, że tak jak teraz jest taniej, ale trzeba by dobrze policzyć.
     W Myślenicach (na Chełmie) jest taka szkoła do której chodzi 26 dzieci i co doradzisz? Zlikwidować? Dowozić? Czy jakieś inne pomysły?

     13 5 Odpowiedz
     • Brak zdjęcia
      8 kwi 2019

      Dowozic, chyba taniej jest dowozic dwa razy dziennie dzieci, niz utrzymywac mala szkole i zatrudniac tym samym gro ludzi, plus utrzymywac budynki i je remontowac.

      jesli do skzoly chodzi 100 dzieci, to sa to dwa autokary po 50 osob, przy zalozeniu ze od dziecka koszt wyniesie ok 100 zl to daje ci 10 000 zl
      przy czym pensja w wysokosci 3500 brutto oznacza dla pracodawcy koszt 4217 zl, czyli na miesieczny koszt dowozzu wynioslby 2.2 pensji nauczyciela.

      Jesli doliczysz do tego koszta stale jakie generuja takie budynki (woda, scieki, ogrzewanie, stolowka, srodki chemiczne, kredyt, przybory, wypoazenie sal). Czemu wiec nie dowozic?

      Na przykladzie strozy - SZCZEGOLNIE ze gimnazjum ulega likwidacji i w jednej szkole zwolni sie duza przestrzen. :)

      9 3 Odpowiedz
   • 8 kwi 2019

    Aaaaaa tak wrzucę bo pasuje do Twojej wypowiedzi i Twoich źródeł
    https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/manifestacja-nauczycieli-chca-podwyzek-inaczej-strajk-we-wrzesniu,534622.html
    Nie wypowiem się, bo mam mieszane zdanie co do Broniarza. Wychodzi na to, że to specjalista od strajków. Ale z drugiej strony co by nie gadać złych praktyk, naleciałości fatalnego systemu, kiepskich decyzji nawarstwiło się od czasu transformacji. To nie jest do wyprostowania strajkiem, podwyżką, terrorem. Potrzebny jest dochód narodowy, kupa kasy i chęci poprawy patologii. Inna strona medali to własnie słowo terror. Strajk i niezadowolenie to jedno ale "żądanie szacunku" to drugie. Pierwsze słyszę, że szacunku się żąda a nie buduje :-))) mozna szacunek wypracować strażak gasi ale gdy podpala to już nie jest strażakiem, prawdziwy lekarz gdy leczy ma uznanie zaziewany i zblazowany felczer raczej szacunku nie wyżąda :-) a też przysięgę Hipokratesa klepał na pamięć, policjant z wyboru chroni i służy a munduru nie splami pamiętając o przysiędze etycznej ale policjant na usługach mafii to konfident. Co Broniarz ma na myśli żądając szacunku?

    Po co ten temat wałkować (redakcjo) w kolejnym wątku. Przeciez już jest o tym.
    http://miasto-info.pl/myslenice/12997,fiasko-rozmow-z-rzadem-w-poniedzialek-w-szkolach-rozpocznie-sie-strajk.html
    http://forum.miasto-info.pl/myslenice/14686,nauczyciele.html

    mirekm napisał/a:

    gdyby pis podniosl im pensje albo nie robil reformy edukacji to tez nie byloby protestu, za to jest krowa+

    Daliście się złapać jak mucha na lep. Przecież to jest majstersztyk taktyki dowodzenia. Robisz alarm bojowy w chwili najbardziej niestabilnej - normalna taktyka. Z jednej strony testujesz własne mozliwości taktyczne, z drugiej słabość przeciwnika z trzeciej zakrywasz temat tematem (niektórzy tu na forum stosują zalewaniem gównem gówna), stara dobra taktyka.
    Dlaczego inteligentny gość wlał o krowach właśnie teraz? Nie zdziwiło Was to. Mnie owszem. Zaczałem grzebać bo to normalne nie było zatem musiało być taktyczne. Obiecał coś co nie jest w programie ale za to bardzo prawie pewne, że będzie lub już wie że będzie. "Rozdał" kase (na razie planowaną) unijną :-) a cała reszta już się złapała na przekaz ile jest warta :-))) dla mnie majstersztyk polityczny, obyczajowo gorzej ale weź mu zarzuć nieprawdę. Kto zaś chciał to odebrał krowę czy świniaka do siebie :-)))
    https://www.rp.pl/Polityka/190409529-Skad-PiS-wezmie-pieniadze-na-doplaty-do-krow-i-swin.html
    Chapeau bas....

    5 9 Odpowiedz
   • 9 kwi 2019

    Droga Seneka
    gdyby PO w latach 2012-2015 podnosiło pensje nauczycieli a nie zamroziło ich to dziś by nie było tego szumu
    proszę również podać o ile za PIS w 3 lata pensja wzrosła

    12 10 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  Nauczyciele nie mieli źle przez lata. Płace porównane do czasu pracy, wakacji i ferii, dawały satysfakcję.
  Ostatnimi lat rząd zauważył , że ludzie za mało zarabiają i postanowił zmusić wyzyskiwaczy do podniesienia płac. Ale rząd nie pomyślał o tym, że w śród wyzyskiwaczy jest on sam i nie zawracał sobie głowy swoją budżetówką, nawet nie zabezpieczając środków na owe wzbogacenie budżetowego społeczeństwa (pielęgniarki, policjanci itd każde musiało walczyć o swój interes)
  Jakoś dziwnie założył, że wyzysk to tylko prywaciarze.

  Ta budżetówka miała się całkiem nieźle, ale gdy wprowadzono, minima, ograniczenia czasu pracy, stawkę godzinową podniesiono, to zarobki zaczęły rosnąć w sektorze pozabudżetowym, a budżetówka tkwiła w w starym nadaniu.

  Naraz reforma szkolnictwa przypadła na ten rok, nauczyciele sfrustrowani, że coś będzie inaczej, że czegoś się trzeba będzie nauczyć, że książki inne, że klasa szósta spotka się z siódmą, że zawodówki....
  i to wywołało frustrację i wielki żal, że każą nam się przemęczać za stare wypłaty, i to już tak rozżaliło kadrę, że ta się obraziła, jak pewna pięciolatka ze starszaków.

  29 12 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  Nauczyciele za obiecane 1000 złotych dali się wmanewrować w gierki polityczne Broniarza. Jak się to ma do Waszej misji zawodowej Szanowni Pedagodzy. Gdzie w tym są uczniowie i ich przyszłość. To jest tak żałosne, że trudno komentować.

  54 28 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019
  taki_gość napisał/a:

  Strajkuje i nie bierze pieniędzy, a Ty możesz dostać 80% poborów za każdy dzień strajku przez 60 dni.

  Sam sobie siedź przez 60 dni na 80%
  A gdzie do tego choroby dziecka, a to nic tatuś też może.
  Ale to nic że mój zakład pracy musi za mnie i za kolejne takie osoby jak ja łatać dziury bo zamiast 40 pracowników ma 20 bo reszta musi okazyjnie wsiąść opiekę bo się im należy w takiej sytuacji.
  Weź człowieku pomyśl zanim napiszesz. Inną rzeczą jest jak dziecko chore i trzeba a inna jak dziecko zdrowe i musisz.
  A co z dziećmi 8,9,10 letnimi... Niech siedzą same w domu przez 8godzin plus dojazd do pracy i z pracy? Bardzo bezpiecznie. No są jeszcze świetlice, ale na progu od piątku słyszysz lepiej żeby jednak zostawić dziecko w domu wie pani jak to jest...

  Niech Nauczyciele strajkują w Wakacje, wtedy i tak musisz się zorganizować do opieki nad dziećmi i to jest wiadome od kiedy do kiedy

  19 15 Odpowiedz
  • 8 kwi 2019

   Dlaczego nie protestowałeś jak strajkowali policjanci? Bo nie dawali mandatów? Bo Ciebie to nie dotyczyło?

   24 9 Odpowiedz
   • 8 kwi 2019

    A skąd pewność że nie protestowałem?????

    A poza tym ja protestuje na obecny czas, mogli wybrać lepszy moment, czerwiec, lipiec, sierpień.
    Nauczyciela należy szanować, Jego pracę też i należy się im godziwa pensja jak każdemu w tym państwie.
    Tylko trochę zrozumienia dla innych którzy też pracują i mają dzieci.

    14 1 Odpowiedz
    • 9 kwi 2019

     Masz rację. czerwiec, lipiec i sierpień to byłby najlepszy termin na strajk nauczycielski.

     8 7 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  Strajk nauczycieli, mądry wie dlaczego, głupi i tak nie zrozumie

  33 22 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  Wiecie co dziś moi koledzy i koleżanki stwierdzili w firmie? Że należałoby wywalić starych nauczycieli, którym się w głowach przewraca i zrobić w ten sposób miejsca dla młodych, którzy dziś szukają pracy.

  Ewentualne podwyżki w budżetówce będą oznaczać że wszyscy dostaniemy "po kieszeni". Rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy. Jeśli rząd coś komuś daje to my wszyscy się na to składamy (tak jak w przypadku 500+).

  34 11 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   8 kwi 2019

   W jakiej branży pracujesz? Pracuje w audycie i bywam w dużej ilości firm w Krakowie. W tych sławnych „korpo” widzę bardzo dużo absolwentów chemii, biologii, historii, geografii na stanowiskach księgowo administracyjnych. Zamiast iść na nauczyciela, poszli księgować faktury i maja na starcie 2500 na rękę. Wystarczy ze znają języki, a z tym w Polsce w młodym pokoleniu jest świetnie.
   Absolwenci matematyki czy fizyki nie idą na „nauczyciela”, tylko idą do „korpo” na dewelopera aplikacji. Przeciętny absolwent matmy albo fizyki nie będzie miał problemu nauczyć się języków programowania (cześć z nich poznaje je w ramach studiów) i sobie pójdzie na Java Developera zarabiając na start 5000 netto. A w Krakowie jest generalnie duże ssanie na rynku pracy.

   Ci którzy są młodzi i idą na nauczycieli albo maja pasje (niewielka liczba), albo po prostu są za słabi żeby ich ktokolwiek przyjął z strefie prywatnej.

   [cytat]Za to w ogóle nie zgłaszają się nauczyciele matematyki i fizyki, czyli przedmiotów, które są w mojej szkole wiodące.
   Z czego to wynika?
   Absolwenci wydziałów przedmiotów ścisłych mają propozycje z przedsiębiorstw, banków, firm ubezpieczeniowych. Nawet jeśli ktoś marzy o pracy w szkole, to się na nią nie decyduje. Idzie tam, gdzie zarobi pieniądze, które pozwolą mu się utrzymać. Jestem świadoma, że oświata traci wielu dobrych nauczycieli. Dla mnie konkurencją jest właśnie bank i firma ubezpieczeniowa, a nie inna szkoła.
   Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24618962,dyrektor-najlepszego-liceum-w-polsce-konkurencja-nie-sa-inne.html[/cytat ]

   https://www.wykop.pl/link/4888367/#comment-64542787

   17 2 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  Podniosą paliwo do 6 zł i da się, ewentualnie z większego podatku po dalszym wzroście cen żywności. Oczywiście rządowi sami sobie nic nie odejmą, niepotrzebnych etatów nie zredukują (cyfryzacja a ilość urzędników zamiast maleć rośnie). No i mają jeszcze jedną furtkę: obciążą samorządy. Czy to tak powinno wyglądać? Chyba nie...

  17 8 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  Ale też były czasy, że z dnia nauczyciela do jego domu zanosiły bukiety kwiatów grupki uczniów, bo nauczyciel by ich nie objął obydwoma rękami.
  A na imieniny były składki a to na odkurzacz a to na dywan, kilim, pralkę i takie tam pomysły komitetu rodzicielskiego, do którego należeli najambitniejsi rodzice, którym średni ocena 4.0 ich pupili nie odpowiadała. I aktywnością w składkach, wymuszaną na pozostałych rodzicach, zaskarbili sobie względy dla swoich dzieci. Tak żeby miały 5 a jak weszła ocena 6, to taką mieć musiały.
  Wychowawczynie - bo to one były beneficjentem, były zawsze mile zaskoczone, bo o jej, skąd wiedziałyście, że nie mam pralki. Taka miła ta trójka klasowa.

  15 6 Odpowiedz
  • 8 kwi 2019
   WodnikSzuwarek napisał/a:

   I co z tego, że zarabiają więcej? Przy porównaniu większości zawodów w UK czy Niemczech zarabia się więcej. Czymże więcej jest nauczyciel w porównaniu z lekarzem czy pielęgniarką?
   Jakaś wybrana kasta, która ma zarabiać jak Premier czy Prezydent?

   Do tego 3 lata pełnopłatnego urlopu na poratowanie zdrowia, dodatki szkodliwe, dopłaty do mieszkań, wolne w wakacje, ferie, soboty, święta. Na to wszystko 13 i 14 pensja i 18 godzin lekcyjnych czyli 13,5h pracy w klasach tygodniowo.

   Normalnie jak jakaś Szlachta Jerozolimska a poziom nauczania brnie nieustannie do dna.

   To idź uczyć, dostaniesz "14" :))))))) dopłatę do mieszkań, wolne soboty i niedziele :) Kto mądry, wie o czym napisałem. No idź śmiało ! Też będziesz miał tak cudownie. A skoro poziom nauczania " brnie nieustannie do dna" to dlaczego posyłacie dzieci do szkoły? Nie lepiej je samemu uczyć :) Powodzenia.

   11 13 Odpowiedz
   • 8 kwi 2019

    Ja im nie zazdroszczę, dlatego wybrałam zawód pielęgniarki,- powiedziała mi moja siostra po zacytowaniu Twojego tekstu jej, przeze mnie.
    Skończyła wyższe studia pielęgniarstwa, mając praktyki na Czerwonej Chirurgii UJ na Kopernika, gdzie przecierała tyłki pacjentom.
    Pracuje 8 h dziennie i w niedzielę i inne święta. Gdy upomniały się o swoje, nie doświadczyły wsparcia pedagogów, bo ci przez swoje przywileje 1/2 etatu w stosunku do pielęgniarek dwóch miesięcy wakacji i kilku tygodni ferii, patrzą na takie z góry, jako klasa wyższa.
    Z nieukrywaną satysfakcją, zwracają teraz wzrok w waszym kierunku z myślą, a Wy nam współczuliście? o pomocy i wsparciu już nie wspomniała, bo podobno nauczyciele to najbardziej egoistyczna grupa zawodowa.

    15 10 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     8 kwi 2019

     Gdy pielęgniarki i rezydenci się upomnieli o swoje usłyszeli, że mają służyć. A na argument, że też mają rodziny podobnie jak pracownicy handlu i że może też nie muszą pracować w niedziele, wszyscy zmierzyli ich wzrokiem i powiedzieli: macie służyć sami se wybraliście zawód, a w ogole to nic nie robicie tylko kawki pijecie.

     15 1 Odpowiedz
    • 9 kwi 2019

     Wyobraź sobie, że wiem jak ciężka jest praca min. pielęgniarki i zawsze kibicuję tej grupie zawodowej, jak również policjantom, górnikiom, lekarzaom itp. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma... W wakacje nauczyciele wybierają urlop.

     7 7 Odpowiedz
     • Brak zdjęcia
      9 kwi 2019

      W wakacje te bedziecie meic 44 dni robocze wolne, podczas gdy przecietny Polak ma w ciagu roku 26 dni platnego urlopu. Jesli nie widzisz pewnej dysproporcji - wspolczuje Twoim uczniom.

      14 5 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  Vivaldi przypominam sobie, że lekarzom też kazaliście się pakować i wyjeżdżać jak nie pasuje.... Tylko patrzeć jak powiecie to rolnikom, pracownikom sądu, administracji....
  Zastanawiam się tylko kto ostatni zgasi światło jak już wszystkich wywalicie ????

  12 8 Odpowiedz
 • 8 kwi 2019

  W pierwszej kolejności należy zmienić system edukacji, sposób szkolenia nauczycieli i w konsekwencji sposób nauczania!

  Niestety nie mam czasu rozwinąć myśli ale przynajmniej zacytuję:

  "Według naukowców z NASA rodzimy się kreatywnymi geniuszami, których ogłupia system edukacji.
  (...)

  Naukowcy przeprowadzili więc ten sam test na 1600 dzieciach między 4 i 5 rokiem życia. Wyniki były szokujące.
  Jest to test, który sprawdza umiejętność znajdowania różnych innowacyjnych rozwiązań problemów. Jak myślisz, jak wiele z tych dzieci wykazało wyobraźnię na poziomie geniuszu?

  Całe 98% z nich!

  Jest jeszcze ciekawiej

  Naukowcy byli tak zaskoczeni, że postanowili zbadać te same dzieci jeszcze raz po kilku latach, kiedy miały 10 lat.

  Wynik? Już tylko 30% dzieci wykazało ten sam poziom kreatywności co wcześniej.

  Kiedy miały 15 lat, wynik spadł do 12%. A co najsmutniejsze – tylko 2% z nas utrzymuje swój geniusz po latach edukacji.
  (...)

  system edukacji rujnuje nasz geniusz.

  „Nie jest to trudne do zrozumienia – szkoła, jak to nazywamy, to instytucja, która pojawiła się w historii po to, byśmy odgrywali rolę, jakiej wymagają od nas klasy rządzące, a nie przeciętni ludzie.”

  „Aby tak zwana elita mogła utrzymywać swoje jawnie luksusowe życie, gdzie robi się najmniej ze wszystkich, a korzysta najwięcej, jasne jest dla nich, że dzieci muszą być ogłupiane, by to akceptować (a nawet służyć temu); by godzić się na zaborczy system sztucznego niedostatku i niekończącej się eksploatacji w nieustającej wojnie.” – pisze Nascimento. (...)"

  http://warsztatdobregoslowa.pl/geniusze-system/

  https://singularity.pl/rodzimy-sie-geniuszami-potem-system-edukacji-robi-z-nas-glabow-nasa-ma-na-dowody/

  https://mamawformie.pl/2018/02/wedlug-badan-nasa-system-edukacji-okrada-nas-z-kreatywnego-geniuszu/

  Sprzeciw obecnemu modelowi edukacji (indoktrynacji) młodych:

  http://forum.fraktalna.pl/viewtopic.php?t=41&p=61#p53

  8 3 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  Pensje nauczycielskie po II wojnie, wzmacniane były jajkami, masłem. śmietaną, cielęciną, kiełbasą ,grzybami etc, potem odkurzaczami, kosmetykami, kryształami swojej produkcji , w stanie wojennym rarytaśy spod lady ,Wedle, czekolady. Podobnie było z lekarzami, pielęgniarkami i innymi. PRL zbudował braterski system. Potwierdził go w Karcie Nauczyciela. Przed II wojną nauczyciel był autorytetem m.in. przez zarobki. Zarabiał miesiëcznie krowę, a to był majątek. W III RP jak jest, wszyscy widzimy. Częste i beznadziejne reformy systemowe, nie nadążające za współczesnym światem zmiany programowe. Karta Nauczyciela się nie sprawdza w czasach kapitalizmu. Krowa+ dla nauczycieli i powrót do zasad II RP by się przydał. Piłsudski z Żoliborza woli wieprze i barany. Każda grupa zawodowa zamykająca sië i nieotwarta staje sié egoistyczna. To razi, stąd dopływ świeżej krwi, pojawianie się dorywczo w szkole ludzi na co dzień wykonujących inne zawody. W renomowanym swego czasu krakowskim technikum oprócz stałych pedagogów mieliśmy dochodzących, którzy byli naczelnikami, dyrektorami oddziałów regionalnych branży ,inżynierami po lwowskiej politechnice . Ożywiali doskonale proces nauczania. Dobrze, jak pedagog popracuje na chwilę w innych branżach. Ma zupełnie inne spojrzenie. Na szkołę patrzy z różnych punktów widzenia. To ubogaca edukacjë i młodzież ma frajdę. Ale kto w dobie korporacji jest do tego zdolny? Parę godzin w szkole.

  3 9 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  We Francji nauczyciele też mają wakacje. Proponowanie jakiejkolwiek grupie zawodowej strajku w czasie urlopu jest bezczelnością. Każdy ma prawo upominać się o godną zapłatę skutecznie. Pamiętam, że kiedyś robotnicy dopominali się o podwyżki dla nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy. Dziś górnicy kilofy i dbają tylko o siebie. Reszta rozdrobniona. Nauczyciele zostali doprowadzeni do ostateczności. Nie bez własnej winy. Nie czas szukać winnych. Edukacja to problem nas wszystkich. Bądźmy mądrzy mądrością robotników z Solidarności tej pierwszej. Urlop nauczyciel może dostać tylko w wakacje, w ciągu roku nie. To ograniczenie. O tym się nie mówi. Od połowy sierpnia musi być gotowy na wezwanie dyrektora. Żeby dzieci 1 września uczyć się zaczęły, ktoś to musi przygotować. Podobnie rok szkolny często kończy się dopiero w pierwszym tygodniu lipca. Niuanse, ale może trochę złagodzą zazdrość. Mówienie, że 45 minut zamiast godziny pracuje to absurd. Dyżury na korytarzach, w biegu zamieniane pomoce dydaktyczne etc. Kazałbym niejednemu mędrkowi stanąć 10 minut na korytarzu na przerwie. Wypiłby kawę, której zazdrości. Itd. itd. Ludzie się męczą, bo system chory. Chorobę wzmocniła deforma edukacji minister Zalewskiej. Wielu tęskniło za 8 klasą, to i ma bałagan. Trzeba było myśleć wcześniej, nie zachłystywać się 500+.

  17 19 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  Strajk tylko w czasie pracy. Osobiście uważam, że nauczyciele do podwyżki prawo mają, choć pewna optymalizacja kadrowa tj. w całej budżetówce wskazana, szczególnie teraz przy całym bałaganie związanym z reformą. Trzeba się w tym świetle zastanowić czy stać nas na reformy systemu oświaty w sytuacji gdy coś się przyjęło i działa. Zamiast wracać do komunistycznego systemu oświaty nie lepiej było zamrozić właśnie te środki, pewnie niemałe, na programy edukacyjne czy uposażenie nauczycieli? Tak dostajemy gołą reformę, a budowanie jej szkieletu jeszcze pochłonie..

  10 14 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  https://www.tvn24.pl/poznan,43/poznan-chce-od-rzadu-zwrotu-kosztow-reformy-edukacji,915758.html
  Ps. No i co będzie gdy każdy samorząd w Polsce pójdzie śladami kilku miast i wystąpi do rządu o zwrot kosztów narzuconej reformy edukacji? Mają samorządy do tego pełne prawo w stopniu w jakim je obciążono. Kto zapłaci? Po co to, na co to.

  Rząd zachowuje się jak dama z agencji, udaje że wszystko daje, a bierze tylko w gotówce.

  6 9 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  Wychodzi Szydło z worka. Wiadomym było, że za tak chaotyczną reformę edukacji zapłacą samorządy. PiS zyskał jedno połączył nauczycieli i samorządowców. Obydwie grupy wyrzeźbione przez rząd. Za deformę płacimy wszyscy kosztem infrastruktury komunalnej. Teraz za egzaminy Szydło i Zalewska odpowiedzialnymi też zrobiły dyrektorów i samorządy. Szydło pozoruje negocjacje i kampanię wyborczą robi, Zalewską schowali. Kuratorzy straszą, a dyrektorzy w potrzasku, samorządy ratują sytuację. A *****izja szczuje na nauczycieli. Obiboki i nieroby nawet z ambon wspierającycych dobrą zmianę słychać.

  11 12 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  To jednak inna praca .
  Można było zrobić strajk dla starszych dzieci, ale przedszkola, i podstawowe nauczanie to przegięcie.
  To tak jakby dzisiaj w całej Polsce zamknięto szpitale i SORy i rodzinną opiekę lekarską.
  Albo gdyby elektrownie w ramach protestu wyłączyły prąd a wodociągi przestały podawać wodę.

  To kretyński strajk.

  24 11 Odpowiedz
  • 10 kwi 2019

   Tego się nie spodziewałem :-] ale aż napisze : ZGADZAM SIĘ Z BONO. Tez uważam i cały czas o tym pisze, że to niewdzięczny zawód, pieniądze takie sobie ale ludzie na miłość boską NIE ŻĄDAJCIE AKTEM TERRORU. To wcale nie jest strajk tylko terroryzm! Przypominam, że jednak pielęgniarki od łózek nie odeszły, policjanci w pracy też byli tylko mandatów nie klepali, a nauczyciele jednak pier**neli robota i to w czasie egzaminów.
   Dla mnie są do zwolnienia z wilczym biletem (o ile byłaby taka możliwość), tak po prostu się nie robi tym bardziej w budżetówce.

   Seneka napisał/a:

   Trzeba było myśleć wcześniej, nie zachłystywać się 500+.

   Ty weź mnie naprowadź bo nie ogarniam. Co ma 500+ do tego strajku? Pozwolisz, że zripostuję : tak Seneko trzeba było myśleć wcześniej. Gdzie byłeś skoro od co najmniej 20lat system edukacji jest na równi pochyłej. Przecież jako nauczyciel i wójt miałeś na to wpływ. Rozumiem, że wszystko POsypało się od Zalewskiej, wcześniej było jak po płatkach róż tak?
   Rozumiem też, że największym błędem bylo pokazanie, że jednak pieniądze były rozkradane i dlatego dla nauczycieli i szkolnictwo nie było, a teraz są i po kolei trzeba struktury niejako od nowa budować. Wyszło na to, że dokładnie jak POprzednicy PiS powinien biadolić, że znów bida. Coś tam nauczycielom rzucili, może i ochłapy (wg mnie nie do końca ochłapy) ale jednak można było poczekać na rozkręcenie gospodarki jeszcze bardziej skoro już teraz jest w gazie.
   Przecież nikt od tematu nie ucieka. Nie mają w planach skończyć kadencji i zostawić smród jak PO po sobie. Jakoś trzeba ten wózek od nowa posterować. Zatem jeszcze raz zapytam : gdzie byłeś kiedy trzeba było wcześniej myśleć? Było Ci cieplutko i przyjemnie i siedziałeś cicho? To teraz dowiedziałeś się, że system jest od czasów transformacji patologiczny? Weź sobie przypomnij "reformę" zlikwidowania zawodówek, brakło na prawdę niewiele aby wszyscy nosili laptopy pod pachą....także na budowę, do ślusarza, malarza, mechanika itd. Gdzie byłeś/byliście wtedy?

   6 5 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  To chyba jedyni pracownicy, którzy strajkują mając stawkę 60-70zł za godzinę pracy (a dokładnie 45 minut). Wystarczy szanowne ciało pedagogiczne pozbyć się Karty Nauczyciela i będziecie zarabiać duużo więcej. Dlaczego jej tak bronicie? Bo się Wam nie chce pracować. Ot co!

  21 16 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  To może wprowadźmy tez kartę murarza, cieśli, zbrojarza, kowala, itp ...

  barnaba44 napisał/a:

  Bronimy jej bo mówi o naszych prawach, które rządzący systematycznie ograniczają.,

  Nie o Waszych prawach tylko przywilejach.

  17 7 Odpowiedz
 • 9 kwi 2019

  Nauczyciele nie mogą otrzymać wynagrodzenia za czas strajku

  Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie wydała 9 kwietnia prawnie wiążący i oficjalny komunikat: strajkujący nauczyciele nie mogą otrzymać żadnego wynagrodzenia oraz być zmuszani do strajku - ustaliła Wirtualna Polska. W tej sprawie zabrało głos także ministerstwo finansów.

  Krakowska RIO odpowiedziała w ten sposób na pytanie burmistrza miasta i gminy Myślenice Jarosława Szlachetki. Jak czytamy we wtorek na portalu, zgodnie ze stanowiskiem Izby: "protestujący w całej Polsce nauczyciele oraz personel szkolny nie mogą otrzymać wynagrodzenia z kasy samorządowej za dni, w których wstrzymują się od pracy".
  Reklama

  Według Izby o tym, że "nie jest dopuszczalna wypłata wynagrodzenia za czas strajku tym pracownikom, którzy uczestniczyli w akcji strajkowej", jednoznacznie przesądza art. 23 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

  "RIO zaznacza również, że żaden nauczyciel nie może być poddawany presji i przymuszony do strajku, który musi być całkowicie dobrowolny. Urząd ostrzega również, że ci pedagodzy, którzy do strajku przystąpili, 'muszą się liczyć z konsekwencjami' " - podaje wp.pl

  Według portalu RIO ostrzega ponadto samorządowców, którzy chcieliby wypłacać protestującym nauczycielom pensje innymi metodami. "Naruszenie przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków stanowi czyn będący naruszeniem dyscypliny finansów publicznych i wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności z tego tytułu" - głosi przywołane przez portal pismo.

  Jak wskazuje portal, to pierwsza oficjalna wykładnia RIO od czasu rozpoczęcia w poniedziałek strajku nauczycieli.
  Stanowisko ministerstwa finansów

  Refundacja wynagrodzenia pracowników za okres strajku jest bezprawna - poinformował we wtorkowym komunikacie wiceminister finansów Marian Banaś. Włodarze kilku miast zadeklarowali, że strajkujący nauczyciele otrzymają wypłaty.

  "W związku z pojawiającymi się zapowiedziami dotyczącymi możliwości refundacji wynagrodzenia pracowników za okres strajku informuję, że takie działanie nie ma podstaw prawnych" - napisał Banaś cytowany w komunikacie MF. Powołał się przy tym na art. 23 pkt 2. ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, który mówi, że "w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy".

  "Jeżeli jakiś samorząd chce rekompensować wstecznie wynagrodzenie potrącone za okres strajku, to jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami. Nie ma możliwości ani wstecznie, ani następczo zapłacić za czas strajku" - ocenił Marian Banaś. Jego zdaniem w przypadku gdy wynagrodzenie wypłacane jest "z góry" w kolejnym miesiącu rozliczeniowym pracodawca powinien potrącić z wynagrodzenia adekwatną część za czas powstrzymania się od pracy.
  Kto chciał zapłacić?

  W dniach poprzedzających strajk władze niektórych miast deklarowały, że nauczyciele dostaną wypłaty mimo strajku. "Miasto murem za nauczycielami. Podjęłam decyzję, że wszystkie pieniądze zarezerwowane w budżecie na pensje zostaną nauczycielom przekazane w formie dodatków, bez względu na strajk. Jesteśmy po tej samej stronie. Godne warunki pracy to lepsza edukacja dla naszych dzieci #lodz" - napisała np. na Twitterze pod koniec marca prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

  O takiej możliwości napisał także m.in. na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Dyrektorzy szkół nie mają możliwości prawnych wypłaty wynagrodzenia za dni #StrajkNauczycieli, to oczywiste. Pozostawię jednak w budżecie placówek oświatowych 100% środków przewidzianych na tegoroczne wypłaty. Przypominam, że dyskusja jest o tym, że nauczyciele zarabiają za mało!" - zadeklarował.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-nauczyciele-nie-moga-otrzymac-wynagrodzenia-za-czas-strajku,nId,2928512#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

  5 12 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 kwi 2019

  Jedni Polacy otrzymują 500+, inni podwyżki, dlaczego nauczyciele mają nie dostać? A za nauczycielami rolnicy.. Podwyżki cen to efekt działań PiSu i tego ukryć się nie da, bo się nie da. Skoro wywołali wzrost cen, niech teraz szukają środków na podwyżkę wynagrodzeń. Płacę powinny wzrosnąć generalnie a nie tylko dla jakiejś wybranej grupy!

  Będą następne strajki, i kolejne. Tego nie wolno było robić, ale szczerze powiedziawszy piśdzielcom leży głęboko w 4 literach jakim kosztem.. tymczasowe ustępstwa pozwolą na przedłużenie chwil szczęścia dla wszelakich misiewiczów, obajtków i innych prominentów układu. Boją się tylko momentu odcięcia od złotonośnej żyły: byle nie za tydzień, byle nie za miesiąc, byle nie za rok... Dla uniknięcia tej chwili piśdzielce zrobią wszystko. Podłe, powiecie? Jak zwał, tak zwał.. nie wolno było tak zaczynać. Prywatne fortuny piśdzielców urosły, jeśli ktoś pyta o to, czy warto.

  6 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 kwi 2019

  zdjecie
  Powyżej wykaz jak wzrastało wynagrodzenie nauczycieli za lata 2005 do 2013. Danych o istotnych podwyżkach od 2015 r. nie widać. Jeśli ktoś dotarł, chętnie poczytam co PiS dał nauczycielom. Niech walczą o swoje, to dobry moment, działacze pisowscy dla utrzymania się przy skarbonce są w stanie obiecać wiele.

  https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/minimalne-stawki-wynagrodzenia-nauczycieli-od-1-wrzesnia-2016-r-najpewniej-tylko-do-konca-roku,83845.html

  3 5 Odpowiedz
 • 10 kwi 2019

  Napiszę przekornie; dlaczego za wzór nie mieć pensji w NBP lub w PKN Orlen?

  "(...) Według zestawienia NBP najwyższe miesięczne wynagrodzenie brutto pobierała dyrektor departamentu komunikacji i promocji - 49 563 zł. Funkcję tę od sierpnia 2016 r. sprawuje Martyna Wojciechowska.

  Średnie zarobki szefowej gabinetu prezesa, którą w ubiegłym roku była Kamila Sukiennik, wyniosły 42 760 zł - wynika z informacji opublikowanych przez bank centralny.

  Z publikacji banku centralnego wynika, że na drugim miejscu pod względem przeciętnych wynagrodzeń miesięcznych brutto znalazł się dyrektor departamentu prawnego z 47 331 zł. Na trzeciej pozycji jest dyrektor departamentu innowacji finansowych z 44 971 zł.

  Kolejne miejsca zajęli: dyrektor departamentu analiz ekonomicznych - 43 176 zł, dyrektor departamentu kadr - 42 890. Wśród dyrektorów departamentów NBP najmniej otrzymywał w ub.r. szef departamentu ryzyka operacyjnego i zgodności - 28 446 zł.

  Z informacji banku wynika też, że szef NBP korzystał w ubiegłym roku z usług ośmiu doradców, spośród których jeden, ten najwięcej zarabiający miesięcznie, pracował do 17 kwietnia ubiegłego roku. Drugi, pod względem średnich miesięcznych zarobków, doradca prezesa NBP zarabiał miesięcznie 33 514 zł i przepracował cały rok 2018.

  NBP poinformował też, że najniższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w ubiegłym roku doradcy prezesa NBP wyniosło 6 720 zł. Pracował on jednak od 23 do 31 maja ubiegłego roku. (...)

  https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/zarobki-w-nbp-ujawnione-bank-centralny-publikuje-liste,913490.html

  "Imponujące pensje w Orlenie. Ile zarobił prezes Daniel Obajtek?

  867 tysięcy złotych - tyle w ubiegłym roku wyniosło wynagrodzenie brutto prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Niemal drugie tyle szef paliwowego giganta może otrzymać w ramach premii za ubiegły rok. Jak wynika z danych opublikowanych przez płocki koncern, ubiegłoroczny koszt wynagrodzeń dla członków zarządu wyniósł w sumie 4 miliony 745 tysięcy złotych, podczas gdy w 2017 roku było to 6 milionów 572 tysiące złotych. (...)"

  https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/orlen-podal-zarobki-daniel-obajtek-zarobil-w-2018-roku-867-tysiecy-zlotych,920325.html

  Dlaczego Ci "na dole" mają tak mało do podziału?

  Bo Ci "na górze" zarabiają bardzo dużo"

  To jedna z przyczyn rozwarstwienia i nierówności dochodowych.

  Mówi o tym niniejszy raport:

  "Przepaść między bogatymi a biednymi w Polsce rośnie najbardziej w Europie

  10 proc. najlepiej zarabiających Polaków odpowiada za prawie 40 proc. dochodu narodowego. To najwyższy wskaźnik w Europie - wynika z badania dotyczącego nierówności dochodowych francuskich ekonomistów z World Inequality Lab.

  Nierówności dochodowe pokazują jak duże jest rozwarstwienie w zarobkach w społeczeństwie, czyli jaka jest różnica pomiędzy dochodami najbogatszych a średnią pensją i najbiedniejszymi. Przyczyny nierówności mogą wynikać m.in. ze zróżnicowania w wydajności pracy, wykształcenia, stażu i czasu pracy oraz zajmowanego stanowiska.

  - Jeżeli te nierówności są tak wysokie, jak pokazuje francuskie badanie, to większa część Polaków może powiedzieć, że jest to przesada. W tym ujęciu są niewiele mniejsze niż w Rosji, która wszystkim się jawi jako kraj skrajnie niesprawiedliwy i nierówny pod tym względem - komentuje w rozmowie z tvn24bis.pl dr Michał Brzeziński w Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, który jako jeden z pierwszych w Polsce zwrócił uwagę na publikację francuskiego zespołu. (...)"

  https://tvn24bis.pl/pieniadze,79/nierownosci-dochodowe-w-polsce-i-w-europie-badanie-world-inequality-lab,924902.html

  6 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 kwi 2019
  Luna napisał/a:

  Napiszę przekornie; dlaczego wszystkim nie podnieść pensji np. do wysokości zarobków Pana Prezesa?

  "Imponujące pensje w Orlenie. Ile zarobił prezes Daniel Obajtek?

  867 tysięcy złotych - tyle w ubiegłym roku wyniosło wynagrodzenie brutto prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Niemal drugie tyle szef paliwowego giganta może otrzymać w ramach premii za ubiegły rok. Jak wynika z danych opublikowanych przez płocki koncern, ubiegłoroczny koszt wynagrodzeń dla członków zarządu wyniósł w sumie 4 miliony 745 tysięcy złotych, podczas gdy w 2017 roku było to 6 milionów 572 tysiące złotych. (...)"

  https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/orlen-podal-zarobki-daniel-obajtek-zarobil-w-2018-roku-867-tysiecy-zlotych,920325.html

  Dlaczego Ci "na dole" mają tak mało do podziału?

  Bo Ci "na górze" zarabiają bardzo dużo"

  Mówi o tym niniejszy raport:

  "Przepaść między bogatymi a biednymi w Polsce rośnie najbardziej w Europie

  10 proc. najlepiej zarabiających Polaków odpowiada za prawie 40 proc. dochodu narodowego. To najwyższy wskaźnik w Europie - wynika z badania dotyczącego nierówności dochodowych francuskich ekonomistów z World Inequality Lab.

  Nierówności dochodowe pokazują jak duże jest rozwarstwienie w zarobkach w społeczeństwie, czyli jaka jest różnica pomiędzy dochodami najbogatszych a średnią pensją i najbiedniejszymi. Przyczyny nierówności mogą wynikać m.in. ze zróżnicowania w wydajności pracy, wykształcenia, stażu i czasu pracy oraz zajmowanego stanowiska.

  - Jeżeli te nierówności są tak wysokie, jak pokazuje francuskie badanie, to większa część Polaków może powiedzieć, że jest to przesada. W tym ujęciu są niewiele mniejsze niż w Rosji, która wszystkim się jawi jako kraj skrajnie niesprawiedliwy i nierówny pod tym względem - komentuje w rozmowie z tvn24bis.pl dr Michał Brzeziński w Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, który jako jeden z pierwszych w Polsce zwrócił uwagę na publikację francuskiego zespołu. (...)"

  https://tvn24bis.pl/pieniadze,79/nierownosci-dochodowe-w-polsce-i-w-europie-badanie-world-inequality-lab,924902.html

  jesli podniesiesz wszystkim pensje, bedzie inflacja, i tak bedziesz dopisywac sobie zera jak robili to w wenezueli.

  4 3 Odpowiedz
 • 10 kwi 2019

  Towarzyszu Vivaldi no mam jednak wrażenie, że egzamin odbył się jednak DZIĘKI NAUCZYCIELOM, a nie jakimś Zalewskim czy Szydło.... Co zresztą, obiektywnie uważam za błąd nauczycieli, bo teraz po egzaminach PIS totalnie ich oleje jak niepełnosprawnych, a negatywną kampanię przeciw nauczycielom qurwizji jednak "ciemny lud" kupił....

  8 10 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   10 kwi 2019

   Blad nauczycieli? A czemu obecni 15 latkowie maja ponosic konsekwencje protestow doroslych? Dla nich to egzamin kwalifikujacy do ostatniego etapu ksztalcenia powszechnego.

   7 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 kwi 2019

  Skrajne nierówności dochodowe są cechą krajów wysoce skorumpowanych lub krajów arabskich szejków. A ponieważ w Arabii nie żyjemy to zostaje mafia. A co, myślicie że prezes Orlenu się czymś wyróżnia poza tourettem? Takich obajtków, szydłów, ziobrów mamy na pęczki, ba nawet lepszych. Kto ustala ile ma zarabiać minister, poseł czy prezes państwowej spółki? Nie sami?

  I tu się zaczyna patologia.

  zdjecie

  8 7 Odpowiedz
 • 10 kwi 2019

  ZWOLNIĆ STRAJKUJĄCYCH NAUCZYCIELI A DAC PODWYŻKI TYM CO NIE STRAJKOWALI WY BURAKI POWINNI WAM ODEBRAC PENSJE ZA 2 MIESIĄCE WAKACJI ORAZ FERIE

  6 11 Odpowiedz
  • 10 kwi 2019

   Nie wiem czy czytają to jacyś myśleniccy nauczyciele ale ten troll pisowski cytowany powyżej powinien być przez was oskarżony o obrazę albo coś w tym stylu..
   Zresztą jemu też powinni odebrać pensję za urlop......
   A redakcja nie widzi nic złego w takich wpisach ???? Jednak co innego przekomarzanie się z Vivaldim (zawsze chyba jednak w granicach jakiej takiej kultury) a takie jakieś COŚ jak wpisy qwasa 138 ????

   7 7 Odpowiedz
   • 10 kwi 2019

    Obrazę ja nikogo nie obrażam piszę prawdę jak jest i tak gówno a nie podwyżki dostaną niech idą na budowę albo do szkodliwej dla zdrowia firmy zajmującą się plastikami popracują z 12h to się im odniechce strajków a wielcy pedagodzy spędzą w szkole 4h i już są zmęczeni powinno się im liczyć godziny przy tablicy 45min

    5 5 Odpowiedz
    • 11 kwi 2019

     Dokładnie.... niech idą..... lekarzy też wyganialiście za granicę i co ??? Ludzie na SORach teraz umierają bo nie ma się kto nimi zająć.....
     Może wbij sobie to do swojej jakże inteligentnej głowy, że każde państwo powinno cenić pewne warstwy społeczne. Inaczej kończy tak jak my teraz..
     Jak zazdrościsz to zostań tym nauczycielem i też będziesz miał luzik i ze trzy miechy wolnego....
     No i będziesz mógł sobie postrajkować i jako wielki pedagog spędzić ze trzy godziny w szkole i być zmęczony.
     Kolejny od pługa granatem oderwany co ledwie pisać się nauczył i zazdrości innym bo mają trochę lepiej.. W końcu po to się niektórzy uczą, żeby m.in. lżej pracować , a nie wysłuchiwać takich bzdur.

     Socjalizm gdzie wszyscy mieli po równo to się już dawno skończył.

     8 5 Odpowiedz
    • 11 kwi 2019

     A kto Ciebie nauczył pisać? Rodzice edukacją domową czy jakiś nauczyciel na którego teraz wylewasz pomyje?

     7 3 Odpowiedz
 • 10 kwi 2019

  Strozaniniek napisał/napisała:

  "jesli podniesiesz wszystkim pensje, bedzie inflacja, i tak bedziesz dopisywac sobie zera jak robili to w wenezueli."

  Jest 100 procent dobra, które teraz należy sprawiedliwie podzielić, tak? Logicznym jest, że nie da się go cudownie pomnożyć. Wiec trzeba rozsądnie ująć jednym, by dołożyć drugim i nieco wyrównać różnice. To społeczeństwo powinno mieć na to wpływ. Bowiem to my utrzymujemy większość tych, którzy zarabiają te niebotyczne kwoty.

  4 1 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   10 kwi 2019

   To nie jest na temat i to co proponujesz to socjalizm, a w socjaliźmie nie ma dysproporcji, bo wszyscy są tak samo biedni.

   Nie możesz dopisać zer i dać komuś z czapy podwyżki, jeżeli za jego podwyżką nie idą wypracowane dobra i usługi jest inflacja.

   I co to znaczy sprawiedliwie podzielić? Pracuj to będziesz miała pieniądze. Co chcesz arbitralnie oceniać czy pensja którą zarabiam u prywatnego przedsiębiorcy nie jest za duża / za mała? Co ci do tego? To umowa pomiędzy mną a pracodawcą.

   Posiadaj umiejętności potrzebne przez rynek pracy będziesz dobrze zarabiać.
   Posiadaj umiejętności których jest nadpodaż na rynku - będziesz źle zarabiać. Podstawowe prawdy ekonomii.

   4 Odpowiedz
 • 10 kwi 2019

  Stozaninku

  Moja pensja na państwowej posadzie była dramatycznie niska w stosunku do wykształcenia i kwalifikacji. Ale nie strajkowałam, tylko postanowiłam działać na własną rękę. I zarabiam kilka razy więcej. Na nikim nie wymuszam wyższej pensji. Mało tego, jeszcze sporo działam społecznie.
  Lecz niezależnie od tego uważam, że takie dysproporcje w zarobkach, jakie są w naszym kraju są chore i totalnie niesprawiedliwe.

  7 2 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   10 kwi 2019

   Takie dysproporcje są wymuszone przez system, w jakim żyjemy. Gdybyś żyła w stanach zjednoczonych, mierzyłabyś się z dużo większymi dysproporcjami. Polska systematycznie poprawia swój wynik w tzw. indeksie Gini, opisującym nierówności społeczne. Więc idzie ku dobremu. Tak jest każdego roku co raz lepiej - dane do wyszukania w sieci.

   Tylko czemu rozwalasz dyskusje o nauczycielach swoimi dywagacjami na temat dysproporcji społecznych, załóż temat na forum, a nie buduj off topicu.

   Pzdr

   2 3 Odpowiedz
  • 11 kwi 2019

   Luna i uważasz, że kolejne strajki i kolejne grupy załatwią niesprawiedliwe dysproporcje? Gwarantuje Ci że nie. Zawsze powtarzam, że każda recesja czyści rynek. Zostawić nie ruszać i dać działać tzw "niewidzialnej ręce rynku". Zadziałało w przypadku przedszkoli gdzie prywatne wyrosły jak grzyby po deszczu i mają się świetnie. Zadziałało (odkąd pamietam) ze służbą zdrowia. Rozumiem, że Ty do dentysty, okulisty itd chodzisz państwowo i z bólem i profilaktycznie? A czym poważniejszy uszczerbek na zdrowiu tym dłuzej czekasz na specjalistę? Szybciej i drożej szukasz wsparcia w prywatnym gabinecie, później wspomagacz i lądujesz na oddziale lekarza który tam pracuje. Po operacji podziekowanie i jesteś wydrenowana ale zadowolona. To samo marzy się nauczycielom, najchętniej korepetycje przed egzaminem (całej klasy) i podziekowania po zdanym. Różnica polega na wiedzy między lekarzem a nauczycielem, czasem faktycznej pracy, stopniu trudności i odpowiedzialności.
   Daj działać rynkowi. Przeczyści się i ustabilizuje i szkolnictwo. Pozostanie jedna kwestia: mojej "opłaty" na szkolnictwo które jakościowo jest już na kolanach. Podobnie drażni mnie kwestia składki zdrowotnej w ZUSie na powszechną służbę zdrowia, ale to jakoś przełknę w imię usuwania skutków wypadków i nagłego ratowania życia. Niemniej będe pierwszy który jak tylko nadarzy się okazja (na wzór USA) przejdę w pełni na prywatne ubezpieczenie (teraz możliwe jako opcja). Bede tez pierwszym który jak będzie taka okazja zapłaci mniejszą "ściepę" podatkową na nauczycieli a wykształcę dzieci prywatnie (na razie teraz też mozliwe jako opcja).
   Daj działać rynkowi. Ale niebawem czeka nas kolejny strajk : proponuję wszystkim którzy płacą podatki zastrajkować NIE ZGADZAJĄC się dłużej finansować TAKIEGO szkolnictwa w takiej formie jak jest obecnie: przy całym szacunku dla nauczycieli (tych dobrych i właściwych) i ich niskich pensji.

   3 2 Odpowiedz
   • 11 kwi 2019

    Dokładnie. Tak powinni zastrajkować rodzice, przeciw rozwiązaniom systemowym, w których leżą główne problemy. Nie mam do czynienia ze szkołą, a chętnie poznałabym odczucia rodziców i nauczycieli. Bo może się okazać że ta naprawa czy reforma to generująca ogromne koszty społeczne bomba zegarowa, kiedy za jakiś czas dziecko skazane będzie na kształcenie prywatne bo państwo nic dobrego zaoferować w stanie nie będzie. Po co więc karmić nowotwora?

    2 1 Odpowiedz
 • 10 kwi 2019

  Strożaninek napisał/napisała

  "Tylko czemu rozwalasz dyskusje o nauczycielach swoimi dywagacjami na temat dysproporcji społecznych, załóż temat na forum, a nie buduj off topicu."

  Ponieważ tu trzeba solidnych zmian systemowych, a nie tylko podwyżki dla nauczycieli. Ale nie ubiegajmy faktów. Zapewne kolejne grupy upomną się o swoje "przywileje";)
  Pozdro:)

  6 1 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   10 kwi 2019

   Rozwalasz temat, chcesz sobie budować zmiany systemowe, wrzucaj swoją propagandę na forum.miasto-info.pl a nie pod artykułem podczepiając się ze swoimi pomysłami pod palący społecznie problem.

   1 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 kwi 2019

  G.wno prowda. Polska jest krajem ogromnej przepaści ekonomicznej pomiędzy grupą uprzywilejowanych a resztą. Statystyki są zatajane.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1751820,1,polska-krajem-nierownosci.read

  A to żeby nauczycieli zrozumieć choć trochę
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Nauczycielki-opowiadaja-o-swojej-pracy.-Dlaczego-strajkuja

  3 12 Odpowiedz
 • 11 kwi 2019

  Vivaldi napisał :"Zawsze powtarzam, że każda recesja czyści rynek. Zostawić nie ruszać i dać działać tzw "niewidzialnej ręce rynku". Zadziałało w przypadku przedszkoli gdzie prywatne wyrosły jak grzyby po deszczu i mają się świetnie."
  Oj zdziwiłbyś się Vivaldi jak świetnie mają się przedszkola prywatne... Pogadaj z nauczycielkami, które tam pracują. Często zarabiają gorzej niż ci z przedszkoli samorządowych, bez Karty Nauczyciela, często poniżej najniższej krajowej.Niektórzy rodzice sądzą, że płacąc więcej mają gwarancję otrzymają lepszej opieki, zdrowego wyżywienia dla swoich dzieci. Nic bardziej mylnego; "biznes jest biznes". Świetnie to mają się właściciele tych przedszkoli. Jeszcze jedna sprawa; idź sobie przyjacielu w pogodny dzień na plac zabaw na starym osiedlu w Myślenicach. Często bywają tam dzieci z trzech przedszkoli prywatnych. Dlatego, że mają się tak świetnie, że nie stać ich własne place zabaw. Nie jestem pewna, czy jest to zgodne z przepisami. Jeżeli stałoby się nieszczęście, to wszystkiemu winien nauczyciel.

  4 2 Odpowiedz
 • 11 kwi 2019

  Vivaldi

  nadal uważam, że tak ogromne dysproporcje w zarobkach, jakie są w naszym kraju są totalnie niesprawiedliwe i nieetyczne. Mam prawo do takich odczuć. Nie byłabym w stanie spojrzeć w oczy swoim pracownikom, gdybym jako kierownik zarabiała np. 10 razy tyle co pojedynczy pracownik. Niestety żeby ktoś miał dużo, to inni muszą na to pracować. Najczęściej tak to wygląda. Owszem, różnice są niezbędne ale nie do tego stopnia.

  Jeśli chodzi o specjalistów odkąd zarabiam chodzę prywatnie.

  jeśli chodzi o prywatne przedszkola, to też znam temat wielu z nich i często bywam zbulwersowana.

  Jak napisał maktor:

  "Polska jest krajem ogromnej przepaści ekonomicznej pomiędzy grupą uprzywilejowanych a resztą. Statystyki są zatajane."

  Z racji mojego zawodu znam kulisy niektórych spraw. W wielu przypadkach płacimy za tworzone na potrzeby chwili stanowiska niekompetentnych przyjaciół króliczka. Najczęściej wyłapuje się drobne oszustwa, a przymyka oczy na wielkie przekręty. Dlatego jestem za gruntownymi zmianami i uszczelnieniem systemu. Inaczej jedna zatkana dziura spowoduje, że w innych miejscach powstaną następne...

  3 6 Odpowiedz
 • 12 kwi 2019
  3 5 Odpowiedz
 • 13 kwi 2019

  Jedyne co doskonale wyszło broniarzowi to sklócenie nauczycieli że sobą (tych protestujących z pracującymi) i znienawidzenie ludzi do zawodu nauczyciela. To się długo będzie czkawką odbijać.

  5 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  13 kwi 2019

  Solidarni
  zdjecie

  2 Odpowiedz
 • 13 kwi 2019

  za 108 tysięcy dość ładna kampania reklamowa we wszystkich mediach, całkiem przypadkowo pod każdym newsem na temat tej wpłaty pojawia się informacja:

  "Paula i Marcin Bruszewscy, współwłaściciele startupu XXXXXX zarządzającego m.in. platformą edukacyjną XXXXX.pl, poinformowali, że wpłacili 108 tys. zł na rzecz strajkujących nauczycieli."

  celowo usunąłem nazwę żeby nie robić darmowej reklamy, wystarczy im ta za 108 tysięcy ;)

  4 2 Odpowiedz
 • 13 kwi 2019

  Niech strajkują. W przyszłym roku strajkujacy będą wiedzieć za co pieniądze biorą jak klasy maturalne będą liczyć po 40-50 osób.
  Że nie wspomnę o grożących im pozwach...

  3 1 Odpowiedz
 • 13 kwi 2019

  Napiszę tu swoje zdanie, bez czytania poprzednich wpisów. Środowisko nauczycielskie zostało podzielone. Dokładnie tak samo, jak lekarzy rezydentów i policjantów. Na temat innych zawodów nie będę się wypowiadać, bo nic na ten temat nie wiem. Początkujący zarabiają najniższą krajową.Jeżeli mają etat, to ich szczęście. Albo mają układy. Wiem, że tylko w Policji ma się etat. Ale jest tak że i po trzech latach też można wylecieć. Po służbie przygotowawczej.Wiem od przyjaciół, że wspomagają swoje dzieci , rezydentów-lekarzy finansowo. Tam jest też bardzo długa droga awansu. Po długich, ciężkich studniach. zarabiają, co kot napłakał. Uważam, że jest za duża przepaść między początkującymi i dłużej pracującymi. Szanuję dużej pracujących, ale aż takie dysproporcje w zarobkach są niesprawiedliwe.

  4 1 Odpowiedz
 • 13 kwi 2019

  Stefano, idź do szkoły,popracuj chociaż jeden dzień i potem pogadamy.

  3 4 Odpowiedz
  • 13 kwi 2019

   mam nadzieję, że nie jesteś nauczycielem.. dlaczego? stwierdziłem tylko fakt, że ktoś za 108tysięcy zrobił sobie kampanie reklamową.. gdzie w moim komentarzu widzisz cokolwiek na temat pracy w szkole? czy też nauczycieli?

   chciałem być nauczycielem, niestety znalezienie pracy w zawodzie było dość trudne, ciężko wygryźć "starych wyjadaczy" a jak już to na ich miejsce z reguły jest ktoś z rodziny.. zastanawia mnie w sumie fakt, skoro tak źle jest, to czemu tak mocno trzymają się swoich posad :)

   7 1 Odpowiedz
 • 13 kwi 2019

  Nieporozumieniem jest ,że nauczyciel w Warszawie zarabia tyle co w Pcimiu. Ten w Pcimiu nie strajkuje , jest bogaczem , ma duży dom , nie wie co to czynsz a rodzice masła i sera przyniosą i nie wie nawet ,że ser i masło podrożały.

  3 1 Odpowiedz
 • 13 kwi 2019

  RODZICE, jak możecie spokojnie patrzeć na krzywdę, jak dzieje się Waszym dzieciom, jak możecie pozwalać na to, że RZĄD traktuje jej jak żywe tarcze? Gdybym miała dziecko teraz zdające te pseudoegzaminy w zaproponowanych przez RZĄD pseudowarunkach, już dawno byłabym na ulicy , zarzuciłabym mailami skrzynki rządowe, żądając od RZĄDU dogadania się z nauczycielami. CZY, RODZICE, NIE ZALEŻY WAM NA WASZYCH DZIECIACH? RUSZCIE SIĘ WRESZCIE I SKIERUJCIE SWOJE NIEZADOWOLENIE W KIERUNKU TYCH, KTÓRZY MOGĄ TO WRESZCIE ZAKOŃCZYĆ czyli szanownego pana premiera i rządu. To samo dotyczy uczniów i rodziców MATURZYSTÓW. No to w końcu jak długo chcecie tylko jęczeć? "

  2 26 Odpowiedz
 • 14 kwi 2019

  kkkk, czy wiesz, że.... Internet nie jest śmietnikiem, nikt tutaj nie jest anonimowy. Na takie nawoływanie jest paragraf...

  1 4 Odpowiedz
 • 14 kwi 2019

  Do kkkk, rząd jest głuchy i ślepy. Dzieci i nauczycieli ma w poważaniu. Jak do dziś widać.Nauczyciele nie przywiozą do Warszawy opon, śrub itp. Walczą w cywilizowany sposób. Obawiam się, że bez skutku. Jest ich ok.700 tys. a emerytów jest z rencistami 9 mln. "Oni nam coś dali"-tak mówią emeryci po obiecanych 888 zł. Więc Państwo Nauczyciele - kopiecie się z koniem.JESTEM Z WAMI.

  2 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  14 kwi 2019

  Nie ma podstaw do żadnego paragrafu, proszę nikogo nie straszyć , chcesz straszyć ludzi przenieś się pan do Turcji. Winę za zamieszanie w oświacie ponosi rząd. Kropka.

  3 4 Odpowiedz
 • 14 kwi 2019

  Na wszelakie protesty, strajki był czas. Trzeba było np. 1 września nie rozpoczynać roku szkolnego, mundurowi jeszcze wtedy nie podskakiwali i mogliście- nauczyciele więcej wywalczyć bo kasa jak bylo widać jeszcze była bo mundurkowi dostali.
  Teraz to już tylko polityka. Brać co proponują i kończyć tą nierowną walkę.

  4 3 Odpowiedz
  • 14 kwi 2019

   Bzdety piszesz. Okłamali ich, że w budżecie nie ma. Jak Kaczyński wyleciał z piątką i 40 mld znaleźli pod wybory, to nauczycieli szlag trafił. Jeżeli teraz nie wywalczą, to nigdy. Piątka Prezesa załatwi budżet na lata, a i spowolnienie gospodarcze nadciąga. Górnicy kilofy, policmajstry L4, a nauczyciel ma kredą rzucać? Rodzice powinni to zrozumieć. Winny jest rząd i faktyczny władca kraju Prezes.

   3 5 Odpowiedz
 • 14 kwi 2019

  i wy myślicie że w ten sposób obalicie pis śmieszni jesteście drodzy nauczyciele

  6 4 Odpowiedz
 • Włodek 14 kwi 2019

  Ja proponuję sprawdzić oświadczenia majątkowe radnych, którzy są nauczycielami lub mają żony nauczycielki. Wtedy można mówić o rzetelnych danych, kto ile zarabia. Sprawdźcie sobie też dyrektorów szkół.

  6 3 Odpowiedz
  • 14 kwi 2019

   Wystarczy przypomnieć ile nagrody sama sobie dała główna negocjatorka premier Szydło i dodać do tego premie dla ministrów w tym dla Zalewskiej za rozłożenie szkolnictwa na łopatki.

   1 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  14 kwi 2019

  zdjecie

  5 Odpowiedz
 • 14 kwi 2019

  Nie hejtujcie Pani Wicepremier, kobita napracowała się. Wymalowała przecież szkołę w Pcimiu.

  2 6 Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  Z dobrą zmianą jest dokładnie tak jak że szkołą w Pcimiu. Najpierw malują, potem gruntują. Deformy wszystkiego, czego dotknęli. DAMY RADĘ? DAMY. Sp...ć można wszystko. I ogłosić jako sukces. Suweren łapie jak pelikan. Do czasu.

  2 4 Odpowiedz
  • 16 kwi 2019

   Weź się Ty już Andrzej nt. co można sp....ć nie wypowiadaj, bo będziesz nie wiarygodny :-)

   Seneka napisał/a:

   Wystarczy przypomnieć ile nagrody sama sobie dała główna negocjatorka premier Szydło i dodać do tego premie dla ministrów w tym dla Zalewskiej za rozłożenie szkolnictwa na łopatki.

   No to przypomnijmy : https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/nagrody-w-platformie-obywatelskiej-rzad-donalda-tuska-wydal-majatek/1q3whdm

   a tu o zasięgu ministerialnym i nizej
   http://www.grzechy-platformy.org/tanie-panstwo/

   a na samej końcówce tak to wygladało
   https://niezalezna.pl/64248-premier-ewa-kopacz-rozdala-95-mln-zl-nagrod-zobacz-kto-dostal-najwiecej

   Już Ci kiedyś napisałem, tworzysz cyfry aby manipulować ! Sensownego linku nie podasz. Prosiłem o nie wcześniej, nic z tego nie doczekałem się.

   Seneka napisał/a:

   Piątka Prezesa załatwi budżet na lata, a i spowolnienie gospodarcze nadciąga.

   znów nauczyciel i budżet = oksymoron. Co jeszcze za nowości ekonomiczne napiszesz? O płynności bieżącej słyszał? Najwyżej wzorem Raciechowic i rządu PO-PSL wezmą miniratke w parabanku, wtedy się nic nie stało to teraz ma coś runąć poza Raciechowicami? :-))) ja już nie mogę z tym jak słysze nauczyciela który pcha się w polityke i budżet. Co to za konotacja, że gro`s nauczycieli do polityki, wójtowania, na radnego itp. Rozumiem sołtysować bo to człek "mondry, po szkołach w mieście" ale wyżej sołtysa gonić to od polityki a zwłaszcza budżetów, bo do 10 liczyć nie umie ! :-)

   Seneka napisał/a:

   Winny jest rząd i faktyczny władca kraju Prezes.

   jeszcze o Obajtku nie było :-))) a wiem, że Ci leży na wątrobie. Podac tamponik? Krwawisz znowu.

   Odpowiedz
 • 15 kwi 2019

  Nie chciałbym aby moje dziecko uczone było przez nauczyciela na jego 5 - 6 godzinie lekcyjnej, gdyż wtedy nauczyciel siedzi i dyszy i nie chce mu się gęby otwierać do tych bachorów bo straci struny głosowe Tak,że gdy jacyś idioci domagają się zwiększenia pensum to chcą źle dla własnych dzieci.

  4 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   15 kwi 2019

   A dzieci to moga siedziec po 10h w szkole i na 8-9 lekcji miec chemie czy biologie i wtedy nie dysza, prawda?

   3 Odpowiedz
 • 18 kwi 2019

  Wiedział, pod którą partię się podpiąć.

  Odpowiedz
 • Włodek 19 kwi 2019

  Strajk powoli dogorywa. Nauczyciele ci mądrzejsi zaczynają rozumieć, że ZNP ich wturlał w smole i w pierzu.

  Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  WodnikuSzuwarku, temat nie umarł. Poczekajmy do września. Jedno wiem, wolę kamienie tłuc na drodze, niż być nauczycielem.

  Odpowiedz

Zobacz więcej