Myślenice

"Jak to nie mam pierwszeństwa?!" To skrzyżowanie nadal sprawia wam kłopot

fot. fragment programu Jedź Bezpiecznie TVP Kraków

"Jak to nie mam pierwszeństwa?! Przecież kierowca zjeżdżający z ronda ma mnie po prawej stronie" - pyta nasz czytelnik. Jak się okazuje pierwszy w tym wypadku powinien jechać samochód opuszczający rondo

Po tym jak korektę przeszło skrzyżowanie ulic Słowackiego i Żeromskiego, kierowcom z Myślenic i okolic sporo problemów przysporzyła jazda po trzech pasach. Zasady włączania się do ruchu i poruszania w tym miejscu wyjaśniała policja, Paweł Werner z Zarządu Dróg Powiatowych oraz Marek Dworak z programu "Jedź bezpiecznie".

Jak się jednak okazuje, to nie jedyne skrzyżowanie, z którym macie problem. Trudności kierowcom sprawia również włączanie się w ul. Kościuszki z ominięciem ronda Śródmieście, które znajduje się kilkaset metrów dalej.

Niedawno na redakcja@miasto-info.pl otrzymaliśmy pytanie od jednego z mieszkańców, który ma wątpliwość w jaki sposób włączyć się do ruchu w tym miejscu. "Jak to nie mam pierwszeństwa?! Przecież kierowca zjeżdżający z ronda ma mnie po prawej stronie" - pyta nasz czytelnik.

Przypominamy wspomniany program i radę, jaką kierowcom skręcającym z ul. Słowackiego w Kościuszki przekazuje eskpert - Marek Dworak.

Marek Dworak, ekspert z programu "Jedź Bezpiecznie": Jadąc ulicą Słowackiego kończę na prawym pasie, a obok jest sąsiedni pas do wyjazdu z ronda. Mój pas się kończy, bo zaczyna się miejsce wyłączone z ruchu i parking, to znaczy że ja musze zmienić pas. Jeżeli pomyślę, że jestem przy prawej krawędzi - prawy pas ma zawsze kontynuację, to zajadę drogę pojazdowi, który znajduje się koło mnie.

Jakie jeszcze miejsca na drogach sprawiają wam trudności?

 

Jak bezpiecznie poruszać się po rondach?

Wyjaśnia

Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Aby bezpiecznie poruszać się po rondach w Myślenicach (i nie tylko) należy przede wszystkim jeździć zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przestrzegać ograniczeń prędkości jak i zwracać uwagę na znaki określające pierwszeństwo przejazdu.

Przed wjazdem na każde myślenickie rondo ustawione są znaki drogowe pionowe: „ustąp pierwszeństwa” (A7) oraz „ruch okrężny” (C12). W praktyce oznacza to, że pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się w ruchu okrężnym (na rondzie). Gdyby nie było takich znaków (w Myślenicach nie ma takiego przypadku) należy wówczas stosować się do reguły „prawej ręki” i to wjeżdżający na rondo miałby pierwszeństwo. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak tylko w przypadku dużych rond.

Dla bezpieczeństwa jak i płynności w ruchu okrężnym bardzo istotne jest prawidłowe sygnalizowanie zamiaru opuszczenia ronda. Kierowcy często włączają kierunkowskaz zbyt późno lub wcale. Przypominam, że wjeżdżając na rondo nie powinniśmy włączać kierunkowskazów, a będąc już na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, sygnalizujemy zjazd z niego włączając prawy migacz. Przy opuszczaniu ronda szczególną uwagę należy zwrócić na pieszych, którzy często przechodzą przez jezdnię w rejonie skrzyżowań.

Czy budowa rond w Myślenicach korzystnie wpłynęła na rozładowanie ruchu?

 • TAK TAK 86%
 • NIE NIE 9%
 • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 5%
 • Głosów: 1455

 

Czy wszystkie ronda powinny mieć nazwę?

Rondo w centrum miasta zostało oddane do użytku 8 grudnia 2012 roku. Do tej pory trzem z czterech rond w Myślenicach władze miasta nadały imiona. Czy piąte i zarazem największe z nich powinno nosić jakieś imię? Do tej pory nie zostało ochrzczone, chociaż niektórzy radni proponowali, aby nosiło imię Jana Pawła II lub zmarłego w 2012 roku druha Andrzeja Burzawy. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 11 lip

  Może warto by było zaraz przy rondzie wymalować 3 metry linii aby były widoczne 2 pasy.
  Przy widocznych 2 pasach intuicyjnie można stwierdzić że pojazd włączający się z prawej strony musi przepuścić tego z ronda.
  Aktualnie ten zjazd wygląda tak, że obie drogi prowadzą na "jeden" pas, a tak nie jest zgodnie z tym co widzimy na wizualizacji.

  17 5 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 14 lip

   Na początku były pomalowane. Problem też jest z samochcodami parkującymi tam za blisko ronda

   Odpowiedz
 • mirek@ 11 lip

  dobry temat! tam nieustannie kierowcy ze slowackiego maja przekonanie o swoim pierwszenstwie... ludzie nauczcie sie czytac znaki

  25 3 Odpowiedz
 • kar war 11 lip

  Tam stoi znak A 7 więc nie widzę problemu. Policja powinna się zająć ludźmi którzy jadą do Kauflanda i blokują przejście dla pieszych żeby zmienić pas przy zawracaniu.

  12 3 Odpowiedz
  • 16 lip

   Nie dalej jak w zeszłym tygodniu wyjeżdżając z Kauflandu natknąłem się na sytuację że radiowóz policyjny wykonywał ten manewr. Czekając praktycznie na pasach żeby ich ktoś przepuscil na skręt na Kaufland. Żałuję że nie mam rejestratora. :-(

   1 1 Odpowiedz
  • 23 lip

   chyba pomyliłeś miejsca

   Odpowiedz
 • 11 lip

  Na początek to trzeba zrobić porządek z parkującymi tam nieprawidłowo (patrz na zdjęcie powyżej) pojazdami. Niejednokrotnie samochody stoją tam nawet na pasach i tego białego poziomego oznakowania nie widać. No a kierowcy na prawym pasie nawet niekiedy nie patrzą tylko wbijają się na prawy pas przed innych. Zresztą to nie jedyne miejsce gdzie zachowanie kierowców pozostawia wiele do życzenia. Notorycznie zablokowany przejazd ul. Słoneczną przez stojących na światłach w ciągu ul. Słowackiego też jest tego dobrym przykładem.

  7 1 Odpowiedz
  • 12 lip

   A wystarczyło by usunąć parkomaty... Ludzie parkują byle jak na darmowych miejscach bo nie chcą płacić... Miasto samo winne sobie jest... Zamiast wybudować jakiś blok z parkingiem tylko w centrum miasta a nie na obrzeżach. to wolą stawiać bloki i sklepy a potem płacz bo nie ma gdzie parkować. W myślących miastach np za granicą stawia takie coś...

   4 7 Odpowiedz
   • 23 lip

    sranie w banie, zwróć uwagę po ile lat ma ok 80% budynków w Myślenicach kiedy je budowali ilość samochodów można było policzyć na palcach

    Odpowiedz
   • 23 lip

    najbardziej irytują mnie ludzie kupujący kolejny samochód nie zastanawiając się gdzie go zaparkują bo przecież to miasto powinno im zagwarantować parking a może na dachu bloku w którym się mieszka

    1 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 14 lip

   Obawiam się, że to nie tylko jest domeną tego skrzyżowania, ale większości zakorkowanych skrzyżowań w Polsce.
   Na marginesie, gdyby kierowcy mieli trochę więcej doświadczenia, a mniej strachu, to zmieniali by pas z lewego na prawy na światłami, i wtedy dużo rzadziej były by tam korki. Gdy budowano most koło biedronki nie było tam ani Biedronki ani Kauflandu i ruch był znacznie mniejszy. Może dużo płynniejszy byłby tam ruch gdyby te skrzyżowania koło biedronki nieco poprzerabiać.

   Odpowiedz
 • 11 lip

  Co do tematu, nigdy nie miałem wątpliwości kto ma pierwszeństwo.

  Co do ankiety, jeśli ludzi a chcą nazywać ronda - proszę bardzo, ale niech robią to oni nie radni. Jeszcze jedna sprawa, nazwy tylko związanych z Myslenicami ludźmi ZDECYDOWANIE WYKLUCZAJAC POLITYKOW.

  Wystarczy jedna szopka z rondem Koziołka Matołka.

  12 4 Odpowiedz
 • 11 lip

  @kar9876 tam jest masakra, nieraz robią się ogromne korki, bo jeden kierowca chce zmienić pas na linii ciągłej, bo przypominam, że chociaż nie ma zakazu zmiany pasa na przejściu dla pieszych, to akurat w tym miejscu, jest linia ciągła, która tego zabrania.

  Kolejny problem w tym miejscu, to wyjeżdżający z biedronki, mimo linii ciągłej wjeżdżają na pas do zawracania i to jest tam nagminna sytuacja. Gdyby jechali zgodnie z zasadami, to niedaleko mają rondo, na którym można już legalnie zawrócić i nie blokowaliby innych kierowców.

  Ciągle żywy jest też u nas problem wyprzedzania na przejściu dla pieszych, bierze się to chyba z tego, że u nas nie ma w ogóle policji na drogach, za to kiedyś widziałem 3 radiowozy na dachu galerii myślenickiej i kółko policjantów na śmieszkach i pogawędce.

  3 2 Odpowiedz
 • kar war 11 lip

  [cytat=mknp] Ja o tych 2 miejscach koło biedronki już pisałem z rok temu przy innym temacie drogowym. Ale policja nic z tym nie robi. Tak samo jak parkowanie na ul.szpitalnej lub parkowanie przed przejściem dla pieszych i za nim 10m. Też na ulicy słonecznej koło stacji paliw nakaz skrętu w prawo a wszystkie osobówki na wprost. Policja niech zrobi akcjie na terenie miasta i pokaże wyniki tego.

  2 3 Odpowiedz
 • 11 lip

  Proponuję redaktorowi policzyć jeszcze raz ronda w mieście. Ja naliczyłem ich dziewięć i dziesiąte powstaje właśnie na zarabiu.

  4 2 Odpowiedz
 • 11 lip

  Skręt w lewo z Rzemieślniczej w Słoneczną też jest bardzo niebezpieczny, wiadome spory ruch pod galeriami, ale najgorsze co może być to samochody parkujące na chodniku po lewej stronie tuż przy skrzyżowaniu właśnie, zasłaniające właśnie ten skręt w lewo. Kategorycznie powinno się zabronić stawania samochodom w tamtym miejscu. Albo zamontować lustro przy przejściu na ten wyjazd w lewo.

  16 1 Odpowiedz
 • 12 lip

  Polecam skrzyżowanie koło szpitala, tam to dopiero cuda ludzie wyczyniają, nawet zawodowi kierowcy karetek mandaty płacili po stłuczkach wyjeżdżając ze szpitala (zapominali , że włączają się do ruchu), a jadący od strony mdk-u nie widzą znaku ustąp pierwszeństwa przejazdu bo po co? A to że ciasno tam to już inny temat

  5 Odpowiedz
  • 12 lip

   Co do skrzyżowania koło szpitala to notoryczne jest też skręcanie ze szpitalnej w lewo w Żwirki i Wigury z prawego pasa.

   3 Odpowiedz
 • 12 lip

  Pod biedronką cuda się dzieją, wypadałoby włączyć kierunkowskaz odpowiednio wcześnie jadąc od świateł i zjeżdżając w stronę mopsu i archonu, ale już parokrotnie auta wyjeżdżając spod biedry zajechaly mi drogę cisnąc prosto! myśląc chyba że chce skręcić pod biedronke. Od tego czasu włączam kierunkowskaz późno, co wiem że wkurza tych wyjeżdżających że strefy, sama wyjeżdżając pomstuje że nie używają kierunkowskazów jadąc od świateł. Kolejna sytuacja to geniusze którzy już na nawrotce jadą prosto i zmieniają pas na pasach lub nawet wcześniej na części jezdni wyłączonej z ruchu zamalowanej ciągłymi pasami, blokując ruch, stając na środku i czekając aż wypuści ich ktoś jadący od ronda. Trzeba mieć nerwy że stali.

  5 Odpowiedz
 • 13 lip

  Ogólnie mamy w mieście mały chaos drogowo - parkingowy. Po jakiego czorta przy omawiamy rondzie zrobiono ten dodatkowy pas kosztem chodnika? Zresztą rondo na zarabiu też ściana chodnik i po co kolejna "gruszka".

  1 1 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 14 lip

   Po pierwsze nie jest to dodatkowy pas, tylko pas, który się ciągnie aż od zakopianki. Gdyby nie miał służyć do skrętu do rynku, to i tak musiał by się skończyć. A co do szerokości chodnika, to przed rondem nie widzę powodu po co miał by być większy - chyba że po to aby więcej stolików z pobliskiego baru wystawić na pole.........

   1 Odpowiedz
 • baron nk klasa 14 lip

  koło strażnicy stoi znak d-14 koniec pasa ruchu tylko tak ustawiony że widzą go kierowcy zjeżdżający z ronda a powinien być ustawiony dla dojeżdżających do rynku to widać że zjazd z ronda ma pierwszeństwo

  1 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 22 lip

  ludzie to nie mysla w ogole jak jezdza...

  Odpowiedz
 • 28 lip

  Kierowco, masz rację, tak to wygląda. Jadący ul. Słowackiego ,skręcający w ul. Kościuszki, robią, co robią. Najczęściej ich prawy pas jest zajęty przez parkujące tam samochody. Ostatnio jest coraz lepiej. Spotykam wymuszających kierowców z rejestracjami spoza województwa. No ale trzeba ich zrozumieć.

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Zawody rowerowe dla dzieci. Udział bezpłatny. Wystarczy się zapisać
Myślenice 0

Zawody rowerowe dla dzieci. Udział bezpłatny. Wystarczy się zapisać

W najbliższą niedzielę na Zarabiu odbywać się będzie Maraton Rowerowy Cyklokarpaty, podczas którego zorganizowane zostaną również bezpłatne zawody rowerowe Cyklokarpaty Kids Race. Maratony Rowerowe Cyklokarpaty to ogólnopolska impreza rowerowa dla amatorów, która w Myślenicach odbywa się już po raz drugi. Trasy maratonu rowerowego prowadzą głównie...

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 13

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej
Myślenice 65

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej

Podczas nadzwyczajnej sesji przy 20 głosach "za" i 1 radnej nie biorącej udziału w głosowaniu, radni przyjęli uchwałę, w której „zawierzają dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy Myślenice Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej” Nadzwyczajna sesja rady gminy została zwołana w ramach trwającego w parafii Narodzenia...

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu
Myślenice 0

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu

Ponad 1200 zł warte były zakupy, za które trójka złodziei nie miała zamiaru zapłacić. Kiedy opuszczali sklep ze skradzionym towarem, zostali zatrzymani przez policjanta, który w wolnym czasie był na zakupach To, że policjantem jest się również po służbie pokazał kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach....