Droginia. Martwe rybitwy znalezione przy zalewie dobczyckim miały ptasią grypę. Co teraz?
- 18 maja 2023
Badania laboratoryjne potwierdziły, że rybitwy rzeczne znalezione przy jeziorze Dobczyckim były zakażone ptasią grypą.
„W przypadku wykrycia objawów u drobiu należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii w Myślenicach lub wójta, burmistrza, prezydenta miasta, albo najbliższą lecznicę dla zwierząt” – czytamy w komunikacie Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Jak pisaliśmy kilka dni temu, dwie martwe rzeczne i mewę śmieszkę, nad brzegiem zbiornika dobczyckiego w Drogini, znalazł Michał Baran - współzałożyciel Myślenickiego Klubu Ptakoluba.
Na miejscu zjawili się inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Myślenicach, którzy zabezpieczyli ptaki i wysłali do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krakowie, gdzie przeprowadzono sekcję i badanie toksykologiczne.
Odpowiedź na pytanie, czy zwierzęta były nosicielami wirusa ptasiej grypy nadeszła 12 maja. „Wiemy już, że mamy do czynienia z ptasią grypą. Nie mamy jeszcze informacji o podtypie wirusa. Będziemy mogli to powiedzieć po otrzymaniu wyniku z Puław” – mówił Dziennikowi Polskiemu Krzysztof Giza, powiatowy Lekarz weterynarii w Myślenicach.
Jak się okazało, wyniki z Puław, które nadeszły 15 maja potwierdziły przypuszczenia o wystąpieniu „wysoce zjadliwej grypy ptaków” o grupie H5N1.
Służby weterynaryjne już od kilku dni prowadzą perlustrację zarówno brzegów zbiornika, jak i okolicznych ferm drobiu oraz gospodarstw rolnych hodujących drób. W promieniu 10 km od miejsca znalezienia ptaków prowadzone są kontrole gospodarstw w których hodowany jest drób.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Myślenicach wydał oficjalną informację o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków. Zaleca, aby w wyznaczonym obszarze utrzymać drób i inne ptaki w odosobnieniu, np. w kurniku lub innych zamkniętych obiektach budowlanych. Ich karmienie i pojenie musi odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach. „Przed wejściem do budynku, w których utrzymany jest drób, należy wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym. Mogą również zostać wprowadzone ograniczenia w pomieszczeniu drobiu” – zaleca.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Myślenicach informuje, że w dniu 15 maja 2023 roku stwierdzono wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich – rybitw rzecznych znalezionych i zebranych z jeziora Dobczyckiego w miejscowości Droginia. W związku z powyższym zostanie wyznaczony obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), który obejmie powiat Myślenicki oraz inne powiaty sąsiadujące.
Z uwagi na fakt, że strefa obejmie obszar kilku powiatów, w/w obszar, w drodze rozporządzenia określi właściwy miejscowo wojewoda. Wojewoda, w drodze rozporządzenia określi również inne nakazy i zakazy zgodnie z art. 46 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.2020, poz.1421 z pózn.zm.).
Niezależnie od wyżej stwierdzonego zdarzenia, na terenie całego kraju obowiązują zapisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzania środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. 2022 poz. 768), które w przypadku stwierdzenia ogniska ptasiej grypy, będą zaostrzone. W wyznaczonym obszarze, należy utrzymać drób i/lub inne ptaki w odosobnieniu (w kurniku lub innych zamkniętych obiektach budowlanych), a karmienie i pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka musi odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach. Przed wejściem do budynku, w których utrzymany jest drób, należy wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym. Mogą również zostać wprowadzone ograniczenia w pomieszczeniu drobiu.
W przypadku wykrycia objawów u drobiu należy niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii w Myślenicach lub wójta (burmistrza, prezydenta miasta) albo najbliższą lecznicę dla zwierząt.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
A to się zaleca czy nakazuje się??
To przez Tuska … dziwnym trafem po przejeżdżało przez powiat w tamtym tyg i chcieli zalew otworzyć …. Przypadek ? Nie sadze …
Zalew to szybciej będzie wykopać łopatami i zbudować infrastrukturę, a nie czekać na otwarcie!. I dziękować dozgonnie......
może wreszcie wyzdychają te wszystkie gołębie, albo je odstrzelą ... gorzej z przedsiębiorcami zajmującymi się drobiem albo tymi starszymi Paniami handlującymi jajkami z Biedronki na Końskim ...
Kto by się teraz przedsiębiorcami przejmował, przecież to wrogowie proletariatu
to. apewno putinptasiagrypa nie no napewno