Droginia

Droginia. Martwe rybitwy znalezione przy zalewie dobczyckim miały ptasią grypę. Co teraz?

Droginia. Martwe rybitwy znalezione przy zalewie dobczyckim miały ptasią grypę. Co teraz?

Badania laboratoryjne potwierdziły, że rybitwy rzeczne znalezione przy jeziorze Dobczyckim były zakażone ptasią grypą.

„W przypadku wykrycia objawów u drobiu należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii w Myślenicach lub wójta, burmistrza, prezydenta miasta, albo najbliższą lecznicę dla zwierząt” – czytamy w komunikacie Powiatowego Lekarza Weterynarii.

 

Jak pisaliśmy kilka dni temu, dwie martwe rzeczne i mewę śmieszkę, nad brzegiem zbiornika dobczyckiego w Drogini, znalazł Michał Baran - współzałożyciel Myślenickiego Klubu Ptakoluba.

Na miejscu zjawili się inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Myślenicach, którzy zabezpieczyli ptaki i wysłali do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krakowie, gdzie przeprowadzono sekcję i badanie toksykologiczne.

Odpowiedź na pytanie, czy zwierzęta były nosicielami wirusa ptasiej grypy nadeszła 12 maja. „Wiemy już, że mamy do czynienia z ptasią grypą. Nie mamy jeszcze informacji o podtypie wirusa. Będziemy mogli to powiedzieć po otrzymaniu wyniku z Puław” – mówił Dziennikowi Polskiemu Krzysztof Giza, powiatowy Lekarz weterynarii w Myślenicach.

Jak się okazało, wyniki z Puław, które nadeszły 15 maja potwierdziły przypuszczenia o wystąpieniu „wysoce zjadliwej grypy ptaków” o grupie H5N1.

Służby weterynaryjne już od kilku dni prowadzą perlustrację zarówno brzegów zbiornika, jak i okolicznych ferm drobiu oraz gospodarstw rolnych hodujących drób. W promieniu 10 km od miejsca znalezienia ptaków prowadzone są kontrole gospodarstw w których hodowany jest drób.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Myślenicach wydał oficjalną informację o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zaleca, aby w wyznaczonym obszarze utrzymać drób i inne ptaki w odosobnieniu, np. w kurniku lub innych zamkniętych obiektach budowlanych. Ich karmienie i pojenie musi odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach. „Przed wejściem do budynku, w których utrzymany jest drób, należy wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym. Mogą również zostać wprowadzone ograniczenia w pomieszczeniu drobiu” – zaleca.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Myślenicach informuje, że w dniu 15 maja 2023 roku stwierdzono wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich – rybitw rzecznych znalezionych i zebranych z jeziora Dobczyckiego w miejscowości Droginia. W związku z powyższym zostanie wyznaczony obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), który obejmie powiat Myślenicki oraz inne powiaty sąsiadujące.

Z uwagi na fakt, że strefa obejmie obszar kilku powiatów, w/w obszar, w drodze rozporządzenia określi właściwy miejscowo wojewoda. Wojewoda, w drodze rozporządzenia określi również inne nakazy i zakazy zgodnie z art. 46 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.2020, poz.1421 z pózn.zm.).

 

Powiązane tematy

Komentarze (6)

 • 18 maj 2023

  A to się zaleca czy nakazuje się??

  3 4 Odpowiedz
 • 18 maj 2023

  To przez Tuska … dziwnym trafem po przejeżdżało przez powiat w tamtym tyg i chcieli zalew otworzyć …. Przypadek ? Nie sadze …

  6 13 Odpowiedz
 • 18 maj 2023

  Zalew to szybciej będzie wykopać łopatami i zbudować infrastrukturę, a nie czekać na otwarcie!. I dziękować dozgonnie......

  9 1 Odpowiedz
 • 18 maj 2023

  może wreszcie wyzdychają te wszystkie gołębie, albo je odstrzelą ... gorzej z przedsiębiorcami zajmującymi się drobiem albo tymi starszymi Paniami handlującymi jajkami z Biedronki na Końskim ...

  13 5 Odpowiedz
  • 19 maj 2023

   Kto by się teraz przedsiębiorcami przejmował, przecież to wrogowie proletariatu

   5 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2023

  to. apewno putinptasiagrypa nie no napewno

  2 2 Odpowiedz

Zobacz więcej