Kultura

Antonia Sebesta o idei parków narodowych i ekologii

W otoczeniu zdjęć ptaków z wystawy Gorczańskiego Parku Narodowego, która do końca maja gościć będzie w Galerii Bakałarz Antonina Sebesta mówiła o kształceniu postaw wychowania w duchu szacunku do świata przyrody i „pokojowego” współistnienia ludzi i natury

W czytelni Biblioteki Pedagogicznej odbyła się prelekcja dr Antoniny Sebesty dotycząca idei powstania parków narodowych na świecie, od pierwszego utworzonego w 1872 w Stanach Zjednoczonych Parku Narodowego Yellowstone po dzień dzisiejszy.

Autorka wystąpienia omówiła temat ilustrując go rodzinnymi slajdami z parków narodowych Kanady, Słowacji i Polski. Wykład obejmował prezentację idei parków w rozumieniu aksjologicznym, w tym misję parku narodowego na przykładzie PN Gór Stołowych, refleksję nad współczesną rolą parków w szerzeniu postaw ekologicznych, przedstawienie stanowisk w tzw. etyce ekologicznej, które realizując określone wartości uzasadniają jak twierdzi dr Antonina Sebesta istnienie parków i umożliwiają rozstrzyganie dylematów i konfliktów na tych obszarach.

Prelegentka - filozof etyk, emerytowana nauczycielka akademicka i poetka w swojej wypowiedzi zwracała szczególną uwagę na zjawisko antropocentryzmu jako negatywnego przykładu wpływu człowieka na świat przyrody.
W otoczeniu zdjęć ptaków z wystawy Gorczańskiego Parku Narodowego, która do końca maja gościć będzie w naszej Galerii Bakałarz, z ust Autorki płynęło mądre przesłanie o kształceniu postaw wychowania w duchu szacunku do świata przyrody i „pokojowego” współistnienia ludzi i natury.

Komentarze

 • 17 kwi

  Antonino, byłaś genialną uczennicą Kościuszki.Czytałaś książki, których inni nie byli w stanie zrozumieć.Byłem w Tobie zakochany.Pozdrawiam.
  Edytuj

  5 10 Odpowiedz
 • 17 kwi

  No i wreszcie coś wolnego od frazesów o suwerennie i dobru narodu, bo uszy bolą.

  Takiej prelekcji chyba zabrakło wśród ludzi obozu obecnie rządzącego, a zwłaszcza pan Szyszko i to obligatoryjnie.

  Potrzebujemy takiej świadomości, zwłaszcza kiedy widać jak szybko wycinany jest choćby myślenicki fragment dawnej puszczy...

  Czy w dobie tak powszechnej cyfryzacji i technologii nie ma alternatywy dla tradycyjnego papieru?

  2 6 Odpowiedz

Zobacz więcej