Myślenice

Pytacie jak pokonać to skrzyżowanie. Policja odpowiada, ekspert radzi domalować pasy prowadzące

Korekta skrzyżowania ulic Słowackiego i Żeromskiego miała upłynnić ruch i rozładować powstające na tym odcinku korki. Ten problem udało się rozwiązać, ale powstał kolejny… pytacie jak bezpiecznie pokonać to skrzyżowanie

W ostatnich miesiącach w ramach korekty skrzyżowania na ul. Żeromskiego w miejscu, gdzie łączy się z ul. Słowackiego, powstały dwa pasy, natomiast ul. Słowackiego została poszerzona o dodatkowy pas do zawracania na moście nad Bysinką.

- Naszym zamierzeniem jest stworzenie większej przestrzeni akumulacyjnej, która w godzinach szczytu może wchłonąć tworzący się „korek” powodując, że wyjazd z ulicy Żeromskiego będzie możliwy nie tylko dzięki uprzejmości jadących w ciągu głównym – zapowiadali inżynierowie z Zarządu Dróg Powiatowych.

Jak się okazuje, skrzyżowanie po korekcie rozładowało ruch, ponieważ kierowcy zawracający na moście nad Bysinką zyskali dodatkowy pas. Dzisiaj problem stanowi sposób, w jaki należy włączyć się do ruchu jadąc ul. Żeromskiego i skręcając w Słowackiego.

Odkąd powstało nowe skrzyżowanie nigdzie nie znalazłem znaków wskazujących, z którego pasa możemy wjechać na konkretny pas. (…) Jadę od strony SP nr 2 i chcę jechać na Zarabie. Mam dwa pasy do wyboru, oznaczone znakiem pionowym do skrętu w prawo

– temat skrzyżowania na forum porusza jeden z naszych czytelników.

Policjant radzi

O poradę w tej kwestii zwróciliśmy się do myślenickiej policji. Jej rzecznik Dawid Wietrzyk, powołując się na ustawę „Prawo o ruchu drogowym” zwraca uwagę, że kierujący jest zobowiązany zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo; do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.

– Jednym słowem – mówi Dawid Wietrzyk - chcąc jechać w kierunku Rynku, należy jechać prawym pasem ul. Żeromskiego, zaś kierowcy, którzy mają zamiar skręcić w lewo na mostek lub zawrócić, powinni jechać pasem lewym.

„Brakuje linii prowadzących”

Problem myślenickiego skrzyżowania został poruszony w programie „Jedź bezpiecznie” realizowanym przez TVP Kraków. Występujący w nim w roli eksperta Marek Dworak, sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie - zwraca uwagę organizatorowi ruchu, że ten nie pomyślał o linii prowadzącej wskazującej na przebieg pasów. Jego zdaniem taka linia skutecznie powinna rozwiać wątpliwości kierowców i bezpiecznie wprowadzić ich na odpowiedni pas.

O to, czy linie powstaną, zapytaliśmy Zarząd Dróg Powiatowych. Czekamy na jego stanowisko w tej sprawie.

Czyli jak mam jechać? 

Podsumowując; jadąc ulica Żeromskiego do Słowackiego wybierając pas prawy - musimy skręcić na pas prawy.

Natomiast jadąc lewym pasem z prawym kierunkowskazem (bo skręcamy w prawo) wjeżdżamy na pas środkowy, a dopiero znajdując się na nim – jedziemy prosto w kierunku Rynku, włączamy lewy kierunkowskaz skręcając na most lub wcześniej zmieniając pas na skrajnie lewy – służący do zawracania.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 7 lut

  Jakim trzeba być debilem żeby się z prawego pasa wpieprzac na lewy....

  70 3 Odpowiedz
  • 8 lut

   wczoraj mi się gość z prawego pasa wpieprzał na środkowy i trąbił machając rękami.

   1 6 Odpowiedz
   • 8 lut

    pewno głuchoniemy chciał sie porozumiec lub przyjaciel z włoch nalezało zaprosic go na tutejsza pizze i podlac red red wine

    2 3 Odpowiedz
   • 9 lut

    Czyli nie zna się na przepisach. Był na prawym pasie to musi skręcić na prawy. Ty będąc na lewym pasie masz prawo wjechać na środkowy. Później jak chcesz zawrócić to na skrajny lewy. Proste tylko niektórzy myślą,że wolno im wszystko.

    8 9 Odpowiedz
 • 7 lut

  Oglądnij film. Zobaczysz, że nie brakuje takich ludzi. Może nie wjeżdżają na skrajny lewy, ale równocześnie dwa auta na środkowy.

  https://krakow.tvp.pl/1279100/jedz-bezpiecznie

  7 4 Odpowiedz
 • 7 lut

  A słup elektryczny stoi na środku chodnika haaaaaaaaa

  13 5 Odpowiedz
  • Raphaell 8 lut

   Stoi stoi od początku remontu i wiele osób pisało już o tym fakcie...dopiero teraz zajarzyłeś "tomny gościu"? haaaaaa:D

   2 3 Odpowiedz
  • Raphaell 19 lut

   Tak serio to nie mam pojęcia jaki "inżynier" to zrobił.Po remoncie gdy wyjeżdżasz do głównej z Urzędu Skarbowego po lewej stronie jest identyczna sytuacja.Słup...nowy!! na środku chodnika.Stary był w tym miejscu więc i nowy jest....paranoja.Matka z wózkiem-na ulicę....

   Odpowiedz
 • 7 lut

  Wystarczy namalować linię ciągłą pomiędzy pasem prawym a pozostałymi dwoma środkowym i lewym i sprawa będzie jasna.
  Równocześnie jadąc od Żeromskiego na obu pasach jest możliwość skrętu w lewo, na Słowackiego mamy kilkadziesiąt metrów 3 pasów, pomiędzy którymi są linie przerywane, nie jest więc niezgodne z przepisami aby zmienić pas, choćby z prawego na środkowy.

  6 5 Odpowiedz
 • kadhs kras 7 lut

  Jakich takich podstaw jazdy nie znacie z ktorego pasa gdzie jechac to oddajcie prawo jazdy i chodzcie na nogach

  29 5 Odpowiedz
 • 7 lut

  Najlepsi są kierowcy, skręcający w prawo z lewoskrętu na przeciwko galerii. Dzięki temu blokują ruch na Rzemieślniczej :) Zresztą na wyjeździe z Galerii to samo, jazda pod prąd lub skręcanie w lewo koło prawej krawędzi.

  16 1 Odpowiedz
  • 7 lut

   a jak również jedziesz w lewo i staniesz obok takiego przy lewej krawędzi to przeklina i macha łapami zamiast pomyśleć co źle zrobił.

   21 1 Odpowiedz
 • 7 lut

  Miasto żałuje białej farby i tyle, i nie tylko na tym skrzyżowaniu, ale ogólny brak makijażu na ulicach miasta.

  18 6 Odpowiedz
 • 7 lut

  Najlepiej to przebudować na rondo albo postawić policjanta do kierowania ruchem .

  9 4 Odpowiedz
 • 7 lut

  A jak dojdzie do kolizji z dwoch pasow do skrętu na środkowy to co w takiej sytuacji?

  5 4 Odpowiedz
  • 7 lut

   Dobre pytanie, podejrzewam, że każdy policjant inny da mandat.
   Strzelając - wina będzie osoby skręcającej z lewego pasa na środkowy, bo osobę skręcającą z prawego pasa będzie miała po prostu po prawej stronie.

   4 5 Odpowiedz
  • 7 lut

   Była już stłuczka i podobno ten co zawinił wg. policji nie przyjął mandatu, teraz sąd rozstrzygnie kto ma rację

   6 1 Odpowiedz
 • 7 lut

  Można gdzieś przeczytać dokładne słowa rzecznika policji Dawida Wietrzyka? Ponieważ wydaje mi się, że ustawa, na którą się powołuje nie ma tutaj zastosowania. Według artykułu, rzecznik policji powołuje się na Art. 22.2 natomiast punkt 3 tego samego artykułu mówi:
  [cytat]3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku. [/cytat]
  Na tym skrzyżowaniu dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku, tylko w prawo.

  @orzech10 - nie zawsze kierowca będący po prawej stronie ma pierwszeństwo. Kierowca po prawej będzie miał pierwszeństwo w sytuacji, gdy oboje opuszczą już skrzyżowanie i on będzie na prawym skrajnym, drugi samochód na skrajnym lewym, a oboje w tym samym czasie będą chcieli wjechać na środkowy. W sytuacji którą opisałeś winnym będzie ten, który wjedzie na pas środkowy jako drugi.

  10 3 Odpowiedz
 • 7 lut

  Ten skręt na ulicy Słowackiego w kierunku na Zarabie jest BEZ SENSU!. Jadąc od dworca/zakopianki powinny być dwa pasu naprzód i tylko jeden w lewo który służył by do jazdy na Zarabie lub nawrót.
  Tymczasem jest jeden w lewo do nawrotu, jeden w lewo na Zarabie który służy do też do jazdy naprzód i jeden naprzód. Większość ruchu jest na prost. Za każdym razem jak jadę robi się tam korek z tego powodu.

  8 7 Odpowiedz
 • 7 lut

  Wystarczy patrzeć na znaki, ale fakt że wąsko tam jak w d....

  5 4 Odpowiedz
 • 7 lut

  Na rondo było żal kasy.... miejsce było... lepiej poprawiać co kilka lat niż zrobić raz a porządnie

  2 9 Odpowiedz
  • 7 lut

   Dwupasmowe rondo w Myślenicach? Myśleniczanie z prostymi rondami mają problem, na dwupasmowym by się pozabijali. Poza tym rondo to nie jest odpowiedź na wszystko, sprawdza się najlepiej gdy krzyżujące się drogi mają podobne natężenie ruchu. Tutaj rondo niepotrzebnie zmniejszałoby tylko przelotowość.

   17 3 Odpowiedz
 • OKOKI 7 lut

  T o skrzyżowanie jest pokopane. Jak ktoś nie jest z Myślenic to nie wie na którym pasie się ustawić wyjeżdżając od szkoły 2 żeby skręcić na mostek i dalej prosto. Na odpowiednim pasie już trzeba się ustawić koło szkoły.

  7 3 Odpowiedz
  • 7 lut

   Jeśli ktoś zna przepisy to wie jak się ustawić. Ja wjeżdżając na to skrzyżowanie pierwszy raz po przebudowie (właściwie prace jeszcze trwały) wiedziałem jak się ustawić.

   m_markos napisał/a:

   Ten skręt na ulicy Słowackiego w kierunku na Zarabie jest BEZ SENSU!. Jadąc od dworca/zakopianki powinny być dwa pasu naprzód i tylko jeden w lewo który służył by do jazdy na Zarabie lub nawrót.
   Tymczasem jest jeden w lewo do nawrotu, jeden w lewo na Zarabie który służy do też do jazdy naprzód i jeden naprzód. Większość ruchu jest na prost. Za każdym razem jak jadę robi się tam korek z tego powodu.

   W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Jedziesz na wprost to trzymaj się prawego pasa. Jeśli jest więcej pasów to skrajny lewy służy do zawracania (o ile nie ma zakazu zawracania), a pozostałe pasy z reguły służą do skrętu w lewo (chyba że oznakowanie stanowi inaczej).

   6 11 Odpowiedz
   • 8 lut

    Jedź tamtędy w godzinach szczytu to zobaczysz że obecny układ skrzyżowania na Zarabie ze Słowackiego nie jest optymalny.

    Lewy pas który jest tylko nawrotu jest wiecznie pusty.
    Środkowy pas który jest do jazdy naprzód i na Zarabie jest wiecznie zakorkowany.
    Prawy pas jest głownie przez busy okupowany jak i przez skręcających z Żeromskiego.

    By upłynnić ruch to do skrętu w lewo na Zarabie i nawrotu powinien być TYLKO LEWY PAS. Pozostałe powinny prowadzić tylko naprzód.

    3 4 Odpowiedz
    • 12 lut

     Istnieje ryzyko, że wówczas zakorkowałby się ten pas do skrętu. Czekający w kolejce do zajęcia prawego pasa na mostku (do jazdy na wprost) uniemożliwią wjechanie na ten lewy, do zawracania, w skutek czego ten pas będzie wiecznie stał. Pas do jazdy na wprost nigdy nie stoi, pomimo, że jest tylko jeden.
     Obecnie stoi czasami tylko środkowy, robiąc tylko jeden lewoskręt będzie on stał częściej i korek będzie większy.

     Odpowiedz
 • 7 lut

  Mysle ze osoby ktore maja problem z prawidlowym poruszaniem sie po tym skrzyzowaniu powinny sie udac na ponowy egzamin bo najwidoczniej brakuje im podstawowej wiedzy.
  Zreszta to nie jedyna krzyzowka w myslenichach na ktorej nie radza sobie kierowcy przez brak wiedzy i myslenia.

  12 7 Odpowiedz
 • 7 lut

  Trochę niefortunnie umieszczone też te słupki z tablicami, ograniczają widoczność od ul. Żeromskiego

  4 2 Odpowiedz
 • 8 lut

  ale w tych myślenicach jezdza barany jak oni zdali egzamin na prawko

  8 2 Odpowiedz
  • 8 lut

   wiekszosc lyknela w saczu a ci fartowniejsi znalezli je w czpisach

   7 3 Odpowiedz
   • 12 lut

    Ja zdawałem w Sączu i nie mam problemu z przejazdem przez to jak i przez inne skrzyżowania więc nie generalizuj.

    bara napisał/a:

    Czyli nie zna się na przepisach. Był na prawym pasie to musi skręcić na prawy. Ty będąc na lewym pasie masz prawo wjechać na środkowy. Później jak chcesz zawrócić to na skrajny lewy. Proste tylko niektórzy myślą,że wolno im wszystko.

    Przepisy nie zabraniają jazdy z lewego pasa do prawoskrętu na skrajny lewy pas. Musisz tylko ustąpić pierwszeństwa wszystkim jadącym ul. Słowackiego. Bezpieczniej jest jednak wjechać na środkowy pas i później zmienić na lewy.

    PS. Najbardziej mnie rozwalają tzw. królowie lewego pasa. Potrafią od estakady aż do ronda w śródmieściu cały czas jechać lewym pasem chociaż prawy jest pusty ( w przeciwnym kierunku tak samo).

    1 Odpowiedz
 • 8 lut

  @nitegamer - ale wiesz że przy obecnym oznakowaniu mógł wjechać z prawego na środkowy? Miał do tego takie samo prawo jak Ty z lewego.

  7 10 Odpowiedz
 • 15 lut

  No ok to jest wyjaśnione
  A sytuacja jak z zarabia chce jechać do Jana?

  Na mieście za Carrefour muszę wjechać na lewy pas a poźniej gdzie jak nie ma linii domalowanych bo na wysokości mostu kończą się dwa pasy a metr za mostem są już 3 tak z niczego?

  Wg mnie z lewego na mieście na środkowy którego nie ma a poźniej prawy i skręt pod dwójkę dobrze myślę?

  Odpowiedz
  • 16 lut

   A po jaką cholerę pchać się z Zarabia do "JAN"-a przez centrum miasta? Nie lepiej Zakopianką i zjechać na wiadukt prowadzący na Polankę?

   Odpowiedz
 • 8 mar

  Najlepiej tam nie jeździć. I po temacie.

  1 Odpowiedz
 • 17 lip

  https://krakow.tvp.pl/43305158/odc-753 . Zaproszony ekspert sam uczy bezprawia, tak jak i w innych WORD, gdyż tam praktyka jest od 20 lat oparta na starym, pisanym w stanie wojennym, Kodeksie z 1983 roku i nieuprawnionych, sprzecznych z prawem europejskim wymysłach Zbigniewa Drexlera, współtwórcy tego bubla prawnego. Na filmie Marek Dworak potwierdza błędne przekonanie internauty, że z prawego pasa można skręcić na prawy i środkowy pas ruchu, a z lewego na skrajny lewy. Idzie w swych wymysłach nawet dalej, by nie skręcać na środkowy w ogóle, gdyż może tam wjechać skręcający w prawo z lewego pasa ruchu. Otóż ON MA OBOWIĄZEK skręcić na pas środkowy, a skręcający z pasa prawego ma zakończyć manewr na prawym pasie drogi poprzecznej i wjechac ewentualnie na pas obok na zasadzie zmiany pasa ruchu.
  Przy skręcaniu z wielu pasów ruchu, co do zasady, każdy "pilnuje" swojego pasa ruchu, licząc pasy od strony skrętu. Tylko tak jest bezpiecznie i jednoznacznie w całej Europie. Zmienić to mogą jedynie linie prowadzące.

  1 Odpowiedz
 • 16 sie

  Hej,
  Dodam,że teraz jest tam teraz linia ciągła i z pasa lewego skręcamy na skrajny lewy a z prawego na środkowy lub skrajny prawy. Ludzie się naoglądają i odwalają manianę nie patrząc na znaki. Dziś kierowca "Reklinca" o mały włos nie spowodował by tam wypadku.

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Zawody rowerowe dla dzieci. Udział bezpłatny. Wystarczy się zapisać
Myślenice 0

Zawody rowerowe dla dzieci. Udział bezpłatny. Wystarczy się zapisać

W najbliższą niedzielę na Zarabiu odbywać się będzie Maraton Rowerowy Cyklokarpaty, podczas którego zorganizowane zostaną również bezpłatne zawody rowerowe Cyklokarpaty Kids Race. Maratony Rowerowe Cyklokarpaty to ogólnopolska impreza rowerowa dla amatorów, która w Myślenicach odbywa się już po raz drugi. Trasy maratonu rowerowego prowadzą głównie...

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 13

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej
Myślenice 65

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej

Podczas nadzwyczajnej sesji przy 20 głosach "za" i 1 radnej nie biorącej udziału w głosowaniu, radni przyjęli uchwałę, w której „zawierzają dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy Myślenice Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej” Nadzwyczajna sesja rady gminy została zwołana w ramach trwającego w parafii Narodzenia...

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu
Myślenice 0

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu

Ponad 1200 zł warte były zakupy, za które trójka złodziei nie miała zamiaru zapłacić. Kiedy opuszczali sklep ze skradzionym towarem, zostali zatrzymani przez policjanta, który w wolnym czasie był na zakupach To, że policjantem jest się również po służbie pokazał kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach....