Myślenice

"Jak to nie mam pierwszeństwa?!" To skrzyżowanie nadal sprawia wam kłopot

"Jak to nie mam pierwszeństwa?!" To skrzyżowanie nadal sprawia wam kłopot
fot. fragment programu Jedź Bezpiecznie TVP Kraków

"Jak to nie mam pierwszeństwa?! Przecież kierowca zjeżdżający z ronda ma mnie po prawej stronie" - pyta nasz czytelnik. Jak się okazuje pierwszy w tym wypadku powinien jechać samochód opuszczający rondo

Po tym jak korektę przeszło skrzyżowanie ulic Słowackiego i Żeromskiego, kierowcom z Myślenic i okolic sporo problemów przysporzyła jazda po trzech pasach. Zasady włączania się do ruchu i poruszania w tym miejscu wyjaśniała policja, Paweł Werner z Zarządu Dróg Powiatowych oraz Marek Dworak z programu "Jedź bezpiecznie".

Jak się jednak okazuje, to nie jedyne skrzyżowanie, z którym macie problem. Trudności kierowcom sprawia również włączanie się w ul. Kościuszki z ominięciem ronda Śródmieście, które znajduje się kilkaset metrów dalej.

Niedawno na redakcja@miasto-info.pl otrzymaliśmy pytanie od jednego z mieszkańców, który ma wątpliwość w jaki sposób włączyć się do ruchu w tym miejscu. "Jak to nie mam pierwszeństwa?! Przecież kierowca zjeżdżający z ronda ma mnie po prawej stronie" - pyta nasz czytelnik.

Przypominamy wspomniany program i radę, jaką kierowcom skręcającym z ul. Słowackiego w Kościuszki przekazuje eskpert - Marek Dworak.

Marek Dworak, ekspert z programu "Jedź Bezpiecznie": Jadąc ulicą Słowackiego kończę na prawym pasie, a obok jest sąsiedni pas do wyjazdu z ronda. Mój pas się kończy, bo zaczyna się miejsce wyłączone z ruchu i parking, to znaczy że ja musze zmienić pas. Jeżeli pomyślę, że jestem przy prawej krawędzi - prawy pas ma zawsze kontynuację, to zajadę drogę pojazdowi, który znajduje się koło mnie.

Jakie jeszcze miejsca na drogach sprawiają wam trudności?

 

Jak bezpiecznie poruszać się po rondach?

Wyjaśnia

Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Aby bezpiecznie poruszać się po rondach w Myślenicach (i nie tylko) należy przede wszystkim jeździć zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przestrzegać ograniczeń prędkości jak i zwracać uwagę na znaki określające pierwszeństwo przejazdu.

Przed wjazdem na każde myślenickie rondo ustawione są znaki drogowe pionowe: „ustąp pierwszeństwa” (A7) oraz „ruch okrężny” (C12). W praktyce oznacza to, że pierwszeństwo mają pojazdy znajdujące się w ruchu okrężnym (na rondzie). Gdyby nie było takich znaków (w Myślenicach nie ma takiego przypadku) należy wówczas stosować się do reguły „prawej ręki” i to wjeżdżający na rondo miałby pierwszeństwo. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak tylko w przypadku dużych rond.

Dla bezpieczeństwa jak i płynności w ruchu okrężnym bardzo istotne jest prawidłowe sygnalizowanie zamiaru opuszczenia ronda. Kierowcy często włączają kierunkowskaz zbyt późno lub wcale. Przypominam, że wjeżdżając na rondo nie powinniśmy włączać kierunkowskazów, a będąc już na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, sygnalizujemy zjazd z niego włączając prawy migacz. Przy opuszczaniu ronda szczególną uwagę należy zwrócić na pieszych, którzy często przechodzą przez jezdnię w rejonie skrzyżowań.

Czy budowa rond w Myślenicach korzystnie wpłynęła na rozładowanie ruchu?

 • TAK TAK 86%
 • NIE NIE 9%
 • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 5%
 • Głosów: 1455

 

Czy wszystkie ronda powinny mieć nazwę?

Rondo w centrum miasta zostało oddane do użytku 8 grudnia 2012 roku. Do tej pory trzem z czterech rond w Myślenicach władze miasta nadały imiona. Czy piąte i zarazem największe z nich powinno nosić jakieś imię? Do tej pory nie zostało ochrzczone, chociaż niektórzy radni proponowali, aby nosiło imię Jana Pawła II lub zmarłego w 2012 roku druha Andrzeja Burzawy. 

Powiązane tematy

Komentarze (26)

 • mirek@ 11 lip 2019

  dobry temat! tam nieustannie kierowcy ze slowackiego maja przekonanie o swoim pierwszenstwie... ludzie nauczcie sie czytac znaki

  26 3 Odpowiedz
 • 11 lip 2019

  Skręt w lewo z Rzemieślniczej w Słoneczną też jest bardzo niebezpieczny, wiadome spory ruch pod galeriami, ale najgorsze co może być to samochody parkujące na chodniku po lewej stronie tuż przy skrzyżowaniu właśnie, zasłaniające właśnie ten skręt w lewo. Kategorycznie powinno się zabronić stawania samochodom w tamtym miejscu. Albo zamontować lustro przy przejściu na ten wyjazd w lewo.

  16 1 Odpowiedz
 • 11 lip 2019

  Może warto by było zaraz przy rondzie wymalować 3 metry linii aby były widoczne 2 pasy.
  Przy widocznych 2 pasach intuicyjnie można stwierdzić że pojazd włączający się z prawej strony musi przepuścić tego z ronda.
  Aktualnie ten zjazd wygląda tak, że obie drogi prowadzą na "jeden" pas, a tak nie jest zgodnie z tym co widzimy na wizualizacji.

  19 5 Odpowiedz
 • 11 lip 2019

  Co do tematu, nigdy nie miałem wątpliwości kto ma pierwszeństwo.

  Co do ankiety, jeśli ludzi a chcą nazywać ronda - proszę bardzo, ale niech robią to oni nie radni. Jeszcze jedna sprawa, nazwy tylko związanych z Myslenicami ludźmi ZDECYDOWANIE WYKLUCZAJAC POLITYKOW.

  Wystarczy jedna szopka z rondem Koziołka Matołka.

  13 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 lip 2019

  Tam stoi znak A 7 więc nie widzę problemu. Policja powinna się zająć ludźmi którzy jadą do Kauflanda i blokują przejście dla pieszych żeby zmienić pas przy zawracaniu.

  12 3 Odpowiedz

Zobacz więcej