Droginia

Stworzyli makietę wsi, która dzisiaj znajduje się pod wodami zbiornika dobczyckiego

Aby Kraków miał skąd czerpać wodę pitną, a Raba nie zalewała okolicznych miejscowości postanowiono zburzyć całą wieś, której historia znalazła się pod wodą. Na powierzchnię zdecydowała się wydobyć ją Justyna Czarniak, zakładając stowarzyszenie "Droginia dla pokoleń"

Decyzja o tym, że Droginia znajdzie się pod wodą zapadła na początku lat siedemdziesiątych, kiedy zdecydowano, że między górą Jałowcową i Zamkową w Dobczycach powstanie zapora. Aby Kraków miał skąd czerpać wodę pitną, a Raba nie zalewała okolicznych miejscowości postanowiono zburzyć całą wieś, której historia znalazła się pod wodą.

Na powierzchnię postanowiła wydobyć ją Justyna Czarniak, zakładając stowarzyszenie "Droginia dla pokoleń". Myśl jaka towarzyszyła jej w momencie jego powstania była tylko jedna: ocalić pamięć o miejscu, które dziś pokrywają wody Zbiornika Dobczyckiego i przekazać tą wiedzę przyszłym pokoleniom. To główny cel jaki przyświeca nowopowstałemu stowarzyszeniu.

Jednym z nich był Festiwal Aktywności, który odbył się w strażnicy OSP w Drogini w ramach programu Inicjatywa Lokalna. Była to okazja nie tylko dla mieszkańców Drogini na poznanie miejscowości tuż przed tym jak znalazła się pod dzisiejszą taflą zbiornika dobczyckiego.

Największą atrakcją festiwalu stanowiła makieta dawnej Drogini wykonana przez Janinę Cegielską. Ogrom pracy włożony w przygotowanie makiety, dbałość o najmniejsze szczegóły, takie jak kolory ścian domów czy umiejscowienie okien i drzwi potrafią zachwycić najbardziej wymagających.

W trakcie festiwalu do dyspozycji mieszkańców dostępnych było jeszcze siedem stoisk, a wśród nich m.in. kulturystyka i fitness, czy porady prawnika. Jednym z najpopularniejszych okazało się to prowadzone przez Rozalię Gajowską, Monikę Wójtowicz oraz Szymona Dyczkowskiego.

- Tutaj goście mogli podzielić się z nami swoimi wspomnieniami o dawnej Drogini. Przygotowaliśmy dla nich ponad 250 zdjęć, na których wiele osób odnalazło swoje dawne domy, osoby z rodziny lub rozpoznało znajomych z przeszłości. Zapisywaliśmy wszystkie te bezcenne informacje, ponieważ będą one wykorzystane w późniejszych projektach, które stowarzyszenie ma już w swoich planach – mówi Monika Wójtowicz, członek stowarzyszenia Droginia dla pokoleń.

Z kolei Szymon Dyczkowski zaprezentował historyczne artefakty znalezione na terenie dawnej i obecnej Drogini oraz prowadził kącik wspomnień, gdzie mieszkańcy mogli oglądać wyświetlane przez niego zdjęcia i filmy zmontowane na podstawie dawnych i obecnych zdjęć miejscowości.

Stoisko "Zapomniane historie" było dla wielu gości sentymentalną podróżą w czasie, a dla młodszych mieszkańców Drogini stanowiło wspaniałą lekcję historii rodzinnej miejscowości.

Powiązane tematy

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...
Dobczyce 1

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...

Trwające około godziny regularne rejsy edukacyjne po zbiorniku dobczyckim będą odbywały się co weekend. To wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Wód Polskich i Dobczyc. Czy to realny krok do wpuszczenia białej floty na zalew? Odpowiedzi na to pytanie, mieszkańcy regionu oczekują od lat. I choć temat otwarcia zalewu wraca regularnie p...

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc
Powiat myślenicki 6

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc

W Rankingu Bogactwa Samorządów mieszkańcy Dobczyc uchodzą za najzamożniejszych na terenie powiatu myślenickiego. Z dochodem 3711,40 zł na mieszkańca wyprzedzają m.in. myśleniczan. Jak w zestawieniu wypadły pozostałe miejscowości? Rankingu Bogactwa Samorządów powstaje od 2010 roku na zlecenie czasopisma samorządowego Wspólnota. W zestawieniu dochod...

Komentarze

 • 9 cze

  Bardzo wartościowe dzieło. I ten fragment, przekraczając granicę zapory w Mcach z oryginalnymi drzewami po obu stronach starej drogi do Dobczyc. Bezcenne. I jeden dom w Mcach, który w granicach zalewu ocalał, nieopodal tzw. źródełka.

  16 1 Odpowiedz
 • 9 cze

  Zawsze mnie to intrygowało..

  7 4 Odpowiedz
 • 9 cze

  Fajnie by bylo przeniesc ta makiete w 3d i zalać wodą ????

  9 6 Odpowiedz
 • Robert 11 cze

  Pozwolić na nurkowanie w Zalewie!

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala
Jawornik 3

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala

Po dachowaniu samochód osobowy zatrzymał się w przydrożnym rowie. Jego pasażerowie wyszli o własnych siłach, ale jedna osoba została przewieziona do szpitala Do wypadku doszło przed godz. 11 na drodze krajowej nr 7 w Jaworniku. Kiedy strażacy zjawili się na miejscu, samochód leżał w rowie, a jedna osoba była ranna. Trzy osoby podróżujące pojazdem...

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice
Okolice 0

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice

W nocy nad powiatem myślenickim przeszła burza z gradem, a miejscami wiatr osiągał 100 km/h. W Niezdowie piorun spowodował pożar domu, a w Myślenicach woda zalała piwnice Wczoraj ostrzegaliśmy o burzy z gradem jaka miała przejść przez powiat myślenicki. Na terenie powiatu myślenickiego straż pożarna interweniowała w związku ze złymi warunkami atmo...

Sąsiedzi nie widzieli go od kilku dni. Jego ciało znaleziono w domu
Okolice 0

Sąsiedzi nie widzieli go od kilku dni. Jego ciało znaleziono w domu

Mieszkający samotnie 78 latek zmarł w swoim domu w Gruszowie. Sąsiedzi powiadomili służby, kiedy nie widzieli go przez kilka dni Sąsiedzi postanowili zawiadomić służby kilka dni po tym jak nie widzieli mężczyzny. Siedemdziesięcioośmiolatek mieszkał samotnie w jednym z domów w Gruszowie. Kiedy strażacy w asyście policji przybyli na miejsce, trafili...