Myślenice

Pytacie jak pokonać to skrzyżowanie. Policja odpowiada, ekspert radzi domalować pasy prowadzące

Pytacie jak pokonać to skrzyżowanie. Policja odpowiada, ekspert radzi domalować pasy prowadzące

Korekta skrzyżowania ulic Słowackiego i Żeromskiego miała upłynnić ruch i rozładować powstające na tym odcinku korki. Ten problem udało się rozwiązać, ale powstał kolejny… pytacie jak bezpiecznie pokonać to skrzyżowanie

W ostatnich miesiącach w ramach korekty skrzyżowania na ul. Żeromskiego w miejscu, gdzie łączy się z ul. Słowackiego, powstały dwa pasy, natomiast ul. Słowackiego została poszerzona o dodatkowy pas do zawracania na moście nad Bysinką.

- Naszym zamierzeniem jest stworzenie większej przestrzeni akumulacyjnej, która w godzinach szczytu może wchłonąć tworzący się „korek” powodując, że wyjazd z ulicy Żeromskiego będzie możliwy nie tylko dzięki uprzejmości jadących w ciągu głównym – zapowiadali inżynierowie z Zarządu Dróg Powiatowych.

Jak się okazuje, skrzyżowanie po korekcie rozładowało ruch, ponieważ kierowcy zawracający na moście nad Bysinką zyskali dodatkowy pas. Dzisiaj problem stanowi sposób, w jaki należy włączyć się do ruchu jadąc ul. Żeromskiego i skręcając w Słowackiego.

Odkąd powstało nowe skrzyżowanie nigdzie nie znalazłem znaków wskazujących, z którego pasa możemy wjechać na konkretny pas. (…) Jadę od strony SP nr 2 i chcę jechać na Zarabie. Mam dwa pasy do wyboru, oznaczone znakiem pionowym do skrętu w prawo

– temat skrzyżowania na forum porusza jeden z naszych czytelników.

Policjant radzi

O poradę w tej kwestii zwróciliśmy się do myślenickiej policji. Jej rzecznik Dawid Wietrzyk, powołując się na ustawę „Prawo o ruchu drogowym” zwraca uwagę, że kierujący jest zobowiązany zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo; do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.

– Jednym słowem – mówi Dawid Wietrzyk - chcąc jechać w kierunku Rynku, należy jechać prawym pasem ul. Żeromskiego, zaś kierowcy, którzy mają zamiar skręcić w lewo na mostek lub zawrócić, powinni jechać pasem lewym.

„Brakuje linii prowadzących”

Problem myślenickiego skrzyżowania został poruszony w programie „Jedź bezpiecznie” realizowanym przez TVP Kraków. Występujący w nim w roli eksperta Marek Dworak, sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krakowie - zwraca uwagę organizatorowi ruchu, że ten nie pomyślał o linii prowadzącej wskazującej na przebieg pasów. Jego zdaniem taka linia skutecznie powinna rozwiać wątpliwości kierowców i bezpiecznie wprowadzić ich na odpowiedni pas.

O to, czy linie powstaną, zapytaliśmy Zarząd Dróg Powiatowych. Czekamy na jego stanowisko w tej sprawie.

Czyli jak mam jechać? 

Podsumowując; jadąc ulica Żeromskiego do Słowackiego wybierając pas prawy - musimy skręcić na pas prawy.

Natomiast jadąc lewym pasem z prawym kierunkowskazem (bo skręcamy w prawo) wjeżdżamy na pas środkowy, a dopiero znajdując się na nim – jedziemy prosto w kierunku Rynku, włączamy lewy kierunkowskaz skręcając na most lub wcześniej zmieniając pas na skrajnie lewy – służący do zawracania.

Powiązane tematy

Komentarze (37)

 • 7 lut 2019

  Jakim trzeba być debilem żeby się z prawego pasa wpieprzac na lewy....

  70 3 Odpowiedz
 • kadhs kras 7 lut 2019

  Jakich takich podstaw jazdy nie znacie z ktorego pasa gdzie jechac to oddajcie prawo jazdy i chodzcie na nogach

  29 5 Odpowiedz
 • mknp@o2.pl 7 lut 2019

  a jak również jedziesz w lewo i staniesz obok takiego przy lewej krawędzi to przeklina i macha łapami zamiast pomyśleć co źle zrobił.

  21 1 Odpowiedz
 • mknp@o2.pl 7 lut 2019

  Dwupasmowe rondo w Myślenicach? Myśleniczanie z prostymi rondami mają problem, na dwupasmowym by się pozabijali. Poza tym rondo to nie jest odpowiedź na wszystko, sprawdza się najlepiej gdy krzyżujące się drogi mają podobne natężenie ruchu. Tutaj rondo niepotrzebnie zmniejszałoby tylko przelotowość.

  17 3 Odpowiedz
 • 7 lut 2019

  Najlepsi są kierowcy, skręcający w prawo z lewoskrętu na przeciwko galerii. Dzięki temu blokują ruch na Rzemieślniczej :) Zresztą na wyjeździe z Galerii to samo, jazda pod prąd lub skręcanie w lewo koło prawej krawędzi.

  16 1 Odpowiedz

Zobacz więcej